Tool

Οι Tool έχουν σαφέστατες καταβολές από την “grunge”/alternative σκηνή στην οποία μεγάλωσαν. Από κει και πέρα παίζουν όλες οι επιρροές που γράφει ο awake απλά φαντάζομαι ότι ειδικά από το Aenima κι έπειτα δεν επέτρεψαν ποτέ στον εαυτό τους να ακουστεί στο ελάχιστο όπως κάποια άλλη μπάντα. Επομένω ισχύει αυτό που γράφει ο Βλήδιν.

ΠΣ. Ακριβώς το ίδιο με το Dopes, ακριβώς όμως!

Συμφωνω απολυτα με ολο το ποστ , opiate/undertow μυριζουν grunge/alternative απο χιλιομετρα

Αλλα θα σταθω σε αυτο ειδικα το bold το οποιο παιζει και ναναι και ολο το ζουμι πανω και πισω απο την ολη ψυχολογια τους…

Οσον αφορα το dopes οντως ειναι σαν να παιζεις sabbath με ακομα περισσοτερους ενισχυτες κ ‘ουσιες’ (ειδικα ο wyndorff πρεπει να εκλεισε ολα τα φαρμακεια της γειτονιας του μεταξυ 92-95)

Εγώ μέσα μου έχω κατασταλλάξει σε αυτό που λέτε: Aυτός ακριβώς είναι ο λόγος που είναι τεράστια μπάντα οι Tool. Γιατί προσπαθείς να βρεις πωτς γενεν να προκύψει αυτός ο ήχος και δεν μπορείς. Παίζει το ίδιο να συμβαίνει αντε για άλλες 3-4 μπάντες που γνωρίζω, όχι παραπάνω.

Τάσο, σχετικά με το drumming έχεις απόλυτο δίκιο, δεδομένου ότι στους King Crimson είναι ξεκάθαρα jazzy (γεμίσματα κτλ), ενώ στους Tool είναι ένα τίγκα στο lsd rythm section που πρέπει να ακούσεις πραγματικά πολλές φορές για να αντιληφθείς τι στο διάλο είναι αυτό που επαναλαμβάνεται. Που ξεκινάει και που τελειώνει.

Σχετικά με το γεγονός ότι δε βλέπεις εμφανή σύνδεση, ναι όντως δεν υπάρχει απολύτως καμία με τα πρώτα King Crimson. Με κάτι Three Of A Perfect Pair όμως?

Μπα ούτε καν. Alice In Chains, Melvins και Metallica θα έλεγα. Aκόμα και Kyuss ακούω περισσότερο παρά φλουδ και σαμπαθ.

1o bold: Πράγματι, αυτός είναι ένας από τους πολλούς λόγους (και απ’ τους κυριότερους) που είναι τεράστια μπάντα οι tool.
2o bold: Συμφωνώ 100%! Kyuss περισσότερο από οτιδήποτε άλλο.

το θεμα ειναι τι ακουνε/ακουγανε οι tool
ή
τι ακουγεται μεσα στη μουσικη τους??

γιατι οσο αφορα το πρωτο
και King crimson ακουνε και metallica και faith no more και pink floyd και rush και black sabbath και… και… και…
και ο carey ειναι οπαδος του bruford - ο οποιος περα απο τους kc επαιξε και με τους yes αλλα εβγαλε και σολο αλμπουμς. - και του billy cobham των mahavishnu και του miles davis και του steve gadd (al di meola,chick corea κλπ κλπ) και και και

οσο αφορα το δευτερο
επιρροες king crimson εντοπιζω επι το πλειστον σε μπασο/τυμπανα
king crimson εποχης discipline μου θυμιζουν αβερτα tool σε τραγουδια οπως schism
επισης τα “ατμοσφαιρικα” σημεια των tool θυμιζουν king crimson και γενικα prog rock μπαντες

το θεμα παντως
ειναι αυτο που ειπωθηκε
οτι καταφεραν να φτιαξουν το δικο τους ηχο
και να καλυψουν τις επιρροες τους

γιατι περα απο τα “δικα” μας σιγουρα ακουνε και αλλα πραγματα
και οπως ειπε και ο jmk:

“I love King Crimson and Rush, but there comes a point where you just have to go and listen to Billie Holiday.”

τσεκαρετε και αυτην την κομματαρα απο rush


η lead guitar δεν θυμιζει tool?
επηρεασε ο ενας των αλλον?
ή απλα τα μεγαλα μυαλα συναντηθηκαν???

μα ο ηχος των kyuss δεν ειναι επηρεασμενος απο sabbath???

σινιαλο5

σε παιρνω για υπαρχηγο μου στο tool army 8)

(τετοια αναλυση ουτε εγω - ειδικα εκει με την αναφορα σε discipline με συγκινησες - αγαπες κ φιλακια λεμε)

Φυσικά. Οι σαμπαθ εξάλλου υπάρχουν μέσα στο 90% του σκληρού ήχου, είτε άμεσα είτε έμμεσα.

Απλά, σε αυτήν την περίπτωση έμμεσα και πάλι όχι τόσο, από την άποψη ότι οι τουλ “χρησιμοποίησαν” τα μοντέρνα στοιχεία των Kyuss. Δηλαδή, το one step forward που έκαναν στη μουσική τους (εξάλλου οι καηας είναι άλλη μια μπάντα που κατάφερε συνειδητά να έχει προσωπικό ήχο) και όχι τα μπλακ σαμπαθ ριφφς που φυσικά έχουν. Tα παιχνιδίσματα του προεξέχοντος μπάσου για παράδειγμα. Το feeling της “θαμμένης” φωνής. Αυτά εντοπίζω εγώ.

@ manos87

σε καταλαβαινω

απλα οταν μιλαω για black sabbath
δεν εννοω οτι ειναι και η κυρια επιρροη τους
ουτε οτι σε καθε κομματι υπαρχει ενα σημειο που να θυμιζει black sabbath

απλα γενικα οταν τους ακουω υπαρχουν καποιες στιγμες που μου φερνουν στο μυαλο τους bs

@ awake
πρεπει να βρω και να σκαναρω μια συνεντευξη που χω απο ενα παλιο ΝME (νομιζω)
που ναι ο κeenan με περουκα αφρο και κραταει στα χερια του ενα κουτι με ενα δονητη μεσα!!!

Αποψη μου , αν οι Tool επηρεαστηκαν απο τους Kyuss αυτο εγινε μεχρι κ το undertow που ακομα εψαχναν την ταυτοτητα τους ενω οι Kyuss ειχαν ηδη δειξει τα μουσικα @@ τους στην τοτε αμερικανικη ροκ σκηνη

Απο το aenima κ μετα δεν αντιγραφουν κανεναν.Απο το aenima κ μετα οι Tool αντιγραφονται.

Επισης οι Tool του undertow απεχουν ετη φωτος απο τους tool του aenima

Ηχος,κομματια,attitude.Ολα ετη φωτος βελτιωμενα…

Δεν ξερω τι συνεβη αλλα η εξελιξη τους ειναι τρομακτικα μεγαλη αν θεωρησουμε οτι ειναι μολις ενα αλμπουμ μετα (αλλα κ 3 χρονια μεσα στα οποια λιωσανε στις συναυλιες,τις προβες,τα τζαμαρισματα και οτι αλλο τους πηγε 5 επιπεδα πιο πανω).Επισης μαλλον επαιξε ρολο κ η αλλαγη μπασιστα μιας κ ο d’ amour ηταν πολυ πιο ποπ/φανκ απο τον βαρυ κ ασηκωτο chancellor

(Ρισπεκτ ομως σε d’amour μιας κ μαζι του εγραψαν τα pushit/stinkfist/aenema/eulogy 8O )

Παντως στις δοκιμες του 95 για νεο μπασιστα ειχε περασει απο οντισιον κ ο scott rreeder (o οποιος παρεμπιπτοντως βρεθηκε στην ιδια σκηνη μαζι τους σε 2 συναυλιες των tool το 98 οπου κ επαιξαν το demon cleaner…)

@σινιαλε

τοχεις τσεκαρει να υποθεσω αυτο εδω ε ? εορταστικο/συλλεκτικο τευχος του ρεβολβερ αφιερωμενο ολο στους tool…δυνατο.

υπαρχει στο νετ σε μορφη pdf … (εννοειται πως τοχουμε αγορασει κ στην κανονικη του μορφη…)

[SIZE=“7”].-[/SIZE]

[SIZE=“1”]The message you have entered is too short. Please lengthen your message to at least 5 characters.[/SIZE]

ρε awake την τύχη μου μέσα δηλαδή…!!
τωρινό ειναι το τεύχος…??
άμα είναι θα πάω το απόγευμα να το πάρω…

*μας εκαψες…τιμή θυμάσαι?

το βρηκα εδω…

http://secure.nps1.net/guitarworld/index.php?main_page=product_info&cPath=4&products_id=16&zenid=gr9tqvpj19nf0ise1od7g0b3s4

ειναι special edition…δεν ειναι η κανονική…νομίζω

ναι αυτο ειναι

το τευχος με το εξωφυλλο lateralus ειναι η 1η οριτζιναλ εκδσοη

το τευχος με τη μπαντα στο εξωφυλλο ειναι η 2η εκδοση ΜΕ ΑΚΡΙΒΩς ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ συν μια και καλα εξτρα συνεντευξη με hammet/jones (οπου ο ενας λεει τι γαματος πουναι ο αλλος-δλδ κλαιν)

διαλεγεις κ παιρνεις

εγω ειχα παρει το 1ο οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει , οποτε δεν τα εσκασα κ για το 2ο (ειπαμε φανς αλλα οκ ψυχραιμια)

σουστειλα με pm λινκ για to 1o τευχος σε pdf μη μας παθεις κανα καρδιακο…

η συνέντευξη υπάρχει και στο πρώτο τεύχος…ετσι λέει στο εξώφυλλο…
μάλλον θα το παραγγείλω…

μην μου στελνεις το pdf γιατι μετα δεν θα το παρω…αν δω οτι δεν θα το παρω, εδω είμαστε…thanx

!!! το εκανες κιολας…
οκ…pdf λοιπον.!thanx ξανα

edit…: κατεβηκε…ω ρε μανα μου…100 σελλιδες tool…!!!

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα εισαι θεουλης :lol::lol::lol::lol:

διαβασε το τωρα να ξεκαυλωσεις κ το αγοραζεις κ κανονικα

το ενα δεν αναιρει το αλλο 8)

(ειναι καλη φαση το τευχος…στανταρ εχεις βαλει δισκο τους με το που τελειωνεις να το διαβαζεις)

καλο φαίνεται…
πέτυχα λοττο σελίδα εκει που ο adam βάφει την κούκλα για το βιντεοκλίπ του stinkfist…αν και δεν είναι κούκλα τώρα που το βλέπω καλύτερα…

*με τον adam jones έχουμε την ίδια μέρα γενέθλια.!!! άσχετη πληροφορία από φανμποι…:smiley:

15 γεναρη ε ?

(ναι ξερω την ημερομηνια γεννησης του aj…fanboy οχι μαλακιες !!! :stuck_out_tongue: )

τώρα που ξέρεις τα γενέθλια μου πρέπει να μου πάρεις δώρο…:stuck_out_tongue:

και τωρα ακουμε lateralus…:smiley:
μας εβαλες στο κλιμα με το pdf

δωρο οταν αρχισεις να ακους aenima :stuck_out_tongue:

σοβαρα παντως αμα μπορουσα να επιλεξω μια ημερομηνια γεννησης…

[SIZE=“3”]16 Δεκεμβριου[/SIZE]

Ludwig van Beethoven
Philip K Dick
Bill Hicks

τελος.

Χαίρε Μάνο. Ναι έτσι ακριβώς είναι. Αυτή η ‘‘παλιά’’ σχολή έπαιζε πολύ ‘‘κάπως’’ τα ντραμς. Του στυλ ότι αν του πεις ‘‘ξαναπαίξτο αυτό έτσι ίδιο’’ δεν θα μπορέσει. Πάρε π.χ αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=RelR85j09XY) και πάλεψε να βγάλεις άκρη.

Και μιας που βρήκα τόσους φαν των Tool και τον awake (μια κατηγορία μόνος σου, να το προσέξεις τώρα που είναι νωρίς) θα πω και μια κουβέντα παραπάνω.

Οι Tool για μένα το έχουν δει πολύ καλά το όλο θέμα. Είναι η πιο εμπορικη - αντιεμπορική μπάντα που υπάρχει (ποιητική αηδία). Αυτό που κάνουν με την πενταετία ανα άλμπουμ, με τα great comeback και μετά μην τους είδατε, με τα ίδια και τα ίδια κομμάτια στα setlist κ.λ.π είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται για να χτιστεί ο μύθος μια μπάντας. Και αυτό ακριβώς κάνουν. Ούτε ανούσια complications ούτε χαζοlive (που να μην είναι bootleg) ούτε αμέτρητα ep ούτε τίποτα. Δείχνει για μια μπάντα που μιλάει όταν έχει κάτι να πει και τέλος. Αυτό ψάχνει ο κάθε σοβαρός ακροτατής απο την αγαπημένη του μπάντα. Γι΄’αυτό και οι Tool έχουν κάνει τόσο όνομα.

Δεύτερο σημείο, το στυλάκι τους. Οι Tool ανήκουν σε εκείνη την ομάδα του facebook με τίτλο ‘‘Μπάντες που ξεκίνησαν κάτι δικό τους’’. Και πραγματικά αυτή η λίστα έχει μπάντες μετρημένες στα δάχτυλα. Δεν έχω ψάξει όλα τα είδη για να ξέρω τι γίνεται και παραπέρα αλλά αν είχαν να βάλω ονόματα για μπάντες που ξεκίνησαν κάτι δικό τους θα έβαζα:

Pink Floyd
Black Sabbath
Mogwai - Godspeed you black emperor

και ίσως KC.

Μιλάω για μπάντες που αν ζούσατε όταν υπήρχαν δεν θα υπήρχε απάντηση στην ερώτηση '‘Σαν τι παίζουν αυτοί?’'Ε, κάτι τέτοιο είναι και οι Tool. Το περίεργο είναι ότι δεν υπάρχουν μιμητές απο πίσω. (Εκτός απο κάτι Βέλγους αν θυμάμαι καλά οι οποίο όμως το γάμησαν και ψόφησε στην αντιγραφή)

Τρίτο σημείο. Το 10000 Days είναι αλμπουμάρα και όποιος λέει το αντίθετο να του χαλάσει το Lateralus.