Tool

Έτσι συμβαίνει με τα πετυχημένα trolls.

1 Like

Ακολουθούν ακριβώς το μάρκετινγκ των -ειδώλων τους- Κινγκ Κρίμσον.
Κι αυτοί πρόσφατα ανέβασαν σχεδόν τα πάντα στο Spotify, αλλά σε όχι καλή ποιότητα βέβαια. Γιατί Κρίμσον είσαι και μπορείς να πουλάς live bootlegs με ήχο χειρότερο και από ελληνική πανκ μπάντα στα 90’ς και να λες ότι είναι collectible ξέρω γω. Αγαπάμε μεν, αλλά απεχθανόμαστε το ξεζούμισμα δε.

Aντε ΓΤΧΣ ΓΑΜΩ

Δεν υπάρχει κάτι πιο εύκολο από το να βγάλουν καλύτερο δίσκο από το 10000 yawns. Αρκεί να έχει 3 καλά τραγούδια το καινούριο. Ούτε καν εξαιρετικά. Απλά καλά. Μεγάλες δηλώσεις κάνετε για μπάντα των 2.5 αξιόλογων δισκων σε 28 χρόνια…

1 Like

Και έχεις πρόβλημα εσύ με τις μεγάλες δηλώσεις, ε :joy:;

2 Likes

Δεν έχω κάνει ποτέ τόσο υπερβολική δήλωση για τίποτα, όσο κάποια πράγματα που λένε μερικοί για Tool. Ίσως η πιο υπερεκτιμημενη μπάντα όλων των εποχών στον heavy ήχο.

2 Likes

Δεν συμφωνώ στο υπερεκτιμημένη, καθώς έχει βγάλει τουλάχιστον εναν δίσκο που αλλαξε τον ρου του σκληρού ήχου.
Υπερβολικά θεοποιημένη, ναι συμφωνώ 100%.
Αλλά μόνο και μόνο για το Lateralus, αξίζουν μεγάλης αναγνώρισης.
Τώρα τα υπόλοιπα δισκάκια δεν με έχουν τρελάνει ποτέ, παρόλο που έχουν τις (αρκετες) στιγμές τους.

1 Like

Και φαντασου οτι το Λατεραλους δεν ειναι καν το καλυτερο τους.

7 Likes

To enema δεν με έχει κερδίσει μέχρι στιγμής.

Μια χαρά δισκάρα ήταν το 10,000 Days, ξεκολλάτε

4 Likes

Υπερεκτιμημενη και θεοποιημενη είναι συνώνυμα και σχεδόν ταυτόσημα.

Και συμφωνώ μαζί σου 100% για το Lateralus, το οποίο το θεωρώ αριστουργηματικό. Τα υπόλοιπα απλά meh σε πολλά τραγούδια για μένα.

Άντε να δούμε τι θα λέει το καινούριο.

Γνωμες ειναι αυτες και ειναι ωραια το να μην ειναι καπιος κολλημενος… Ξερω παρα πολλους μεταλαδες που τους κραζουν και ζητημα να εχουν ασχοληθει παραπανω απο ενα τραγουδι… Γενικα η μουσικη των Tool ειναι σαν τον King Crimson (μεγιστη επιρροη) … Οσο διαθεση εχεις να ανακαλυπτεις τοσα πιο πολλα ειναι διατεθιμενοι να σου δωσουν…

2 Likes

εξαιρετικά τραγούδια έχει και το 10,000 days. Απλά τα έγραψαν σε μια φάση της καριέρας τους που δεν πρέπει να τους ενδιέφερε να αρέσουν στο σύνολο του κοινού τους, αλλά να αρέσουν στους εαυτούς τους.

1 Like

Σχεδον ταυτόσημα, γιατι τουλαχιστον στο νου μου, το υπερεκτιμημενη το λεω για κατι που τυγχανει τρομερης αναγνωρισης χωρις να το αξιζει, ενω το θεοποιημενη το εννοω ως “εκλασε ο κιναν, μλκ τι μουσικη εβγαλε ο τυπος”.
Οποτε επειδή υπαρχει αυτο το Λατεραλους, το οποιο ειναι ενας αψεγαδιατος δισκος με τρομερη επιρροη, πανε αυτοματως στην δευτερη κατηγορια.

2 Likes

Ειμαι αντιδιαμετερικα απο την λεξη μεταλλας, και δε με περιγραφει αυτο ομως. Εχω ακουσει την μουσικη των Tool εκατονταδες φορες, και απλως πλεον με το 10000 days με παιρνει ο υπνος. Δεν υπαρχει καποιο “βαθυτερο νοημα” που χανω, απλα μιλαμε για διαφορετικα γουστα. Σε μενα δεν εχουν να δωσουν πολλα με εξαιρεση το Lateralus που οπως εγραψα το βρισκω μοναδικο και αψογο.

Lateralus εκπληκτικό, αλλά το Aenima ηταν και παραμένει ο απόλυτος δίσκος τους.
Τον ακούω πάλι αυτές τις μερες, τι να λέμε τώρα…Stinkfist, Eulogy, H, Forty Six, Hooker with a Penis, Jimmy, Push it, Third Eye…

5 Likes

Εγώ πάντως δεν έχω απαιτήσεις από τους Tool να κάνουν πολλούς δίσκους σαν το Aenema και το Lateralus. Βασικά μπορεί να σκεφτεί κάποιος μια μπάντα που έβγαλε για πολλοστή φορά δίσκο τέτοιου βεληνεκούς ενώ τα μέλη της ήταν 50-φεύγα χρονών; Pink Floyd με το High Hopes ίσως; Δε μπορώ να σκεφτώ άλλες μπάντες τώρα, αλλά πρέπει να είναι πραγματικά ελάχιστες. Το ίδιο ισχύει για σκηνοθέτες, ποιητές, λογοτέχνες, ερευνητές, οτιδήποτε απαιτεί δημιουργικότητα και άπειρες αντοχές για να πειραματίζεσαι.

Εγώ από τους Tool περιμένω ένα δίσκο όπως το 10,000 days. Με τη σοφία και τη φιλοσοφία του 55χρονου κι όχι με τη δημιουργικότητα και τους πειραματισμούς του 30χρονου. Κι αν βγάλουν δίσκο αριστούργημα, δε μας χάλασε.

7 Likes

Μπάντα, όχι. Καλλιτέχνες, έχω δύο κατά νου που έβγαλαν εκπληκτικούς δίσκους στα 50+ και 60+.

Αλλά εντάξει, άλλο στυλ.

4 Likes

Fair enough. Δίκιο έχεις. Από καλλιτέχνες κι εγώ μπορώ να σκεφτώ τον Johny Cash τώρα και τους δίσκους με Rick Rubin στην παραγωγή και με το ένα πόδι στον τάφο. Ούτε εκεί είναι πολλοί. Σε συγκρότημα όμως πρέπει να είναι ακόμη πιο δύσκολο. Πρέπει όλα τα μέλη να είναι στην ίδια δημιουργική φάση και όλες αυτές οι δημιουργικές φάσεις να ταιριάζουν μεταξύ τους.

Οκ άλλο να εσείς γεμίσει δισκογραφία επί 20 χρόνια με 5-6 εκπληκτικές δισκαρες και να μην μπορείς να βγάλεις ένα 8ο ή 9ο αριστούργημα σερί, κι άλλο να έχεις μια μπάντα κυριολεκτικά 4 δίσκων και να λες “οκ μωρέ έδωσαν ότι είχαν να δώσουν δεν περιμένω πολλά πλέον”, πόσο μάλλον όταν ο 4ος δίσκος ήταν για πολυ κόσμο στην καλύτερη μέτριο. Οποιαδήποτε αναφορά Tool στην ίδια πρόταση με Pink Floyd προσωπικά οκ την θεωρώ άκυρη εντελώς. Υπάρχουν δεκάδες τεράστιες μπάντες που μετά από 8-10 ή και 15 άλμπουμς βγάζουν ποιοτικό υλικό και μία στο τόσο βγάζουν και δίσκους ανέλπιστα και απροσδόκητα καλούς. Rush, Metallica, Pink Floyd, Queen, Genesis, Rolling Stones, ACDC, κι ένα σωρό άλλες… Άρα δεν ισχύει η λογική του να μην πρέπει να έχουμε απαιτήσεις από Τουλ γιατι μας έδωσαν ότι είχαν να δώσουν με 50 τραγούδια (!!!). Αν μη τι άλλο, οι απαιτήσεις μου είναι μηδενικές, γιατί τους θεωρώ λίγο καλύτερους από one hit wonder μπαντες.

1 Like