Tool

Το θεμα ειναι ομως οτι η μουσικη τους επιδραση σε διαφορετικες μπαντες ειναι οτι εκαναν ας πουμε οντως ολες αυτες οι μεγαλες που αναφερεις …Ειναι απειρα τα συγροτηματα μετα απο Aenima-Lateralus που εχουν επηρεαστει απο την μουσικη τους… Και εκει ειναι η μεγαλη επιδραση που εχουν … Το θεμα γουστου ειναι παντα υποκειμενικο…( Χαρακτηρηστικο παραδειγμα οι Dream Theater που ελιωναν το aenima οταν ηχογραφουσαν το Scenes from a memory )

Και Rush βεβαίως, ναι. Ίσως οι μόνοι που έμειναν γαμιστεροί στο στούντιο μέχρι το τέλος.

2 Likes

Καταρχήν για να μην πέσουμε στην παγίδα: το 10,000 days είναι μέτριο για Tool, αλλά δεν είναι μέτριος δίσκος γενικότερα. Έχει να πει πολλά περισσότερα από το 99% της δισκογραφίας εκεί έξω και άρεσε στους περισσότερους που τον άκουσαν. Απλά ακολούθησε δίσκους ορόσημο και ως ο τελευταίος είναι η επίγευση. Δε νομίζω πως οι Perfect Circle για παράδειγμα έβγαλαν δίσκο καλύτερο του 10,000 days. Είναι μέτριοι δηλαδή όλοι οι δίσκοι των Perfect Circle? Με την καμία.

Από εκεί και πέρα, γιατί πρέπει να βάλουμε νούμερα και να συγκρίνουμε μπάντες; To Lateralus είναι σε διάρκεια 2.5 δίσκοι Queen κι έχει μαθηματικές ακολουθίες. Σημαίνει κάτι αυτό για τις 2 μπάντες; Μόνο σε παράδοξα θα καταλήξει. Overthinking, overanalyzing, separates the body from the mind που λέει κι ο ποιητής

3 Likes

Υποκειμενικά είναι αυτά, αλλά το Thirteenth Step είναι λίγο ΘΕΪΚΟΣ δίσκος και κατά τη γνώμη μου ανώτερο του 10.000 Days. Το κακό με το 10.000 Days δεν είναι τα τραγούδια του, αυτά μια χαρά γαμάτα είναι, αλλά τα ανούσια κατ’ εμέ instrumental του, που προσωπικά με βγάζουν από το κλίμα. Δεν έχουν κακό δίσκο οι Tool. Lateralus και Aenima άπιαστες κορυφές ακόμα και για τους ίδιους παρόλ’ αυτά.

3 Likes

Τι “κακό” ρε; Ούτε καν “καλό” δεν έχουν :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Θεωρείς το Vs ανώτερο του Ten. Εδώ τελειώνει η κουβέντα μας περί '90s μπαντών.

1 Like

Έχω γράψει κάτι τέτοιο; Δεν το θυμάμαι :joy:!

2 Likes

Για να είμαι ακριβής, είχα γράψει ότι το Ten είναι δίσκος που ούτε ένα δευτερόλεπτό του δεν είναι περιττό, και αν θυμάμαι καλά είχες πει ότι το Ten δεν είναι το καλύτερό τους, αρά υποθέτω ότι αν είναι κάποιο καλύτερο (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ), αυτό θα είναι το Vs. Τέλος off topic.

Σήμερα θα βγει τελικά το νέο single των Tool? Τι λένε οι φήμες?

1 Like

Α μάλιστα, έτσι όπως το λες είναι πολύ πιθανό να το είχα γράψει, ΟΚ :stuck_out_tongue:.

Εδώ δεν ξέρουμε ΚΑΝ αν θα βγει ο δίσκος ή αν ακόμα τρολλάρουν.

2 Likes

Η λογικη λεει τη παρασκευη οπου θα σκασει στις streaming υπηρεσιες μαζι με την πληρη δισκογραφια τους… Αλλα λογικη και νεος δισκος tool ειναι τσακωμενοι …

2 Likes

Για την συζήτηση παραπάνω, εδώ είναι όλο το ζουμί:

Άλλες εποχές, άλλες καταστάσεις. Δεν βγάζουν και πολύ νόημα τέτοιες συγκρίσεις. Αν δεν νιώθουν οι Tool ότι έχουν κάτι να πουν ως Tool, καλά κάνουν και δεν βγάζουν υλικό κάθε 2-3 χρόνια. Χίλιες φορές αυτό παρά να βγάζουν καταναγκαστικά μετριότητες.

2 Likes

Καλα, ειχανε και το χρονοβορο δικαστηριο με την ασφαλιστικη εταιρια τους.

ΚΕ μόνο ένας!

4 Likes

πρέπει σιγά σιγά να στο βάλουν δίπλα απ το nickname :metal:

Highly subective το bold part, που λενε και στην metropolitan area μου.

Για μενα δεν ηταν ουτε καν τοπ δεκαδα καλυτερων δισκων το 2006, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Τωρα το που εγινε συγκριση μπαντων, δεν το ξερω, αλλα εγω δεν εκανα καμια one to one συγκριση, αλλοι ξεκινησαν αυτην την κουβεντα. Για το προσωπικο μου γουστο μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 50 μπαντες που γουσταρω περισσοτερο απο Tool, αλλα αυτο δε λεει και τιποτα.

Οταν ομως συζηταμε για το αν μια μπαντα ειναι υπερεκτιμημενη ή οχι, αυτο νομιζω εχει να κανει με αλλα κριτηρια, οχι με το ποσο αρεσει σε μενα ή σε σενα. Και σιγα μην κατσω να συγκρινω Queen, μια απο τις καλυτερες 5 μπαντες ολων των εποχων σε ολα τα μουσικα ειδη, με τους Tool των 4 δισκων ελεος. Δεν ξερω γιατι μπηκε καν στην κουβεντα ΚΑΙ αυτη η συγκριση, αλλα ουτε αυτην την εβαλα εγω.

Τεσπα, συνεχιστε, καλυτερα να μιλαμε για τα θετικα των Tool και οχι τα αρνητικα, εμενα με εκαναν tag σε αυτο το τοπικ, δεν ειχα κανενα στοχο να ξεκινησει μια τετοια οτι ναναι κουβεντα, απλως απαντησα σε ερωτηση που μου εκαναν. Απλα λιγο αστειο να βαφτιζονται ενα σωρο αλλοι φανμποηδες και αλλα τετοια, οταν το hype για τους Tool ξεπερναει την λογικη. :stuck_out_tongue_winking_eye:

ΥΓ. Αυτα περι μαθηματικων ακολουθιων και αριθμων Φιμπονατσι στην μουσικη των Τουλ ειναι προφανως μυθοι και θρυλοι που δεν ισχουν επ ουδενι, σιγα μην εκατσε ο Keenan να σκεφτει πως θα γραψει δυο τραγουδια τα οποια αν τα βαλεις να παιζουν ταυτοχρονα το αποτελεσμα θα ειναι μεταμορφωση οποιου το ακουει σε αγγελιοφορο του θεου και του συμπαντος.

Συμφωνω απολυτως, μονο που σε αυτη την περιπτωση, ετσι ακριβως θα επρεπε να αντιμετωπιζονται οι Tool, σαν καποιοι που οτι ειχαν να πουν, το ειπαν με 4 δισκους.

Βεβαια, αυτο που “ειχαν να πουν” δεν ηταν διολου ευκαταφρονητο. Οι συγκεκριμενοι ανηκουν στην εξαιρετικα ολιγαριθμη κατηγορια εκεινων που επηρεασαν καθιερωμενα συγκροτηματα, παλιοτερα απο τους ιδιους!

Ενοχλητικη οπωσδηποτε η τακτικη του “τρολαρισματος” για να μενει το ονομα στην επικαιροτητα (οσο ειναι αυτο δυνατον μετα απο τετοια μακροχρονη δισκογραφικη αποχη), μου φαινεται ομως χειροτερο αυτο που κανουν αρκετοι οπαδοι τους, να προσπαθουν να περιβαλλουν με τον μανδυα της αδιαμφισβητητης τελειοτητας, αυτης που αιωρειται πανω απο τα συνηθη ανθρωπινα μετρα, οτιδηποτε εχουν κανει!

3 Likes

August 30th, 2019. Album art, lead track, and Pre-order info TBA…

Αρα σε λιγες ωρες θα εχουμε εξωφυλο και νεο κομματι…θελω να ελπιζω τουλαχιστον…

Ο καθενας εχει τις αποψεις και ολα ειναι θεμα γουστου γενικα αλλο ειναι να εκφραζεις μια αποψη και αλλο να προσπαθεις να επιβαλεις κατι.

Γενικα ο καθενας να απολαμβανει με τον δικο του τροπο αυτο που γουσταρει και κουβεντα να γινεται οτιδηποτε παραπανω δεν εχει νοημα…Λες και αμα πεις σε καποιον οι ταδε ειναι θεοι και απλα του αρεσουν θα αλλαξει κατι… το θεμα με τους Tool ειναι οτι παντα ειχαν ενα ιδιαιτερο hype οποτε η ειδηση για νεο δισκο ειναι πολυ σημαντικο γεγονος ανεξαρτητως το ποσο αρεσουν σε καποιον η οχι … Γενικα δεν μου αρεσει το υποστηριζω αυτο που λατρευω με καθε τροπο γιατι ο καθενας ειναι διαφορετικος και εκει τελειωνουν η αρχιζουν ολα…

1 Like

5 Likes

Γιατι παχυνε μονο ο ενας?

Περιμένοντας τα νέα για τον καινούριο δίσκο ας θυμηθούμε λιγο αυτή την κομματάρα…

6 Likes