Tool

Και ομως για την μουσικη τους οτι θα παει streaming δεν τρολαραν… Υπαρχει κανονικα σε ολες τις πλατφορμες… Αντε να δωσουν και κανα κομματι …Νομιζω οτι σε θεμα marketing πολυ εξυπνο να βαλουν την μουσικη τους εκει … Θα κανουν πολυ κοσμο να τους ακουσει παλι…

2 Likes

Ενόψει και του νέου άλμπουμ τους ξαναέπιασα. Δεν ήμουν ποτέ φαν, αλλά σίγουρα σεβόμουν και σέβομαι γιατί γράφουν καλή μουσική.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω ακόμα το γιατί υπάρχει τόση τρέλα με δαύτους. Απεναντίας αναρωτιέμαι αν η μουσική και οι στίχοι τους έχουν όντως τόσο βάθος όσο υπονοούν ότι έχουν.

Είμαι θετικά προκατειλημμένος μαζί τους τόσα χρόνια και τους είχα στην άκρη του μυαλού μου ότι μπορεί κάποτε να είναι η μπάντα grower μέσα σου, να ασχοληθείς σοβαρά και να φανατιστείς μαζί τους. Οπότε αν έχει κάποιος κάποιο άρθρο, κάποιο βιντεάκι, κάτι ρε παιδί μου για να χωθώ καλύτερα σε όλο αυτό και καταλάβω τι νοήματα χάνω, θα το εκτιμούσα πολύ!

Πολύ σωστή κίνηση να το βάλουν σε streaming πλατφόρμες. Θα τους ακούσει και περισσότερος κόσμος και ειδικά τώρα πριν την κυκλοφορία του καινούργιου άλμπουμ

Εγω θα προτεινα παρε το lateralus κλεισε η χαμηλωσε φωτισμο βαλε κανα ποτακι η οτι σε ευχαριστει και ακουσε το απο την αρχη μεχρι το τελος με ακουστικα χωρις να κανεις κατι αλλο … …Εκει θα δεις πραγματικα τι μπορει να σου πει και μετα βλεπεις αν χρειαζεται να το ψαξεις και παραπανω…

3 Likes

Lol, στην ίδια ακριβώς φάση ήμουνα κι εγώ τόσα χρόνια μαζί τους. Πιο συγκεκριμένα, όταν βγήκε το “Lateralus” και ξεκίνησε όλη αυτή η τρέλα με δαύτους (στην Ελλάδα, γιατί στο εξωτερικό ίσχυε από το “Aenima” τουλάχιστον), ο κολλητός με πίεζε να τους ακούσω, τους εκθείαζε κλπ., το Hammer έδινε κάτι 10-ρια και το Horror τους εκθείαζε σε (καλογραμμένα και πολύ-πολύ ουσιώδη, με την ευκαιρία) αφιερώματα, αλλά εγώ ό,τι είχα ακούσει… δεν. Και μιλάμε για τα 4-5 γνωστά, κλασικά κομμάτια του “Lateralus”. Με τα χρόνια ο περίγυρος μου μιλούσε όλο και παραπάνω γι’ αυτούς, δοκίμασα και το “Opiate” EP, αλλά ένιωθα απλά να επιβεβαιώνομαι ότι “πολύ κακό για το τίποτα”. Τα κύρια στοιχεία που με απωθούσαν ήταν τρία: πρώτον, η έλλειψη αυτών που λέμε “riffs”, riffs με την κλασική, μεταλική έννοια. Σεβαστό, βέβαια, οι Tool επέλεγαν να χτίζουν τη μουσική τους αλλιώς. Δεύτερον (και μην πέσετε να με φάτε), τα φωνητικά του Keenan. Πιο συγκεκριμένα, μου την έσπαγε αυτό το συγκεκριμένο στυλ τύπου “ψίθυροι, μουρμουρητά κλπ.”, πολύ μακριά απ’ ό,τι είχα συνηθίσει όσον αφορά αυτό που λέμε “τραγούδι” (παρένθεση: όταν έτυχε ν’ ακούσω A Perfect Circle, μου έκανε φοβερή εντύπωση ότι εκεί ο Keenan πραγματικά ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ, εκεί κατάλαβα ότι τελικά… έχει φωνή. Εκεί και και στο “Passenger” των Deftones. Αυτό, βέβαια, μου την έσπαγε ακόμα πιο πολύ, γιατί καταλάβαινα ότι ο τύπος τελικά ΕΧΕΙ φωνή, απλά επιλέγει ένα ιδιαίτερο “μιλητό” στυλ που δεν μπορείς και να το παραδεχτείς ως προς το εύρος του). Και τρίτον, φυσικά, με απωθούσε όλο αυτό το σούσουρο περί “βαθύτερων νοημάτων”, περί πρωτοπορίας που λίγοι και καλοί καταλαβαίνουνε (μη γελάτε… αυτά λεγόντουσαν από άτομα), ότι είναι η καλύτερη μπάντα μετά τους Pink Floyd κι αν δε σου αρέσουν απλά ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, γιατί δεν μπορεί να μη σου αρέσουνε οι Tool. Όλο αυτό μου έβγαζε έναν ελιτισμό και σχεδόν πεισματικά αρνιόμουνα να τους ακούσω ολοκληρωμένα.

Anyway, λίγους μήνες πριν είπα να κάνω τη χάρη στον εαυτό μου και να τους ακούσω ολοκληρωμένα. Συμπέρασμα: “Opiate” EP, αδιάφορο. “Undertow”, τεράστια απογοήτευση, γιατί επί χρόνια είχα λιώσει το “Sober” (το μοναδικό κομμάτι των Tool που με συγκλόνιζε τόσα χρόνια) και περίμενα ένα δίσκο σε αυτό το στυλ. Δυστυχώς δεν το πήρα. “Aenima”, θα έλεγα ότι είναι ένας συγκλονιστικός δίσκος, πραγματικά το βρήκα καταπληκτικό. Αληθινά σκοτεινό μ’ έναν περίεργο τρόπο, ενώ έβρισκα φοβερό τον τρόπο με τον οποίο έχτιζαν τις συνθέσεις, βήμα-βήμα ώστε τα ξεσπάσματα να είναι σύντομα, αλλά τόσο απελευθερωτικά. Εκείνες οι στιγμές που ο Keenan τα δίνει όλα μιλάμε για μαγεία, και μάλλον είναι ολόσωστη η οπτική τους που επιλέγουν να περιορίζουν τέτοιες στιγμές. Ναι, το “Aenima” θα έλεγα ότι είναι το αγαπημένο μου album τους. “Lateralus”, επίσης καταπληκτικό, πολύ πιο πιασάρικο, πιο βατό, ενώ, ομολογουμένως, εκτίμησα κι όλα τα κομμάτια που δε μου άρεσαν παλιότερα (και, βασικά, ξενέρωσα όταν αντιλήφθηκα ότι είχα ακούσει ήδη το μισό+ δίσκο). “10,000 days”, το βαρέθηκα, νομίζω εδώ οι Tool δεν πρόσφεραν τίποτα καινούριο και ήταν λίγες οι στιγμές που μου άρεσαν.

Για να καταλήγω κάπου: θεωρώ ότι είναι μία μπάντα με hype, κι αυτό μάλλον τους έκανε κακό γιατί λειτουργεί αντιδραστικά (π.χ. σε ‘μένα τόσα χρόνια). Π.χ. διαβάζω τα σχόλια στο Youtube κάτω από τα κομμάτια τους και πραγματικά σιχαίνομαι την οπτική (κάποιων) οπαδών τους. Επίσης θεωρώ ότι παρ’ όλη την ελάχιστη δισκογραφία τους, οι Tool δικαιωματικά συγκαταλέγονται στους “σημαντικούς” αυτής της μουσικής, γιατί το αποτύπωμα τους μπορεί να βρεθεί σχεδόν παντού από τα 90’s και μετά. Αυτός ο ιδιαίτερος τρόπος σύνθεσης, οι λαβυρινθώδεις δομές, το tribal drumming, οι περίεργοι χρόνοι, η ατμόσφαιρα, ακόμα κι ο τρόπος ερμηνείας, είναι πράγματα που όταν τ’ ακούς σε άλλες μπάντες λες: “ώπα, αυτό το σημείο είναι Tool!”. Ε, αυτό κάτι σημαίνει, ότι είχες μία προσωπικότητα. Κι αυτές οι στιγμές είναι πολλές, σε πολλές μπάντες. Κατά τ’ άλλα, σκατά στον Keenan (και τον Garm, άσχετο αυτό) που μας δίνει τη φωνάρα του με το σταγονόμετρο (όχι, δεν θεωρώ ΦΩΝΑΡΑ το 70% των ερμηνειών του που απλά “μουρμουρίζει αισθαντικά”).

13 Likes

Επιτελους ολα ονλαιν σε streaming platforms :slight_smile:

Ρε τα σχόλια είναι το καλύτερο κομμάτι του youtube!

Πολύ ωραίο το post σου Λέπερ.

Άντε να δούμε τι θα δούμε (ακούσουμε) από την υπερμπαντάρα :stuck_out_tongue:.

Συνεντευξη του Adam στο guitar world… Τελικα μαλλον ειναι μονο αλμπουμ με 7 τραγουδια στα 80 λεπτα διαρκεια συνολο…

η 80 τραγουδια απο 7 λεπτα το καθενα,χαχαχα

The wait is almost over. Official album cover drops TOMORROW.

Μήπως και τραγούδι;

Εγώ πάντως ξενέρωσα που οι Tool μπήκαν στις υπηρεσίες streaming. Το streaming έχει ξεπεράσει τις αεροπορικές εταιρείες σε εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα. Το downloading και το CD είναι πολύ προτιμότερα από το να φορτώνεις 100άδες φορές τα ίδια 10 HD αρχεία κάποιου data center και να τα λαμβάνεις μέσω internet. Προτιμήστε το εφόσον έχετε τη δυνατότητα.

3 Likes

What the F???.. Single Τη Τεταρτη και preorder…

2 Likes

Ειδικά για Τουλ, μόνο παράνομο downloading θα παίξει

ε και; σε ενοχλεί που έγραψε και μερικά ποστ εδώ; δε συμφωνείς; προχώρα παρακάτω.

Τους έκανε κακό (στη μπάντα) γιατί λειτουργεί αντιδραστικά πχ σε σένα; Χωρίς ίχνος ειρωνείας, αυτό δε βγάζει κανένα νόημα. Το hype συνήθως είναι κάτι εξωγενές σε σχέση με τη μπάντα (ασχετα αν ίδιοι κρατάν αποστάσεις και χτίζουν ένα mystic προφίλ). Δε νομίζω ότι όταν γράφανε το Λατεράλους φαντασιωνόντουσαν 20χρονα να κάνουν αναλύσεις της ακολουθίας Φιμπονάτσι και τριμπιουτς στο youtube ούτε σκόπευαν να θεωρούνται από κάποιους ιντελεκτσουαλ μπάντα η γουατεβερ.

Είναι δική σου δουλειά και κάθε ακροατή να μη συγχεει κάθε ασήμαντο πράγμα τύπου hype, συγκρίσεις, βαρυγδουπους ισχυρισμούς για μπάντες χιλιετίας κλπ και να κάτσει να ακούσει τη μουσική. Σε καμία μπάντα δε κάνουν κακό αυτά, το μυαλού του ακροατή παιδεύουν χωρίς λόγο.

3 Likes

http://www.blabbermouth.net/news/hear-title-track-of-tools-new-album-fear-inoculum/?fbclid=IwAR0vn4m53kfN8i7mIIYETicy1jqObVb5PlEBUs_fH7Q5_BcJRo-eDHPxCRE

_it_is_happening…

1 Like

Δεν είναι ιός!!!

3 Likes

ειμαι δουλεια,δε μπορω να χαρω ακομα,για πειτε

1 Like

Τοοl σαν να μη περασε μια μερα!