Tool

Μέτριο προς καλό.Ως εκεί.Τπτ παραπάνω. 13 χρόνια γι αυτό,Ε περιμένεις κάτι καλύτερο όπως και να έχει. Ας ελπίσουμε το άλμπουμ να είναι δυνατό.

περιμένω να πάω σπίτι από το μπουρδελογραφείο να το χώσω διαπασών στα ακουστικά, καναπεδάρα, engage 3-2-1 και trip

1 Like

Έχεις δίκιο στην παρατήρηση σου, ήταν λάθος η έκφραση μου ότι το hype “έκανε κακό στην μπάντα”. Προφανώς κάθε είδους hype μόνο θετικά μπορεί να λειτουργήσει όσον αφορά το ίδιο το συγκρότημα -εάν υποθέσουμε σε πρώτο βαθμό ότι θα ασχοληθεί γενικά μ’ αυτό. Γιατί μπορεί μεν το hype να είναι κάτι εξωγενές, αλλά (όπως λες κι εσύ) πολλές φορές μπορεί να τροφοδοτηθεί, να ακυρωθεί, να συντηρηθεί ή να μεταλλαχθεί κι από το ίδιο το συγκρότημα.

Νομίζω ότι αυτό που προσπάθησα να καταδείξω ως “αρνητικότητα του hype”, περισσότερο έχει να κάνει με την αύρα που περιβάλλει το συγκρότημα, όχι το ίδιο το συγκρότημα. Γιατί, καλώς ή κακώς, το όνομα ενός συγκροτήματος αναπόφευκτα συνδέεται και μ’ αυτό: με τον τρόπο που αυτό εκλαμβάνεται από το κοινό του. Μπορεί, λοιπόν, για κάποιους η συγκεκριμένη περίπτωση να είναι γοητευτική, για άλλους, όμως, απωθητική -για τους ίδιους ακριβώς λόγους! Ναι μεν, στην τελική, όλα (πρέπει να) είναι “μουσική”, αλλά νομίζω ότι θα συμφωνήσεις κι εσύ ότι πολλές φορές δεν “καθόμαστε απλά ν’ ακούσουμε τη μουσική”, αλλά επηρεαζόμαστε (αρνητικά ή θετικά) απ’ όλο το “πακέτο”, και μ’ αυτό δεν εννοώ μόνο την άμεση παραγωγή του συγκροτήματος (στίχοι, συνεντεύξεις, artwork, τρόπος προώθησης κλπ.), αλλά και την “αναπαραγωγή” του από το μουσικό Τύπο, από το κοινό του, από τη “στόμα-με-στόμα” διαφήμιση κλπ.

1 Like

13 χρόνια μετά… meh

Μεχρι και απο τις φατσες τους μπορει να επηρεαζομαστε ρε.

Ήρθα απλά για τα σχόλια “περιμέναμε τόσα χρόνια για αυτό;”
You didn’t disappoint.

5 Likes

Πρώτο άκουσμα, πολύ θετική εντύπωση.
Vibes από Lateralus, ατμοσφαιρικο με ωραίες φωνητικές γραμμές και γαμάτο τέλος.
Πάμε στις επόμενες ακροάσεις τώρα.

1 Like

Πόσο είχαν λείψει αυτά τα ambient tribal lsdoτράγουδα ρε πούστη μου…<3

4 Likes

Αυτό.

Here’s part of the press release in case you missed it on the Times Square Digital Billboard, sky-writing and inflatable blimp advertising over most major cities, smoke signals from the College of Cardinals in Rome, select augmented reality glasses, spirit boards and cryptically encoded in agriglyphs scattered over the beautiful English countryside:

“Continuing their affinity for pushing the boundaries of physical packaging, the GRAMMY Award® winning outfit has created a deluxe, limited-edition CD version of Fear Inoculum. The collectible offering, which was conceived by and directed by Adam Jones, features a 4” HD rechargeable screen with exclusive video footage, charging cable, 2 watt speaker, a 36-page booklet and a digital download card. Pre-orders for both the special package and digital downloads are available NOW. The 85-minute collection was produced by TOOL, with Joe Barresi engineering and mixing the release. Barresi also worked with the band on 10,000 Days.” (NOTE: Even Buddhist monks wearing YOLO tee shirts know that!)

PRESS RELEASE FOR TOOL NEWBIES:

“TOOL formed in 1990, releasing four multi-platinum studio albums: Undertow (1993), Ænima (1996), Lateralus (2001) and 10,000 Days (2006); two EPs: 72826 (1991) and Opiate (1992) and the limited-edition boxset Salival (2000). The band has won three GRAMMY Awards®: Best Metal Performance (1998, “Ænima”), Best Metal Performance (2002, “Schism”) and Best Recording Package (2007, 10,000 Days). TOOL is Danny Carey (drums), Justin Chancellor (bass), Adam Jones (guitar) and Maynard James Keenan (vocals)”

More details, including an unboxing video, will be shared shortly.

Band photo by TRAVIS SHINN

Πω ρε, άσπρισε ο Adam. Γαμώ το κέρατό σας ρε μαλάκες, που ήσασταν τόσα χρόνια;;;

3 Likes

Το Rythm section τους ποσο μα ποσο γαμει… Το κομματι ειναι grower και ενω στα πρωτα ακουσματα δεν μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση στο 5ο εχω αρχισει να το λατρευω…

3 Likes

Ωραιο το τραγουδι, δε με χαλαει, πιθανοτατα (αν και με ενα ακουσμα προφανως βαρυγδουπη δηλωση) μου φαινεται πιο ενδιαφερον απο ολο το 10000 Days, που το βαριεμαι με εξαιρεση πολυ λιγα τραγουδια. Οντως θυμιζει Lateralus περισσοτερο απο οτιδηποτε αλλο. Πολυ θετικη αλλαγη η φωνη του Keenan, ακουγεται πιο καθαρος και μελωδικος απο ποτε, και χωρις να κανει καθολου mumbling.

Ηρθα για τα σχολια υπερασπισης των Tool απεναντι σε σχολια “meh περιμενα κατι καλυτερο”, was not disappointed.

3 Likes

Σε βάθος χρόνου τα παραπάνω δεν έχουν πολύ σημασια για το πώς θα μείνει μια μπάντα στην ιστορία, είναι εφήμερα. Το έργο μένει. Κι από όσα έχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο γίνεται και με τον ακροατή όσο μεγαλώνει, με την έννοια ότι τον αγγίζουν όλο και λιγότερο peer pressure, hype κλπ και προσεγγίζει λίγο πιο συνειδητά τα ακούσματα του. Οπότε ναι , συμφωνω ότι είμαστε biased με μπάντες κλπ αλλά δε πιστεύω ότι αυτό έχει κάποια σημαντική επίδραση κάπου, είναι περισσότερο για εσωτερική κατανάλωση (και στη σφαίρα του ίντερνετ) και συνήθως ξεπερνιέται και από το άτομο και από την ιστορια.

2 Likes

Ε ρε συ, “την ώρα εκείνη” το hype επηρεάζει πολύ. Ναι, τελικά σε βάθος χρόνου ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει από την ιστορία στη μουσική.

Υπέροχο!! Καλή αναμονή μέχρι τις 30!!!

Μπήκα αμαζον να δω εάν έχει pre-order και είδα το παρακάτω:

Τώρα ή κάποιο λάθος έχει γίνει ή είναι αυτή η σούπερ ντουπερ έκδοση που πόσταρε ο @pantelis79 πιο πάνω (ή και ακόμα μας τρολαρουν οι τύποι, δεν ξέρω τι να πιστέψω πια :joy:).

1 Like

Καλά προφανώς διαφωνώ 100% με αυτήν την καθολική δήλωση. Ο καθένας παίρνει αυτό που ξερόλες δημοσιογραφισκοι, μουσικά περιοδικά, μουσικά ονλαην zines και clickbait σελίδες νομίζουν ότι του αξίζει, ναι, με αυτό θα συμφωνούσα.

Από κει και πέρα υπάρχουν αμέτρητοι παράγοντες στην μουσική και αμέτρητα παραδειγματα υποτιμημενων ή υπερεκτιμημενων δίσκων, καλλιτεχνών, τραγουδιών, τα οποία έχουν διαμορφωθεί σε τεράστιο βαθμό από το hype της στιγμής, και παραμένουν στην συνείδηση του περισσότερου κόσμου όπως διαμορφώθηκαν πριν δεκαετίες, δίχως να μπει καν στην διαδικασία να τα επανεξετάσει ο κόσμος αυτός.

1 Like

Προπαραγγελία και στα public, 105 ευρω!! Δεν ξέρω τι παίζει! VR σου δίνουν μαζί?

Στο αμερικάνικο amazon έχει 45 δολλάρια πάντως. Στο γερμανικό 100 ευρώ, όπως πόσταρε και ο @Kostas_L. Στο γαλλικό είδα ότι έχει 88 ευρώ.

Σίγουρα είναι η έκδοση που πόσταρα ρε.

2 Likes

Κάτι λένε ότι το CD θα έχει μικρή επαναφορτιζόμενη οθόνη που θα δείχνει κάποιο visual και ηχειάκια. Ίσως για αυτό είναι τόσο ακριβό

Lyrics video

Με κάθε ακρόαση μου αρέσει όλο και περισσότερο.
Υπέροχο!

1 Like