Tool

Τελικά όντως βγάζουν δίσκο οι Tool;
Νοιώθω σαν να βρίσκομαι μέσα στην ιστορία με τον βοσκό που φώναζε στα ψέματα ότι ήρθε ο λύκος και όταν πράγματι ήρθε δεν τον πίστευε κανένας!

3 Likes

Αν ήταν έτσι όσες μπάντες έχουν θαφτεί από media της εκάστοτε εποχής (every band ever) θα είχαν μείνει στο χρονοντούλαπο. Επίσης αμέτρητα παραδείγματα. Δεν έχει καμία σχέση το influence των media στη μουσική με το influence των media στα κοινωνικοπολιτικά δρωμενα, γιατί στη μουσική απλά έχεις πρόσβαση στην οριτζιναλ αναλλοίωτη πληροφορία (κομμάτι/ δίσκος), δεν μπορεί να πειραχτει το narrative τόσο εύκολα. Η αντίληψη δε διαμορφώνεται στα zines, μόνο για λιγους ίσως που ξημεροβραδιαζονται στα zines η για τους ακόμα πιο λίγους που ακόμα διαβάζουν και παίρνουν στα σοβαρά κριτικές δίσκων/μπαντων και αλλάζουν γνώμη με βάση αυτές.

1 Like

Εχουν μεινει σιγουρα παμπολλες αξιολογες μπαντες στην ιστορια της μουσικης στο χρονοντουλαπο, μπαντες τις οποιες εγω κι εσυ μπορει να μην εχουμε καν ακουσει, ενω αλλες μπαντες που ειχαν τα καταλληλα connections και το σωστο προμοσιον, χωρις η μουσικη τους να ειναι κατι ιδιαιτερα ανατρεπτικο, απολαμβανουν παγκοσμιας αναγνωρισης. Γενικα τεραστια κουβεντα, αλλα το να μου λες οτι ολες οι μπαντες εχουν λαβει αυτο που τους αξιζει, μου φαινεται απιστευτα σουρρεαλιστικο. Δεν ισχυει σε κανεναν εργασιακο χωρο και σε καμια μπιζνα, γιατι να ισχυει στην μουσικη? Τωρα οκ αν κολλησες στα zines, ειναι μονο ενα μικρο παραδειγμα απο οσα εθεσα, και υπαρχουν πολλοι παραγοντες ακομα που επηρεαζουν την γνωμη του κοσμου.

Στην εποχη της πληροφοριας, ειναι λιγο αστειο να μιλαμε για πληρως “δικαια” και “αντικειμενικη” θεση της τεχνης στην ιστορια, ποσο μαλλον οταν υπαρχουν επιστημονικες μελετες για στοχευμενο hacking και peer pressure προκειμενου να προωθησουν ή να ριξουν ταινιες στον κινηματογραφο. Δε νομιζω οτι υπαρχει κατι που να πειραζεται πιο ευκολα απο το narrative για ενα εργο τεχνης στα social media βασικα. Αμα λενε 300 κριτικοι μουσικης οτι το ταδε αλμπουμ απο την ταδε μπαντα ειναι αδιαμφισβητητα το καλυτερου τους, ε κατι θα ξερουν κι αυτοι, και μετα το λενε και καμποσες χιλιαδες οπαδοι, και μετα το λενε ολοι, ο Μπαμπης ο Σουγιας κτλ… :wink:

Η πανευκολη προσβαση στο αρχικο και αναλλοιωτο medium του καλλιτεχνη μικρη σημασια εχει, οταν ο τυχαιος οπαδος δε θα δει καν την Α ή την Β ταινια πριν βγαλει το συμπερασμα πως η ταινια ειναι σκουπιδι, επειδη το ειπαν μερικοι κριτικοι.

2 Likes

Μπορεί να είμαι αισιόδοξος αλλά δε νομίζω ότι το παραπάνω είναι ο κανονας στη μουσική (για ταινίες δεν είμαι σίγουρος). Το ίδιο το ίντερνετ είναι αντίβαρο στο ιντερνετ, γεμάτο “edgy” απόψεις για υπερτιμημένη και υποτιμημένη τέχνη , 300 διαφορετικές απόψεις πάνω στο ίδιο πράγμα. Σίγουρα κανουμε σκατα δουλειά στο να ανιχνεύουμε τα biases μας στη καθημερινότητα και να τα ελαχιστοποιούμε αλλά στην μουσική υπάρχει τέτοια αμεσότητα που έχω χάσει το μετρημα των φορών που ξεκίνησα προκατειλημμένος με δίσκο/μπάντα (για ένα μύριο λογους) και έκανα επική κωλοτουμπα μετά από ακρόαση.

Έχεις δίκιο, σε καμία περίπτωση κάθε μπάντα εβερ δε πήρε ακριβώς αυτό που της αναλογούσε (του πουστη, στατιστικά δε θα έστεκε κάτι τέτοιο) .Το πόιντ μου ήταν αρχικά για τους Tool , για μια μπάντα με ούτως η άλλως μεγάλο reach ήδη. Οποιοδήποτε ξενέρα ή αποστροφή μπορεί να δημιουργήσουν οι σταυρωτές που βαρανε μεταξύ τους οι τουλ_φανς ποδοπατιεται - από θέμα impact - από την ίδια τη μουσική τους ή από το tour που κάναν φέτος όπου μαζεύτηκαν από το πάτωμα πολλά σαγόνια, fans και μη. Δε γράφεται η ιστορία από το Χάμερ και το Πιτσφορκ, θα παραμενουν reminders του τι σπρωχνοταν τοτε.

1 Like

Μα δε μιλησα για κανονα πουθενα. Απλα το καθολικο “ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΑ” μου φαινεται απιστευτα ρομαντικο γενικα και αφελες ειδικα (δεν το λεω για σενα αυτο). Πραγματικα δε βλεπω πουθενα αυτο που λες περι αμεσοτητας. Η πλειοψηφια των ανθρωπων στα φορουμς ενδιαφερεται μονο για να περασει “την δικη του” αποψη κι οχι για καποια πανανθρωπινη αντικειμενικη αληθεια (η οποια προσωπικα δεν πιστευω καν οτι υπαρχει ουτως ή αλλως).

Απο κει και περα για τους Τουλ συγκεκριμενα, εγω δεν εχω κανενα θεμα ουτε με την μπαντα ουτε με τους οπαδους της, οι οποιοι δε θεωρω οτι ειναι και ιδιαιτερα “ενοχλητικοι” αν μπορει να το πει αυτο κανεις για οποιονδηποτε οπαδο. Μια χαρα μπανταρα ειναι με μουσικαρες και εντελως δικο της υφος και στυλ. Απο κει και περα, σε μια κουβεντα περι “μεγαλυτερες μπαντες της τελευταιας 25ετιας” για μενα δε θα εμπαινε πολυ ψηλα, οχι πως εχει και μεγαλη σημασια, και ο λογος ειναι το πολυ λιγο υλικο που εχει κυκλοφορησει σε αυτα τα 25 χρονια, σε σχεση με αλλες μπανταρες. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, και δεν εχει και καμια πρακτικη σημασια το ranking, αλλα κουβεντα να γινεται…

2 Likes

Προφανώς και δεν είναι “όλα” δίκαια ρε, ναι. Τα περισσότερα όμως, πιστεύω ότι είναι.

Εννοείται ότι κι εγώ έχω επανεκτιμήσει την “αξία” δίσκων με το πέρασμα του χρόνου, είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο. Το bias με το οποίο ακούμε κάθε δίσκο την ώρα που τον ακούμε, σχεδόν πάντα ξεθυμαίνει με τα χρόνια και μας βοηθάει να αλλάξουμε γνώμη γι’ αυτόν.

3 Likes

7 τραγουδια ε? Ισως να ειναι καλυτερα ετσι βασικα.

Και αλλα 3 μπονους. Ενδιαφεροντες τιτλοι τραγουδιων, το λιγοτερο.

Το 7empest θα είναι 20+ λεπτά…

2 Likes

tenor

6 Likes

έξω η cd version χωρίς τα ιντερλούδια :sunglasses:

1 Like

Ατομική βόμβα.

Σε λιγο η πρωτη ακροαση …Τρωω κατι να παρω δυναμεις χαχα. αναπαντεχα εσκασε… Εσκασαν και φοτο απο το unboxing του αλμπουμ…

Ω ναι!..μολις κατεβηκε.
Αργότερα η πρώτη ακρόαση, με ηρεμία και απόλυτη χαλαροτητα :sunglasses:

Ωραίος δίσκος δεν λέω. Τα πάντα λειτουργούν περίφημα όπως αναμενόταν. Κι εδώ σκάει το αλλά:

Όταν έχει εξοικειωθεί το αφτί τόσο πολύ στις μελωδίες, το στυλ, την ατμόσφαιρα και τα φωνητικά τους, ε ρε διάολε λες κάπου το χω ξανακούσει αυτό. Σαν τους Rotting Christ ένα πράμα :stuck_out_tongue_winking_eye:

5 Likes

Ειμαι στο 2ο ακουσμα και αυτο το pneuma με εχει στοιχειωσει…

2 Likes

Γυρισα αρων αρων απο τη θαλασσα σπιτι για να το λιωσω, μου «καταστρεψατε» μια κυριακη που την υπολογιζα 8 ωρες μεστο νερο ανασκελα κ ξαπλα παραλια μεχρι οσο

4 Likes

το σολο στο 7empest ομως

1 Like