Μεταναστεύοντας

βρισκεται κανεις γερμανια?

Μεγάλωσα στην Γερμανία, αν έχεις καμία ερώτηση ακούω :stuck_out_tongue:

βασικα να μας πει πως ειναι η κατασταση εκει τωρα?

και τι παιζει με οσους κριτικαρουν τους ελληνες?

Η Κατάσταση είναι αρκετά καλή μπορώ να πω, αν και δεν ζω εκεί προς το παρόν έχω άπειρους συγγενείς εκεί με τους οποίους μιλάω και με ενημερώνουν με την οικονομική κατάσταση κ.τ.λ.
Η Γερμανία έχει πολύ χαμηλό ποσοστό ανεργίας (5.4%) και στις ηλικίες 18 με 25 είναι στο 7-8%(το χαμηλότερο ποσοστό στην Ευρώπη [B][U]λινκ[/U][/B].
Γενικά βρίσκεις αρκετά εύκολα δουλειά απ’ότι έχω μάθει, αρκεί να ξέρεις την γλώσσα και να ξέρεις ένα επάγγελμα…

Οι Γερμανοί όπως πάντα πετάνε χαζά σχόλια όπως ‘Δεν έχετε να φάτε στην Ελλάδα’ και ‘Είστε τεμπέληδες’… Εννοείτε πως δεν ισχύει για όλους τους Γερμανούς αυτό καθώς υπάρχουν και εξαιρέσεις…

Εγώ προσωπικά θα ξαναφύγω Γερμανία του χρόνου, ξέρω την γλώσσα καθώς μεγάλωσα εκεί και έχω να μείνω κάπου καθώς θα είμαι στην σχολή. Ο καιρός είναι απάλευτος όμως, να δω πώς θα αντέξω πάλι τώρα που έχω ξεσυνηθίσει :smiley:

Πάνω κάτω όπως τα είπε ο από πάνω. Έχω συγγενείς εκεί και μου έχουν πει τα ίδια. Ξεκίνησα Γερμανικά φέτος γιατί είχα σκοπό να πάω για δουλειά από Οκτώβρη, οπότε ψάχτηκα έχοντας τις ίδιες απορίες. Έχει πολλές ευκαιρίες εργασίας, το μόνο σίγουρο, αν ξέρεις τη γλώσσα. Πρόσφατα που ήμουν στο Μόναχο βόλτα, είδα πολλούς Έλληνες να δουλεύουν σε διάφορα πόστα.
Δεν επικρίνουν απλά θεωρώ, ότι κοροιδεύουν λίγο για την κατάσταση της Ελλάδας. Αλλά αυτό πλέον το κάνουν οι περισσότεροι λαοί, όχι μόνο οι Γερμανοί.

καλα λαοι οπως ισπανοι και ιταλοι τι να κοροιδεψουν? τα ιδια με εμας περνανε
και αγγλια που ειμαι, υπαρχουν ατομα που δεν ξερουν καν τι γινεται στην ευρωπη

οσο αφορα για τα σχολια των γερμανων
εχω ακουσει διαφορα
και ακουσα προσφατα απο φιλο που βρεθηκε βερολινο
που υποτιθεται ειναι πιο “μπροστα” σαν πολη
anyway
εννοειται πως δεν ειναι ολοι
καθως τις προαλλες στη φρανκφουρτη
κανε πορεια για τη λιγοτητα
και φωναζανε μετρα υπερ της ελλαδας

Βασικά, το μεγάλο ερώτημα είναι “πού στη Γερμανία”. Δεν είναι το ίδιο ανατολική με δυτική Γερμανία, ούτε είναι το ίδιο το Μόναχο με το Βερολίνο.

Όχι, ότι έχει σημασία αλλά κοροιδία έφαγα φέτος στην Τσεχία.
Anyway, ότι είπε ο Καρβού. Μόναχο έχει πάρα πολλούς Έλληνες, οπότε λογικό να είναι πιο χαλαρά. Πιο βόρεια δε ξέρω τι γίνεται.

Και παραπανω απο το μισο σε αρκετες περιπτωσεις.

Μια φιλη μενει Λονδινο και το 70% του μισθου της φευγει για στεγαση.

Εγω που σκεφτομαι να παω Λονδινο (ηδη ψαχνω) το θεωρω πανδυσκολο διοτι θα δινω οσα δινω τωρα [B]ΕΠΙ ΤΡΙΑ !!! [/B] (εκτος αν γινει κανα θαυμα οπως εγινε στο Μαντσεστερ, δυσκολο) & θα μενω παλι σε shared (που το συνηθισα πλεον).

Πανακριβο το Λονδινο μιλαμε…(και οχι μονο για τα δικα μου δεδομενα).

Οποιος μπορει να προτεινει μεταφορικες για να μεταφερω πραγματα απο Αθηνα σε Εδιμβουργο.

Δε με ενδιαφερει ο χρονος παραδοσης αλλα κυριως η τιμη και η αξιοπιστια.Τα αντικειμενα ειναι 1 πισι, μονο ο πυργος, ενα ποδηλατο και μια κουτα με βιβλια.

Εχει κανεις κατι δοκιμασμενο?

χωρις να εχω ή να ξερω καποιον που να εχει δοκιμασει

Αυτοι εδω μας σπαμμαραν συνεχεια στη σχολη

http://www.nikostransport.com/

Tις προάλλες βοήθησα σε μια μετακόμιση που είχε γίνει με Teletrans και μου φάνηκαν όλα οκ από αξιοπιστία, επαγγελματική συμπεριφορά κλπ. Από τιμές δεν έχω ιδέα τι παίζεται.

Εγώ ψηφίζω Σουηδούς. Έχουν τον σκανδιναβικό αέρα. Ξες, το διαφορετικό ρε παιδί μου, που δεν το βρίσκουμε στην Ελλάδα. Όπως είναι γι’αυτούς η μελαχρινή γκόμενα ένα πράγμα. Τον πιάνεις τον παραλληλισμό … είμαι σίγουρη. Οι Νορβηγοί είναι και αυτοί κάπως σαν τους Σουηδούς, οπότε, οι δεύτεροι εξακολουθούν να έχουν τα πρωτεία. Οι Φινλανδοί, από την άλλη, είναι μεν σκανδιναβοί στα χρώματα, αλλά πολύ ξάσπροι ρε παιδί μου…Ανήλιοι και ανάλατοι…Πως το λένε. Πάντως, έχουν να πουν και αυτοί κάτι, γιατί άμα σου αρέσει και ο άρχοντας των δαχτυλιδιών, ε, πως να το κάνουμε…είναι σαν ξωτικά…

Τώρα για Δανούς και Ολλανδούς, δεν ξέρω…Η μόνη εντύπωση που έχω γι’αυτούς είναι αυτά τα κορμιά-μπαρμπούνια. Δε βλέπουν ήλιο, κλεισμένοι μέσα στους πύργους τους εκεί, έρχονται Ελλάδα, δε βάζουν και καλό αντηλιακό δενξερωγωτι και καίγονται και γίνονται σα μπαρμπούνια και το μόνο που βλέπεις άσπρο είναι το περίγραμμα από τα γυαλιά ηλίου.

Τώρα, ον τόπικ…

Γενικά η φάση εξωτερικού παίζει πολύ τα τελευταία χρόνια. Ειδικά στη νεολαία. Και είναι και απολύτως φυσιολογικό.
Δε λέω, είναι άσχημο το να σπουδάζεις και να προσπαθείς και να παίρνεις πτυχία για να καταλήξεις κάπου με 400 ευρώ -στην καλύτερη των περιπτώσεων- ανασφάλιστος και με ημιαπασχόληση…Γιατί, ποιος θα δώσει τώρα 8ωρο; Και αν δώσει, δε θα είναι 8ωρο…

Αυτό που με χαλάει στην όλη φάση της μετανάστευσης είναι το σύνδρομο “θα φύγω γιατί δεν έχει τίποτα εδώ”.
Οι περισσότεροι που μου το λένε αυτό είναι παιδιά της ηλικίας μου (20-24) που ακόμα δεν έχουν τελειώσει με σπουδές και μαλακίες. Που δεν έχουν βγει καν στην αγορά εργασίας για να δουν τι παίζει. Που δεν έχουν πάρει την παγωμάρα του τύπου “Θα σας ειδοποιήσουμε” και από τώρα τα 'χουν βάψει όλα μαύρα και θέλουν να την κάνουν για έξω για να καταλήξουν να δουλεύουν σε καφετέριες και σε εστιατόρια και όπου αλλού ( αναφέρθηκε και παραπάνω). Δουλειές που, για κάποιο λόγο στην Ελλάδα, ήταν πάντοτε το “τζιιιιζ κακά”…Το κάναν πολλοί, δε λέω, αλλά ήταν και λούμπεν για την πάρτη τους. Γιατί δηλαδή, η ίδια ακριβώς δουλειά στο εξωτερικό να έχει κύρος και εδώ να μη γουστάρεις να την κάνεις; Απλώς και μόνο για να λένε οι γονείς σου “Το παιδί μου δουλεύει στο εξωτερικό”;

Έχει γίνει και λίγο της μόδας το εξωτερικό. Αυτό νομίζω. Πέρα από την ανάγκη που σε στέλνει εκεί, σίγουρα, δε λέω κάτι γι’αυτό, έχει καταλήξει και κάπως in fashion.

Παρολαυτά, όσον αφορά στα μεταπτυχιακά, δε λέω, πολύ καλή φάση. Κάνεις την καύλα σου στο αντικείμενο σου, καραγουστάρεις, μαθαίνεις και τη γλώσσα άμα λάχει, δουλεύεις και καλύτερα τα αγγλικά σου (βασικό), είσαι και σε μια άλλη χώρα, βλέπεις άλλους ρυθμούς ζωής. Σίγουρα είναι από τα πολλά ++++++++ στο βιβλίο της ζωής.

[B]@[/B][B]SilentWinter[/B], είναι και παλιά τα ποστς, δεν ξέρω τι κάνεις και που είσαι τελικά, πάντως αν θυμάμαι έλεγες για Σουηδία.
Μια παιδική μου φίλη (αυτή είναι Ελληνοσουηδέζα βέβαια) έφυγε για σπουδές εκεί όταν τελειώσαμε το σχολείο. Όταν γύρισε Ελλάδα και εγώ περίμενα βάσεις μου έλεγε, μεταξύ σοβαρού και αστείου, να πάω Σουηδία. Βασικά μου έλεγε πως στη Σουηδία, καλά Αγγλικά αν ξέρεις, μπορείς να παρακολουθήσεις ένα 80% των μαθημάτων. Μετράνε πολύ εκεί τα Αγγλικά και το διαπίστωσα και εγώ. Επίσης, όντως τα προπτυχιακά, όπως και τα μεταπτυχιακά νομίζω, είναι τζαμπέ ολέ. Το κόστος ζωής βέβαια τσιμπάει αρκετά. Αν έχεις μάλιστα και σπίτι ο φόρος είναι περίπου στο 50% του μισθού…Κάτι τέτοιο…Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες για μετά.

Πάντως, έχει ωραίο κρύο.[SPOILER]:cold::cold:
καθαρό κρύο. όχι με υγρασία:p[/SPOILER]

Αυτο που λες οτι εχει γινει της μοδας το “εξωτερικο” ισχυει,αλλα δεν ειναι μεταναστευση.Ειναι αυτο που εχουν αναφερει σε προηγουμενα ποστ τα παιδια,νεοι που ειτε οι γονεις τους ειναι ευκαταστατοι και τους στελνουν στο εξωτερικο,ειτε μονοι τους καταφερνουν με καποιο τροπο να βγουν εξω να σπουδασουν.Χωρις να ξερω πιστευω οτι εργασιακα στο εξωτερικο υπαρχουν περισσοτερες ευκαιριες.Στον ιδιωτικο τομεα,αναλογικα υπαρχουν πολλες περισσοτερες επιχειρησεις καθε τυπου,ιδιαιτερα τωρα που η υφεση μας εχει χτυπησει για τα καλα.Λιγοι οντως μεταναστευουν.Η πλειοψηφια κανει μεταπτυχιακο εξω και γυριζει και βρισκει εδω δουλεια.(Καλα αυτους που πανε εξω και τελειωνουν με το ζορι μια σχολη και γυρνανε τρεχοντας γιατι τα εχουν ολα ετοιμα σπιτι δεν τους μετραω καν.)

Σε χωρες του στυλ Σουηδια,Νορβηγια κτλπ οι μισθοι ειναι πολυ μεγαλοι το κοστος ζωης και οι φοροι ειναι πανακριβοι αλλα ανταποκρινονται πληρως στην ποιοτητα ζωης.Επισης σε αυτο που ειπες οτι προτιμουν να δουλεψουν σερβις στο εξωτερικο,παρα να δουλεψουν στην Ελλαδα.Το ειχα κι εγω απορια κι εχω καταληξει σε δυο συμπερασματα.Ειτε ισχυει αυτο που ειπες οτι στην Ελλαδα ειμαστε τοσο κολλημενοι που το να δουλεβεις σερβις απαξιωνεται,ειτε οτι οι Ελληνες εργοδοτες σε κατι τετοιες δουλειες δε σεβονται καθολου τους εργαζομενους και πεφτει εκμεταλλευση σε αντιθεση με το εξωτερικο που ειναι καπως καλυτερα τα πραγματα.

Εγω θα θελα καποια στιγμη να παω εξωτερικο με οποιοδηποτε τροπο αρχικα για σπουδες αλλα μετα να μεινω κι ολας.Ισως σε καμια Γαλλια που θελουν πολυ να εχουν ξενους φοιτητες και αμα εχεις επαρκεια σε παιρνουν σχετικα ευκολα(Και το βασικοτερο δεν εχουν διδακτρα)
Μετραει το εξωτερικο γιατι κανεις μια καινουργια αρχη σε ενα μερος εξω απο τα νερα σου.Μαθαινεις να προσαρμοζεσε,να εισαι ανεξαρτητος,να επιβιωνεις,γνωριζεις νεα ατομα κτλπ.Και μην αφηνεις εξω τον παραγοντα της “απελπισιας”.Ειμαστε η χωρα της αναξιοκρατια και κανενας ανθρωπος(νεος ιδιαιτερα) δε μπορει να καταπιει την αδικια.Επισης,σκεψουν οτι σε λιγους μηνες ο Κασιδιαρης παιζει να ειναι δημαρχος της χωρας μας.

Δεν είναι απαραίτητο να είσαι ευκατάστατος για να βγεις να σπουδάσεις έξω. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, Αυστρία, ελάχιστα δίδακτρα ~ 300 Ε/εξάμηνο, εστία με 200 ευρώ (νερό,ρεύμα,ίντερνετ,θέρμανση, καθαρίστρια) και κόστος ζωής ισάξιο της Αθήνας αν μιλάμε για Βιέννη, έως 1/3 του κόστους αν μιλάμε για επαρχιακές πόλεις.
Διδακτορικά αλλά και αρκετά μεταπτυχιακά (masters by research) σε εφαρμοσμένες επιστήμες κουβαλάνε μισθούς/υποτροφίες.

Κατά τα άλλα πάρα μα πάρα πολύς κόσμος βγαίνει έξω για δουλειά, και αρκετά συχνά έχοντας ήδη βρει από Ελλάδα. Μάλιστα για συγκεκριμένες ειδικότητες αν ψαχτεί κάποιος σοβαρά βρίσκει σχετικά εύκολα δουλειά και σε συγκεκριμένες χώρες.

Είσαι προγραμματιστής; Τρέχεις Ιρλανδία.
Είσαι των πετρελαίων; Τρέχεις Νορβηγία/Σκωτία.
Είσαι ιατρικών επαγγελμάτων; Τρέχεις Σκανδιναβία.
κ.ο.κ.

[B]@Mech-Cannibal[/B] Ρε, να σου πω κάτι; Νομίζω πως ξαφνικά θέλουν όλοι να φύγουν γιατί δεν αντέχουν τη γκατζολία στην Ελλάδα και νομίζουν πως έξω είναι ο πολιτισμός και εδώ είναι οι ούγκα μπούγκα πρωτόγονοι να πούμε.

Το να βρίσκεσαι σε μία χώρα που ο γιατρός δεν παίρνει φακελάκι, που ο εργοδότης σε πριμοδοτεί άμα είσαι έγκυος ή άμα έχεις το τάδε πτυχίο, που σπουδάζεις κυριολεκτικά δωρεάν, που μετακινείσαι στη φτήνια, που υπάρχει αξιοκρατία στην εύρεση εργασίας και χίλια δυο άλλα, ναι, είναι γαμώ. Έτσι να το δεχτώ. Αλλά όταν ακούω ότι ο άλλος φεύγει γιατί στην Ελλάδα είναι όλοι ούγκανοι και γιατί δεν υπάρχει πολιτισμός και δεν είναι οι Έλληνες ευρωπαίοι, ε, τότε τρελαίνομαι.

Δηλαδή, πόσο πολιτισμένο είναι να δουλεύεις 14 ώρες την ημέρα και το βράδυ να μη μπορείς να βγεις για μία μπύρα με τους φίλους σου γιατί θα είσαι πτώμα από την κούραση; Στην Ελλάδα, θα μου πεις, δε γίνεται αυτό; Φυσικά και γίνεται (όταν γίνεται βέβαια), αλλά γιατί εδώ είναι σκλαβιά ενώ στο εξωτερικό είναι αποδεκτό και “τι να κάνουμε, έτσι είναι οι ρυθμοί εκεί; εκεί δεν είναι παίξε-γέλασε…”;

Δεν έχω σκεφτεί από που πηγάζει αυτή η ξενομανία. Έχουμε χάσει νομίζω λίγο το νόημα. Γιατί να μην προσπαθήσει ένας νέος άνθρωπος να κάνει κάτι, μία επένδυση ας πούμε, στην ίδια του τη χώρα για να βοηθήσει και την ανάπτυξή της; Ο καθένας στο βαθμό που μπορεί. Είναι πολλά τα ρίσκα βέβαια, αλλά το να φύγεις από το σπίτι σου στην τελική, δεν είναι ρίσκο;

Τεσπα, μέχρι να το ζήσουμε στο πετσί μας, όσοι είμαστε ακόμα εδώ και δεν έχουμε αναγκαστεί να φύγουμε, είναι λες και είμαστε μαζεμένοι γύρω από μια λίμνη και πετάμε πετρούλες.

[SPOILER]Πάντως, αν ήταν να φύγω σε φάση μεταπτυχιακού,θα θελα να πάω ή στην γλυκά ψυχρή Φινλανδία ή στη μαμά πατρίδα Ιρλανδία - μνημόσυνα στο Ρόρυ, κάθε χρόνο στα τριμπιουτ κτλ κτλ… [SPOILER]:):p[/SPOILER][/SPOILER]

απορία: όσοι μιλάτε για “ξενομανία” για τα παιδιά που φεύγουν, έχετε δουλέψει ? και αν ναι, που… σιγά που έγινε τρέντυ το εξωτερικό, να αφήνεις όλους σου τους φίλους για να πας κάπου χωρίς ήλιο

για να σοβαρευτούμε λίγο…

Ούτε καν έχουν προσπαθήσει.

Λύση ανάγκης το εξωτερικό.

Δηλαδή είναι απίθανο να υφίσταται θέμα προτίμησης ας πούμε.

είναι (κατά πολύ) ατυχής η λέξη ξενομανία.
ειχα γράψει μια απάντηση στην ελενα κατά τις 6 που βγήκε κάπως ΥΠΕΡτεραστια και τελικά εξελίχθηκε σε αχταρμά ιδεών και ανάλυση καταστάσεων. αργότερα με συμμάζεμα ίσως. και με ύπνο…

ελενα στην ελλαδα είναι 4.700.00 αυτοί που δεν είναι σε δουλειά και δεν την καταφέρνουν ή δεν προσφέρουν σε οικονομία. θα περιμένουμε απο τους άλλους 3.700.000 που στηρίζουν την οικονομία(και τους 4.700.000) για να βγουν ενα βράδυ με την μπύρα τους για να ζήσουμε όλοι? :-k και άντε αυτό γίνεται και κάποιον και τον βολεύει στα 20 του που λες εσυ. στα 25, στα 30 του τι θα πει που θα ειναι στην ΙΔΙΑ κατάσταση,? αντε να κάτσω εδω χωρίς δουλειά και θα βγω και ενα βράδυ για μπίρα με τους φίλους μου?
δεν τα εχει βάψει μαύρα ο κόσμος. ειναι μαύρα~! απο 1.1.14 οι ασφαλισμένοι που θα κάθονται σε κρεβάτι σε νοσοκομείο θα πληρώνουν 25ευρο… οι ανασφάλιστοι μήπως ξέρεις πόσο…?
πλέον δεν μιλάμε για επιλογές που μετανιώνεις και , οκ, τις αλλάζεις γιατί έχεις λύση πίσω στην χώρα σου(χωρα.πατρίδες δεν υπάρχουν). μιλάμε για επιλογές που είναι ξεκάθαρες. και η λογική τους και τα αποτέλεσμα τους γενικότερα.
Our days are never coming back που λένε και οι soad. αν χάσεις την σειρά σου και τον καιρό σου δεν έχει ξανά απο την αρχη. και δεν υπάρχει και ελπίδα για εστω το αύριο…(αυριο=20 χρόνια με ολα να πηγαίνουν καλά για να πέσει η ανεργία στο 10%!!! )
και το λεω εγω που ειμαι 30 και τα εχω κάνει ψιλοσκατα

έχουμε φτάσει στο απο κατω και αναρωτιέσαι γιατι σκέφτεται ο κόσμος το εξω?

** επίσης υπάρχει διάφορα για εναν ανειδίκευτο, με εναν με ειδίκευση σε κάποιο αντικείμενο. να κουβαλήσω και να πλύνω πιάτο εξω θα με πάρουν και μετά αφού έχω φάει τα μούτρα μου εδω. άμα εχω ενα πτυχίο και δεν το εχω δουλέψει εδω γιατι περίμενα το θαύμα, μετά εξω θα με πάρουν μόλις δουν 33 και χωρις καν προϋπηρεσία στον τομέα μου…?

  • αργότερα. κουτουλάω πάνω στα πλήκτρα :?