Εκλογές 2009

Καλά μην παραμυθιάζεστε, δεν γνωρίζω κανέναν που να είχε ποτέ ποινικές κυρώσεις και ας υπάρχουν κάτι γελοίοι απαρχαιωμένοι νόμοι που τις προβλέπουν.
Προσωπικά δεν ψήφισα το 2007 γιατί ήμουν στο εξωτερικό και δεν είχα καμία συνέπεια.
Επίσης είναι πολύ γελοίο το πως “απαλάσσεσαι” από τις όποιες “συνέπειες”. Το έκανα κάποια στιγμή τη δεκαετία του '90γιατί επιστρέφοντας από σπουδές στο εξωτερικό φοβόμουν μήπως το γεγονός πως είχα χάσει εκλογές είχε συνέπειες.Ήμουν ψαρωμένος γιατί ετοιμαζόμουν να πάω φαντάρος και δεν θα ήθελα να μπώ μέσα στιγματισμένος με μία καταδίκη για την αποχή μου από τις εκλογές. Ενημερώθηκα λοιπόν πως έπρεπε να πάω στο ειρηνοδικείο να δηλώσω πως έλειπα για σπουδές. Πάω και αρχίζω να βγάζω στην ειρηνοδίκη πιστοποιητικά που να αποδεικνύουν τις σπουδές κλπ. Με κόβει με την έρώτηση-κεραυνό για κάποιον που είχε ζήσει τα προηγούμενα χρόνια της ζωής του σε κοσμικά κράτη:
“Eίσαι Χριστιανός Ορθόδοξος;”
“Eεεε, ναί…”
“Βάλε το χέρι στο ευαγγέλιο και δήλωσε απλά πως έλειπες στο εξωτερικό για σπουδές”
Τόσο απλά και Θεοκρατικά…

Έχεις δίκιο, δεν εφαρμόζονται, όμως υπάρχουν. Κι αυτό δείχνει πολλά για το συχνά αποκαλλούμενο ύψιστο δημοκρατικό δικαίωμα. Τώρα που έχει παγιωθεί μια ας το πω έτσι, μαζική συνείδηση ύπερ τις ψήφου, δεν ψάχνουν να επιβάλουν κυρώσεις στους λίγους που δεν πάνε. Ας φτάσει η αποχή τώρα στις εθνικές, όχι στο πανυγιράκι των ευρωεκλογών, σε ανάλογα με αυτές επίπεδα και θα δεις.
Άσε που, είναι πολλά χρόνια τώρα βέβαια, μια ωραία πρωία πήγα για ένα “χαρτί” σε μια υπηρεσία και έκπληκτος ακούω να μου ζητάνε εκλογικό βιβλιάριο (υπήρχαν ακόμη τότε). Ρωτάω γιατί και μου απαντάνε ότι αν δεν είναι σφραγισμένο (αν δλδ δεν έχω ψηφίσει στις τελευταίες εκλογές) το συγκεκριμένο χαρτί δεν το παίρνω.

Το οτι δεν υπαρχουν κυρωσεις το ξερω.Αλλα για το τελευταιο σοβαρα μιλας???

Ε, τι, πλάκα σου κάνω;

Για του Μule λεω, το σκηνικο με το ευαγγελιο.απλα ξεχασα να κανω quote

Ε, τι, πλάκα σου κάνει?

αν καποις τωρα δε παει να ψηφισει υπαρχουν δηλαδη πιθανες κυρωσεις?

Προφανώς δεν κάνω πλάκα, αληθινό είναι το περιστατικό. :slight_smile:

@Jim Rotten:
Nαι, και τότε όταν πήγα εγώ στο ειρηνοδικείο υπήρχε το βιβλιάριο όπως λες και ήταν πολύ εύκολο να φανεί αν είχες ψηφίσει ή όχι. Όταν παρουσιαζόσουν στον στρατό έπρεπε να το έχεις μαζί.

Αλλά και η κατάργηση του δείγμα χαλάρωσης της εφαρμογής του αναχρονιστικού νόμου είναι. Πιστεύω πως επειδή η ύπαρξη ενός τέτοιου νόμου εύκολα θα οδηγούσεί σε καταδίκη της χώρας από κανένα Ευρωπαϊκό δικαστήριο ανθρώπινων δικαιωμάτων αν κάποιος προσέφευγε, για αυτό και έχει χαλαρώσει η όλη φάση.

Δεν πιστεύω πως αποχή ανάλογη των ευρωεκλογών στις βουλευτικές θα οδηγούσε σε πιό αυστηρή εφαρμογή των κυρώσεων, κάθε άλλο. Είναι πολύ πιό δύσκολο να επιβάλεις κυρώσεις σε ένα τόσο μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Εκεί είναι η φάση που ο νόμος καταργείται de facto μέσω της μαζικής ανυπακοής.

Καλα το καταλαβα απο τα πρωτα σου ποοστ οτι εισαι οικονομολογος εσυ:p

Με διδακτορικό κιόλας.

Ακουσε κανεις τι ειπε η διαμαντοπουλου στον αλφα?

Θελουμε να κανουμε τον κοσμο να βλεπει θετικα τους φορους,να πηγαινει και να χαιρεται που παει να πληρωσει τους φορους του.

Δίκιο έχει, άλλο που δεν το εννοεί…

Ξερεις γιατι δεν εχει δικιο.
Γιατι δεν μπορει ο αλλος να πληρωνει με χαρα τους φορους οταν ξερει οτι θα πανε στην τσεπη κάποιου.

Καταλαβαινω τι εννοεις αλλα ειναι προκλητικο να το λεει μια βουλευτης του πασοκ αυτο.

Έτσι το δέχομαι. :slight_smile:

Ο Δημητρης Κωνστανταρας, ως βουλευτης της ΝΔ, τα χωνει στον Αδωνη Γεωργιαδη. Δειτε τα 3 πρωτα λεπτα.

Στις προσεχεις εκλογες ο Κωνστανταρας θα κατεβει ως υποψηφιος βουλευτης, στο πλευρο του Αδωνη Γεωργιαδη.

:D:D:D

Γελαει ο κοσμος ρεεεεεεεεεεεε… Η “Πατριδα” παν’απ’ολα ρεεεεεεεε…

Αντε και με τον Ψινακη βουλευτη, το STAR Channel θα μετατραπει σε προπαγανδιστικο οργανο του ΛΑΟΣ. Ξερει τι κανει ο Καρα-τζαφερης (ναι αυτος με το ΤΟΥΡΚΟπρεπες ονομα :D).

Πω το έκλεισα γιατί δεν άντεχα να βλέπω τον μπουμπούκο να υστεριάζει σαν κακοαγαπημένη ύαινα. Μπουμπούκος, κωνσταντάρας, μπουμπούκα, έφη σαρρή και show. Αυτό είναι το λαος. Ας το ψηφίσουμε όλοι :stuck_out_tongue:
Αν βέβαια κατέβει και ο Ανατόλ με την αρμάδα , παίρνω Κάρβου και κλείνουμε διαρκείας για να συζητάμε για τον Γιώργαρο :smiley:

Όλα ωραία και καλά, εδώ γελάμε, να δώ αν το ΛΑΟΣ όντως ανεβάσει το ποσοστό (και την επιρροή του) τι θα λέμε :roll: και το κακό είναι ότι μόνο απίθανο δε μου φένεται να συμβεί αυτό :frowning:

Θα το ανεβάσει το ποσοστό του το Λάος δυστυχώς. Τα φασισταριά έχουν πάρει γενικά τα πάνω τους τελευταία αλλά το 2012 είναι κοντά 8)

Για να μη ξεχναμε ε



Μεγάλες στιγμές!