Εκλογές 2009

Δε πιστεύω σε αυτές τις εκλογές σε αυτοδυναμία.Λογικά αν δεν βγει, θα πάμε σε δεύτερες εκλογές…:-k


Now playing: Amorphis - The Smoke
via FoxyTunes

Πού το βασίζεις αυτό? Δηλαδή τι ποσοστά προβλέπεις ότι θα πάρει το κάθε κόμμα?

Τώρα με ποσοστό δεν ξέρω να σου πω, απλά μου έχει δώσει την εντύπωση το πασοκ, με αυτά που έχει πει πως δεν πείθει τόσο, ώστε να γίνει αυτοδυναμία…

αν ισχυει αυτο που ακουσα οτι για αυτοδυναμια χρειαζεται 40% τουλαχιστον τοτε και εγω δε βλεπω να βγαινει κυβερνηση με αυτοδυναμια.ο νομος παυλοπουλου δεν ισχυει σε αυτες τις εκλογες.

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ μείνει εκτός βουλής η αυτοδυναμία έρχεται και με 38%.

δεν το ξερα αυτο.και αυτο για το 40% το ακουσα στην τηλεοραση.οποτε μαλλον εκει λεγανε για το 40% βασιζομενοι στο γεγονος οτι ο ΣΥΡΙΖΑ θα μπει στην βουλη

Φαντάσου δίκαιο και δημοκρατικό σύστημα!!! Οι 3.5/10 πλειοψηφία. Ακόμα και σεις που υποστηρίζεται πως έχει αξία η ψήφος, σας την κλέβουνε ρεεεε!!!

Σκόρπιες σκέψεις, μέρος 1ο:

  1. Αν η Νέα Δημοκρατία χάσει τις εκλογές και, παρά ταύτα, στις προεδρικές ψηφίσει τον Κάρολο Παπούλια, σύμφωνα με τις δηλώσεις του Κώστα Καραμανλή, τότε θα πρόκειται για μια από τις σπάνιες δημοκρατικές και τίμιες κινήσεις που έχει δει ο τόπος. Θα το δω και δεν θα το πιστεύω. Θα το δω, όμως;

  2. Το γεγονός ότι με τέτοια διακυβέρνηση το ΠΑΣΟΚ κουτσαίνει ακόμη είναι κατάντια. Παρεμπιπτόντως, δεν καταλαβαίνω γιατί υπάρχει ακόμη το Σ στα αρχικά του.

  3. Θεωρώ πως ο δικομματισμός τρέφεται από την πόλωση. Καθένα από τα δύο μεγάλα κόμματα αποτελείται από τη νοητή συγχώνευση τριών ή ακόμη τεσσάρων κινημάτων. Αν το αποτέλεσμα των εκλογών προκαλέσει τη διάσπαση του ενός, τότε θα διασπαστεί και το άλλο, πράγμα που θεωρώ σωτήριο για τον τόπο. Ίσως έτσι ξαναγεννηθεί το κέντρο, με νέα κόμματα που θα έχουν σαφέστερη ιδεολογία, ίσως έτσι ξεφορτωθεί η Νέα Δημοκρατία τα δεξιότερα στελέχη της, που θα τρέξουν προς το ΛΑΟΣ, ίσως έτσι το αριστερό τμήμα του ΠΑΣΟΚ δημιουργήσει ένα πραγματικά αριστερό μη-κουμμουνιστικό κόμμα κλπ.

  4. Θεωρώ το ΠΑΣΟΚ ικανότερο να κάνει μεγάλες αλλαγές, όχι γιατί έχει τη βούληση, αλλά επειδή λόγω συμπαθέστερου προφίλ και ιστορίας, στις αλλαγές του υπάρχει ηπιότερη λαϊκή αντίδραση.

  5. Η ψήφος σε μικρά κόμματα δεν είναι άχρηστη. Τα μικρά κόμματα μπορούν να γίνουν μεγάλα μόνο αν τα ψηφίζουμε.

  6. Επιμένω πάντα πως τα άκυρα, τα λευκά και την αποχή τα θεωρώ ύβρη στη δημοκρατία και στις θυσίες των προηγούμενων γενεών, καθώς και σημαντική ένδειξη ανευθυνότητας.

  7. Δεν ξέρω τί θα ψηφίσω ακόμη. Θα εξαρτηθεί από τα πρόσωπα που θα θέσουν υποψηφιότητα στην περιφέρειά μου. Επειδή έχω μάθει να απαντάω στην ερώτηση που μου κάνουν και όχι σε άλλη, στις βουλευτικές εκλογές, εκλέγω βουλευτές. Το γεγονός ότι η πραγματική κεφαλή του κράτους (ο πρωθυπουργός, όχι η τυπική, ο αδύναμος Πρόεδρος) εκλέγεται εμμέσως από το λαό στις βουλευτικές αποτελεί, για μένα, ένα από τα σημαντικότερα δημοκρατικά μειονεκτήματα του πολιτεύματος.

Απάντηση στο 1:

Ότι θα πρόκειται για πολιτική αυτοκτονία αν η ΝΔ προκαλέσει εκ νέου εκλογές (έχοντας μάλιστα υποστεί μια κατά τα φαινόμενα καθαρή ήττα σε αυτές) σε 6 μήνες δεν περνάει από το μυαλό? :-k

Edit:

Δεν διασπάται ο ΣΥΡΙΖΑ, τα κκοράκια μπορούν να περιμένουν.

γιατι θεωρεις δεδομενο οτι πρεπει να εχουμε δημοκρατια? εισαι σιγουρος οτι αυτο που εχουμε ειναι δημοκρατια?
οταν 300 αποφασιζουν για λογαριασμο 11 εκατομυριων αρχιζει να σταματαει ο ορος δημοκρατια και ξεκιναει η ολιγαρχια… (ειδικα αμα σκεφτεις οτι απο τους 300 αποφασιζουν οι 151)

Άκυρα, λευκά και αποχή τα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι;

Θεωρείς ύβρη το άκυρο π.χ. και όχι το ότι βγαίνουν κυβερνήσεις με 40% και κυβερνάνε και τους υπόλοιπους 60 που δεν τους ψήφισαν;

Ποιους αγώνες ποιων; Έλεος πια με την παρελθοντολαγνεία και τις τύψεις που πρέπει να έχουμε για κάποιους άλλους, που πιθανόν είναι να μη συμφωνούμε καν μαζί τους.

Ανευθυνότητα το να μην ψηφίζεις; Κι εγώ που νόμιζα ότι με την ψήφο μεταθέτεις τη δικιά σου ευθύνη στα χέρα άλλων.

Ποιος είπε ότι έχουμε δημοκρατία (ολιγαρχία στο μεγαλείο της σε παγκόσμιο επίπεδο);
Και γιατί να είναι ύβρης μια συνειδητοποιημένη αποχή ή συνειδητοποιημένη ψήφος λευκό/άκυρο;

Μακάρι να διαλυθεί και ο ΣΥΡΙΖΑ και ΟΛΑ τα κόμματα! Μπας και έρθει μια ελπίδα ανανέωσης από κάτι εντελώς νέο και διαφορετικό (και δεν είναι απαραίτητο να είναι κόμμα…)

Εν τω μεταξύ, το να λες “δεν αφιερώνω τα 5 λεπτά από το χρόνο μου στο να συμβάλλω στην απόφαση του ποιος θα μας κυβερνάει, γιατί δε συμφωνώ με το πως γίνονται τα πράγματα” το θεωρώ παρόμοιο με το “δε μου αρέσει που πρέπει να μην κλάνω και να ρεύομαι μπροστά σε μια γυναίκα, για αυτό δε θα κάνω ξανά σεξ στη ζωή μου”.

Όπως, το πείσμα του ενός στο να μη συμπεριφέρεται κόσμια μπροστά σε μια γυναίκα θα βοηθήσει την ανθρωπότητα μιας κι αυτός δε θα αναπαραχθεί (ίσως τον γράψουν κάποτε και στα Darwin Awards), έτσι κι ο άλλος θα εξαφανιστεί από το προσκήνιο αργά ή γρήγορα, μιας και με το τρόπο του ακόμα κι αυτό το ελάχιστο που του προσφέρει το πολίτευμα για να ακουστεί, αυτός αντί να το αυξήσει το εκμηδενίζει.

ΥΓ. Αυτό που λες για τους βουλευτές και τον πρωθυπουργό, είναι μια τεράστια αλήθεια και με τρώει κι εμένα εδώ και καιρό να το πω…

Τι να κάνουμε, ρε karvou. Φαίνεται ότι για κάποιους αυτά τα 5 λεπτά είναι ό,τι πιο σημαντικό μπορούν να κάνουν πολιτικά για την ανθρωπότητα. Τις υπόλοιπες 364 μέρες που στο διάολο είναι όμως;

oh yes. Humanity thanks you all!

Άλλος ένας ευστοχότατος παραληρισμός… #-o

Παμε δημοψηφισμα για καθε νομο?
Αυξηση των ατομων της βουλης σε 1κκ?
Τι να γινει δηλ…

υγ.
ΚΚΕ πρωτο κομμα στο πολλ.
μαλιστα…
Νωρις βεβαια,αλλα…

Δεν θέλω να αποπροσανατολίσω το thread του ChrisP, για αυτό απαντάω μόνο μια φορά, τουλάχιστον εδώ. Φυσικά δεν έχω ανάγκη να πείσω, ακόμη κι αν μου φαίνονται προφανή αυτά που γράφω.

Έντεκα εκατομμύρια αποφασίζουν ποίοι τριακόσιοι θα τους αντιπροσωπεύουν. Εάν δεν πρέπει να έχουμε δημοκρατία, τί θα έπρεπε να έχουμε; Στους 300 αποφασίζει προφανώς και πάλι η πλειοψηφία, δημοκρατία γαρ, διότι αν αποφάσιζε η μειοψηφία, τότε πράγματι το πολίτευμα θα ήταν «πολύ ενδιαφέρον».
Όσο ακολουθείται η άνωθεν μοιρολατρική στάση, δεν γίνονται βήματα. Τα κόμματα δεν αναγκάζονται να συνεργάζονται μέσα στη Βουλή, γιατί δεν τα τιμωρούμε. Αν για κάθε νομοσχέδιο άλλου κόμματος αισθάνονται αναγκασμένοι να καταψηφίζουν, ακόμα κι όταν πρόκειται φερ? ειπείν για την αυστηρότερη καταπολέμηση του δουλεμπορίου, αν τους επιτρέπουμε να κρύβονται πίσω από μικροκομματικές πρακτικές, αντί να προέχει το συμφέρον του λαού, τότε ευθυνόμαστε σαφώς εμείς που δεν τους τιμωρούμε δια του αυστηρότατου όπλου που είναι η ψήφος. Ακόμη κι αν δεν τους αρέσει, η ψήφος στέλνει τα λαμόγια στο σπίτι τους.

Όλα στο ίδιο τσουβάλι, ναι. Η άρνηση της ευθύνης, η φυγοπονία και ο άνους παρωπιδισμός θα έπρεπε εδώ να συναντούν το όριό τους. Ένα 40% μπορεί να είναι πλειοψηφία, όχι απόλυτη, αλλά πλειοψηφία. Ποιά θα ήταν η εναλλακτική; (Παρεμπιπτόντως, υπάρχει εναλλακτική στην άμεση εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας, απευθείας από το λαό, σε δύο γύρους).

Με την αποχή μεταθέτεις την ευθύνη σε άλλους, όχι με την ψήφο. Είναι αυταπόδεικτο. Τα περί «παρελθοντολαγνείας» συνεχίζουν την ύβρη. Η δημοκρατία αποκτήθηκε με αίμα και αγώνες οι οποίοι δεν ανήκουν στο παρελθόν. Οι μισοί από τους ματωμένους και τους σακάτηδες είναι ολοζώντανοι.

Γιατι θεωρεις υβρη το δικαωμα της μη ψηφου?
Εχεις σκεφτει ποτε οτι πολλοι (εως παρα πολλοι) δεν αντιπροσωπευονται σε ιδεες απο κανενα κομμα?
Εχεις σκεφτει ποτε οτι η αποχη το λευκο ή το ακυρο δειχνει την απαξιωση του κοσμου στην υπαρχουσα πολιτικη κατασταση?
Τι θεωρεις πιο ανευθυνο?Την αποχη ή την ψηφο για βολεμμα?Το 90% των Ελληνων για το βολεμμα ψηφιζουν και κατηγορεις την αποχη?Ημαρτον ομως.

Ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ και ΕΠΙΛΟΓΗ σου να μην ψηφισεις,οπως ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ και ΕΠΙΛΟΓΗ σου να μην πας στρατο.
Ανευθυνοτητα θεωρω να ψηφιζουμε ανικανους πολιτικους.Απο τη στιγμη που δεν υπαρχουν ικανοι,ΟΧΙ ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ.Εκτος αν εχουμε ικανους…Παρακαλω να ονομασθουν