Τώρα μπορείς, γίνε κι εσύ προπονητής

Από αυτά που είπε ο Τεν Κάτε στο περιοδικό «Τhe Technician» της UEFA για experts.

α) «Το παιχνίδι γίνεται ολοένα και γρηγορότερο και οι ελεύθεροι χώροι περιορίζονται. Η πίεση στους προπονητές θα συνεχίσει να αυξάνεται σ? έναν κόσμο όπου το αποτέλεσμα γίνεται ο μοναδικός στόχος. Αυτό με στενοχωρεί, γιατί δεν θα βοηθήσει την ανάπτυξη του παιχνιδιού. Οι συνεχείς αλλαγές προπονητών δεν βοηθούν. Αλλάζουν απλώς για να αλλάξουν».

β) «Η πλειοψηφία των ομάδων σήμερα παίζει με σύστημα 4-2-3-1 και χρειάζονται ταχείς παίκτες στις πλευρές. Με βάση τη φιλοσοφία κάθε προπονητή, χρησιμοποιούν είτε μέσους είτε εξτρέμ. Πάντοτε χρησιμοποιώ πιο πολύ επιθετικούς απ’ ό,τι μέσους. Ο μόνος ελεύθερος χώρος σήμερα είναι τα άκρα και μόνο αν ξεκινήσεις μια κούρσα από εκεί, όπως κάνουν ο Μέσι και ο Ρονάλντο, υπάρχει χώρος που μπορούν να κινηθούν».

γ)«Νομίζω ότι πρέπει να επανεξεταστεί ο κανονισμός του οφσάιντ. Επαιξα στη βόρεια Αμερική και είδα τη ρύθμιση που είχαν κάνει εκεί. Χώριζαν τον αγωνιστικό χώρο σε τρεις ζώνες και στη μεσαία δεν υπήρχε οφσάιντ. Οτιδήποτε μπορεί να αυξήσει τον χώρο παιχνιδιού θα πρέπει να εξεταστεί. Το οφσάιντ μπορεί να είναι πολύ καταστρεπτικό».

Συνειδητοποιεις ομως τι διαιτητικο μπαχαλο εχει να γινει τα πρωτα χρονια…:lol:

δεν μου φαίνεται και τόσο δύσκολο. απλά αντί να εφαρμόζεται στο κέντρο του γηπέδου θα πάνε μια γραμμή πιο κάτω. Στην ουσία θα κρατάνε τους αμυντικούς της επιτιθέμενης ομάδας πιο πίσω, ελευθερώνοντας χώρο. Έτσι το αντιλαβάνομαι κάπως.

Για να τα κανουμε λιανα…

Ενα γηπεδο ποδοσφαιρου θεωρητικα ειναι 100μ. το off-side εφαρμοζεται στα 50μ. (σεντρα). Ο Τεν Κατε λεει να εφαρμοστει αλλα 20μ. πχ υπερ της επιτιθεμενης ομαδας? Δλδ 70μ. ωστε οι αμυντικοι να μην ανεβαινουν ψηλα?

τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω εγώ…

Και γιατί να μην αφαιρέσουμε έναν παίκτη από κάθε ομάδα ή να μεγαλώσουμε τις γραμμές του γηπέδου; Ο Μέσι που λέει ο Τεν Κάτε παίζει όλα τα εντός στο Καμπ Νου που έχει τις μεγαλύτερες νόμιμες διαστάσεις αγωνιστικού χώρου, ακριβώς ώστε να είναι πιο ανοικτό το παιχνίδι (και να ευνοεί τo εκ πεποιθήσεως ανοικτό παιχνίδι της Μπαρτσελόνα). Αμφιβάλλω αν ο Μέσι θα έκανε τα ίδια στο γήπεδο της Προοδευτικής που είναι διαστάσεις subuteo

Έχεις κάτι με την Πρόο ρε φίλε;
Στο καμίνι ο Λίο θα ήταν το μισό μπατζάκι του ανυπέρβλητου Στέλιου Βογιατζή.
Ή μήπως έχεις κάτι με το μυθικό Subbuteo; (παρεμπιπτόντως εκεί έπαιζα πάντα 4-4-2 με τα χαφ σε ευθεία)
:p:p:p

Σίγουρα δεν μπορεί να υπάρξει αυτό. Οποιοδήποτε σύστημα των αμυντικών για να ‘‘παγιδεύσουν’’ τον επιθετικό σε θέση offside (πόσο μάλλον στις αντεπιθέσεις) θα ήταν άσκοπη, εάν τα offside θεωρούντο έγκαιρα μόνο στα 30+ μέτρα που θα μείνουν ελεύθερα ξερωγώ. Και γενικά ο κανονισμός θα έχει ισχύ μόνο στα περίχωρα της μεγάλης περιοχής. Ήμαρτον ρε. Προτιμώ την εκδοχή με τους 10 παίχτες.

Έντιτ. Το Subbuteo έσπερνε κώλους και παρόλο που έχανα συνεχώς γούσταρα άπειρα να πωρώνομαι και να παθιάζομαι (χάνοντας). Αγαπημένο σύστημα εύκολα 4-3-3. Καλές, χρυσές περασμένες εποχές (έκανα και ρίμα τρομάρα μου).

Μέχρι να αποφασίσουν τι θα γίνει με το offside και επειδή οι φίλοι ολυμπιακοί ακόμα επιμένουν ότι το γκολ του Λεονάρντο με την Καβάλα έπρεπε να μετρήσει εγώ ως κόουτς boig έχω να προτείνω την εξής τακτική : Κάθε φορά που βγαίνει στην επίθεση η ομάδα μου ένας παίκτης θα έχει σαφή εντολή να κάθεται ακριβώς μπροστά στον τερματοφύλακα, να του κρύβει το οπτικό πεδίο χωρίς να τον ακουμπάει και να προσπαθεί να αποφεύγει τη μπάλα στα συνεχή σουτ που θα κάνει η ομάδα μου για να μη βγαίνει offside… Θεμιτό??

Θεμιτή η βλακεία που είπες. :slight_smile:

Το offside γενικά ως κανονισμός θέλει πολλή βελτίωση.

Ευχαριστώ!! Εσύ που λες μόνο εξυπνάδες λοιπόν πες που διαφωνείς να μαθαίνουμε και εμείς οι βλάκες…

Δε σε χααρακτήρισα βλάκα, αυτό που έγραψες χαρακτήρισα ως βλακεία.
Γράψε και κάτι on-topic τώρα, :slight_smile:

Συνεχίζω εδώ από το τόπικ του ΠΑΟΚ:

Οι παίκτες για την εθνική πάντα θα βρίσκονται και θα είναι (ή, πρέπει να είναι) οι καλύτεροι εκ των διαθέσιμων. Δεν είναι ανάγκη να παίζουν στην ελλάδα, μπορεί να παίζουν και στο εξωτερικό όπου μάλιστα λόγω παραστάσεων ανεβαίνουν και ένα επίπεδο παραπάνω.

Φυσικά λογικές όπως αυτή του Ιωνικού που έφερνε καράβια ξένων και όσοι πιάσουν είναι όντως επικίνδυνες αλλά η ιστορία δείχνει ότι τελικά αυτές οι ομάδες θα σβήσουν.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, του ΠΑΟ, της ΑΕΚ, του ΠΑΟΚ δεν έχει καμία υποχρέωση να “δίνει” παίκτες στην εθνική. Για άλλο πράγμα πληρώνεται. Αν μέσα στους παίκτες που χρησιμοποιεί αξίζουν και βρίσκονται και μερικοί έλληνες έχει καλώς.

Από κει και πέρα δεν είδα να σχολιάζεις πουθενά περί τεχνικής κατάρτισης των ελλήνων ποδοσφαιριστών. Ένα απλό κοντρόλ, μια απλή πάσα, αντίληψη χώρου φαντάζουν για τον μέσο έλληνα ποδοσφαιριστή ως επιστημονική φαντασία. Φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά δυστυχώς είναι λίγες. Άσε τις μεγάλες ομάδες και πιάσε τις μικρομεσαίες. Υπάρχουν έλληνες παίκτες αντίστοιχης ποιότητας των Ονουάτσι και Λεάλ?

Όσο για το ότι οι έλληνες “παθιάζονται περισσότερο” είναι ένας ακόμα μύθος για να αυτοκοροϊδευόμαστε. Δεν είδα ΠΟΤΕ τον Καφέ να έχει περισσότερο πάθος από τον Καρεμπέ, τον Μάτζιο να σκίζεται περισσότερο από τον Σισέ, τον Γκαρσία και τον Ϊβιτς να τρελαίνονται λιγότερο από Μπαλάφα-Ηλιάδη.

το οτι γουσταρω να παιζουν πιο πολλοι ελληνες στις ελληνικες ομαδες δε σημαινει οτι ειναι κακο ή οτι κατακρινω αν παιξουν εξωτερικο.συμφωνω οτι στο εξωτερικο θα ανεβουν επιπεδο.αλλα για να παει ενας ελληνας εξωτερικο πρεπει πρωτα να ξεκινησει απο την ελλαδα να παιζει εδω και αν παιζει καλα θα τον δει καποια ομαδα του εξωτερικου και θα τον παρει.δε νομιζω ως δια μαγειας να βρεθηκαν ο γιαννακοπουλος ή ο νταμπιζας στην αγγλια.παιζανε στον ολυμπιακο καλα και καποιοι τους ειδαν.

Ακριβώς, παίζανε στον Ολυμπιακό επειδή αξίζανε να παίζουν, όπως και ο Αβραάμ αξίζει να είναι βασικός και γι αυτό προτιμάται αντί του (επίσης καλού παίκτη) Ζεβλάκοφ.

Αντίθετα κάτι Παππάδες πήρανε τις ευκαιρίες τους και τις πέταξαν στα σκουπίδια.

Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στις ομάδες της Σούπερ Λίγκας, το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στη νοοτροπία των ακαδημιών γενικότερα.

μαλλον λεμε το ιδιο πραγμα και δε το εχουμε καταλαβει.
εγω ειμαι της αποψης (οπως ειπα και πριν) αντι να αγοραζονται αμφιβολου ποιοτητας ξενοι παικτες απο τις ομαδες να προτιμωνται οι νεαροι ελληνες παικτες ωστε να υπαρχει και οφελος για το ελληνικο ποδοσφαιρο.

αν καποιος ελληνας παρει την ευκαιρια του και δεν την αξιοποιησει μετα ειναι θεμα προπονητη αν παιζει ή οχι.

να προσθεσω οτι στη γερμανια για παραδειγμα εχουν την νοοτροπια οτι αν σε μια ομαδα υπαρχει ενας γερμανος και ενας ξενος παικτης ιδιας αξιας τοτε εννοειται οτι θα παιζει ο γερμανος.αυτην την νοοτροπια θελω να εχουν και οι ελληνικες ομαδες.

Ας σου κάνω μια ερώτηση σχετικά με την ομάδα σου:

Έστω ότι η ΑΕΚ δεν έχει τα οικονομικά προβλήματα που έχει τώρα, θα προτιμούσες να μείνει ο Πελετιέρι ή είσαι ευχαριστημένος από τον Μάκο (που στη θέση του ήταν από τα πιο hot ονόματα σε ομάδες εκτός ΠΟΚ)?

τον πελετιερι τον θεωρω καλο παικτη αλλα δεν προσεφερε στην αεκ αυτα που περιμεναμε απο εναν ξενο παικτη.οποτε εγω θα εδινα ευκαιριες στο μακο.θα ημουν πιο ανεκτικος.αν και αυτο δε το εκμεταλλευοταν τοτε θα εμενε παγκο και θα εβαζα τον γκεντζογλου που εχει επισης η αεκ.

δε μπορώ να καταλάβω γιατι θεωρείτε οι πιο πολύ εδω μέσα το 4-4-2 αναχρονιστικό…με ποιό σκεπτικό?

Από την περσινή οκτάδα του CL η Βayern και η Villareal έπαιζαν 4-4-2 και γλέντήθηκαν καταλλήλως από Barca και Arsenal

Η Άρσεναλ για να φτάσει τελικό CL άλλαξε σύστημα…

Ο Ferguson για να ξαναπάρει CL ήταν έξυπνος και είδε που πήγαινε το ποδόσφαιρο.

Η Atletico των παιχταράδων διασύρετε…

Μόνο παραλαγμένο σε μερικές ισπανικές ομάδες τύπου villareal και Sevilla μου αρέσει.

Αυτά :stuck_out_tongue: