Πατάτες άλμπουμ που λατρεύουμε

Ο τιτλος του thread ειναι λιγακι αστειος. Ουσιαστικα αναφερεται σε αλμπουμ που θεωρουνται κατα γενικη ομολογια πατατες :slight_smile:

Το Rocka Rolla σιγουρα δεν ειναι πατατα και σιγουρα δεν ειναι τυπικο Priest οπως ειπατε ηδη. Αλλα οχι δα και πατατα γαμωτο! Προσωπικα, μου βγαζει εναν υπεροχο vintage, rock and roll αερα και την βρισκω πολυ! Κριμα που τον εχουν τοσο στην απεξω οι Priest.

Ozzy Osbourne-Down to Earth
Το τι κραξιμο εχει φαει,δεν λεγεται. Αλλα,εμενα μ αρεσει,ειδικα οι μπαλαντες Dreamer κ Running out of time!!

φιχδ :stuck_out_tongue:

Σοβαρεψου.

Δεν φανταζόμουν ότι θα γίνει τόσο θέμα.

Τo “Rocka Rolla” δεν έχει χαρακτηριστεί πατάτα από κάποιον αλλά αν ρωτήσεις 100 πριστάδες ποια είναι τα 5 αγαπημένα τους άλμπουμ οι 98 δεν θα το συμπεριλάβουν. Αν πάλι ρωτήσεις ποια είναι τα 5 λιγότερα καλά πριστ άλμπουμς, ένας πολύ μεγάλος αριθμός θα το εντάξει σε αυτά.

Τώρα όμως ο Γράκχος ήρθε, και ΤΗ ΓΑΜΗΣΕΣ.

Εεεεε Κρις, μετά το Hell Bent… οι Priest έβγαλαν Screaming for Vengeance και Painkiller. Τί συμβαίνει λοιπόν; Θεωρείς ότι το Rocka Rolla πατάει κάτω εύκολα αυτά τα δύο, ή απλά τα ξέχασες;
Πες το δεύτερο. Σε συμφέρει.

Όχι δεν τα ξέχασα.

Προτιμώ 70ς πριστ ήχο παρά 80ς, επομένως, όσον αφορά στο “Screaming…” ναι, για μένα υστερεί μπροστά στη ροκαρόλα.

Για το “Painkiller” δε μπαίνω σε διαδικασία σύγκρισης, μετά το “Ram It Down” δεν υπάρχει κάποιους είδους καλλιτεχνική συνέχεια στις δισκογραφικές τους δουλειές. Αλλά αν θες να κάνουμε μια ξερή και αυτόνομη σύγκριση, εντάξει προφανώς το “Painkiller” υπερτερεί.

Ποιός μίλησε για φαντασία; ΠΟΝΤΑΡΕΣ στο να γίνει τόσο θέμα… Και προφανώς έγινε :stuck_out_tongue:

Έχω ξαναπεί πάντως σε άλλο θρεντ το πόσο δισκάρα θεωρώ το Rocka Rolla. Είναι πολύ κρίμα να το’χει έτσι στην απ έξω η μπάντα. Κι ας ήταν η συνέχεια πολύ ανώτερη.

Έγινες αντιληπτός.

Πάντως πρέπει, τελικά, να είμαι ο μόνος που τους Priest δεν τους έχω στο μυαλό μου ότι έχουν “70’s ήχο”, “80’s ήχο”, “90’s-00’s ήχο” και δε συμμαζεύεται. Για μένα παρά τις κατά καιρούς διαφορές στην έκφραση, οι Priest είναι Priest χωρίς διαχωρισμούς. Από τη Ροκαρόλλα μέχρι το Νοστράδαμο.

Μιας και λετε για Πρηστ, να πουμε οτι τα 2 αλμπουμ με τον ριπερ ειναι πολυ παρεξηγημενα.
Κατ’εμε οπως εχω ξαναπει, δεν υπηρχε κανενας λογος να παρουν πισω τον Χαλφορντ, με τον Ριπερ ηταν δημιουργικοι, προχωρησαν τον ηχο τους ακομα παρα περα και γενικως προοδευαν.
Με το που ηρθε πισω ο Θεος ομως, οι Πρηστ τελειωσαν. Μπορει να μας προσεφεραν υπερτατες συναυλιακες εμπειριες αλλα και με τον Ριπερ γαμουσαν και μαλιστα νομιζω οτι αν τον κρατουσαν θα μας ειχαν δωσει 2-3 πολυ πιο ενδιαφεροντα αλμπουμ απο τα 2 τελευταια.

Εμεις ομως που δεν ειχαμε δει priest με halford θα μεναμε με το καημο

M.I.H.21 νομίζω ότι σου απάντησε εύστοχα ο crabsody. Το θέμα είναι τί προτιμάει ο καθένας. 2-3 “ενδιαφέροντα” albums ή ισάριθμες αξέχαστες συναυλιακές εμπειρίες; Δηλαδή σχεδόν το λες ο ίδιος στο ποστ σου.

Inb4 ποστ Angmar “εννοείται το πρώτο”.

Πρέπει όντως να είσαι ο μόνος και δε μου κάνει και εντύπωση :stuck_out_tongue: Μα δε βγάζουν… αυτί αυτές οι ‘‘κατά καιρούς διαφορές στην έκφραση’’ που λές? Αν βάλεις το Sad Wings… και στο καπάκι το Painkiller και εξαιρέσεις το Halford (που ακόμα κι αυτός ακούγεται ΠΟΛΥ διαφοροποιημένος και λογικό είναι, 15 χρόνια είχαν περάσει) ποια ουσιαστική ομοιότητα παρατηρείς? Bέβαια καμμία αλλαγή δεν ήταν υπερβολικά απότομη (με εξαίρεση ίσως τη μετάβαση από το Ram It Down στο Painkiller), έτσι θεωρώ πως υπάρχουν και ‘‘ενδιάμεσα’’ albums όμως το Κilling Machine που ακροβατεί ανάμεσα στο '70s και το '80s ύφος τους.

Iron Maiden - The X-Factor.
Blind Guardian - ANATO
Pain of Salvation - Entropia

Iced Earth - The Glorious Burden (O Ριππερ εχει κανει καταπληκτικη δουλεια στο album και εχω την εντυπωση οτι ειναι ενας δισκος που εχει περασει πολυ στο ντουκου. Περαν απο το πολιτικο του υφος, το album εχει μεσα ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ).

Kreator - Enemies of Reality (ναι μεν δε φτανει πολλα αλλα αλμπουμ τους αλλα δεν ξερω γιατι εχει φαει τοσο θαψιμο. Σιγουρα δεν ειναι απο τα καλυτερα τους αλλα νομιζω ειναι αρκετα καλο :-s)

Εννοεις των Nevermore η εννοεις το Enemy of God των Κreator?

Kreator εγραψα ελεος :stuck_out_tongue:

Ναι Nevermore.:wink:

Επειδή αυτή τη μαλακία την είχα ξαναδεί. Ποιος ΠΑΠΑΡΑΣ έχει προμοτάρει τη φήμη ότι το Entropia θεωρείται πατάτα?

[B]ΔΙΣΚΑΡΕΣ![/B]

ελα ντε…ο μοναδικος δισκος των PoS που δεν αρεσει σε αρκετους ειναι το Scarsick που εγω τον θεωρω σουπερ…