Πατάτες άλμπουμ που λατρεύουμε

Mixed κριτικές είχε το album και ίσως επειδή καθυστέρησε τόσο να κυκλοφορησει… Σιγα και επειδή δεν είναι ο slash τι έγινε? Μια χαρά ήταν στο πρώτο των VR. Και ο Weiland καλός και studio και live aπ’ ότι είδα…
Πατάτα το stormbringer? :lol: Με την λογική του Gillan? Άλλοι προτιμούν τον Coverdale περισσότερο… Δεν στέκει αυτό που λες. Στο Stormbringer ξίνισε ο Blackmore για της funky επιρροές που έφερε ο Coverdale- Hughes. Εγώ πάντως δεν χαλάστηκα…

+1

Βγάζοντας έξω το Remedy Lane (που για μένα παραμένει το αδιαφιλονίκητο ζενίθ των POS) το Entropia κοιτάει στα μάτια το Perfect Element και χώνει όλα τα υπόλοιπά τους.

Προγκμέταλ όπως (πολύ) παλιά και από τα αγαπημένα μου 90’s albums. :slight_smile:

To ξερω γαμωτο. Κι εμενα ειναι το 2ο αγαπημενο μου (ισως 3ο… μονομαχει με το Be, ενω πρωτο ερχεται το remedy lane) αλλα το εχω ακουσει απο πολλους φιλους (καλα οι φιλοι μου ειναι και αμπαλοι η αληθεια ειναι [-X).

Συν ένα. Όχι για το ΧΙ, αλλά για το Ρισκ! Μου αρέσει πολύ αυτός ο δίσκος και ας μην έχει καμία σχέση με γνωστούς Megadeth.

(Τελικά έχω πολλές δόσεις ανωμαλίας πάνω μου :lol: )

+1000000000000000000000
Kορυφαια μπαλαντα!!!

Τωρα σχετικα με τα χρονια αναμονης ενταξει δλδ αν εβγαζαν το πολυ ακομα 2-3 μετρια αλμπουμς θα ειμασταν ευχαριστημενοι μονο και μονο απο το γεγονος αυτο?
Βεβαια AXL και μετριο αλμπουμ λιγο δυσκολο το βλεπω.:-k
Γιάυτο μαλλον εκνευριζομαστε μαζι του γιατι μας στερει τετοια αριστουργηματα τοσα χρονια.:wink:

@AngelCryGr
Mαλλον δεν καταλαβες αλλα μου αρεσει πολυ το Stormbringer.8)

Host απο paradise lost.Οκ ναι διαφορετικό πολυ,αλλα αυτη η dark-ιλα μου αρεσει πολυ.Επισης μου αρεσει πολυ το προσωπικο του Midnight (r.i.p.) το Sakada αν και γενικώς θαυτηκε.Πατατα πολλοι θεωρουν το slaves and masters απο deep purple me ton Turner στα φωνητικα αλλα το θεωρω δισκαρα(απλα ειναι παραπανω rainbow απο Purple) Αυτά για την ώρα :slight_smile:

Εμένα μου φαίνεται το this I love μεγάλη παπαριά αλλά ποιός χέζει την άποψή μου.

Και τι σημασία έχει αυτό?

Τα τελευταία των Metallica, πατάτες λόγω παραγωγής και μίξης δεν τα λένε?

crabsody

Εμένα μου φαίνεται το this I love μεγάλη παπαριά αλλά ποιός χέζει την άποψή μου.

οχι ρε φιλε
μη το λες ετσι και μας στεναχωρεις:wink:

χεσμενο σε εχουμε για αθλητικα!:stuck_out_tongue:

παντως,δωσε του μια ακομη προσπαθεια του κομματιου…εχει ολα τα κλισε των προηγουμενων αναλογων του για να ειναι καλο!:slight_smile:

'Οχι. Και γι αυτούς τους λόγους ίσως.

Εδώ που τα λέμε πάντως, και επειδή αν δεν κάνω λάθος έχει αναφερθεί ξανά το Χοστ, τείνει να γίνει περισσότερο “ταμπού” το να μην αρέσει σε κάποιον ο δίσκος (βλ. “κολλημένος μεταλλάς”, “δεν πιάνεις το σκοτεινό μεγαλείο της ελεκτροπόπ” μπλα μπλα μπλα) παρά το να του αρέσει (όπως κάποτε). Τουλάχιστον αυτή την εντύπωση έχω τα τελευταία χρόνια.

Το Midnight μ’ αρέσει και μένα πάντως. Ευπρόσδεκτη και άκρως γοητευτική συνάμα αυτή η Zeppelin-ίλα του.

Πρέπει, η αλήθεια είναι, να καταρριφθούν αυτοί οι μύθοι για τις παραγωγές, όχι μόνο για τα τελυταία Metallica αλλά εγώ θα πω γενικότερα. Στο κάτω κάτω το St. Anger δεν είναι πατάτα λόγω κακής παραγωγής (ίσα ίσα εγώ αυτό τον ήχο τον προτιμώ από όλες αυτές τις εκνευριστικά τέλειες αλλά εντελώς πανομοιότυπες παραγωγές που έχουν τα περισσότερα σύγχρονα albums) αλλά επειδή πολύ απλά δεν έχει συνθέσεις! Το δε Death Magnetic έχει (όχι όλες αλλά κάμποσες τέλος πάντων) οπότε πατάτα δεν το λες.

μεταξύ μας αυτό, αλλά το host είναι depeche mode ερασιτεχνικού πρωταθλήματος ε!

έλα ν’ανάβουν λίγο τα αίματα! :smiley:

Δε θα το 'λεγα, brother! Εχω την αισθηση πως ο μονος δισκος depeche mode που θα μπορουσε να συγκριθει με το host ειναι το songs of faith and devotion, [που ειναι ισως και ο τελευταιος καλος DM δισκος]… Θελω να πω, το host οσο ηλεκτρονικο κ αν γινεται, δεν μπορεις να το βαλεις πλαϊ στο Music for the masses για να μην πω κανα Speak and spell! με το songs of faith υπαρχει και ηχητικη και χμμμ θεματικη προσεγγιση. Electropop noire καταστασεις (καπου τοτε αρχισαν να χανουν την μπαλα οι DM). Προσωπικα μαρεσει φοβερα η τριαδα των τραγουδιων που ανοιγουν το Host… Ποιος θυμαται την “υβρι” που διεπραξαν τοτε αναφεροντας σαν μεγαλο συγκροτημα και επιδραστικο τους Duran duran? :stuck_out_tongue:

sorry for the offtopic 8)

Maiden - No Prayer…

Paradise Lost - Host
Rush - Power Windows

Και τα δύο παρά την αλλαγή του γνωστού, μέχρι εκείνη τη στιγμή, ύφους της κάθε μπάντας περιέχουν πολλή έμπνευση και τα θεωρώ άξιά τους.

θα το πω και οποιον παρει ο χαρος…#-o

το UP απο R.E.M.

ενας δισκος που δεν ειναι κλασικος τους και κοντεψε να τους δυαλυσει…
εκτος απο δυο κομματια που μου την δινουν ολα τα αλλα ειναι τρομερα …

:slight_smile:

Βάζουμε και το Vanity/Nemesis των Celtic Frost.
Ναι, ξέρω, είναι “λίγο” για Φροστ, αλλά το Wings of Solitude, καθώς και 3-4 άλλες κομματάρες χώνουν καλά.

Θεωρείται πατάτα δίσκος το Vanity/Nemesis ; :-k

Κ εμένα μ’αρέσει πάντως…

Δεν ξέρω σήμερα τι λέει η κοινή γνώμη, αλλά -τουάχιστον- πιαλιότερα έτρωγε χοντρό θάψιμο. Και εννοώ το πολύ 10 χρόνια πριν.

Περισσότερο λέγανε για το “Cold Lake” νομίζω που όντως δεν αντέχεται… Όσο για το Vanity τί να πω… Όχι ότι δε σε πιστεύω αλλά… μυστήρια πράγματα… :-k