Όταν γινετε γονεις

Με τρομάξε ο τίτλος αυτού του θρεντ με το που το είδα.

το παιδι μου θα μεγαλοσει μαθενοντας οτι ο θεος ειναι ενΑς!ο LEMMY[SIZE=“7”][/SIZE]

:papas::bow2::):!:




καπως ετσι θα ειναι τα δικα μου :roll::roll:

Την εχω κανει πολλες φορες αυτη την σκεψη και εχω καταληξει στα εξης.

Οταν ειναι μικρο θα του βαζω να ακουει κατι χαλαρο, The Doors, Beatles, Led Zeppelin, Rory Gallagher. Γυρω στα 4-5, θα αρχισω να του βαζω Scorpions, Black Sabbath, Rainbow, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ AC/DC και ΦΥΣΙΚΑ IRON MAIDEN για να μαθει ποιοι θα ειναι οι ΘΕΟΙ του… Απο τα 6-7 και μετα θα αρχισουμε το Power, DIO και ΦΥΣΙΚΑ τους Metallica και πολυ αργησαμε… Καπου στα τελη του δημοτικου θα ακουσει και progressive, για να μαθει να σκεφτεται και να γινει εξυπνο και με ανησυχιες… Απο εκει και περα ολα θα παρουν τον δρομο τους, χαλαρα και αβιαστα…:smiley:

Συνέβη διότι είσθε ανεύθυνος, κύριε. Ωριμάστε πάραυτα, παρακαλώ.

εγω λεω να το ξεκινησω με stravinsky και coltrane απο την αρχη για να μου βγει εξυπνο απο νωρις ετσι ωστε να μην χρειαστει να ασχοληθει με υποδεεστερα στυλ μουσικης τυπου μεταλ που ετσι κι αλλιως οταν μεγαλωσει και ωριμασει θα τα παρατησει

beatles 1962-1966
beatles 1967-1970

για να αποκτησει αντισωματα στην κακη ‘μουσικη’ (η μουσικη δεν ειναι ποτε κακη.)

Αν το παμε σοβαρα ουτως η αλλως να προσπαθεις να διαμορφωσεις το γουστο του αναλογα με το δικο σου δεν ειναι “σωστο”.Kαι σιγουρα ισχυει αυτο που λες για τη πλυση εγκεφαλου.

Το σιγουρο ειναι ομως οτι αν στο σπιτι παιζει/υπαρχει γενικα πολυ το ταδε ειδος,ο μικρος αργα η γρηγορα θα τσιμπησει και θα το “δοκιμασει”.Απο κει και περα ειναι αλλη ιστορια: he digs it or he leaves it(και ψαχνεται γι’αλλου)αλλα εσυ εχεις εχεις κανει αυτο που επρεπε:p

Παντως φραγκα σε Hasbro και μαλακιες δε σκαω.
Για το νανουρισμα οι Theater ειναι η τελεια λυση.Και κανουν γαμω τις δουλειες και δε θα με νοιαζει αν τους σιχαθει οταν μεγαλωσει(στην μετα-κουνιας εποχη)που τους ετρωγε στη μαπα καθε βραδυ:p

Και αφου εχει μεγαλωσει λιγο,οταν παρω πρεφα οτι εχει μπει στο τριπακι και ψαχνεται απο μονος του για μουσικες και τετοια ε εκει θα δρασω λιγο πιο αμεσα.Αγαπημενες μου δισκαρες δωρο στα γενεθλια του,γραμμενα CD με επιλογες και τα λοιπα(Αν ειναι αγορι ολα αυτα.Αν ειναι κοριτσι θα αραξω και θα αφησω τους υποψηφιους γκομενους να κανουν ολη τη δουλεια)

που άμα είναι καγκούρια κάηκες κακομοίρη, θα ακούς τίποτα βανδή ή ότι μαλακία υπάρχει εκείνη την εποχή και θα μας πάθεις και τίποτα:p

Μάλλον για αρχή θα τους βάζω Flogging Molly και Dropkick Murphys και πριν κοιμηθούν θα παίζει το Where At Night The Wood Grouse Plays 8) ε, όταν με το καλό μεγαλώσουν, εκεί μετά τα 5 θα τους βάζω Beatles και Led Zeppelin κ μετά από 3-4 χρόνια θα έρθει η Θεία Φώτιση κ μια μέρα, καταλάθος, θα ακούσουν το Black Sabbath :smiley: (εξάλλου η βροχούλα και οι καμπανούλες στην αρχή θα τους φανεί σα νανούρισμα :roll: ) μετά απο εκεί το χάος…θα τους βάλω τα κλασικά heavy metal αλλά μετά από Ozzy, φαντάζομαι ότι θα θέλουν από μόνα τους να ακούσουν τίποτα Candlemass και μετά θα φτάσουν στην ιερή τριάδα, και από εκεί…ποιός τα πιάνει :smiley:

Εγω στο ανιψακι μου ειχα φτιαξει μια μπλουζα Floyd:oops:
Αλλα το παιδακι μου θα ξεκινησει με zz top, simple minds, simply red, men at work, Rory κλπ ε και μετα Saxon Zeppelin :roll:

εγω αρχισα ιδη την αδερφουλα μ σε acdc k metallica!της πειρα και μια ροζ μπλουζιτσα acdc!!ετσι γαμαμε!

Αυτο με δωρο cd το εχω σκεφτει και εγω… Αλλα αυτο που ειπες αμα εχεις κορη ειναι πολυ λαθος. Εκει ειναι που πρεπει να γινει σωστη και προσεγμενη δουλεια… Μην βρει κανεναν καμμενο σκυλα πεφτουλα γκομενο μετα και τρεχεις και δεν φτανεις. Ξερεις απο αυτους τους φοβερους γκομενους που δεν κατουρανε ποτε και υποτιθεται οτι εχουν 5-6 γκομενες την φορα. Γιατι αν μου πληγωσει κανας τετοιος την κορη, θα τον βρω μετα και μαυρο φιδι που τον εφαγε. Θα ειναι κατι σε τετοια φαση…

Cause we…
Hunt you down without mercy
Hunt you down all nightmare long
Feel us breathe upon your face
Feel us shift, every move we trace
Hunt you down without mercy
Hunt you down all nightmare long

Εγω αν εχω κορη, θα της μαθω τα βασικα και τον τροπο που πρεπει να σκεφτεται γυρω απο την μουσικη και τον τροπο που μας πασαρουν ο,τι γουσταρουν στο ραδιοφωνο και την τηλεοραση.

Εσείς λέτε τι θα κάνετε όταν… εγώ όμως που είμαι ήδη θα πω απλώς τι έκανα.
Λοιπόν… τίποτα!
Απλώς συνέχισα να ακούω τη μουσική που άκουγα και πριν, φυσικά παρέα με τον γιο μου πάρα πολλές φορές (που τώρα είναι 6 ετών) και αργότερα και με την κόρη μου (που τώρα είναι 2 ετών).
Όπως ήταν λογικό, τα παιδιά (μέχρι τώρα) “ακολουθούν” αυτό που έμαθαν να ακούνε. Αργότερα δεν ξέρω τι θα γίνει. Απλώς ο γιος μου τώρα πια που μπορεί να επιλέξει (από την υπάρχουσα δισκοθήκη βέβαια) και να βάλει και μόνος του μουσική, δείχνει περισσότερη προτίμηση σε ορισμένα συγκροτήματα. Αγαπημένοι του τώρα είναι οι Judas Priest και “κόλλησε” και την μικρή, προς μεγάλη μου χαρά.
Η αλήθεια είναι πως τώρα τελευταία παρουσιάζει μια ροπή σε πιο ακραία πράγματα, όπως θρας και ντεθ, αλλά δεν ανησυχώ καθόλου. Δεν συμμερίζομαι τις απόψεις ορισμένων ότι δήθεν τάχα μπορεί να του κάνει κακό ή άλλες τέτοιες αηδίες. Εγώ βλέπω ένα ζωηρό και ζωντανό παιδί, γεμάτο ενέργεια και κέφι (υπερβολική ενέργεια θα έλεγα), το οποίο έχει αρκετές δραστηριότητες (παίζει ποδόσφαιρο, παίζει σκάκι και ετοιμάζομαι να τον γράψω σε σκακιστικό σύλλογο, θα του πάρω και κιθάρα σιγά σιγά).
Προχθές μπήκα στο δωμάτιο και τον βρήκα να χτυπιέται μαζί με την μικρή υπό τους ήχους του τελευταίου kreator. Mια χαρά.
Έχει πλάκα πάντως που η μικρή πολλές φορές προσπαθεί να μιμιθεί ντεθ φωνιτικά και η γυναίκα μου (που ακούει ροκ και αντέχει μέχρι “κλασικό” χέβι, αλλά δεν την παλεύει μία με τον ακραίο ήχο) να φωνάζει “ορίστε, δεν φτάνει ο γιός θα μου κάνεις ντεθού και την κόρη”.
Εγώ πάντως δεν βλέπω τίποτα το κακό. Και ούτε θα τους επιβάλλω τίποτα, αν αύριο αλλάξει το γούστο τους.

:lol::lol::lol::lol:
θέλω να δω πιτσιρίκι π να χτυπιέται με Kreator ! (επειδή το γουστάρει ! )
:respect: (σε όλη την οικογένεια)

:respect: Και απο εμενα στον γιο και την κορη που τους αρεσουν αυτα…

Θελουμε βιντεο ! Ωραιος ρε jm !

να πετάξω μια γνώμη!
νομίζω πως, όπως και να τα μεγαλώσετε ότι και να κάνετε
όταν φτάσουν στην εφηβεία θα ψαχτούν μόνοι τους…
εγώ μεγάλωσα μέχρι τα 10 με Τερζί και άλλα τέτοια ωραία στο σπίτι
μετά ήρθαν οι soad και μετά το chaos που μπορώ να πω τον εαυτό μου metalhead :smiley:

τέσπα εγώ θα του έβαζα να ακούει όλη μέρα Heaven and Hell…!

jim και απο εμενα συγχαρητηρια…Δινεις καλη παιδεια στα παιδια…8)