Μεγάλες ταινίες που δεν μας άρεσαν

Το big lebowski εκτος απο τις τρισμεγιστοτατες φοβεροτατες ερμηνειες, δεν ειχε και τιποτα αλλο να προσφερει, π.χ story, ειναι η αληθεια

Ε ΚΑΙ?

το fountain είναι μια υπερεκτιμημένη εικαστική ιστορία, που όποιος μπορέσει να γράψει πάνω από 5 φράσεις για το τι γίνεται στην ταινία, κερδίζει το παγκόσμιο κύπελλο

σενάριο σε ποστ ιτ. δε θέλω

Aληθειες από Μοντε.

Πρεπει να χει σεναριο σεντονι δλδ για να σε κερδισει;
Δεν μπορει να το κανει αυτο μονο εικαστικα;
Note: Ωραια ταινια ηταν αλλα δεν αλλαξε και τα μεσα μου.
Επισης μην κραζετε απλα για να κραξετε ρε, ελεος, δλδ ΨΟΦΑ ΠΟΥ ΔΕΝ Σ ΑΡΕΣΕ ΤΟ ΦΑΗΤ ΚΛΑΜΠ. Τουλαχιστον καμετε συζητηση.

το τοπικ δεν προσφέρεται για συζητηση πάντως. γιατι ολοι διαφωνουν με ολους κατα βάση

για μένα ο κινηματογράφος πρέπει να έχει πρώτα σενάριο. τα υπόλοιπα έπονται. το ιδιο έλεγε κ ο χιτσκοκ, ότι χρειάζονται 3 πράγματα για μια καλή ταινία “σενάριο, σενάριο και σενάριο”

ωραιες οι φωτογραφίες τα χρώματα κ τα αρώματα, αλλά αν δεν έχεις μια ιστορία να πεις, γάματα

δες το άβαταρ, την μεγαλύτερη απάτη που είδαμε τα τελευταία χρόνια. 2.30 ώρες ταινία για να ξεκαυλώσει ο κάθε κομπιουτερούλης που δούλευε για τον κάμερον. πήγα για κατούρημα σε μια φάση κ όταν γύρισα, νόμιζα οτι η ταινία είχε γυρίσει πίσω, όχι οτι ειχα χάσει κ κάτι

ε όταν συμφωνείς θα ανοίξεις συζήτηση? δεν έχει νόημα :stuck_out_tongue:

ντάξει, υπάρχουν ταινίες και ταινίες όμως. κι επειδή το πε ο χιτσκοκ, δε σημαίνει και κάτι ρε αδερφέ. οι σειρές χωρίς σενάριο δεν πάνε πουθενά, ναι. ταινία χωρίς σενάριο, no prob, 2 ώρες είναι, νταξ.

άσε που μου θύμισες έναν γνωστό μου που έχει σαν μότο το “δουλειά, δουλειά και δουλειά” και πέθανε μόνος :stuck_out_tongue:

το δα, θενξ φορ δε προπόζαλ :smiley:

άλλο το δεν έχω σενάριο, άλλο το έχω λίγο σενάριο, άλλο το έχω μπερδεμένο/χαμένο σεναριο

για το φαουνταιν τα εχω χιλιογράψει κ το αβαταρ ηταν μια παπατζα για τη γενια του μσν

Α να προσθεσω Lost In Translation, που θεωρω οτι ηταν αδιαφορο το θεμα του, βασικα σαν να μην ειχε σεναριο(καλη ωρα). Μονο ο Murray το σωζε καπως.

Να προσθέσω στην συζήτηση, ότι όποιος ανέφερε στο παρόν θρεντ το Big Lebowski, μου θυμίζει τον παρακάτω γνωστό του dude:

Yπερτιμημενη ναι,“μεγαλη” με τιποτα:p

Λολ,της καραμαλακιαρας γινεται εδω,αλλα στηριζω \m/ γτ και γω εχω μεγαλη λιστα απο ‘αγαπημενες’ και ‘μεγαλες’ ταινιες που δεν μου κανουν κλικ-ουτε καν-…

οπωτε κλαιν,γουστα ειναι αυτα κτλ

σε οποιον ειπε για Κοναν,να μην γαμησει ποτε του…

ε,νταξ,τοπε ο χιτσκοκ και κατι εγινε:p

αλλο να εχει ενα στορυ και αλλο σεναριο…το fata morgana του Χερζογκ δεν ειχε σεναριο,απλα επαιζε με το ματι σου και τις αισθησεις σου συνεχως…και ειναι αριστουργημα,οπως και απειρες παρομοιες ταινιες που απλα εχουν μια κεντρικη απλοικη ιδεα και στη συνεχεια ο σκηνοθετης μπορει να κανει παπαδες…

Κινηματογραφος ειναι εικονα κατα βαση,για σεναριο μονο πας θεατρο ή διαβαζεις βιβλιο…οχι δηλαδη πως πρεπει ντε και καλα να βλεπεις βιντεοκλιπ,αλλα αυτο,με μια πολυ απλη ιδεα ο εκαστοτε μαστορας μπορει να πει παρα πολλα…

για Fountain ναι,εχει πολυ απλοικο στορυ…απλα δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο σε αυτο,ετσι οπως κυλαει γενικοτερα η ταινια…

Aντί να πετάει την παπάτζα του ο καθένας και να λέει για την τάδε μεγάλη ταινία τηλεγραφικά σχόλια του τύπου “δεν μου άρεσε” μήπως να εξηγούσε και γιατί?

Το λέω γιατί όλες σχεδόν οι ταινίες που αναφέρονται κινηματογραφικά είναι άρτιες και χιλιάδες σκηνοθέτες θα πέθαναν να τις γυρίσουν οι ίδιοι.

Κάτι ανάλογο γίνεται και στο thread “τι DVD/ταινία στην Tv είδατε σήμερα”. Καλό, αρκετά καλό, δεν μου άρεσε…εντάξει πείτε κατι παραπάνω μη ντρέπεστε, για να γίνει και μια γόνιμη συζήτηση, και όχι της καραμαλακιάρας που λέει και ο Lup

ε, ας έμπαινε στον τιτλο και “το γιατι”…

παντως εχεις δικιο

AVATAR και ας ελπισουμε να μην δουμε αλλες τετοιες πατατες σε 3d…:blow::blow:

Μια ταινια που πιστευω οτι οι 9 στους 10 θα συμφωνησουν μαζι μου …
“Τιγρης και Δρακος”… πολυ βαρεμαρα#-o και πολυ Fly me to the moon…

εγω δεν συμφωνω παντως.

Eνταξει παντα υπαρχουν κι εξαιρεσεις…:stuck_out_tongue:

συνέχεια τα ίδια λέμε ρε λουπινόσαυρε. αναρωτιέμαι αν η μάχη μας ενδιαφέρει κανέναν :lol: :lol: :lol:

αν θες εικόνα, μπορείς να δεις επίσης σύγχρονη τέχνη, τύπου φωτάκια που αναβοσβήνουν και λέηζερ κ να λες αουα. ο κινηματογράφος είναι εικόνα ΚΑΙ σενάριο. το θέμα ειναι τι θέλει ο καθένας να δει πρώτα. για κάθε χερζογκ, υπάρχει μια μαλακιάρα που δεν παλεύεται. πχ το άβαταρ, που όλοι ήδη θυμούνται μόνο το 3δ και κάτι μπλε μαλαπέρδες.

σενάριο χωρίς σκηνοθεσία μπορεί να γινει μια χαρά ταινία. πρόχειρα μου έρχεται ο γούδυ, που έχει πάρει κ ένα θειο. σκηνοθεσία χωρίς σενάριο, αν εισαι τριπαρισμένος γίνεται, αν όχι, προκύπτει ένα μπάσταρδο πράγμα που προσωπικά δε με αγγίζει, γιατι θέλω αυτό που βλέπω να σημαίνει κάτι.

επίσης δεν είναι τυχαίο πως πολλές υπερεκτιμημένες ταινίες έχουν κυρίως εφε ή/και σκηνοθεσία, γιατι για κάθε ένα θεατή που λέει “τι μαλακίες βλέπουμε”, υπάρχει ένας άλλος που “τρίπαρε και ένιωσε” σε αντίθεση με τον άλλο που δεν νιώθει. οι ταινίες χωρίς σενάριο είναι υπερεκτιμημένες σαν τους doors. αν “φύγεις”, σου αρέσουν σαν σύνολο, ακόμα αν κ σε 2 μήνες δεν θυμάσαι τπτ. αν “κάτσεις” βλέπεις τι βλέπεις (!?!) κ δεν πολυασχολείσαι

Σενάριο χωρις σκηνοθεσια γινεται μια βαρετη ταινια που βλεπουν οι κουλτουριαρηδες που πριν κατι μηνες γραφανε κριτικες θεατρου σε καποια εφημεριδα. Αρχοντας στο κινηματογραφο ήταν ειναι και θα ειναι ο σκηνοθετης. Τωρα αν στο Χολιγουντ ο σκηνοθετης έχει γινει κομπαρσος λογω των παραγωγων αυτο είναι άλλο θέμα.