Αγαπημένος ΜΕΤΑΛ Δίσκος του 1989

Άλλο ένα topic στο οποίο μερικοί μαλώνουν επειδή έχουν διαφορετικές απόψεις πάνω στη μουσική :lol:

Οκ τέρμα δεν βγάζουμε άκρη… Ας πάνε τα post Μου στα offtopic…

Επειδή το τόπικ έχει γίνει κώλος, δεν αρχίζουμε να ποστάρουμε κι ανάλογες φωτογραφίες να’χει τουλάχιστον κάνα ενδιαφέρον? :blues:

To thread θα παει στον Καιαδα ετσι οπως το πατε.

Οι παουεράδες μαλώνουν μόνοι τους, κλασικό φαινόμενο που δυστυχώς ακόμα δεν έχει εκλείψει.

επειδη θελω να ψηφισω ολα οκ ή θα τα αλλαξουμε μετα;

από το post νούμερο 10 ξεκίνησε ανελέητο και αδικαιολόγητο spamming.
εγώ είχα όλη την καλή διάθεση για μια σοβαρή μουσική κουβέντα.

δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτες.

Δεν νομιζω, οτι οι διαφωνιες/μαλωματα οφειλονται στο γεγονος οτι μερικοι εχουμε διαφορετικες μουσικες αποψεις και προτιμησεις, αλλα στο οτι με ενα τετοιο πολλ προσωπικων επιλογων ειναι ουσιαστικα σαν να επιβαλλεις/προβαλλεις στον αλλον οτι αυτα ειναι τα ωραια της χρονιας, αρα ψηφισε καποιο απο αυτα. Και φυσικα ειναι παραπλανητικο οσον αφορα και στο τι καλο κυκλοφορησε τοτε με το να μην αναφερεται. Γιαυτο οπως ειπα μια τετοια ψηφοφορια υπο αυτον τον τιτλο δεν εχει νοημα.

Ε ναι ρε φίλε, κάνεις ένα poll και έρχεται ο κάθε βλαμμένος και στα πρήζει “γιατί λείπει το ένα γιατί λείπει το άλλο”.

Γιατί έτσι γουστάρω και γιατί το ρόκιν μου δίνει δέκα επιλογές.

Ο Κρις είπε μια κουβέντα που ελπίζω να μην πάει στο βρόντο.

Έχετε χάσει εντελώς το νόημα ενός τέτοιου τόπικ: το πολλ είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρεπε να μας νοιάζει. Είναι απλώς ένα εργαλείο για να δει κάποιος τις επιλογές, να καυλώσει με μία συγκεκριμένη, να ρίξει εκεί πέρα μια ψήφο να γουστάρει και μετά γιατί όχι να ξεθάψει και το δίσκο, να τον βάλει να παίζει και να τα σπάσει όλα γαμώ την πουτάνα μου. Αλλά η ουσία είναι να ΓΡΑΦΟΥΜΕ. Είτε για επιλογές του πολλ είτε για πράγματα που αγαπάμε εμείς, είναι-δεν είναι στο πολλ. Και κάτι ακόμα: ούτε εμένα με συναρπάζει το πολλ του χόρρορ, αλλά πιθανότατα θα γραφα ένα (1) ποστ τύπου “α ρε άμπαλε χόρρορ, τράβα ν’ ακούσεις ΣΛΑΤΖ ρε κακομοίρη” κτλ. και θα κότσαρα και κάνα κίτρινο ανθρωπάκι με τη γλωσσίτσα έξω βρε αδερφέ (για να γίνει εμφανές, αφού πια χρειάζεται τόσο πολύ, το ΧΟΥΜΟΡ του πράγματος), και θα τελείωνε εκεί η ιστορία. Εσείς όμως το γαμήσατε και ψόφησε. Δηλαδή δεν έχω πια ούτε όρεξη να κράξω το χόρρορ, λάηκ δε γκουντ ολντ ντέηζ. Καταλαβαίνετε τί μου κάνατε; ΔΕ Μ’ ΑΦΗΣΑΤΕ ΝΑ ΚΡΑΞΩ ΤΟ ΧΟΡΡΟΡ ΜΟΥ ΡΕΕΕΕΕ!!! :frowning:

Τέλος πάντων, από μένα Wachtower, Fates Warning, Savatage, Annihilator, Titan Force, Helstar και Running Wild.

…και εδω ερχεται η απαντηση :

αυτό.
έλεος παιδιά, ούτε στο δημοτικό έτσι να πούμε.
δεν είναι ανάγκη να ΓΑΜΑΤΕ κάθε poll με το οποίο δε συμφωνείτε.

Ρε μαλάκα μου δίνει ΔΕΚΑ ΓΑΜΗΜΕΝΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.
Κάνε παράπονα να γίνουν 122.

Ωραία. Το θρεντ αυτό υπήρξε μια διδακτική εμπειρία για όλους μας. Μάθαμε σήμερα οτι

  1. Τα πολλ, αν και ενός μόνο ατόμου, οφείλουν να αντιπροσωπεύουν τις προτιμήσεις ολονών, γι’ αυτό και στην ουσία κανένα πολλ δεν είναι σωστό και δίκαιο.

  2. Ο threadstarter πρέπει να μάθει να ξεχωρίζει τους όρους “αντικειμενικό” και “υποκειμενικό” και να μη τους συγχέει μεταξύ τους, γιατί συγχύζονται και όλοι όσοι θέλουν να συμμετάσχουν στο θρεντ.

  3. Στο εξής προτού δημιουργείται ένα πολλ, θα είναι καλό να φτιάχνεται ένα “δοκιμαστικό θρεντ” στην αρχή, ώστε να διαπιστώσει ο θρεντσταρτερ αν οι επιλογές του συνάδουν με τις επιλογές των υπολοίπων, αν “συναντιούνται αρμονικά”. Αν το δοκιμαστικό θρεντ επιτύχει, τότε μπορεί να κλειδωθεί και να προχωρήσουμε στο κανονικό θρεντ. Αν αποτύχει, τότε μπορεί να κλειδωθεί και να ανοίξει νέο δοκιμαστικό θρεντ στη θέση του, με νέες επιλογές, και να διαπιστώσουμε αν αυτή τη φορά το πείραμα έπιασε.

Ε κάποια στιγμή θα φτιαχτεί ενα τέλειο πολλ.

  1. Χρειάζεται πάντα και η επιλογή “άλλος” στα του πολλ. Για να λένε όλοι οτι ψήφισαν τουλάχιστον.

  2. Όση ώρα γράφω αυτό το ποστ, θα έχουν γραφτεί ένα κάρο άλλα στο μεταξύ.

:lol::lol::lol::lol::lol: ελλανορ εισαι θεος λεμε :lol::lol::lol:

(οι fnm δεν ειναι μεταλ,και κανεις δεν το ανεφερε…ντροπη!!!)

κορυφαιο πολλ/thread.

[SIZE=“6”]ΑΥΤΟ![/SIZE]

Και μετά όλα τα άλλα!
Εdit: Άντε από την λίστα Altar of Madness

θα συμφωνήσω με ellanor και βασικά όσα μέρη αφορούν εμένα νομίζω πως τα έχω εξηγήσει επαρκώς στην πορεία αυτής της σουρρεαλιστικής κόντρας.
αυτό που με εκνευρίζει είναι πως κάποιοι εδώ μέσα δε μπορούν να καταλάβουν κάποια πράγματα, αντιμετωπίζοντάς τα με νηπιακή αντίληψη, χωρίς να μπορεί να γίνει σοβαρή μουσική κουβέντα για χίλια δυο θέματα.ΚΟΥΡΑΣΗ βασικά.
κάντε ένα δικό σας πολλ και ξεκαβλώστε αν είναι έτσι.δε χρειάζεται να καταστρέφετε τα υπόλοιπα ε?

edit:
@awake οι fnm, των 80’s είναι metal.για άκου π.χ. το “surprise you’re dead”.

Μια λυση που εχω σκεφτει ειναι οι ‘‘Συνδιασμοι’’.

πχ.

α) Morbid Angel+Atheist+Obituary

β) Ηelstar+Αnnihilator+Watchtower

γ) Heir Apparent+Titan Force+Running Wild

Δηλαδη μια ομαδοποιηση μπαντων με κοινα στοιχεια, ωστε και να αυξανονται οι επιλογες, αλλα και να γινεται πιο δυσκολη η επιλογη για τον καθενα.
Να θελει και λιγο σκεψη η αποφαση για το ποιο ‘‘συνολο’’ κερδιζει.

Νταξει μπορει να ειναι μαλακια η ιδεα, αλλα εχει γουστο.
Πολλς με ομαδες.
Αν εφαρμοστει απο κανεναν, παρακαλω το copyright να αναφερεται.

[SIZE=“7”]
ΕΤΣΙ ΡΕ ΠΟΥΣΤΟΦΛΩΡΑΤΖΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΣΑΚΩΝΕΣΤΕ ΚΙΟΛΑ!!![/SIZE]

δεν έχει νόημα ρε, νταξ. πολύ δύσκολα να φτιαχτεί “αντικειμενικό” πολλ, δεν αξίζει και ο κόπος άλλωστε. πιο πολύ σαν έναυσμα για κουβέντα είναι το οποιοδήποτε δημοψήφισμα, κακά τα ψέμματα. τι σκατά έχετε πάθει σήμερα και τρώγεστε στα μισά τόπιξ, άντε μπείτε στη μπανιέρα να τσιλάρετε λίγο : P. πάντως, αν και οι επιλογές μου για το συγκεκριμένο έτος σχεδόν ταυτίζονται με του νάητ σκάη (που σημαίνει ότι κι εγώ θεωρώ το '89 πολύ δυνατή χρονιά για το power/heavy), οι περισσότερες “σημαντικές” κυκλοφορίες ανήκουν στον “σκληρό” ήχο (thrash/death κ.τ.λ.).

επιχειρώντας μια “αντικειμενική” επιλογή δεκάδας (άσχετα με τα ακούσματά μου) και μιλώντας για πιο ΜΕΤΑΛ καταστάσεις (αφήνω π.χ. skid row, the cult στην απ’ έξω, τους θεωρώ περισσότερο ροκ - αν και μεταλλίζουν - γιατί θα με πάρει η κατρακύλα και θα βάλω pixies μέσα ξέρω γω), έχουμε και λέμε:

τα Faith No More - The Real Thing, Godflesh - Streetcleaner πολύ δύσκολα να μείνουν εκτός πολλ, καθώς είναι 2 πολύ ιδιαίτεροι δίσκοι.

από ντεθ έχουμε κυρίως Morbid Angel - Altars οf Madness και Sepultura - Beneath the Remains (Obituary κ.α. τρώνε σκόνη), μπαίνουν στο πολλ με συνοπτικές. πολύ σημαντικές κυκλοφορίες για τον ήχο, πιθανότατα οι καλύτεροι δίσκοι των δύο μπαντών (αρχίστε το κράξιμο).

από θρας έχουμε Annihilator - Alice in Hell, Kreator - Extreme Aggression, Overkill - The Years of Decay, Sabbat - Dreamweaver, Sodom - Agent Orange. ε τι σκατά να διαλέξω, άντε ν’ αφήσω sabbat εκτός λόγω “μικρότερου ονόματος”. πώς κατάφεραν και κυκλοφόρησαν όλα αυτά τα θηρία την ίδια χρονιά τον καλύτερό τους δίσκο, είναι απορίας άξιον. άντε kreator, overkill πες με το γούστο του καθενός να χουν βγάλει και καλύτερους δίσκους, οι άλλοι δύσκολα. αντικειμενικά μες τους 2, άντε 3 καλύτερους δίσκους τους όπως και να χει.

από τεχνοθρας Coroner - No More Color, Voivod - Nothingface, Watchtower - Control and Resistance. το τελευταίο λογω ιδιαιτεροτήτων, το coroner μάλλον νικάει voivod.

από πιο κλασσικό ήχο Savatage - Gutter Ballet, King Diamond - Conspiracy, Running Wild - Death or Glory, W.A.S.P. - The Headless Children, άντε διάλεξε τώρα.

άφησα εκτός μπάντες που αγαπώ, αλλά δεν είχαν τόσο μεγάλο impact.

να το το πωλ.

Annihilator - Alice in Hell
Coroner - No More Color
Faith No More - The Real Thing
Godflesh - Streetcleaner
Kreator - Extreme Aggression
Morbid Angel - Altars οf Madness
Overkill - The Years of Decay
Running Wild - Death or Glory
Savatage - Gutter Ballet
Sepultura - Beneath the Remains

έλα, μην ντρέπεστε, πείτε το.

[SIZE=“7”]ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ.[/SIZE]

και δε γίνεται αλλιώς, έτσι είναι τα δημοψηφίσματα, τι να κάνουμε.