Επαγγελματικος Προσανατολισμος

Δεν υπάρχουν αυτά με απορροφήσεις κτλ, αυτά είναι “έρευνες” (και καλά) όποτε γίνονται νέα τμήματα για προσελκύσουν κόσμο.

προσπαθω να ρωταω οσο περισσοτερο μπορω για επαγγελματα που με ενδιαφερουν και να ψαχνω για την αποκατασταση τους μετα…καταλαβαινω αυτο που λες καρβου,και συμφωνω μαζι σου.οτι ακομα και αν σ αρεσει αυτο π κανεις.αν δεν ειναι τελειες οι συνθηκες που το κανεις κτλπ σε αναλωνει με αλλους τροπους και δεν το χαιρεσαι εν τελη…θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις καποια πραγματα που θεωρεις βασικα για την Μηχανολογια οσον αφορα την σχολη,που μπορεις να δουλεψεις μετα,ως τι κτλπ! επισης θα θελα να μαθω αν ξερει καποιος να μου πει αν υπαρχει σχολη του κρατους για πιλοτος στην πολιτικη αεροπορια,γιατι οσο εψαξα δεν βρηκα κατι συγκεκρημενο…

+1000

Προσέξτε πάρα πολύ με τα νέα τμήματα…Εδώ είναι Ελλάδα, τα ανοίγουν κακήν κακώς και μετά τα οργανώνουν…τα επαγγελματικά δικαιώματα έρχονται τελευταία σαφώς λόγω συντεχνιακών παρασκηνίων. Σας μιλάει παθών. Ενώ η προοπτική ενός νέου τμήματος και κατά συνέπεια ακόρεστου επαγγελματικού χώρου μοιάζει δελεαστική, στην Ελλάδα πάντα, δεν είναι.

Γενικά είναι ΒΑ-ΣΙ-ΚΟ-ΤΑ-ΤΟ να κοιτάς ποια επαγγελματικά δικαιώματα σου εξασφαλίζει η σχολή σου.

και συνηθως οι σχολες με τα περισσοτερα μορια ειναι αυτες με τα καλυτερα δικαιωματα

Δε θα προτείνω ούτε επαγγέλαματα με καλές απολαβές, με πολλές άδειες, με καλές προοπτικές κλπ, ούτε το’ χω διαβάσει όλο το θρεντ.

Απλά θέλω να πω ότι ρε γαμώτο δεν είναι όλοι οι έφηβοι έτοιμοι από τα 15-16-17 τους να γνωρίζουν με τι θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά, ούτε καν μέχρι τα 18 τους. Δηλαδή το σύστημα σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό στη φρίκη (ε τρίτη σορυ) λυκείου, κι εσύ πρέπει οπωσδήποτε να χεις αποφασίσεις με τι θ’ ασχοληθείς για το υπόλοιπο της ζωής σου. Τελικά επιλέγοντας κάτι, ή επιπόλαια, ή επειδή στο είπαν οι άλλοι (γονείς καθηγητες κλπ) ή ακομα έχοντας τη ψευδαίσθηση ότι σ’ αρέσει αυτό το κάτι (απλά επειδη έπρεπε να μπεις σε κάποια σχολή το επόμενο εξάμηνο) βρίσκεσαι στα 19 σου σε μια σχολή που δε σ’ αρέσει, μ’ ένα αντικείμενο που δε σ’ εκφράζει/ αντιπροσωπεύει. Φυσικά το φαινόμενο δεν είναι γενικό. Εχω πολλούς φίλους που απ’ τα 15 τους ήθελαν να “γίνουν” κάτι, τώρα σπουδάζουν αυτό το κάτι και γουστάρουν τρελα.

Κοινως λεω ότι μπαινουμε πολυ νωρις σε αυτη τη διαδικασια ενω δε πρεπει. Και αυτό μπορει να μη γινεται μονο στην Ελλαδα αλλά παντου. Οπως και να’ χει διαφωνώ.

Βλεπω τους πατεράδες μας που λόγω δυσκολιών ξεκίνησαν σπουδες στα 20, 22 και βλέπω κόσμο που πασχίζει να χει πτυχιο στα 21-22 για ν’ αποκτήσει φράγκα όσο πιο γρήγορα γίνεται. Φυσικά υπάρχει και ο κοσμος που θελει να τελειώσει τόσο νωρις, για να κανει και άλλες σπουδες μετά, ή ακόμα και για να δουλέψει ρε φίλε επειδή του αρέσει το αντικείμενο του. so simple και δεκτό.

Ντάξει βέβαια μπορεί να πει κάποιος: Κατσε ρε φίλε ποσο θες να το σκεφτεις, 10 χρονια? Όχι αλλά τουλάχιστον αφου υπαρχει αυτό το deadline, σ’ εκεινή τη κατηγορία των εφήβων που είναι μπερδεμένοι ας υπάρξει ρε πούστη μου μια πραγματική βοήθεια από το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα. Πραγματική και ουσιαστική όμως. Όχι τεστάκια που θα δείξουν ότι μπορεις να κανεις προσθεσηι, αρα πρεπει να ακολουθησεις τεχνολογική κατεύθυνση. Βοηθεία απο ειδικους που να αφορά τον κάθε μαθητη ξεχωριστά. Βοήθεια που να υπολογίζει τα ενδιαφεροντα του καθενος, τη προσωπικοτητα, τις ικανοτητες του, τις απόψεις του σε κάθε πτυχή της ζωής κλπ. Τουλάχιστον σε άλλες χώρες υπάρχει ενας τετοιος προσανατολισμος κι εκει εγκειται η διαφορα.

Νταξει καποιες σκόρπιες σκεψεις μου ειναι αυτα

Πολύ σωστό ποστ. Και οι περισσότεροι δυστυχώς μπαίνουν σε μια σχολή και είτε “αναγκάζονται” να την αγαπήσουν είτε βλέπουν ότι δεν είναι αυτό που ήθελαν και διαλέγουν κάτι άλλο, χάνοντας πολύτιμα χρόνια.

Και γω μηχανολόγος ήθελα στην ηλικία σου, πέρασα χωρίς να πολυξέρω τι είναι και πάνω στο εξάμηνο είχα ήδη αποφασίσει ν’αλλάξω και να πάω φυσικό, αν και στο πρώτο έτος μιας σχολής δεν πρόκειται να καταλάβεις το αντικείμενο απόλυτα -αλλά εγώ φάνηκε εύκολα ότι δεν ήμουν για μηχανικός, σχέδια κ αηδίες! Όχι οτί στο φυσικό την είδα τρελός επιστήμονας, αλλά τουλάχιστον το έβγαλα αρκετά ξεκούραστα και με ενδιαφέρον (στα τελειώματα είμαι). Τώρα βέβαια δεν έχω ιδέα πως να συνεχίσω :stuck_out_tongue:

Καλές οι συμβουλές, αλλά μεταξύ μας σε μεγάλο βαθμό είναι και θέμα τύχης, κλείνεις τα μάτια, πετάς το βελάκι και πριν το καταλάβεις έχεις “αποφασίσει” για το μέλλον σου. Βρες 5-6 σχολές που σου λένε κάτι και ύστερα κάποιον που τις έχει τελειώσει, ίσως έτσι να βγάλεις κάποιο ασφαλές συμπέρασμα. Το τελικό ξεσκαρτάρισμα μετά τις πανελλήνιες.

Όχι τόσο, όσο σχολές με σαφές επιστημονικό αντικείμενο.

ναι, προφανώς και δεν έβγαλα τα όποια συμπεράσματά μου βασιζόμενη σε ένα άρθρο που προπαγάνδιζε υπέρ ενόσ καινοτόμου τμήματοσ-ρουσφετιού. ανέφερα το συγκεκριμένο τμήμα γιατί κατά καιρούς από τότε συναντώ σχετικές αναφορές και μου κάνει εντύπωση.
τέσπα.
το θέμα είναι ότι

και εξεπλάγην ευχάριστα με τα σχεδια για την αλλαγή του συστήματος εισαγωγής στην 3βάθμια εκπαίδευση που προβλέπει 1)εξετάσεισ σε συνδιασμό με την απόδοση στο σχολείο για την απόκτηση Εθνικού απολυτηρίου (δηλ.αναβάθμιση του ρόλου του απολυτηρίου) και 2)στη συνέχεια εισαγωγικές εξετάσεις με 4 μαθήματα έχοντας πρώτα κάνει μηχανογραφικό, παίζοντας στην όλη διαδικασία οι ίδιεσ οι σχολές ουσιαστικό ρόλο. εφαρμογή από 2013-2014. (καθημερινή 29-8-10)

Λοιπόν, πάμε από την αρχή:

Τι είναι ένας μηχανικός;
Ο μηχανικός είναι ένα περίεργο μείγμα τεχνίτη-επιστήμονα του οποίου σκοπός ύπαρξης είναι να προσφέρει λύσεις σε ένα πλήθος τεχνικών προβλημάτων της καθημερινότητας μας. Για να δώσει αυτές τις λύσεις στηρίζεται είτε στο έργο των υπόλοιπων επιστημόνων (μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, βιολόγοι, κλπ) είτε σε εμπειρικές γνώσεις που ακόμη δεν έχουν εξηγηθεί (παλιότερα σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό). Οι του ΤΕΙ τείνουν περισσότερο προς τον τεχνίτη και οι του ΑΕΙ περισσότερο προς του επιστήμονα. Και στις 2 περιπτώσεις όμως, ο μηχανικός είναι κάπου ανάμεσα.

Με τι ασχολείται ένας μηχανολόγος μηχανικός;
Ο Μηχανολόγος μηχανικός είναι ο μηχανικός που ασχολείται με οτιδήποτε έχει να κάνει με κινούμενα μη ζωντανά αντικείμενα (μηχανές) και μεταφορά θερμότητας.

Χοντρικά, τι περίπου θα μάθεις στη σχολή αυτή;

Τα παρακάτω είναι τα βασικά αντικείμενα της σχολής και μαθαίνεις για όλα από λίγο και ο κάθε μηχανολόγος αποφασίζει το πόσο θα εμβαθύνει στο καθένα

  1. Θα μάθεις το θεωρητικό και το τεχνικό υπόβαθρο των κινητήρων (αυτοκινήτου και αεροπλάνου) και γενικότερα θα μάθεις για όλες τις μηχανές μετατροπής ενέργειας (ανεμοστρόβιλοι, υδροηλεκτρικά εργοστάσια, ηλεκτρικοί κινητήρες, ατμοπαραγωγοί, φωτοβολταϊκά, κλπ). Αυτό θα σε κάνει απαραίτητο σε όποια εταιρεία διαχειρίζεται μεγάλα ποσά ενέργειας (εργοστάσια ΔΕΗ κι άλλων ιδιωτών, ναυτιλιακές εταιρείες που έχουν στόλους με τεράστιους κινητήρες, κλπ)

  2. Θα μάθεις στοιχεία μηχανών και πώς να υπολογίζεις τις δυνάμεις και την καταπόνηση που θα έχουν. Δηλαδή σε μια μηχανή πώς πρέπει να είναι το κάθε εξάρτημα; Πόσο υλικό χρειάζεται για να αντέχει συγκεκριμένες δυνάμεις; Πόσο θα αντέξει; Είναι το υλικό που έχεις καλό ή μάπα;(πρόσφατα γνώρισα Μηχανολόγο που part time είναι εκτιμητής διαμαντιών) Πόσο μεγάλο πρέπει να είναι και τι κίνηση θα κάνει; Αυτό θα σου επιτρέψει στο μέλλον να μπορείς να σχεδιάζεις δικές σου μηχανές η να βελτιώνεις υπάρχουσες. (http://www.youtube.com/watch?v=AxG1kM4HOlU)

  3. Θα μελετήσεις τις κινήσεις των ρευστών και τη μεταφορά ενέργειας. Τα ρευστά (υγρά κι αέρια) είναι παντού, υπακούν σε νόμους χαοτικής κίνησης (φτερά πεταλούδας -> τυφώνας) και ο Μηχανολόγος είναι ένας από αυτούς που προσπαθούν να προβλέψουν τη συμπεριφορά τους. Π.χ. πώς μπορούμε να βελτιώσουμε την αεροδυναμική σε ένα αυτοκίνητο; Πώς πρέπει να είναι ένα μπαλονάκι στην καρδιά για να σωθεί ο ασθενής από έμφραγμα; Πώς πρέπει να ρίχνουμε το καύσιμο μέσα σε έναν καυστήρα, κλπ. Παράπλευρο κέρδος: οι νόμοι των ρευστών είναι παρόμοιοι με αυτών των οικονομικών και για αυτό είναι περιζήτητοι οι Μηχανολόγοι σε όλες τις μεγάλες χρηματιστηριακές εταιρείες.

  4. Θα μάθεις οργάνωση παραγωγής: Πώς πρέπει να είναι οργανωμένη η γραμμή της παραγωγής; Πώς θα παράγονται τα προϊόντα γρήγορα, φτηνά και ασφαλώς; Τι οικονομική διαχείριση θα πρέπει να κάνεις; Κάθε πότε θα πρέπει να κάνεις συντήρηση ώστε να μη σταματήσει η γραμμή παραγωγής;

  5. Μεταφορά θερμότητας: Πώς θα θερμάνουμε ένα δωμάτιο; Ένα διαμέρισμα; Ένα κτίριο; Πόση μόνωση θα χρειάζεται ένα καυτό αντικείμενο; (hint, η πολεοδομία ζητάει τέτοια μελέτη από Μηχανολόγο για κάθε σπίτι που θέλει να χτιστεί)

  6. Προγραμματισμός. Δε θα γίνεις κομπιουτεράς. Δε θα ξέρεις ό,τι γλώσσα κυκλοφορεί εκεί έξω. Αλλά θα μάθεις να χρησιμοποιείς τον υπολογιστή ως μία 6η αίσθηση που μεγαλώνει την αντίληψη που έχεις για τα πράγματα γύρω σου. Για να υπολογίσεις την αντίσταση του αέρα σε ένα αυτοκίνητο για παράδειγμα, χρειάζεσαι δισεκατομμύρια πράξεις, που μόνο ένα PC μπορεί να κάνει. Δις πράξεις χρειάζεσαι κι αν χρησιμοποιήσεις μεθόδους τεχνητής νοημοσύνης για να λύσεις προβλήματα που ο ανθρώπινος νους δε μπορεί (π.χ. πώς μπορώ να έχω ένα δίκτυο 1000 σωλήνων που επιτυγχάνει συγκεκριμένους στόχους;).

  7. Πυρηνική τεχνολογία. Η πυρηνική τεχνολογία δεν είναι μόνο τα πυρηνικά εργοστάσια. Χρησιμοποιείται καθημερινώς σε πλήθος εφαρμογών. Από τα νοσοκομεία μέχρι και στην ανίχνευση σεισμών ή στη χρονολόγηση αρχαιοτήτων.

Τα επόμενα αύριο (ή όποτε βρω χρόνο)

Nτάξει γενικά είμαι πολύ δύσπιστος και καχύποπτος με τα καμάρια μας από πάνω που κανονίζουν αλλά για να δούμε…Όχι ότι θα επέλθει η σωτηρία με αυτά τα σχέδια, αλλά απ’ τ’ ολότελα…

μα, αν πρόσεξες, όλα αυτά είναι ΣΧΕΔΙΑ…δηλ. ΘΑ συζητη8ούν ΘΑ ψηφιστούν και μετά ΘΑ εφαρμοστούν. θα δούμε…

ευχαριστω καρβου! μπορω να πω οτι αρχιζω να εχω μια εικονα σαφη στο μυαλο μου σχετικα με το επαγγελμα! και περιμενω για τα υπολοιπα οποτε μπορεις!

ναι, αυτες με τα περισσοτερα μορια
βασικα παει καπως ετσι

διαφορες επαγγελματικες (ιεκ κτλ) < τει < αει

Oχι ακριβως.Υπαρχουν σχολες με χαμηλη βαση που πληρουν τα χαρακτηριστικα του Κρισπ και παραλληλα αλλες υψηλες που εχουν παρα πολλα προβληματα(πχ Πολυτεχνειο-μηχανικων περιβαλλοντος)…Επισης αν το ζητουμενο ειναι η επαγγελματικη αποκατασταση ψαξτε αν το πτυχιο της σχολης σας καπελωνεται απο καποια αλλη συνηθως πιο ‘‘υψηλη’’.
Ολες αυτες οι συζητησεις βεβαια για καποιον ποου ειναι σιγουρος οτι θα βγαλει κοντα στα 19500 και θα εχει ολες τις επιλογες…:stuck_out_tongue:

Κρισπ νομιζα οικονομικα ησουν στην ΑΣΟΕΕ:roll:

Ρε αμα εγω παω σχολή κινηματογράφου, μετά παίρνω πούλο???

αμα θελεις να κανεις καριερα ναι, θα τον φας

Μου τη σπάει η λέξη καριέρα. Να βρω δουλειά ρε παιδίμ δεν παίζει?

Γυρνώντας διαφημίσεις ή σαπουνόπερες.
Ή κινηματογραφιστής, δηλαδή βοηθός “μεγάλου” σκηνοθέτη (που γυρνάμε στο ποστ του ασυφταου)
Τσεκαρισμένο.
Again, δουλειά που πληρώνει εννοείς, έτσι?

Αλλιώς “φτιάχνεις” τη δουλειά μόνος σου, απλά πρέπει να έχεις κάποιου είδους πόρους για να μπορείς να αυτενεργείς. Και με το καλό στις Κάννες ή το Εθνικό, ό,τι προτιμάς :roll: