Επαγγελματικος Προσανατολισμος

η μπορεις να μαζεψεις καμια κοινη απο τους δρομους και με 1 χιλιαρικο να βγαλεις τσοντα

Βασικα αναλογα τι ψαχνεις. σταθερη δουλεια σε διαφημιση παντως. και εταιρειες παραγωγης
εχω τελειωσει video production κ ειμαι σαυτο το χωρο

Ρε παιδια δεν ειναι τοσο σαφη ολα αυτα.Εγω θεωρω οτι σε τετοιου ειδους σχολες μεγαλο βαθμο παιζει και το κολλημα που εχεις με το συγκεκριμενο αντικειμενο.Αν απλα θες να σπουδασεις εκει για να βρεις καποια δουλεια δεν νομιζω οτι εχεις και τοσες πιθανοτητες…Αν απο την αλλη ασχολεισαι,πειραματιζεσαι και γενικως το εχεις ρε παιδι μου ολο και κατι θα βρεις να κανεις(εστω και αν μεινεις στη ψαθα) ενω παραλληλα θα ικανοποιεις τον εαυτο σου.

αυτό που λέει ο κιρατζος. αν σ’ αρέσει κάτι, το ψάχνεις. και οι πιθανότητες να βρεις δουλεά από κάτι που σ’ αρέσει είναι αρκετές γιατί θα χαίρεσαι να ψάχνεις.
leris, αν λες για τη σχολή στο αριστοτέλειο, έχω ακούσει ότι είναι λίγο γτπ, δεν έχουν καθηγητές, τις κάμερες πχ τις νοικιάζουν κι άλλα τέτοια όμορφα. από φοιτητές δεν ξέρω τι παίζει, αλλά μέχρι πρόπερσι μου λέγαν ότι καταλήγουν από σπόντα. βέβαια φέτος έπιασε 15 χιλιάρικα βάση, οπότε δε θα είναι και τόσο ό,τιναναι. ψάξτο, γιατί είναι καινούριο τμήμα και μπορεί να πάρει τα πάνω του σιγά σιγά και να εξελιχθεί. αλλά έχε κατά νου κι αυτά. το πρόγραμμα σπουδών το 'χεις δει; γαμάει και δέρνει <3 ισχύει κι αυτό που λέει η almighty, ότι δηλαδή καταλήγεις στην τηλεόραση, αλλά κι εκεί χώνονται και διάφοροι του new york college (το οποίο είναι κι αυτό ωραίο). σε γενικές γραμμές, οποιαδήποτε ενασχόληση με την τέχνη έχει το καλό του ότι μπορείς να το ψάξεις μόνος σου, αλλά το κακό ότι μπορεί να μην πραγματοποίησεις αυτά που θες εξαιτίας χρημάτων, πιθανής κλίκας κλπ.

Μπραβο Καρβου!Το σκεφτομαι πολυ για πολυτεχνειο και συγκεκριμενα μηχανολογος,και εψαχνα καιρο κατι τετοιο,ευχαριστω.Τα 1,2,3 που λες ειναι οι τομεις?Αναμενω και τα υπολοιπα!

Πάντως ξέρω για τη σχολή κινηματογράφου ότι παίζει τζάμπα πάσο για τα σινεμά.

Επίσης παλιότερα νόμιζα ότι από αυτή τη σχολή εβγαίναν οι κριτικοί κινηματογράφου, αλλά δεεε

Πάντως ενώ σαν αντικείμενο αλλά και σαν μαθήματα η σχολή φαίνεται ενδιαφέρουσα, ο χώρος της τηλεορασης ή της διαφήμησης δε θα με ψηνε ποτέ. Αλλά και πάλι το τι θα κάνεις έπειτα από κει εξαρτάται κυρίως από σένα, οπότε ερχόμαστε πάλι στα λόγια του κιράτζου.

εδιτ: Επίσης προς: nightwing, papardela: Γενικά έχετε χρόνο μπροστά σας, ωστόσο με τη συγκεκριμένη σχολή (αλλά και με οποιαδήποτε πολυτεχνική) θα πρότεινα να μη κάνετε επιπόλαιες και βιαστικές κινήσεις. Δηλαδή σκεφτείτε το σοβαρά αλλά κοιτάχτε και διαφορετικές/σχολές και αντικείμενα πριν καταλήξετε εκεί. Το λέω αυτό γιατί είναι ιδιαίτερες σχολές και σε περίπτωση που μπείτε και δε σας αρέσει θα ξεμπλέξετε δύσκολα.

Παλια μικρος ηθελα να γινω σκηνοθετης,βεβαια παντοτε νομιζα οτι θα γυριζα κανα LOTR,κανα star wars κτλ:p

Δυστυχω στην ελλαδα οι περισσοτεροι σκηνοθετες καταληγουν σκηνοθετες εκπομπων,διαφημισεων,η σειρων.(κατι που δε με χαλαει βεβαια για 2-3 σειρες ειναι ποιοτικες).

Παίδες, ψάξτε, ρωτήστε, ακούστε, ενημερωθείτε, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι πολύ χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον σοβαρό επαγγελματία του επαγγελματικού προσανατολισμού (και όχι στα σχολικά ΣΕΠ του κοπαδιού). Μπορεί να μην σας «λύσει» το «πρόβλημα», αλλά μπορεί και να σας βοηθήσει πολύ. Σίγουρα πάντως θα η συνδρομή του θα είναι πολύ πιο υπεύθυνη από κάθε ένα από τα post ενός thread.

Συμφωνώ απόλυτα! Το σύστημά μας πάσχει πολύ εξαιτίας αυτού του μηχανισμού.

  1. Θα έπρεπε να βρεθούν τρόποι να διευκολύνεται η κίνηση μεταξύ σχολών και να μην εγκλωβίζεται ο νέος στην σχολή του ή να κινδυνεύει να «πάνε στράφι» οι προηγούμενοι κόποι του, αν τολμήσει να αλλάξει πορεία.

  2. Θα έπρεπε να καταργηθούν οι εισαγωγικές εξετάσεις. Όσοι έχουν απολυτήριο να μπαίνουν σε όποια σχολή θέλουν, αλλά ταυτόχρονα να δυσκολέψουν οι σπουδές ώστε και να βελτιωθεί το επίπεδο και να γίνει η απαραίτητη διαλογή (που θα γινόταν με τις εισαγωγικές) και μάλιστα σε καταλληλότερη στιγμή (=κατά τη διάρκεια των σπουδών και σε ωριμότερη ηλικία) και με ορθότερα κριτήρια (=την επίδοση στα ουσιώδη μαθήματα, όχι στα σχολικά).

  3. Θα έπρεπε επίσης να πλησιάσει η εκπαίδευση τον επαγγελματικό κόσμο και οι σπουδαστές να ενισχύουν τις σπουδές τους με επαγγελματική άσκηση που θα τους φέρει πιο κοντά στην πραγματικότητα του επαγγέλματος. Αυτό αφενός θα τους προετοιμάσει καλύτερα και αφετέρου θα τους επιτρέψει να μάθουν εγκαίρως αν ο προσανατολισμός τους είναι σωστός.

Δεν νομίζω ότι φταίει το πού καταλήγουν για την κατάντια. Δυστυχώς το επίπεδο των Ελλήνων σκηνοθετών είναι ούτως ή άλλως κωμικό. Θα νόμιζε κανείς ότι στο βίντεο-κλαμπ της γειτονιάς τους νοικιάζανε μόνο νοτιοαμερικανικές telenovelas! Δεν χρειάζεται να σου δοθεί το σενάριο του Νονού για να αποδείξεις ότι «το έχεις», ούτε οι ηθοποιοί των Coen. Ο καλός σκηνοθέτης (στις ΗΠΑ, στην Ασία…) φτιάχνει διαμάντια ακόμη κι από το φτωχότερο υλικό.

  1. Θα έπρεπε να βρεθούν τρόποι να διευκολύνεται η κίνηση μεταξύ σχολών και να μην εγκλωβίζεται ο νέος στην σχολή του ή να κινδυνεύει να «πάνε στράφι» οι προηγούμενοι κόποι του, αν τολμήσει να αλλάξει πορεία.

  2. Θα έπρεπε να καταργηθούν οι εισαγωγικές εξετάσεις. Όσοι έχουν απολυτήριο να μπαίνουν σε όποια σχολή θέλουν, αλλά ταυτόχρονα να δυσκολέψουν οι σπουδές ώστε και να βελτιωθεί το επίπεδο και να γίνει η απαραίτητη διαλογή (που θα γινόταν με τις εισαγωγικές) και μάλιστα σε καταλληλότερη στιγμή (=κατά τη διάρκεια των σπουδών και σε ωριμότερη ηλικία) και με ορθότερα κριτήρια (=την επίδοση στα ουσιώδη μαθήματα, όχι στα σχολικά).

Έτσι όμως δεν υπάρχει κίνδυνος να γεμίσουμε άτομα που θα έχουν γυρίσει μέχρι τα 40 τους 10 διαφορετικές σχολές και στο τέλος να μην έχουν βγάλει καμία και να μην έχουν αποκατάσταση; [που ούτως ή άλλως δεν έχουμε…]

Αυτός ο κίνδυνος πράγματι υπάρχει και είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος ανάλογα με άλλες πολιτικές της παιδειάς. Αν για παράδειγμα ο σπουδαστής δεν έχει κανένα προνόμιο σε σχέση με τους άλλους πολίτες, τότε ο κίνδυνος δεν αφορά το σύνολο, αλλά μόνο τον ίδιο, ο οποίος απλά θα χάνει το χρόνο του με προσωπική του ευθύνη. Αν ? ας πάμε στο άλλο άκρο ? υπάρχουν σημαντικά προνόμια για τον σπουδαστή, όπως π.χ. το ευκταίο επίδομα σπουδών, αυτά θα μπορούσαν να κόβονται «μαχαίρι» π.χ. μόλις κοπεί δύο φορές στο ίδιο μάθημα. Και φυσικά υπάρχουν αποχρώσεις των αποτελεσματικότερων λύσεων ανάλογα με το σύστημα που ακολουθείται. Θέλω να πω ότι αυτό που θίγεις είναι ένα άλλο θέμα, το οποίο και λύσεις έχει, αλλά και είναι (κατά τη γνώμη μου) δευτερεύον σε σχέση με το συνολικό κοινωνικό κέρδος της καλύτερης παιδείας και της καλύτερης επαγγελματικής αποκατάστασης που αυτή θα προσφέρει.

Πάντως δε καταλαβαίνω. Αυτά τα τόσο απλά πράγματα που λέει και προτείνει κάθε νέος της εποχής μας* (00’s κλπ) που’ χει ζήσει δηλαδή την παρούσα κατάσταση (αλλά και μεγαλύτεροι το ίδιο κάνει), δε τα σκέφτονται “αυτοί εκεί πάνω”??? Δηλαδή κάθε χρόνο τα ίδια. Καθε χρόνο τα ίδια λέμε, κάθε χρόνο περιμένουμε, κάθε κυβέρνηση βγαίνει και δε κάνει τίποτα ουσιαστικό, και κάθε χρόνο εδώ θα’ μαστε. Οκ έλεος δηλαδή. Δε περιμένω κάποια απάντηση

*όπως αυτά που λέει ο vic vega

Αν για παράδειγμα ο σπουδαστής δεν έχει κανένα προνόμιο σε σχέση με τους άλλους πολίτες, τότε ο κίνδυνος δεν αφορά το σύνολο, αλλά μόνο τον ίδιο, ο οποίος απλά θα χάνει το χρόνο του με προσωπική του ευθύνη.

Απ’όσο έχω παρατηρήσει τα μοναδικά προνόμια που έχουν οι σπουδαστές σε σχέση με τους άλλους πολίτες, είναι μόνο οι εκπτώσεις που γίνονται στον ίδιο το φοιτητή σε μετακινήσεις και αγορές,αλλά και κάποια επιδόματα που παίρνει η οικογένεια για να βοηθηθεί, γιατί τραβάει ένα ζόρι όσο να’ναι με 1 ή 2 παιδιά φοιτητές. Από την μια πλευρά συμφωνώ με την άποψη ότι με κάποιον τρόπο θα πρέπει να “πιέζονται” οι φοιτητές να τελειώσουν την σχολή τους πριν γεμίσει ο τόπος φοιτητοπατέρες, αλλά από την άλλη διαφωνώ με τον τρόπο που προτείνεις. Αν εγώ είμαι ένας φοιτητής που δεν έχω σχέδια για το μέλλον μου, είμαι 5ο έτος και προσπαθώ να περάσω ακόμα μαθήματα 1ου εξαμήνου, τότε για να μην φαλιρίσει η οικογένεια μου, θα με πάρουν από την σχολή και θα με στείλουν να γίνω βοσκός. Αν όμως η οικογένεια μου ζορίζεται άσχημα με εμένα και είμαι φοιτητής που την παλεύω και μπορώ μέσα από αυτή τη σχολή να βγω ένα άτομο αποδοτικό προς την κοινωνία, τότε αυτά τα προνόμια θα ήταν μια ανάσα για εμένα και την οικογένεια που και σίγουρα σε αυτή την περίπτωση θα έπιαναν τόπο. Τέτοιες σκέψεις έκαναν και πριν λίγο καιρό και οι “φίλοι” μας στο υπουργείο παιδείας και ανακοίνωσαν ότι θα βγάλουν κάτι μέτρα που μετά το 6ο έτος στη σχολή θα πληρώνεις και θα μπορείς να κάτσεις όσα χρόνια θέλεις. Ένα project υβριδικών [δημόσιων/ιδιωτικών] πανεπιστημίων. Αυτό φυσικά σήκωσε αντιδράσεις όπως λογικό από τους μεγαλοετής φοιτητές που τόσα χρόνια έξηναν. Αλλά χωρίς να υποστηρίζω καμία κυβέρνηση στο σύνολο της, αυτό μου φάνηκε μια καλή ιδέα ακόμα και αν με ζορίσει και εμένα κάποια στιγμή. Γιατί να με πληρώνει εμένα το κράτος που το μόνο πράγμα που θέλω να κάνω είναι να τρώω λεφτά και να περνάω καλά με τα φιλαράκια μου από τη σχολή;

Θέλω να πω ότι αυτό που θίγεις είναι ένα άλλο θέμα, το οποίο και λύσεις έχει, αλλά και είναι (κατά τη γνώμη μου) δευτερεύον σε σχέση με το συνολικό κοινωνικό κέρδος της καλύτερης παιδείας και της καλύτερης επαγγελματικής αποκατάστασης που αυτή θα προσφέρει.

Φυσικά και έχει κάποιες λύσεις το θέμα που έθιξα στο προηγούμενο πόστ. Αν κοιτάξουμε το συνολικό κέρδος που προσφέρουν μέτρα σαν αυτά που προανέφερες, η ποιότητα παιδείας και οι ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης σίγουρα θα εκτιναχθούν σε άλλα επίπεδα. Όμως κοιτώντας το σύνολο, σε αυτή την περίπτωση κάνεις στην άκρη μια μερίδα ανθρώπων. Οι “εγκλωβισμένοι” αυτοί φοιτητές όμως του συστήματος που πρότεινες και συζητάμε δεν διαφέρουν σε πολλά από τους “αιώνιους” φοιτητές του συστήματος που υπάρχει τώρα. Γιατί αν το καλοσκεφτείς και αυτοί μετά από κάποια χρόνια τους πετάνε έξω από τη σχολή έχοντας χάσει 7-10 χρόνια από τη ζωή τους και μετά παλεύουν να αποκατασταθούν. Η λύση δεν είναι να αδιαφορίσεις γι’αυτούς, αλλά να κάνεις κάτι ώστε να αλλάξουν τακτική και να τελειώσουν μια σχολή και να έχουν ένα χαρτί στα χέρια τους.

Ίσως δεν εκφράστηκα με αρκετή σαφήνεια. Δεν πρότεινα κάτι εκεί, απλά ανέφερα τα δύο άκρα ώστε να επιχειρήσω να αποδείξω ότι σε κάθε περίπτωση η αντιμετώπιση αυτού του προβλήματος δεν εξαρτάται ούτε σχετίζεται με τις παραπάνω προτάσεις μου.

Κάπου παρανόησες. Ακριβώς τους «εγκλωβισμένους» έχω κατά νου, ώστε να μην γίνουν «αιώνιοι», αλλά ούτε και να χάσουν αυτά για τα οποία κόπιασαν. Βέβαια, πράγματι αν κάποιος είναι δέκα χρόνια φοιτητής και δεν έχει περάσει ούτε ένα μάθημα, τι μπορούμε να κάνουμε για αυτόν; Να τον κάνουμε πρύτανη; Ειδικά με την πρόταση «να κάνεις κάτι ώστε να αλλάξουν τακτική» είναι που διαφωνώ. Από κάποιο σημείο και μετά πρέπει ο πολίτης να ενηλικιώνεται και να μην στηρίζεται στη θαλπωρή του μπαμπά κράτους.
Τέλος πάντων, μάλλον μας έβγαλα εκτός θέματος.

η σχολη κινηματογραφου στην θεσσαλονικη παντως (δεν ξερω που αλλου εχει) προσφερει δωρεαν εισοδο σε κινηματογραφο αλλα ειναι λιγο διαλυμμενη και ανοργανωτη. Ετσι εχω ακουσει δηλαδη. Ηθελα να την δηλωσω το 08 οταν εκανα το μηχανογραφικο αλλα ακουσα αυτα και εστριψα προς αλλου.

*αυτη η παρατηρηση επειδη καπου πανω πηρε το ματι μου να γραφει καποιος για αυτην.

Παιδιά, μήπως κανένας απο εσάς σπουδάζει στο Φυσικό/Μαθηματικό ή το έχει τελειώσει? Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες:)

Πολυς κοσμος, λεγε.

Σπουδάζεις κάποια από αυτά?

Φυσικο Θεσσαλονικης.

Ωωω είσαι ο άνθρωπός μου! Βασικά σκεύτομαι να δηλώσω φυσικό, πρώτη επιλογή και απλά να μ πεις λίγο τι παίζει μέσα στη σχολή, επαγγελματική πορεία που μπορείς να ακολουθήσεις και όλα τα σχετικά!:slight_smile:

Κοιτα, σε οτι αφορα τη σχολη του ΑΠΘ, ειναι παρα πολυ δυσκολη με πολλα μαθηματα για πτυχιο.
Αλλα απο τη στιγμη που και εσυ το εχεις ως πρωτη επιλογη, σιγουρα θα βρεις ενδιαφεροντα πραγματα και τομεις που πραγματικα θα γουσταρεις να ασχοληθεις.
Βεβαια στην αρχη θα φας μια φρικη με το επιπεδο δυσκολιας, αλλα μετα στα επομενα ετη θα καταλαβεις οτι ερχονται ακομα χειροτερα πραγματα, οποτε θα το παρεις αποφαση.

Εγω ειμαι στην κατευθυνση της Αστρονομιας/Αστροφυσικης. Απ’οτι εχω καταλαβει η επαγγελματικη πορεια σε αυτο τον τομεα ειναι αρκετα περιορισμενη, μονο σε ακαδημαικο επιπεδο φανταζομαι οτι μπορεις να ασχοληθεις με το αντικειμενο αυτο.
Θα σου πει και ο Adaris βεβαια, αμα δει το θρεντ, για τις εμπειριες που εχει αυτος απο αλλες κατευθυνσεις της σχολης.