ΟΥΚ αν λάβοις παρά του μη έχοντος

παντως ηδη αρχισαν τα παραπονα με τις φασεις με τον χριστο,οι οποιες ειχαν γελιο:p

Καλά θα κάνουν να μείνουν στα - όποια - παράπονα. Είμαστε που είμαστε για τον πούτσο σαν χώρα, αν αρχίσουν να ξεσπάνε τώρα πάνω σε σατιρικές σειρές κινουμένων σχεδίων, επειδή τους θίγουν τα ιερά και τα όσια… θα μείνουμε για πάντα στη Φρουτοπία φοβάμαι.

Παρεμπιπτόντως το σάιτ του Mega την παλεύει? Πρώτη φορά (στη ζωή μου) μπήκα και γω χθες για να δω το ουκ αν λάβοις και έχει πέσει. Ξέρει κανείς αν μπορούμε να το δούμε απο άλλη πηγή?

Ανήκω κι εγώ σ’ αυτούς που το περίμεναν με ανυπομονησία να κάνει πρεμιέρα -παρότι γενικώς δε βλέπω τηλεόραση, καθώς με είχε εντυπωσιάσει αφενός η καινοτομία μιας animation σειράς για τα ελληνικά δεδομένα, αφετέρου ο επίκαιρος τίτλος της :stuck_out_tongue:

Αν εξαιρέσουμε πως έχασα λίγο από τα πρώτα λεπτά, γιατί καθόμασταν με ένα φίλο μου και μου έδειχνε ένα κομμάτι στην κιθάρα οπότε παρασυρθήκαμε, γενικώς το παρακολούθησα ευχάριστα μέχρι το τέλος. Οπωσδήποτε είχα υψηλότερες απαιτήσεις -το περίμενα και τόσον καιρό :p- και τελικά το χιούμορ ήταν υπό του μετρίου στην πλειοψηφία, είχε ωστόσο και κάποιες αρκετά καλές ατάκες σε ορισμένα σημεία. Νομίζω πιο ολοκληρωμένη άποψη θα σχηματίσουμε παρακολουθώντας και τα επόμενα επεισόδια.

Εντύπωση μου έκανε η διάκρεια! Μισή ώρα θα το βάζει μόνο; (στην οποία μισή ώρα 5-10 λεπτά θα χάνονται κάθε φορά σίγουρα)

Γιουτιουμπ σε 2 παρτς.

Thanx Μανοπαιδο.

Το είδα και γω λοιπόν… Μπορώ να πω πως το βρήκα αρκετά χαριτωμένο. Συμπαθές. Σαν ένα κουτάβι σ’ ένα πετ σοπ περίπου. Είχε κάποιες ωραίες ατάκες, καλή ηθοποιία και πολύ αξιόλογο animation. Το concept με το “κλειδί” του παραδείσου και τους θεούς και όλα μου λίγο θύμισε Sandman (το κόμικ για όσους δεν ξέρουν), αλλά αυτό έγινε ίσως επειδή απλά είμαι υπο την επήρρεια του. :stuck_out_tongue:

Βέβαια συνολικά το χιούμορ ήταν αυτό, συμπαθητικό, όχι κάτι περισσότερο, σε κάποια σημεία το βρήκα μέτριο θα λεγα… αλλά οκ, είχε τις στιγμές του (πχ το “God Boat” ας πούμε, ή κάποιες ατάκες εδώ κι εκεί). Χωρίς να το θεωρήσω και τίποτα το τρομερό, ομολογώ περίμενα χειρότερα (δεν έχω σε μεγάλη υπόληψη την πλειοψηφία των ελλήνων σεναριογράφων, όταν πρόκειται για cartoons).

Μέχρι το επόμενο επεισόδιο λοιπόν!

20 λεπτά και κάτι είναι η κλασική διάρκεια όλων των σειρών κινουμένων σχεδίων που προορίζονται για ενήλικες, βλέπε Simpsons, South Park κλπ.

Επίσης να προσθέσω εδώ πως το animation είχε κάτι απο Καραγκιόζη! Κάτι θετικό. :slight_smile:

παραπονα?τα μεσημεριανα?ειδησεις του star? ασχολειται κανεις?

20 λεπτά και κάτι είναι η κλασική διάρκεια όλων των σειρών κινουμένων σχεδίων που προορίζονται για ενήλικες, βλέπε Simpsons, South Park κλπ.

Πφφ, γαμώτο! Ήλπιζα σε τίποτα διπλά επεισόδια τουλάχιστον, αλλά πούύύ!

Originally Posted by Death.Eternal View Post
παντως ηδη αρχισαν τα παραπονα με τις φασεις με τον χριστο,οι οποιες ειχαν γελιο

Ε εντάξει, αυτό το θέμα με τη θρησκεία πια έχει καταντήσει κωμικό… Και στο θέατρο είχαμε πάει να δούμε το JCS του A. L. Webber και διαδηλώνανε στην εισόδο ξέρω γω. Ή τότε που είχαν βγάλει τα Χάρι Πότερ σατανικά βιβλία; Πραγματικά ό,τι θυμόνται χαίρονται! Δεν κοιτάνε να διαμαρτυρηθούν για τις κομπίνες στις οποίες εμπλέκεται η εκκλησία!

E, δεν θυμίζει Sandman, με τίποτα όμως !
Υπάρχουν και στο Sandman παράδεισος, κόλαση, διάφοροι θεοί, κ.τ.λ. (ο Gaiman εξάλλου φαίνεται από τα έργα του πως είναι λάτρης της μυθολογίας) αλλά παρουσιάζονται εντελώς διαφορετικά, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει συσχετισμός.
Anyway, οι επιρροές από τον Gaiman κακές δεν είναι σίγουρα :slight_smile:

Στο θέμα όμως. Tο ΟΥΚ αν λάβοις, θα το χαρακτήριζα σε γενικές γραμμές μέτριο, άντε κάπου - κάπου γινόταν συμπαθητικό.
Γέλιο δεν μπορώ να πω ότι μου προκάλεσε.

Το animation ναι, ήταν καλό, οι ερμηνείες των ηθοποιών αρκετά καλές επίσης,
η ιδέα είναι έξυπνη, αν και θέλει προσοχή έτσι όπως τα μπλέκουν όλα.

Τέσπα, αρχή είναι ακόμα. Βλέπουμε πως θα πάει.

Θα έχει πλάκα ο Μένιππος να σκοτώνεται σε κάθε επεισόδιο σαν τον Kenny στο Southpark :stuck_out_tongue:

εβαλα σημερα να το δω και μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα

για ελληνικα δεδομενα μου φαινεται τεραστιο αλμα μπροστα, κι ας εχει τις κοιλιες και τα μεινοκτηματα του (γαματος ειμαι που κρινω μετα απο το πιλοτικο επεισοδιο)

επισης χαιρομαι που πιασανε τη θρησκεια, αλλα νταξει σαυτη τη χωρα ζουνε, ξερουνε πως πανε γυρευοντας, και δεν θα παραξενευτω αν τους βγει σε κακο αυτο.

Στηριζω παντως

ωραιο και το μεγκα που προσφερει γενικα πραμα σε στρημιν, καλη φαση.

Οταν θα με πιανει ΝΟΣΤΟΣ (sic) θα βαζω και θα βλεπω τιποτε

[B][U]
[U]Μου[/U][/U][/B] θύμισε λέω, οχι οτι θυμίζει γενικά, προφανώς και μιλάμε για δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Και ο λόγος που μου θύμισε ήταν λόγω όλων αυτών των θεών και της ιστορίας με το κλειδί κλπ… Πράγμα λογικό, μια που ένα μήνα πριν μόλις ολοκλήρωσα το κόμικ, και ήταν το πρώτο που μου ρθε στο μυαλό βλέποντας το. :slight_smile:

Το πρώτο με είχε απογοητεύσει…
Πολύ καλύτερο το δεύτερο επεισόδιο!!
Δεν ήταν χαοτικό και έβγαζε αρκετό γέλιο!!
Διέγραψε το κακό πρώτο και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι!!! :smiley:

Όλα τα λεφτά…

[SPOILER]Το δωμάτιο του Χριστού!!!Οι αφίσες με τις γυμνές,το κασκόλ του ΟΦΗ και η αφίσα από cradle of filth!!! :lol: :lol:[/SPOILER]

Καλύτερες ατάκες…

[SPOILER]Παναγία (στον Χριστό που κοιμάται)…Σήκω θ’ αργήσουμε…
Χριστός…Με σταυρώνεις!!!

Και η ατάκα στην espressoland…
Αυτός είναι από Πετρούπολη…
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΟΟΟΟΥΥΥΥΥΥΥΥ :lol: :lol:[/SPOILER]

Και φυσικά άπειρα :respect: στις αναφορές σε…

[SPOILER]ΜΠΛΕΚ!!! :smiley: :smiley: :smiley: ΝΤΙΟΥΚΣ!!!ΛΑΣΥ!!!ΤΕΝ ΤΕΝ!!![/SPOILER]

πoly kalαο και νομιζω πωσ τα επομενα 8α ειναι ακομη καλυτερα!!
μπραβο στο μεγκα που στιριζει τετοιες παραγωγες. καιρος ηταν να δημιουργηθει κατι τετοιο και απο αυτη τη χωρα. αν μη τι αλλο εχουμε πολλα προσ σατυρα!!:stuck_out_tongue:

ΜΠΛΕΚ :cry:

συνεχιζω και στηριζω.

παρ\ολες τις ομοιοτητες με σαουθπαρκ, η μεγαλυτερη ομοιοτητα εμενα μου κανει με τον Καραγκιοζη. Μεχρι οι φιγουρες ειναι τετοιες, κινησεις κλπ, και δεν ειναι πολυ μακρια από τη δομη μιας παραστασης θεατρου σκιων. Μυθολογιες, μπατιρης πρωταγωνιστης που προσπαθει να τα βγαλει περα σε μια κοινωνια η οποια του ειναι ξενη, and so on and so forth.

το ατου των δημιουργων ειναι πως απο την αρχη, προτιμησαν να μην ασχοληθουν με την γενικη επικαιροτητα (με την εννοια του τι εγινε αυτο τη βδομαδα, μηνα, κλπ) αλλα γενικα αντλει στοιχεια από ‘καλτ’ ιστοριας των τελευταιων ετων. πχ our friendly neighbourhood lawyer.

oι φωνες μαρεσουν, εκτος απο του Μουζουρακη, που καλη ειναι, αλλα θα τον προτιμουσα στον Χαρη πχ. Ενηγουεη.

ενδιαφερον εχει καπως αυτο:

[spoiler] Τhe Grim Reaper απο Τhe Grim Adventures of Billy and Mandy

εχει καποιες ομοιοτητες με τον δικο μας, αλλα νταξει, σε ποσες μορφες μπορει να ζωγραφισει κανεις τον χαρο θα μου πεις…

αυτος ομως ηταν πιο γαματος, ειχε τζαμαικανη προφορα :stuck_out_tongue: [/spoiler]

edit:

επισης για τους νεοτερους, συγκινηση στο μενταγιον του Τειρεσια!

[spoiler] Παζλ της Χιλιετιας :cry:

Ατιμοι μπασταρδοι. Αυτο ομως ειναι που μαρεσει τοσο με τη σειρα. Με ολα αυτα που χωνουν μεσα, οι δημιουργοι δειχνουν απλα οτι ειναι σαν και μας. Βλεπανε και αυτοι ενα καρο μαλακιες, και τους βγαινει.

[/spoiler]

edit 2:

Βασικα ας συνεχισω το ντελιριο μιας και εχω μιση ωρα να καψω.

Δεν υποστηριζω πως ειναι το ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΟΤΕ ΟΜΙΤΖΙ!, αλλα ειναι μια εξαιρετικα φιλοτιμη προσπαθεια ανθρωπων που προσπαθουν να βγουν απο την χαβουζα της ελληνικης τηλεορασης. Σπιτι εχω να ανοιξω την τιβι να δω κατι εκτος απο κανα μεγαλο αθλητικο γεγονος απο την πρωτη λυκειου. Παλια θυμαμαι πως ηταν σουπερ οικογενειακες στιγμες που μαζευομασταν και βλεπαμε πχ 'Κοντρα Πλακε΄ (νταξει, αλλη φαση, σωωπα) αλλα ναι, ειχε ρε παιδι μου κατι να δεις στην τιβι, ας πουμε ποιοτικο.

Οποτε γυρναω τωρα σπιτι και καθομαι πχ να δω τι βλεπει η μανα μου, δεν μπορω να κατσω. Νιωθω οτι γενικως προσβαλλει την οποια νοημοσυνη μου. Περυσι πχ ειχε αυτο με τον μπακουροαγροτη. Και ξερωγω, ενιωθα μια αμηχανια κοιτάζοντας την οθονη, βλεποντας πως οι γονεις μου ‘διασκεδαζαν’, και ημουν σε φαση, ‘μπορειτε και καλυτερα’ ή “i wish i was like you, easily amused”.

Κατι ομως τετοιες κινησεις, παρ’ολο το πρωταρχικο τους σταδιο, δειχνουν οτι καποιοι θελουν να κανουν μια αλλαγη, και οχι να μας πουλησουν αηδια. Η σατιρα ειναι εξαιρετικη τροφη για σκεψη, οταν γινεται σωστα, και δεν στην πετανε μασημενη, ακα λαζοπουλος. Οχι οτι υποστηριζω πως ειναι η πιο αγνη μορφη σατιρας το ΟΥΚ, αλλα με τις εμμεσες αναφορες του,τις γρηγορες εικονες και τα innuendos του, κανει μια πολυ καλη δουλεια.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι πως μου αρεσει οταν καποιος θελει να κανει τη διαφορα. Σε τετοιες περιπτωσεις, οντως η προσπαθεια μετραει, κι ας ειναι το αποτελεσμα ετσι οπως ειναι.

τωρα βεβαια μυριζομαι το αλλο, πως θα γινει το νεο “cool to hate” πραγμα αυτο. γιατι θα καθεται και θα το βλεπει ο “επαναστατης του καναπε”, και ο tr00 ρεμπελος απαξιει κιετς, been there done that. Χανεται ομως η εικονα και το μηνυμα. Βαριεμαι να αναλυω, με περιμενει ενα καταπλητικο τετραωρο στατικης αναλυσης

ωρεβουαρ.

Ωραίο το δεύτερο.

Συνεχίζει να είναι μια μετριότητα η σειρά, φιλότιμη προσπάθεια ναι, καλή σειρά όχι. Βέβαια πρέπει να αναγνωρίσω πως το δεύτερο επεισόδιο ήταν ελαφρά καλύτερο από το πρώτο, αφού δεν ήταν τόσο παραφορτωμένο άνευ λόγου. Πάντως δυσκολεύομαι πολύ να σκεφτώ κάποιο χειρότερο animation, και έχω δει πάρα πολύ animation στην ζωή μου, παρ’ολα αυτά θα συνεχίσω να το βλέπω/στηρίζω με την ελπίδα πως κάποτε θα βελτιωθεί τόσο ώστε να μην είναι χάσιμο χρόνου. Επίσης το γεγονός πως η υπόλοιπη Ελληνική TV είναι σκατά δεν δίνει σ’αυτό αξία.

νομιζω εισαι πολυ απολυτος εχοντας παρακολουθησει δυο μονο επισοδεια!
επειτα ειναι κατι διαφορετικο και καινοτομο στην ελληνικη τιβι οποτε αυτο πιστευω εχει τη δικη του αξια αναεξαρτητα απο τα υπολοιπα προγραμματα σ’αυτην!

Κατώτερο του πρώτου επεισοδίου…

Ειδικά τα πρώτα 10 λεπτά περίπου δεν με άρεσαν καθόλου. Ειδικά η σκηνή με τον Κούγια στο κολονάκι ήταν τραγική:(
Μετά βελτιώθηκε και έφτασε στα επίπεδα του 1ου…

Ακόμα θέλω να δω 5-6 επεισόδια για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Ελπίζω τουλάχιστον να μην το σταματήσουν λόγω διαμαρτυριών γιατί σαν κοινωνία είμαστε για τα μπάζα σε τέτοια θέματα. Συντηρητικοί μέχρι το κόκκαλο:thumbdown:. Σειρές όπως southpark και family guy δεν έβγαζαν σεζόν πιστεύω στην Ελλάδα…

κι εγω πιστευω οτι το πρωτο ηταν καλυτερο

παλι γελασα σε καποια σημεια

[SPOILER]οπως εκει με την αορατη δυναμη που κρυβεται[/SPOILER]

παλι ομως δεν μου αρεσαν σημεια

[SPOILER]καθε φορα που μιλουσαν αγγλικα [/SPOILER]

ο χαρος μου αρεσει πολυ
ο μενιππος καθολου

Πιστεύω πως το 2ο ήταν καλύτερο από το πρώτο,με πιο δομημένο storyline,και με λιγότερες περίεργες/κρυόκωλες στιγμές.
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα ότι τα αγγλικά στην σειρά δεν παλεύονται.
Επίσης θα συμφωνήσω ότι ο Μένιππος/Μουζουράκης είναι μέτριος σε σύγκριση με τους υπόλοιπους…σε σύγκριση με την τελειότητα (aka Homer πχ) θα έλεγα ότι δεν υπάρχει σύγκριση! :stuck_out_tongue:

Στα θετικά της σειράς τα μικρά εμβόλιμα της επικαιρότητας που μπήκαν σίγουρα μόλις την προηγούμενη βδομάδα (πχ διακαναλική στην tv και το πρωτοσέλιδο της εφημερίδας που κρατάει ο ερμής).Ελπίζω να γίνουν πυκνότερα!

Λίγο που είδα μια χαρά είναι, αν λαι είναι λίγο αργά:):!: