Αυτοκτονία

“Απαντώ” όσον αφορά στα δικά μου.
Λοιπόν, με τούτο το ποστ σου συμφωνώ καλύτερα. νομίζω πως και η απάντησή σου τώρα, και η δική μου προηγούμενη απάντηση είναι λιγότερο πολωμένες από τα αρχικά μας ποστ. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με το ότι πειθόμεθα σιγά σιγά ή με το ότι οι αντίθετες απόψεις μας κάνουν να αναθεωρούμε τις διατυπώσεις μας, μάλλον το δεύτερο, σε κάθε περίπτωση όμως αυτό το θεωρώ καλό.

Εννοείται πως δεν έχω καμία τέτοια απαίτηση, εννοείται πως υπάρχουν εξαιρέσεις. Παντού και πάντα. Και εννοείται πως κάθε περίπτωση έχει ιδιαιτερότητες, και προσωπικά θεωρώ αντιδεοντολογικό να βάζει κανείς πρώτα τις στατιστικές και μετά τον άνθρωπο.Υπάρχει ένα πολύ όμορφο σχόλιο για το θέμα σε ένα βιβλίο ονόματι Ασέβεια - οδηγός επιβίωσης για θεραπευτές το οποίο όμως δεν έχω αυτή τη στιγμή μπροστά μου, πμ αν ενδιαφέρεται κανείς

Όσον αφορά το θέμα περί του τι εστί ψυχολογία και “φυσιολογικό” δεν θα σχολιάσω εκτενώς για να μη βγούμε οφτόπικ, παρόλο που θα μου άρεσε μία τέτοια συζήτηση (εδώ ανακινείται η συζήτηση του τελευταίου αιώνα για το κατά πόσον είναι επιστήμη ή τέχνη, κάτι στο οποίο δεν μπορώ να σου απαντήσω). Μπορώ όμως σίγουρα να απαντήσω πως με τον στατιστικό ορισμό τις φυσιολογικότητας οι νευρώσεις εντάσσονται στο φυσιολογικό άρα είμαστε ασφαλείς :stuck_out_tongue: (νομίζω πως μπορεί κανείς να αναγνωρίσει εύκολα την αμφισημία/ “παγίδα” αυτής της πρότασης, βάση όλων των προηγούμενων:roll:)

Εγώ πάλι δηλώνω τέρμα μπερδεμένος. Slaughteredsoul, πιστεύεις πως για τις αυτοκτονίες δε μπορείς να βγάλεις κανένα απολύτως γενικό συμπέρασμα για να μιλήσεις για αυτές αν δεν επικεντρωθείς στην κάθε περίπτωση ξεχωριστά. Σωστά; Από την άλλη όμως άνοιξες ένα τόπικ στο οποίο θα ήθελες να μιλήσουμε για τις αυτοκτονίες γενικά και καταλήγεις να υποστηρίζεις τη θέση πως “δεν πρέπει να μιλάμε για τις αυτοκτονίες γιατί δεν ξέρουμε τι έχει συμβεί στην κάθε περίπτωση”.

Ζητάω ένα παράδειγμα (θα μπορούσε να είναι και θεωρητικό - δε ζήτησα ΑΦΜ αυτοχείρων όπως μου απάντησες) και μου το αρνείσαι και ουσιαστικά στο τέλος καταλήγεις να μη μιλάς για κάτι που θεωρείς πολύ σημαντικό και να ζητάς κι από εμάς να μη μιλάμε για αυτό γιατί αναγκαστικά κάνουμε γενικεύσεις. Εν τέλει, το θέμα της αυτοκτονίας πιστεύεις πως είναι κάτι για το οποίο θα πρέπει να μιλήσουμε και να εκφράσουμε τις απόψεις μας ή είναι κάτι στο οποίο κανείς μας (άρα κι εσύ) δε μπορεί να έχει άποψη άρα κανείς δε θα πρέπει να μιλάει για αυτό και να είναι θέμα “taboo”?

Και για το τέλος, έχω μια παράκληση. Κάνεις πολλά quote και απαντάς σε όλα με το πολύ 3 γραμμές. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διαβάζω τις θέσεις σου, αλλά να μη διαβάζω το τι σε οδήγησε σε αυτά τα συμπεράσματα, ώστε να μπορώ κι εγώ να αναθεωρήσω τις δικές μου απόψεις. Ειδικά αφού σε πολλά από τα quote επαναλαμβάνεις τις θέσεις σου, εγώ θα σε παρακαλούσα αν γίνεται να γράψεις κάτι παραπάνω. Και δεν πιστεύω πως ποστάροντας τις απόψεις μας εκτιθόμαστε τόσο πολύ ώστε να μην αξίζει να συζητάμε δημόσια για αυτά που μας απασχολούν. :wink:

ΥΓ. Στις περισσότερες από τις ευρέως χρησιμοποιούμενες μεθόδους αυτοκτονίας, το αίσθημα της επιβίωσης ενεργοποιείται όταν πλέον είναι αργά. Δε χρειάζεται εν τέλει τόσο πολύ θάρρος από τον επίδοξο αυτόχειρα για να αυτοκτονήσει. Αρκεί μια στιγμή θολούρας.

τα εύκολα και τα ελαφριά :

και σου ξαναλέω…πολύ δύσκολα βρίσκουμε το που ανήκει ο καθένας και σε τι ποσοστό… δεν λέω για κάποιον που είναι σε ψυχιατρείο ή είναι με φαρμακευτική αγωγή ή κάτι παρόμοιο… αλλά για κάποιον που στη ζωή του πιέζεται και δεν αντέχει τις καταστάσεις και ξεφεύγει λίγο…για αυτόν πως μπορούμε να πούμε οτι διάλεξε τον εύκολο δρόμο από την στιγμή που δεν είναι ψυχικά ασθενής σε τέτοιο βαθμό που να είναι εμφανής η περίπτωση του αλλά σίγουρα εχει επηρεαστεί τόσο όσο χρειάζεται για να μην είναι στην κατάσταση που είμαστε εγώ και εσύ…(αν και για εμένα παίζεται)
ελπίζω να καταλαβαίνεις τι λέω…

από την άλλη μια που εσύ το είπες κατά λάθος σαν δικιά μου κουβέντα, το αν δείχνει ο ψυχικά ασθενής δειλία ή θάρρος με την αυτοκτονία του δεν μπορεί να μπει στο ίδιο τσουβάλι με την περίπτωση που λέω εγώ…ασε που πρέπει να το κρίνεις με άλλα κριτήρια…

και στα βαριά τώρα…:

[SIZE=“5”][CENTER]PEACE[/CENTER][/SIZE]

Ναι, επιμένω, πες με δογματικό αν θες, δε με ενοχλεί. Ίσως έχουμε μπλέξει με τις ορολογίες. Αν όχι ο “πόνος”, τουλάχιστον η γενικευμένη απογοήτευση, η δυσφορία απο την οποία νιώθεις πως δε μπορείς πια να βγεις, οι αρνητικές καταστάσεις εν ολίγοις είναι εκείνες που σπρώχνουν τους ανθρώπους σε κάτι τέτοιο. Και για μένα η ουσία της συζήτησης θα έπρεπε να είναι εκείνες, όπως ανέφερα πίσω, και τι κάνουμε με αυτές.

Πέραν της γενικευμένης απογοήτευσης, ο κάθε άνθρωπος προφανώς και είναι ξεχωριστός και έχει τη δική του ιστορία και λόγο για τον οποίο έκανε ό,τι έκανε. Καταλαβαίνω την θέληση σου να μη τοποθετούμε τα πάντα στο ίδιο καλούπι και τη συμμερίζομαι.

Όχι όμως στο θέμα της απογοήτευσης, το οποίο βρίσκω οτι είναι καθολικό. Κανένας που ένιωθε ικανοποιημένος με τη ζωή του, που είχε στόχους και κίνητρα που τον έσπρωχναν μπροστά δεν αυτοκτόνησε (εξαιρείται μόνο η περίπτωση της αυτοθυσίας, που ωστόσο τη βάζω σε ξεχωριστή κατηγορία). Για τον δυτικό κατά κύριο λόγο πολιτισμό μας, η αυτοκτονία συνεπάγεται μια γενικευμένη απογοήτευση.

Εγώ, ναι, βλέπω “πόνο” σ’αυτό, με την ευρύτερη έννοια. Οι έννοιες πόνος, απογοήτευση, στενοχώρια δεν ταυτίζονται μεν, ο πόνος όμως για μένα, έτσι όπως εγώ τον ερμηνεύω, είναι κοινή συνιστώσα σε όλα αυτά. Αλλά ας μην κολλάμε εδώ. Αυτές οι “ορθολογικές ψυχρές αποφάσεις” εμένα δε με πείθουν (πάντα). Συχνά υποκρύβουν παγιδευμένο συναίσθημα. Σχετίζεται με δυσάρεστα βιώματα, κανενός η λογική του δεν αποδεσμεύται απο το συναίσθημα χωρίς να έχει υπάρξει μια αιτία (“παγωμένη λογική”, σχήμα λόγου ήταν η έκφραση μου προφανώς, η λογική και το συναίσθημα ναι μεν αφορούν ξεχωριστούς πόλους του ανθρώπινου νου/ψυχισμού, ποιός είπε οτι δεν επικοινωνούν μεταξύ τους και δεν επηρεάζουν ο ένας τον άλλο όμως? πρόκειται για συγκοινωνούντα δοχεία)

Αυτό που εσύ λες “συναισθηματική ουδετερότητα”, εγώ λέω αποδεσμευση του συναισθήματος απο τη λογική. Και αυτή η αποδέσμευση, αυτό το “φράγμα” που τίθεται ανάμεσα τους, έχει αιτίες που γίνεται.

Δε προσπαθώ να αποδείξω τίποτα (απλά ομολογώ προβληματίζομαι λίγο με την δική σου επιμονή πάνω στο θέμα), λίγο πολύ εκθέτω την άποψη μου, απο κει και πέρα αυτές είναι λίγο πολύ οι θέσεις μου πάνω στο ζήτημα. Μπορεί να έχω άδικο. Μπορεί να έχεις εσύ. Μπορεί και οι δύο να έχουμε δίκιο.

Α, και κάτι τελευταίο… Ακόμα και αν υπάρχουν άνθρωποι για τους οποίους η αυτοκτονία είναι μια “ορθολογική απόφαση” (για το οποίο δε διαφωνώ καθόλου, απλά εγώ εστιάζω στις αιτίες πίσω απο την απόφαση αυτή), υπάρχουν και άλλοι που πραγματικά υποφέρουν (ειδικά, το ξαναλέω, στις κοινωνίες που ζούμε εμείς). Το να έβγαινε κάποιος και να τους έλεγε “έλα μωρέ, υπάρχουν τόσοι που αυτοκτονούν λόγω ψύχραιμης απόφασης”, πίστεψε με, δεν θα τους βοηθούσε καθόλου.

ΥΓ - Συμφωνώ με το peace του αποπάνω, θα ήταν ωραίο να δούμε το (βαρύ ομολογουμένως) αυτό θρεντ να χαλαρώνει… και να καταλήξουμε πως η αυτοκτονία, ανεξαρτήτως των αιτίων, πρόκειται για μια εξαιρετικά λεπτή υπόθεση, που όπως κάθε άνθρωπος, έτσι και αυτή έχει την λεπτή της ιδιαιτερότητα για τον κάθε έναν…

Aνεξαρτητα απο τις αιτιες που οδηγουν καποιον σε μια τετοια πραξη, τα κινητρα και τα συναισθηματα ειναι πανω κατω τα ιδια, ΠΟΝΟΣ, ΘΛΙΨΗ, ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ, και μεσα σε αυτα θα προσθεσω το σημαντικοτερο-κατα τη γνωμη μου- η ΕΛΛΕΙΨΗ ΑΓΑΠΗΣ ειτε απο την οικογενεια, ειτε απο τους φιλους και τους ερωτικους συντροφους.
Η οικογενεια πιστευω παιζει το σημαντικοτερο ρολο στην εξελιξη ενος ατομου, στην αναπτυξη της σωστης προσωπικοτητας και στο πως θα αντιμετωπιζει τη ζωη (δλδ ειτε με απαισιοδοξια ειτε με αισιοδοξια).Αν πετυχει σωστα το ρολο της αυτο τοτε αν δεν υπαρχει και καποια αλλη ψυχικη διαταραχη δυσκολα καποιος θα παρει μια τετοια αποφαση.

Περιπτωση 30και κατι πετυχημενος δικηγορος,νιοπαντρος με εγκυο γυναικα μαθαινει οτι εχει ογκο στον εγκεφαλο (σοβαρη περιπτωση που δεν θεραπευεται) δεν το εκμυστηρευεται σε κανεναν και απελπισμενος αυτοκτονει.Σωστη η λαθος αποφαση?

Λαθος κατα την αποψη μου…Φερνει ενα παιδι στον κοσμο και στη συνεχεια τα παραταει χωρις να σκεφτει κανεναν…Ουτε το πως θα μεγαλωσει το παιδι η γυναικα του,ουτε τι θα πιστευει το παιδι οταν το ιδιο μεγαλωσει.

καλα σωστη αποφαση δεν μπορει να ειναι καμμια αυτοκτονια…οτιδηποτε σου συμβει πρεπει να αγωνιστεις για να καλυτερεψεις τα πραγματα…

βεβαια παιζει πολυ ρολο και ο χαρακτηρας…αν εισαι λιγο ευαισθητο η αδυναμο ατομο σε καποια φαση της ζωης σου μπορει και να το σκεφτεις…εκει πρεπει να βαλεις την θεληση να παει κοντρα στο χαρακτηρα σου…

για μενα ειναι πραξη διλιας…

Και εγω αυτο πιστευω, γενικα πρεπει μεχρι τελους να παλευεις για τη ζωη και να προσπαθεις να την κανεις οσο γινεται πιο ομορφη…

Χμμ, αφού συλλογίστηκα αρκετά το θέμα, έχω να προσθέσω τα εξής. Είναι λίγο μεγάλο το ποστ (κλασικά!) αλλά νομίζω μπορεί να μας βοηθήσει να πάει το θρεντ λίγο βαθύτερα:

Η αυτοκτονία δεν έχει να κάνει με θάρρος ή δειλία. Εχεί να κάνει με μη αποδοχή του υποκειμένου της κατάστασης την οποία βιώνει. Απο έκει ξεκινά ο πόνος, η δυστυχία κ.ο.κ., από την αντίσταση του. Διότι αν δεν αντιστέκεσαι σε ότι σου φέρνει η ζωή (ή αν το δέχεσαι) πως θα νοιώσεις δυστυχία? Ένα μέρος σου αντιστέκεται και αυτό στην πραγματικότητα είναι η αρνητική κατάσταση, όχι αυτό που σου φέρνει η ζωή!
Επίσης, πολλοί αφήνουν να εννοηθεί (και εγώ σε προηγούμενο ποστ) πως η ευτυχία στη ζωή έχει να κάνει με θάρρος. Πως πρέπει να “κάνεις” όμορφη τη ζωή (δεν είναι απο μόνη της δηλαδή?), πρέπει να είσαι αισιόδοξος (γιατί πρέπει να το επιβάλεις?). Δεν ισχύει. Η λογική του “φυγή ή αντιμετώπιση” είναι μια νοητική αντίδραση στις διάφορες καταστάσεις. Είναι μια άμυνα. Δείχνει πως το υποκείμενο ξεδιαλέγει πράγματα αυθαίρετα/εγωιστίκα ώς “καλά” ή “κακά” γι’αυτό, “ασφαλή” ή “απειλητικά” γι’αυτό. Και γι’αυτόν που θα “δειλιάσει” απέναντι σε μια κατάσταση αλλά και γι’αυτον που θα θεώρησεί ότι αυτός “κότεψε”. Η ίδια νοοτροπία κρύβεται από πίσω, η ίδια ανασφάλεια του “εγώ”.
Η ευτυχία όμως δεν πηγάζει από την έκβαση της μάχης, αυτό είναι απλά ένα ακόμα παιχνίδι του “εγώ”, πηγάζει μονο και μόνο αυτόματα από την ίδια την ύπαρξη. Απο εκεί πηγάζει η ομορφιά της ζωής, απο εκεί και η αισιοδοξία. Και κατά κάποιον τρόπο το ίδιο το “εγώ” μας πηγάζει από την αίσθηση απειλής που νοιώθουμε απέναντι στη ζωή… Φτιάχνουμε νοητικές άμυνες γιατί νοιώθουμε απειλή και ταυτιζόμαστε με αυτές…Υψώνουμε νοητικά τοίχη απέναντι στη ζωή…Κατά κάποιον τρόπο βρισκόμαστε εδώ γιατί όλοι φοβόμαστε… Συμφωνεί κανείς, ή γραφώ θεωριτικούρες?

Συμφωνώ εγώ, elmarad :stuck_out_tongue:

Επιτέλους ένας! :smiley:

πολυ ωραια φιλος.
προσωπικα πιστευω ενω το ατομο που αυτοκτονει δεν σκεφτεται ειμαι δειλος η θαρραλεος απλα δεν αποδεχεται μια κατασταση ,σε μενα προσωπικα ως τριτο ατομο φανταζει ως θαρρος.Στα προβληματα καποιος μπορει να βρει διαφορες διεξοδους στο μυαλο του και σεβομαι αυτον που αυτοκτονει παρα αυτον που το ριχνει στην πρεζα ,ενα απλοικο παραδειγμα.

τωρα οι αλλες ουτοπικες συναισθηματικες ανοησιουλες πρεπει να παλευουμε στην ζωη ,να μην δειλιαζουμε, αμφιβαλλω αν τις πιστευουμε 'ή εχουμε αναγκη να της ακουμε.

[B]Απόπειρα αυτοκτονίας στην πλατεία Συντάγματος[/B]

Σοκ προκάλεσε στους διερχόμενους, λίγο μετά τις 15:00 την Κυριακή το μεσημέρι, από το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, μπροστά από τη Βουλή, η εικόνα ενός άνδρα να προσπαθεί να αυτοκτονήσει.

Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες που μίλησαν στη zougla.gr και έστειλαν τις σχετικές φωτογραφίες, ο άνδρας, ο οποίος σύμφωνα με την αστυνομία είναι ελληνικής καταγωγής, φώναζε για άγνωστο λόγο ότι «[B]δεν θέλω να δω αυτό που έρχεται. Θα βάλω τέλος σήμερα στη ζωή μου[/B]».

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=216181&cid=4

Δεν γνωρίζω πως μπορεί να σκέφτεται ένας άνθρωπος που αποφασίζει να βάλει τέρμα στη ζωή του…Θεωρώ όμως ότι για να πάρει κάποιος μια τέτοια απόφαση πρέπει να έχει μεγάλο ψυχικό σθένος! Σίγουρα η αυτοκτονία δεν είναι λύση! Έχω ακούσει ότι όσοι το τολμούν είναι δειλοί και αδύναμοι χαρακτήρες γιατί λυγίζουν στα δύσκολα! Έχω ακούσει και απόψεις που ισχυρίζονται το αντίθετο! Εγώ πιστεύω ότι όταν κάποιος παίρνει μία τέτοια τελεσίδικη απόφαση για τη ζωή του πρέπει να έχει απογοητευτεί τόοσο πολύ σε σημείο να έχει ‘‘θολώσει’’ το μυαλό του! Να χει παραιτηθεί από τη ζωή του πριν πράξει την παράτολμη και εξωφρενική - γιατί είναι εξωφρενικό κανείς να σκέφτεται να θέσει τέλος στη ζωή του, την ύπαρξη του - πράξη! Παρόλα αυτά νομίζω ότι μία τέτοια απόφαση μόνο πράξη δειλίας δεν είναι, αλλά δεν τη συμμερίζομαι κιόλας (αυτό έλειπε δα!). Όλα στη ζωή είναι ένας αγώνας!

Αν δεν είναι ο πόνος κριτήριο για να οδηγηθεί κάποιος στην αυτοκτονία, τότε τι μπορεί να είναι?!.. Σίγουρα μόνο κάποιος που νιώθει πόνο οδηγείται σ’αυτήν την πράξη. Δεν μπορεί κάποιος που είναι ευτυχισμένος να οδηγηθεί στην αυτοκτονία. Όποιος νιώθει πόνο δεν οδηγείται ντε και καλά στην αυτοκτονία, αλλά όποιος αυτοκτονεί αποκλείται να μην έχει βιώσει τον πόνο.

Δεν μπορώ να πω ότι σέβομαι αυτόν που αυτοκτονεί περισσότερο από αυτόν που παίρνει ναρκωτικά… Ουσιαστικά είναι δύο διαφορετικοί τρόποι για να οδηγηθείς στον θάνατο, γιατί και τα ναρκωτικά είναι μια κίνηση προς τον θάνατο. Στην περίπτωση της αυτοκτονίας όμως,δεν υπάρχει γυρισμός,μια βουβή κραυγή βοήθειας (πολύ μου άρεσε η έκφραση, thanks karvou), ενώ στην περίπτωση των ναρκωτικών, είναι μια δυνατή κραυγή για βοήθεια, υπάρχει το ενδεχόμενο της επιστροφής. Δίνεται ουσιατικά μια δεύτερη ευκαιρία και στον ναρκoμανή, και στους γύρω του. Τι σεβασμό μπορεί να προκαλέσει κάποιος που αυτοκτονεί? Εγώ θα έλεγα πως ΛΥΠΑΜΑΙ τους ανθρώπους και στις 2 περιπτώσεις…

Δεν θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω εγωιστική πράξη, γιατί με την ίδια λογική το ίδιο εγωιστές θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν και οι άνθρωποι (φίλοι, συγγενείς) που θέλουν να μην αυτοκτονήσει ένας άνθρωπος και απαιτούν να παραμείνει στη ζωή… Θα συμφωνήσω με Elmarad, πως αυτός που αυτοκτονεί απλά δεν μπορεί να δεχτεί μία κατάσταση, δεν μπορεί να συμβιβαστεί με αυτό που του συμβαίνει, νιώθει ότι δεν μπορεί να αλλάξει αυτό που δεν του αρέσει και πως δεν τον πληρούν άλλα πράγματα στη ζωή του. Ουσιαστικά είχε εξαρτηθεί με κάτι (είτε αυτό ήταν κάποιος άνθρωπος, είτε κάτι υλικό -δουλειά, χρήματα-) με αποτέλεσμα να εξαρτάται από αυτό το κάτι όχι μόνο το πως νιώθει,τα συναισθήματά του,αλλά όλη του η ύπαρξη, η ίδια του η ζωή. Ήταν τόσο ισχυρό το δέσιμο, ώστε όταν το χάνει, νιώθει ότι δεν έχει νόημα να συνεχίσει τη ζωή του με διαφορετικούς πλέον παράγοντες.
Διαβάζοντας το θρεντ, και προσπαθώντας να φέρω στο μυαλό μου περιπτώσεις αυτοκτονίας [SPOILER](στο σχολείο μου όλα τα παιδιά ήταν βαρετά, ποτέ δεν είχε δημιουργηθεί τέτοιο θέμα xD, αν και τώρα που θυμάμαι, ήταν μόνο στο γυμνάσιο μια συμμαθήτρια που την μάζεψαν από τις τουαλέτες και την έφεραν στην τάξη με
δεμένα χέρια… Περίεργο τότε κανείς από μαθητές και καθηγητές δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία στο θέμα και απλά στην κοπέλα μπήκε η ταμπέλα της ανόητης που ασχολήθηκε με γκόμενο που την παράτησε και θέλησε να του τραβήξει την προσοχή… :confused: )[/SPOILER]
θυμήθηκα που είχα δει στην Στεφανίδου(ναι είμαι γελοία, αλλά βαριόμουν οικτρά να σηκωθώ απο τον καναπέ, και είπα απλά να λιώσω) την μητέρα εκείνου του αγοριού που τον σκότωσε κάποιος επειδή του ενοχλούσαν τα ζώα,η οποία αυτοκτόνησε, και μετά από αυτήν (μαζί της) αυτοκτόνησε και η κόρη
της. Θα μπορούσα να σκεφτώ πως η γυναίκα αυτή ήταν εξαιρετικά δεμένη (εξαρτημένη) από τον γιο της και δεν μπορούσε να συνεχισει χωρίς αυτόν, και η κόρη της με τη σειρά της ήταν εξαρτημένη από την μητέρα της και δεν μπορούσε να συνεχίσει χωρίς αυτήν. Και για τον γιο που έζησε όμως θα μπορούσε να πει κάποιος ότι δεν θα είχε νόημα η ζωή του, όμως δεν οδηγήθηκε σ’αυτήν την πράξη…
Άρα εξαρτάται από τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου, και το μέγεθος του δεσμού που δημιουργεί με άλλους, το πως δέχεται διάφορες αλλαγές ή καταστάσεις στη ζωή του, και πόση σημασία δίνει σ’αυτές.
Δηλαδή, φράσεις του τύπου: “Είσαι η ζωή μου”, “Τι θα έκανα χωρίς εσένα”, “Αν μ’αφήσεις θα πεθάνω”, “Ζω για τα παιδια μου”, “Αυτή η δουλειά είναι η ζωή μου”, “Έτσι και γίνει αυτο… θα πεθάνω”… μερικοί άνθρωποι όταν τις λένε τις εννοούν…

bump γιατί ήταν δεκαοχτώ και φούνταρε απ’τον πέμπτο και έγινε χθες.
και δε ξέρω τι λένε στους ανρθώπους του αυτόχειρος, “συλλυπητήρια”?
αδσφ

Γνωστός?
Σε αυτές τις περιπτώσεις δε λες τίποτα
:confused:

Δύσκολο θέμα. Δεν είμαι ειδικός, αλλά αυτό που θα σου πρότεινα εγώ:
Πες ό,τι θα έλεγες κι αν ήταν ένα τροχαίο ή οτιδήποτε άλλο. Δίνεις τα συλλυπητήρια σου και παρευρίσκεσαι στην τελετή για να τιμήσεις τη μνήμη του παιδιού. Ό,τι κι αν πεις στους δικούς του, πιθανότατα δε θα το ακούσουν και θα το έχουν ξεχάσει 5 λεπτά αργότερα. Αν σε δουν και δεν πεις τίποτα, είναι αγένεια και ειδικά στους ανθρώπους ενός νεκρού, δεν υπάρχει λόγος να είμαστε αγενείς. Ένας από τους λόγους που πας στην κηδεία είναι για να τους συλλυπηθείς.

ήταν κοπέλα και έμενε Θεσσαλονίκη, δε θα παρευρεθώ στην τελετή και αν μιλήσω με κάποιον, θα μιλήσω στην αδερφή της, μέσω ίντερνετ ή τηλεφώνου στην καλύτερη :confused:
dunno. θα τ’αφήσω να περάσει λίγος καιρός πρώτα υποθέτω.

Το ίντερνετ μου φαίνεται λίγο παράταιρο

Ένα τηλεφώνημα όσο κι αν την ήξερες πιστεύω θα ταίριαζε πιο πολύ.

Αλλά ναι,μπορείς να αφήσεις να περάσει λίγος καιρός,αυτές τις ώρες είναι άσχημα τα τηλέφωνα υποθέτω