Παιδικές εμπειρίες

ΛΟΙΠΟΝ! (συνέχεια εδω)
'Ενα απόγευμα αποφασίζω να κάνω εξερευνηση στα πράγματα του μπαμπά μου , βρίσκω εναν πανέμορφο που λέτε ελβετικό σουγιά κε ένα σωρό συμπράγκαλα επάνω του! Αφου τον ανοίγω και τον περιεργάζομαι , αποφασίζω να τον κλεισω , για να συνεχίσω την εξερευνηση… Ελά όμως που από την βιασύνη μου τον “έκλεισα” ΄στο χέρι μου , ανάμεσα στον αντίχειρα και τον δεικτη. Τι να κάνω τι να κάνω, προσπαθούσα να τον ανοιξω με το ένα χέρι τπτ, με τα δόντια τπτ, σκεφτομαι πως δεν γ΄λινεται δουλεια και πως χρειάζομαι βοήθεια!
Μια και δυο, με τα χέρια πίσω από την πλάτη , πάω στον μπαμπά μου ,που έβλεπε ποδοσφαιρο και του λεω: “μπαμπάαααα, μπορείς να με βοηθήσεις σε κάτι?” , χωρίς να με κοιτάξει μου λεει: “σε λίγο τελείωνει ο αγώνας και θα κάνουμε ότι θες” , τον κοιτάω και του λέω “αυτο που θέλω , δεν γίνεται να περιμένει…” , με κοιτάει και μου λέει “τόσο επείγον είναι?” “ναι λέω , πρώτα δες τι έχω να σου δείξω και μετά μου λές αν είναι ή όχι” . Εμφανώς ενοχλημένος (γιατι δεν έιχα καμια έκφραση στο πρόσωπό μου. αν και είχα λυσσάξει στον πόνο), μπου λέει “δείξε μου” και του δείχνω το χέρι μου με τον σουγια καρφωμένο και του λέω:“μπορεις να μου το βγάλεις αυτό?” καλά ο καημένος κόντευε να πάθει εγκεφαλικό, με το που το βγάζει , του 'ρθε όλο το αίμα στο προσωπο , πάλι καλά που δεν λιποθύμησε!:lol: :lol: :lol:
(και αυτό δεν είναι τπτ)

To Ε.Κ.Α.Β ηρθε εγκαίρως τουλάχιστον?

:lol: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

χαχαχα! αμα για καθε φορά που χτυπούσα ή είχα ατύχημα ερχόταν το εκαβ πάει! θα ήξερα όλα τα πληρώματα! χαχαχα:lol: :lol: :lol:

το έφτιαξα μόνη μου:p

αρκετα μικρος ειχα παρει ενα βρακολαστιχο κ πηγα να χτυπησω την μανα μου.
ομως ο βλακς καθως το τεντωσα αφησα το αλλο χερι κ μου ηρθε στην μαπα κ συγκεκριμενα στο ματι.

στο δημοτικο τρεχαμε στο διαλειμα σαν χαζα μικρα που ειμασταν. ε καθως ετρεχα δεν προσεχα κ τρακαρα με μια κοπελα. αυτη εβαλε τα χερια στην μαπα της με αποτελεσμα το δατχυλιδι που φορουσε να με σκισει στο μετοπο…αυτη δεν επαθε τπτ!(γυναικες…:stuck_out_tongue: )

ενας παλιος μας Drummer καθως επαιζε χτυπισει με τιν μπακετα το ματι του…#-o
μια αλλη φορρα πετυχε τον κιθαριστα!

σε μια Homemade ηχογραφηση ο μπασιστας μας χτυπησε το κεφαλι στο πολυφωτο κ εκανε λαθος…

Δημοτικο τωρα, και ετρεχα στο διαδρομο του σχολειου… Ειχαν μουσαμαδες κατω γιατι βαφανε το ταβανι… Και σαν εξυπνο παιδακι απο μικρο(τα ηθελε ο πισινος μου δηλαδη:p ) ειχα την ιδεα να περασω τρεχοντας πανω απο τους μουσαμαδες…

Το αποτελεσμα να φαω σαβουρα και να σερνομαι για καμποση αποσταση με το σαγονι…:lol: :lol: :lol: :lol: #-o

Το αποτελεσμα ητανε 5 ραμματα…:smiley: 8)

Είχα το ποδηλατάκι μου κ ήθελα να διασχίσω την αυλή μας ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ!

Ξύπνησα πάνω στο τοίχο που ηταν απέναντι!

Αχαχαχαχα εισαι ψεμα!

Λοιπον, εχω κατεβει κατι σκαλια με τη μεση, εχω πεσει με τη μουρη σε κατι σκαλωσιες και ανοιξαν τα χειλια μου, εχω ριξει κεφαλια στον τοιχο καθως επαιζα μ’ενα μπαλονι (κουνιοταν το γαμηδι) κι εχω ακουμπησει τον κωλο μου στην σομπα. Χωρις βρακια και μαλακιες.
Εχω εκδικηθει ομως την ανθρωποτητα. Πετυχα με ενα κομματι απο τουβλο στο κουτελο εναν συμμαθητη μου στα νηπια. Μαζευτηκε κοσμος, η δασκαλα, η αδερφη του κλπ και την πληρωσε ενας φιλος μου που ηταν διπλα μου, αφου το παιδακι δεν εβλεπε ποιος του το πεταξε.

Αυτα απο τραυματισμους. Απο λοιπες μαλακιες θυμαμαι που ειχαμε παει θαλασσα με κατι θειους κι ειχα πει δυνατα-το ακουσε κι η θεια μου δηλαδη-οτι ο θειος μου με τους αλλους πηγαν να δουν κωλαρακια. Δεν ειπα ψεμματα, αλλα οκ, η θεια μου δεν χαρηκε με την κριση ειλικρινειας μου. Αυτα για την ωρα.

Τι κακός!!8O

Συνηθισμένο παιχνίδι με τα παιδιά της γειτονιάς ήταν ο πόλεμος με τα φυσοκάλαμα…Ένα μεγάλο πλαστικό καλάμι κολλημένο με μονωτική ταινία πάνω σε ένα μακρύ χοντρό ξύλο το μεταμόρφωνε σε κανονικό όπλο αφού εκτόξευε μπιλλάκια πλαστελίνης,πηλό,στραγάλια,πινέζες και πετραδάκια με τεράστια ταχύτητα όταν φύσαγες.Πόναγε αλλά πάνω στην ένταση της αναπαράστασης της μάχης δεν καταλάβαινες και πολλά.
Η κάθε ομάδα(συνήθως πενταμελής) ξεχώριζε απο το χρώμα της μονωτικής ταινίας στο φυσοκάλαμο.

Όταν τελείωνε η μάχη κάναμε προπόνηση όλες οι ομάδες ενωμένες στα ανυποψίαστα ζωάκια της γειτονιάς με αποτέλεσμα μια περίοδο που ήταν αρκετά διαδεδομένο ‘‘το άθλημα’’ να βλέπεις παντού να κείτονται νεκρά πουλιά και γάτες να τρέχουν πανικόβλητες

:stuck_out_tongue:

Οταν ημουν πολυ μικρος καθομασταν ολη η οικογενεια στο τραπεζι για το βραδινο και λεει η μανα μου οτι μια θεια μου εφερε φυστικια για να φαμε νωριτερα οποτε πεταω εγω την εξης ατακα:Ορε μας φυστικωσε δηλαδη καλα η θεια,εκεινη την ωρα πατανε ολοι τα γελια και εγω καθομουνα σα μαλακας χωρις να καταλαβαινω γιατι γελανε.#-o #-o

Ημουν 6 ή 7 χρονων… κανοντας ποδηλατο επεσα σε μια χαλικολακουβα και εκανα το αριστερο γονατο καινουριο… Καθε μερα λεπον η μικρη Banette επεφτε κατω και χτυπαγε στο ιδιο ακριβως γονατο8O … Μου κανει ο πατερας πηγαινε να μου παρεις τσιγαρα και προσεξε μην πεσεις, μολις εκανες μπανιο!!! Ε… Πηγα σιγα σιγα και πολις εφτασα κοντα στην πορτα και λεω ΜΑΜΑ ΔΕΝ ΕΠΕΣΑ!!!, πεφτω κατω με την μουρη…#-o :smiley:

Το “ποδηλατο” γραφεται με “η”
#-o :stuck_out_tongue:

Το αλλαξα…:wink:

7-8 χρονών ήμουν.Είχε χιονίσει για τα καλά και πήγαμε με έναν φίλο μου στην αλάνα απέναντι από τα σπίτια μας.Είχε ένα ξύλο μάλλον από τραπέζι εκεί και γλιστρούσαμε σε αυτό σαν τα μ@λακισμένα:p …με τα πόδια με τον κώλο.Ε εγώ το ηλίθιο πήγα να ανέβω ανάποδα(όπως κάναμε στην τσουλήθρα) τρώω μία γλίστρα και χτυπάω το πηγούνι μου#-o :lol: .Παραλίγο ράματα,έχει μείνει ακόμα ουλή όμως:( 8) :stuck_out_tongue:

Τωρα που ειπες για παγο…

Πριν καμποσο καιρο που ειχε χιονισει, πηγαιναμε στον θειο μου, και ειχε πιασει παγο κατω ο δρομος… Κι εγω επερνα φορα και γλιστραγα πανω στον παγο… Σε μια φαση, τρωω μια τουμπα και ενα κομματι παγου καρφωνεται μεσα στο χερι μου…:smiley: :smiley: :smiley:

Ωραια χρονια…:stuck_out_tongue:

Αχ, πάγος!!!
Κι εμείς στο παγοδρόμιο τρώγαμε επίτηδες τούμπες! :lol: Πονάει μόνο άμα σηκωθείς στον αέρα και μετά σαβουριαστείς! (το’χω πάθει κι αυτό:p )

Μη το λες… Εγώ πέρσι ακίνητος την είχα φάει τη σαβούρα στο παγοδρόμιο και το είχα κάτι μήνες στο γύψο…:frowning: :frowning:

Εγώ έχω χτυπήσει παιδάκι στο κεφάλι με την αλυσίδα που έδενα τoποδήλατο μου, ρεζίλεψα τον μπαμπά μου σε μια γιαγιά στην παραλια λέγοντας της ότι βρισιές είχα ακούσει από αυτόν όταν οδηγάει, κρύφτηκα σε μια ντουλάπα στη δουλειά της μάνας μου με αποτέλεσμα να με ψάχνουν όλοι για κάμποση ώρα και εγώ να είμαι απλά κρυμμένος και να γελώ και βγήκα έξω όταν πείνασα, είχα ξηλώσει βαλβίδες και σήματα από τα μισά αμάξια της γειτονιάς…αυτά τα ολίγα.

8O Αλήθεια;; Ουυυ το κακόμοιρο! :frowning:
Έκανα και μαθήματα 2 χρόνια! Χεχε! Ευτυχώς το χειρότερο που είχα πάθει ήταν κάτι τεράστιες μελανιές στους γοφούς!! :stuck_out_tongue:

By the way, μου έχει λείψει πάρα πολύ :-s

Ολοι λιγο-πολυ περασαμε εντονα παιδικα/σχολικα χρονια… Χρονια, οπου απο το Δημοτικο τρωγαμε κατσαδες, αποβολες, τιμωριες, και τα συναφη… Χρονια, που δεν θα ξεχασουμε ποτε, διοτι εχουμε τις καλυτερες (μερικοι μπορει και τις χειροτερες) αναμνησεις απο εκει… Περα απο μαθηματα, διαγωνισματα, βαθμους, ελεγχους κλπ…

Μοιραστειτε με τους συμφορουμιτες σας γεγονοτα, σκανταλιες και γενικοτερα μαλακιες (ας με συγχωρησουν οι μοντς O:) ) που κανατε οσο καιρο περναγατε απο τα σχολικα θρανια…

Ας κανω την αρχη:

Εγω ημουν πολυ κωλοπαιδο, με τη καλη εννοια:p , απο το Δημοτικο… Στο προαυλιο οργανωναμε αγωνες ποδοσφαιρου με τα αλλα τμηματα, με ενα μπαλακι του τεννις, το οποιο φροντιζε ο διευθυντης του σχολειου να σκιζει με το κλειδι του αυτοκινητου του…#-o

Αμετρητα μπουγελα στα διαλειμματα, οπου μας στελναν μουσκεμα σπιτι να αλλαξουμε…

Γορουνες, αμπουλες κλπ σκαγανε σε τακτα χρονικα διαστηματα μεσα στην ταξη…

Τελος, οι χιλιαδες τιμωριες “Δεν θα ξαναμιλησω στη ταξη, δεν θα ξαναφαω στη ταξη κλπ κλπ”

Το πιο σημαντικο για μενα, ητανε σε μια φαση που εφαγα μια σαβουρα, οπου συρθηκα με το σαγονι, με αποτελεσμα 5 ραμματα…:smiley:

Επειτα στα χρονια του Γυμνασιου, συνεβησαν οπως ανεφερα και σε αλλο θρεντ εκτοξευσεις παντως αντικειμενων, απο στυλο, χαρτακια, μεχρι κουτακια αναψυκτικων στον ανεμιστηρα της ταξης…

Ειχαμε ριξει με ενα αλλο παιδι ενα φιλο μας πανω σε τζαμι, με το οποιο γιναμε ενα…8) Τη γλιτωσαμε φθηνα χωρις αποβολες, απλα πληρωσαμε για την αντικατασταση του παραθυρου…

Επισης, χιλιαδες παραθυρα ειχαμε σπασει απο μπαλα μεσα στη ταξη…:stuck_out_tongue:

Και τελειωνοντας το Γυμνασιο, δεν ειχα καμια αποβολη, μονο κατι πινολογια της πλακας…

Τωρα, στο Λυκειο ο παλιμπαιδισμος βαραει κοκκινο…

Ξηλωναμε το ξυλο απο τα θρανια και πηγαιναμε σε μια κατηφορα πισω απο το σχολειο και καναμε skateboard#-o , σαβουρες αμετρητες…

Κι εδω πολλα σπασμενα παραθυρα απο μπαλες μεσα στη ταξη, διαλυμενες πορτες απο κλωτσιες, καμενα θρανια απο φωτιες μεσα στη ταξη (την ωρα του μαθηματος παντα:D ), και διαφορα αλλα που μου διαφευγουν αυτη τη στιγμη…

Το καλυτερο απ’ολα ειναι με διαφορα, μια μολοτωφ που ειχαμε φτιαξει και την ειχαμε πεταξει στο πισω μερος του σχολειου… Αγγελουδια…:stuck_out_tongue:

Κι εδω, αποβολες μηδεν… Καλα τα καταφερνα παντως…8)

Αντε, σειρα σας…