Μεταλάδες, τα καλύτερα παιδιά (;)

Χαλαρά8)8)!

οι blackmetallers είναι καλά παιδιά και για οικογένεια παρόλο που θέλουν να δείχνουν κακοι…κατα βάθος είναι λίγο ευαισθητούληδες και αγαπούληδες και τους αρέσει πολύ η μόδα…[SPOILER][SPOILER]:p[/SPOILER][/SPOILER]

Καλά δεν αναφέρομαι απαραίτητα μόνο στις μπάντες αλλά και στους φαν.

σε αυτο εχεις ενα δικιο.
Ειναι αρκετα ευκολο να βρεις τετοιου ειδους ατομα μεσα στο συγκεκριμενο παρακλαδι.
Περισσοτερο ισως απο οποιοδηποτε αλλο.

Το ίδιο ισχύει και για τους φαν, τους είπανε ότι στο μπλακμέταλ υπάρχουν μπάντες με σβάστικες και kill jews στίχους και σαν τα πρόβατα τις ακούνε. Ούτε αυτοί έχουν σχέση με το είδος και ούτε είναι κ τόσοι πολλοί. Απλά είναι σαν τους φανατικούς οπαδούς στο ποδόσφαιρο, “φωνάζουν” παραπάνω απ’ τους υπόλοιπους.

Μια μέρα θα τους σκοτώσουμε όλους αυτούς να ξεβρωμίσει η σκηνή :!:

gothoμεταλαδες/ατμοσφαιρικαδες, καταθλιψη, σκοτεινος ρομαντισμος και τετοια και γενικα αυτοι που ακουνε μπαντες τυπου within temptation, after forever, lacuna coil κτλ. κρεμαλα.

Άσε ρε ρεντιοχεντά :!:

fixed

πραγματικά νομίζω πως τα μέταλλα γενικά ξεχορίζουν απο τους υπόλοιπους,και σε αποψεις αλλα και στον τρόπο ζωης,τουλάχιστον με βάση των προσωπικών και φιλικών δεδομένων που ξέρω.

Σε καμία περιπτωση δεν έχει σχέση ο μεταλλας (τουλάχιστον της ηλικίας μου μεχρι και 20 χρονων-25) με τους αλλους φλώρους,έννοιες αντίθετες.

fixed.

και ετσι συμφωνο αφου ο 25 το παίζει ξερόλας στους μικρότερους,ελπίζω να μην γίνω ετσι.

Λοιπόν, όσον αφορά τους μεταλλάδες, δηλαδή το αν είναι ή όχι τα καλύτερα παιδιά, εγώ προσωπικά δε μπορώ να το απαντήσω! Κατα τη γνώμη μου κανείς δε μπορεί γιατί καταρχάς θεωρώ ότι το αν κάποιος είναι καλός δεν εξαρτάται σώνει και καλά από το τι μουσική ακούει, αλλά από τον ίδιο(προσωπικότητα κλπ κλπ…). Γενικά πάντως η εικόνα που έχω σχηματίσει για τους ροκάδες/μεταλλάδες είναι πολύ θετική!
Πέραν τούτου, δεν έχω την εμπειρία και τις γνώσεις που έχετε οι περισσότεροι. Αυτό γιατί παρόλο που άκουγα ροκ και λίγο μέταλ από μικρή σχετικά ηλικία(γυμνάσιο), δεν ήμουν ιδιαίτερα ‘‘κολλημένη’’ μ’αυτό. Τα τελευταία δύο χρόνια ασχολούμαι πολύ με το μέταλ και κυρίως τον τελευταίο, δηλαδή από τότε που ξεκίνησα να πηγαίνω σε συναυλίες κλπ.
Στο σχολείο(λύκειο), είχα συμμαθητές μεταλλάδες (μακρύ μαλλί, μαύρα μπλουζάκια με λογότυπα συγκροτημάτων και πολύ κολλημένοι με τη μουσική τους), εντάξει παιδιά ήσαν, ήσυχα, δε δημιουργούσαν φασαρίες (μπορώ να πω ότι ήσαν οι πιοοο ήσυχοι απ’όλους) και καλοί μαθητές!
Εγώ δεν είχα πολλά πολλά μαζί τους γιατί η παρέα μου ήταν το άκρων άοτο(να φανταστείτε άκουγε ΚΑΙ μπουζούκια, κυρίως μπουζούκια…δεν είχαμε κανένα κοινό σημείο επαφής όσον αφορά τη μουσική…άντε πολύ σπάνια να τα βρίσκαμε, να ακούγαμε κανά έντεχνο…πιο σπάνια ροκ ένας δύο φίλοι μόνο!). Ε, γενικά και γω δεν ήμουν/είμαι ιδιαίτερα ‘‘ανοικτό’’ παιδί, ε, ούτε αυτοί ήσαν και πολύ και απλά είχαμε ένα γεια τι κάνεις αυτά! Γενικά, έχω σχηματίσει πολύ καλή γνώμη για τα παιδιά αυτά και θεωρώ ότι είναι απλά πορωμένοι με τη μουσική τους κατα τ’αλλα δε διαφέρουν σε κάτι! Αυτό! Από κει και πέρα δε ξέρω τι λένε μεταξύ τους και τι συμπεριφορά έχουν απέναντι στους φίλους τους! Τους βλέπω όμως και γνωρίζω των άλλων (τη συμπεριφορά) και αυτό μου αρκεί για να βγάλω κάποια συμπεράσματα!
Τώρα που τους/σας βλέπω σε συναυλίες πραγματικά έχω μείνει με πολύ καλές εντυπώσεις! Και να πω και την αλήθεια, μπορεί εμένα προσωπικά να μη μου αρέσει (για μένα) να αυτοαποκαλούμαι ‘‘μεταλλού’’ ή ‘‘ροκού’’ ή ‘‘ντεθού’’ ή πες τε το όπως θέλετε…αλλά γουστάρω την όλη φάση…το κόλλημα τους με τη μουσική(πειράξανε κανένα?), την τρέλα τους με την καλή έννοια…
Έχω ακούσει ακόμη να τους λένε στενόμυαλους, επειδή περιφρονούν (και καλά) τα άλλα είδη μουσικής. Κι όμως αυτοί που το ισχυρίζονται είναι πιοοο στενόμυαλοι και κολλημένοι απ’όλους…(άντε μετά από μένα - φυσικά - που ώρες ώρες γίνομαι ξεροκέφαλη και στενόμυαλη μέχρι αηδίας) :stuck_out_tongue:
Εν κατακλείδι, έχω να πω καλά λόγια…χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει ‘‘η εξαίρεση στον κανόνα’’…
Επίσης και κάτι τελευταίο αγαπώ το ροκ/μέταλ και όλα τους τα είδη…και ένας λόγος που αποφάσισα να γίνω μέλος ΚΑΙ εδώ, ήταν για να μιλήσω με παιδιά που έχουν τα ίδια ακούσματα με μένα, για να τους ‘‘προσεγγίσω’’ κατά κάποιον τρόπο και φυσικά για να ενημερώνομαι για τα μουσικά δρώμενα. Αυτά!

εξελλίσεται σε tl;dr ταλέντο η κοπελιά :stuck_out_tongue:

[SPOILER]Και[SPOILER][SPOILER]ναι το διάβασα:)[/SPOILER][/SPOILER][/SPOILER]

:!::!:

Παρακαλώ να κάνετε κι εσείς πιο συγκεκριμένη ανάλυση βασισμένη στις εμπειρίες σας γιατί πολλές γενικολογίες βλέπω! Άντε άντε! Πείτε τα καλύτερα λόγια για τους μεταλάδες της παρέας σας :wink:

Απάντηση στον manos87:
Συγγνώμη μάλλον δεν έγινα κατανοητή…
Με αυτό εννοούσα ότι δε μπορώ να απαντήσω εκ του ασφαλούς για τους απανταχού μεταλλάδες! Σε γενικές γραμμές, από την εμπειρία μου μπορώ να πω αυτό…ότι απέναντι μου ήσαν/είναι πολύ ευγενικοί και καλοί!
Και στο σχολείο ήσαν καλά και ήσυχα παιδιά…και κατόπιν τα παιδιά που γνώρισα σε συναυλίες μια χαρά άτομα μου φάνηκαν! Εντάξει, φιλίες με μεταλλάδες μπορεί να μην έχω, ποτέ δεν είχα…αλλά από την μέχρι τώρα εμπειρία μου…μου δίνουν την εντύπωση ότι είναι πολύ καλά παιδιά!
Σίγουρα, δεν απευθύνομαι σε όλους τους μεταλλάδες!
Άλλωστε δεν έχω μάθει να διακρίνω τους ανθρώπους ανάλογα με το είδος μουσικής που ακούνε! Δε μπορεί, λοιπόν, κανείς από μας να κατατάξει τους ροκάδες/μεταλλάδες στα καλά παιδιά, ενώ τους χιπ-χοπάδες ξέρωγω στα κακά!
Αυτό ήθελα να πω εν ολίγοις…ότι τον άλλον μπορούμε να τον κρίνουμε μόνο από τον χαρακτήρα του, γι’αυτό δεν μπορώ να απαντήσω για όλους ότι είναι ξέρωγω τα καλύτερα παιδιά…Γι’αυτό και το τόνισα πολλάκις :stuck_out_tongue: ότι έχω σχηματίσει καλές εντυπώσεις από αυτά που έχω ζήσει ως τώρα στις συναυλίες στο σχολείο κλπ!
Τι να λεγα? Ότι όλοι όσοι ακούνε αυτή τη μουσική είναι καλοί, σούπερ, κακοί και τέτοια?
Πάντως κάτι άλλο που δεν έχει να κάνει με τον χαρακτήρα τους?γενικά το στυλάκι τους μου αρέσει πάραα πολύ (και σε αγόρια και σε κορίτσια…)! Η μουσική αυτή, δε, είναι η μεγάλη μου αγάπη!
…Άλλωστε, όπως σωστά ειπώθηκε στην αρχική σελίδα - από τον δημιουργό του θρεντ - στο χώρο του μέταλ (και όχι μόνο) μπορεί να βρει κανείς κάθε καρυδιάς καρύδι! Αυτή είναι η γνώμη μου!

Αιώνιε? Nα το εκλάβω ως θετικό αυτό που είπες για το tl;dr?:oops::slight_smile:

Nταξει, αυτο δεν εχει να κανει με το thrash. Ο καθενας δεν πα να ναι ο,τι θελει, οταν γινεται κωλος θα γινει και ΚΑΦΡΟΣ και τα παντα ολα. Ειναι σα να παει ενας νηφαλιος σε μια παρεα λιωμενων… Δεν θα μπορεσει να συνεννοηθει! Καπως ετσι δες το, αυτο γινοταν απο παλια, οι περισσοτεροι θρασαδες κανανε κραιπαλες.

δεν ξερω για σενα φιλος αλλα εγω γεννηθηκα φορωντας μπλουζα εδδιε, με μακρυ μαλλι και λογω του οτι κρατουσα στο ενα χερι το βινυλιο του Μαστερ και στο αλλο φορουσα καρφια αναγκαστηκαν και εκαναν την μανα μου καισαρικη.

:roll::!:

:lol: λυπάμαι πολύ τότε

Όπως το δει κανείς :stuck_out_tongue:

[SPOILER]http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=18133[/SPOILER]