Μεταλάδες, τα καλύτερα παιδιά (;)

Οι καλυτεροι ειναι ποζεραδες.Οι πραγματικοι ομως ε.Αυτο που κυκλοφορουν με ξασμενο μαλλι,τζιν ζακετα, με κομμενα μανικια και τερααααστιο πατς μπον τζοβι στο πισω μερος.Ειχα ενα τετοιο φιλο μεχρι που πηγε Σουηδια για μεταπτυχιακο και να δει απο κοντα την ποζερ σκηνη της Σουηδιας[SPOILER][/SPOILER].Γαμω τα ατομα.Ηξερε οτι ακουει πιπες ,αλλα ηταν περηφανος !

Ξεκινώντας από την εισαγωγική παραδοχή ότι στο χώρο του rock/metal μπορείς να βρείς τους πάντες από πλευράς χαρακτήρα και πεποιθήσεων, μπορώ να πώ ότι οι περισσότεροι metalheads που έχω γνωρίσει είναι μια χαρά άτομα, είναι πολύ δημιουργικοί και με χιούμορ ανεξάρτητα από το είδος metal που γουστάρουν (πχ. έχω φίλους Blacksters οι οποίοι έχουν απίστευτη πλάκα σαν άτομα). Και όταν λέω ανεξάρτητα εννοώ απελευθερωμένα από τη κλισέ συμπεριφορά που “επιβάλλει” το εκάστοτε ιδίωμα που οδηγεί και σε μια προβατοποίηση του κοινού (κάτι λέγαμε σε ένα άλλο θρέντ για νόρμες στο metal και στη μουσική γενικότερα). Συμπαθώ πολύ κάποιον που είναι μεν πωρωμένος με τη μουσική που ακούει αλλά δεν ακολουθεί σαν πρόβατο ότι κυκλοφορεί σαν φήμη, που φιλτράρει στη τελική αυτά που δέχεται.

πάντως πιστευω πως ναι και γω πως είναι τα καλυτερα παιδια σε σχέση με τους άλλους,καθως οι απόψεις στους ξεφέυγουν απο τους υπόλοιπους οχι μονο σε μουσικα θέματα αλλα και σε πολιτικα κοινωνικα θρησκευτικα κτλ…γενικα ομως είμαι ιδιότροπος δεν μπορώ ν κάνω παρέα με ατομα που δεν ακουν το είδος της μουσικης που αακούω,δεν βρίσκω τι να συζυτήσω (οχι μονο σε μουσικά θεματα)

Ναι οι μεταλλάδες δεν ακολουθούν τα κλισέ.

Ουτε καν, ομως…

Επισης, κανε παρεα και με αλλα ατομα, υπαρχουν πολυ πιο ενταξει τυποι απο “μεταλλαδες”. Θα το δεις :wink:

εντάξη ίσως τα παραλέω…αλλα τουλάχιστον τα ατομα που εχω γνωρίσει και ακουν αυτο το είδος ετσι είναι…τωρα ανθρωπος -με ανθρωπο διαφέρει…

δεν είπα οτι δεν πρόκειτε ή οτι δεν θα κάνω παρέα με ατομα που δεν ακουν αυτην την μουσική ,απλα επιδιώκω-κάνω παρέα με τα συγκεκριμένα καθω΄ς έχουμε κοινά γούστα (πχ μουσική-κιθαρα)…

Αυτό.

Μόνο σε μένα φαίνονται (κατά σεβαστό ποσοστό,τουλάχιστον) κολλημένα,ελιτίστικα,μονόπλευρα,στενόμυαλα και κλισεδιάρικα παιδιά οι μεταλλάδες?

Δεν μισώ κανέναν μεταλλά,ούτε μου έχει κάνει κάτι κανείς,αντίθετα έχω 2-3 καλούς γνωστούς που ακούνε κατ’αποκλειστικότητα πάουερ/επικ/χέβι και τα ρέστα.

Το ποστ έχει να κάνει με το τι παρατηρώ γενικά

Μήπως το λες αυτό…επειδή κάνουν παρέα μεταξύ τους και γενικά - απόσο έχω παρατηρήσει - δεν κάνουν εύκολα παρέα με άλλα άτομα που ακούνε διαφορετική μουσική ή έχουν άλλον τροπο σκέψης και άλλο στυλ?
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά από την εμπειρία μου ως τώρα δεν έχω συναντήσει έναν μεταλλά που να κάνει παρέα μ’έναν που να γουστάρει ξέρωγω λαικό/έντεχνο/r n’b/σκυλάδικο κ.ο.κ…
ΝΑΙ αυτό το χω δει…μα μπορεί να μην είναι και απαραίτητα έτσι τα πράγματα!
Γενικά, αν και καλά - πολύ καλά - παιδιά και ήπιων τόνων (τουλάχιστον αυτά που έχω γνωρίσει εγώ), ένα μικρό κολληματάκι το χουν(χουμε!).
Δεν είμαι τίποτα απόλα αυτά…’‘ροκού’’ κλπ…αλλά γουστάρω τρελά το ροκ/μεταλ και γίνομαι πολύυυ στενόμυαλη ώρες ώρες!
Αλλά μην τα ρίχνουμε και όλα στους μεταλλάδες , και εγώ απόσα έχω ζήσει πιστεύω ότι υπάρχουν πάααρααα πολύ κολλημένα άτομα (που δεν έχουν καμιά επαφή με αυτό το είδος!)
Αλλά ας μη μιλήσω καλύτερα γι’αυτό μέρα που ναι…:stuck_out_tongue:
Χεεχε σοβαρά αυτό που ήθελα να πω εντέλει είναι ότι παντού σε όλους τους χώρους υπάρχουν κολλημένοι και στενόμυαλοι! Δεν είναι μόνο προνόμιο των μεταλλάδων η στενομυαλιά :!: (Πως το καταφέρνω πάντα στο τέλος να λέω πολλάαπό κει που δεν είχα να πω κάτι?..:(#-o)

Ναι,κατά ένα μεγάλο ποσοστό η άποψή μου τρέφεται από το γεγονός ότι οι μεταλλάδες γκετοποιούνται από μόνοι τους…
Συνήθως είναι καλά παιδιά (με την κλασσική έννοια του όρου) αλλά την διαφορετικότητα (που κάποτε οι ‘πρόγονοί τους’ την θεοποιούσαν ως περιθωριοποιημένοι) την έχουν στο μάτι…με λίγα λόγια κάνουν αυτό που κατηγορούν από την αρχή της ύπαρξής τους ως ‘είδος’ (:p)
Επίσης αρκετοί είναι συντηρητικοί και κολλημένοι,ενώ άλλοι έχουν τρομερά μπλαζέ υφάκι.
Φυσικά δεν μιλάω για όλους,υπάρχουν πάρα πολλοί ξηγημένοι και ανοιχτόμυαλοι άνθρωποι,πιο πολλοί ποσοστιαία από πολλούς άλλους που ακούνε άλλα!
Η στενομυαλιά είναι προνόμιο του ανθρώπου…

Συμφωνώ με αυτά που λες! Και ναι, όλοι οι άνθρωποι είναι ξεροκέφαλοι και νομίζει ο καθένας τους ότι αυτός κάνει το σωστό…
Τέλοσπάντων, πολλές φορές κάνουμε αυτό για το οποίο κατηγορούμε τους άλλους![-X
Και γω είμαι της γνώμης ότι γενικά δεν πρέπει να περιοριζόμαστε σε ένα είδος και να δίνουμε ευκαιρίες και σε άλλους ανθρώπους , ακόμα και αν έχουν διαφορετικές αντιλήψεις και προτιμήσεις από μας! Γιατί μπορεί να αποδειχθεί ότι είναι πολύ καλύτεροι φίλοι από τους άλλους (ή και το αντίθετο και όχι όλοι αλλά μερικοί)…τέσπα… :slight_smile:

Συμφωνω με προλαλησασα σαιλεντ γουιντερ. Αυτο φυσικα εννοειται οτι δεν λεμε “μεταλλας= ξηγημενος”. Απλα θεωρω πως η εντυπωση δινεται λογω της ανεσης και της “αλητειας” που ισως εκπεμπουν οι μεταλλαδες. Κατα τα αλλα μου εχουν τυχει περιπτωσεις που να μην ειναι ξηγημενο το ατομο. Συμφωνω παντως οτι ισως ειναι πιο “ψαγμενα” ατομα και προβληματισμενα χωρις αυτο να θελω να ακουστει δογματικο. Τιποτα δεν ειναι απολυτο και το κενο “ακουω μεταλ”----> “ειμαι ξηγημενο” ισως φανταζει και τεραστιο

Για το αν οι μεταλλαδες ειναι μουσικα κολλημενοι ή οχι, φυσικα και καποιοι ειναι, και καλα κανουν αμα τους βγαινει ετσι. Χιλιες φορες ‘‘κολλημενος’’ και αυθεντικος ως χαρακτηρας, παρα ‘‘all around’’ τη μια σε σκυλαδικο, την αλλη σε r’n’b κλαμπακι και την παραλλη σε alternative μπαρακι απλα για να το παιξουμε δηθεν ανοιχτομυαλοι και ανετοι στο εκαστοτε γκομενακι. Οπως και να το κανουμε δεν μπορει να μας αρεσουν ολα σε αυτη τη ζωη. Σκεφτειτε ακομη ποσο πιο κολλημενοι ειναι απο τους μεταλλαδες ολοι αυτοι που απαντουν στην ερωτηση ‘‘τι μουσικη ακους?’’ με την φοβερη απαντηση ‘’ τα παντα εκτος απο μεταλ’’ (εννοωντας φυσικα ο,τι τυχαινει να παιζει το ραδιοφωνο) απορριπτοντας μια τοσο πολυεπιπεδη και ποικιλομορφη μουσικη χωρις να εχουν μπει καν στον κοπο να ανακαλυψουν εστω τα βασικα της.

Επισης σε ο,τι αφορα τα περι ελιτιστικης συμπεριφορας, σνομπισμου και μπλαζε υφους που αναφερθηκαν, σκεφτειτε οτι καποιες φορες προκυπτουν απο τις καταστασεις. Eνα πραγματικο παραδειγμα: Μιλαω με μια τυπισσα για μουσικη και πως το φερνει η κουβεντα, καθως αυτη ειναι εντελως στενομυαλη οσον αφορα το ‘‘αν ειναι ωραια μουσικη η μεταλ’’ (ετσι γενικα), τι γυρναει και λεει…: ‘’[I]Kαι τι να την κανω την Μουσικη ως Τεχνη, αφου εχω την Παολα να ανεβαινω στα τραπεζια και να χορευω[/I]’’…8O
Ε μετα πως να μην αισθανεσαι οτι τουλαχιστον στον τομεα της μουσικης το θεμα το εχεις ψαξει κομματακι παραπανω απο τετοια ατομα, οποτε αυτοματως να απαξιεις τη γνωμη τους σε τετοια θεματα.

Το συμπερασμα μου ειναι οτι τετοιες συμπεριφορες ,της κλικας και του ελιτισμου, συνηθως ερχονται ως επακολουθο και αγανακτηση απεναντι σε τετοιες ιδεες και νοοτροπιες του κοσμου που δεν εχει επαφη με τη συγκεκριμενη μουσικη.

βαριέμαι να διαβάσω τα κομμεντς σας :smiley:
η δικιά μου άποψη σχετικά με τους νέους μεταλλάδες που ‘χουν προσωπικότητα είναι καλά άτομα και γενικώς καλοί μαθητές(στο σχολείο), απ’ τα καλύτερα μην πω. υπάρχουν πολλά παιδιά που ξέρω τέτοιου είδους.

Σε γενικά σημεία συμφωνώ…Δηλαδή στο ότι αυτοί που λένε ‘τα πάντα εκτός από μέταλ’ και εννοούν ‘ό,τι μου βάζουν να ακούσω,μπεεεε’ είναι πολύ πιο κολλημένοι από τους μεταλλάδες…
Στην 2η παράγραφό σου διακρίνω μια ακραία γενίκευση…συνεχίζεις να μιλάς για ένα συγκεκριμένο είδος ατόμου,ενώ έχω παραδείγματα αρκετών μεταλλάδων οι οποίοι απορρίπτουν την παρέα παιδιών που ακούν πιο αλτέρνατιβ πράγματα,και όχι τα κλασσικά ‘καβαλάω δράκο με την σπαθάρα μου’ μέτσαλ συγκροτήματα.Δεν είναι μόνο το 0 και το 1,δεν είναι μόνο η κωλόζεστη και το ψοφόκρυο,μιλάμε και για τις ενδιάμεσες καταστάσεις…
Με λίγα λόγια,μπορεί να έχεις ψάξει κάτι παραπάνω στο θέμα μουσική από τον σκυλοκλαμπόβιο,αλλά σε σύγκριση με αυτόν που ακούει post rock από επιλογή και αφού έχει περάσει από την μέταλ και την ροκ και τακερατάτου ο κλασσικός μεταλλάς είναι πρόβατο…
Και αν κρίνεις κάποιο άτομο αποκλειστικά με βάση προηγούμενες εμπειρίες σου,δεν σου δίνω κανένα ελαφρυντικό (γενικά μιλάω πάντα)

Ας δώσω και ένα παράδειγμα…
Κάνω ένα μπάσιμο τον τελευταία καιρό σε μια παρέα στην πόλη μου η οποία κατάγεται από άλλη πόλη…Η συγκεκριμένοι είναι αρκετά δεμένοι μεταξύ τους,δεν λέω,και όλα τα αγόρια/άντρες ακούνε σχεδόν αποκλειστικά metal…όλοι…Οι κοπέλες είναι πιο ξηγημένες και μετρημένες…
Αποτέλεσμα:Εδώ και ένα χρόνο περίπου ξέρω τις κοπέλες και ένα παιδί από την σχολή μου απ’έξω κι ανακατωτά…οι υπόλοιποι με κοιτάνε με μισό μάτι χωρίς να έχουμε ανταλλάξει απόψεις,όταν μιλάνε για την μουσική τους είναι σαν να μην υπάρχει τίποτε άλλο,και από την στιγμή που δεν έχω εκφράσει την λατρεία μου για παρεμφερή συγκροτήματα δεν μπαίνει κανείς στον κόπο να κάνει μπάσιμο…
Έχω κάνει κάποιες προσπάθειες αλλά δεν παίζει να αξίζει καν τον κόπο…Να ναι καλά η σχολή που γνώρισα και το ένα παιδί που ξέρω δηλαδή :stuck_out_tongue:

ας απαντησω λοιπον…εχωντας περασει απο αρκετες απο τις φασεις που εχουν προαναφερθει κακοπροαιρετα και μη…πιστευω πως η μεταλ σα μουσικη,καλλιεργει λογω της πολυπλευρικοτητας της τον ανθρωπο ως προς καποια χαρακτηριστικα…οπως π.χ. η κριτικη ικανοτητα,ή η θεληση για “εξερευνηση” να το πω ετσι για διαφορα πραγματα,αλλα κυριως για τους ιδιους τους ανθρωπους…
μπορειτε να βρειτε χιλια-δυο πραγματα θετικα για τους μεταλαδες…πιστευω ειλικρινα ομως πως αν δεν το χεις,αν δεν εισαι δηλαδη καλο παιδι απο μονος σου,τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να επωφεληθεις απο την μεταλ μουσικη…ισα ισα στη χειροτερη μπορει να γινεις (ακόμα!) ενας κολλημενος με την κακη εννοια τυπακος που θα περναει τον ελευθερο του χρονο προσπαθωντας να πεισει με την εμφανιση του και το αρκετα μεγαλο να χωρεσει την κινα αρβυλο του ποσο γαμαουα ειναι…
οσον αφορα αυτα που ειπωθηκαν περι παιδιων με all-star,πρωτα maiden μπλουζακια και ψιλο-αφημένο μαλλι…ειναι απλα κοροιδια να τα κατακρινετε οταν ΞΕΡΕΤΕ οτι οι 3 στους 4 απο μας ετσι ξεκινησαν…το θεμα ειναι ποσο γρηγορα θα καταλαβει ο καθενας οτι το θεμα ειναι η μουσικη καθαυτη και οχι να αποδειξεις οτι εισαι ο πιο γαματος θρασας με τις καλυτερες αφελειες και την ζωνη που θα ζηλευε ο ραμπο…τωρα το πως θα αποφασισει να ειναι ο καθενας αφου πιασει το νοημα ειναι δικο του θεμα και ειναι ελευθερος να παρει τις αποφασεις του για την εμφανιση του και τον τροπο ζωης του…δεν ειμαστε καποιοι για να το κρινουμε αυτο.
εχω φιλους π.χ. που σε αντιθεση με μενα συνεχιζουν να αρνουνται να διασκεδασουν σε καποιο μαγαζι,να χορεψουν ρε αδερφε,και υποστηριζουν οτι γουσταρουν μονο μεταλομαγαζα και ροκομπαρα κτλπ…το δεχομαι,το σεβομαι,απλα δε καταλαβαινω πολλες φορες τον τροπο σκεψης τους,ακομα και οταν θυμαμαι πριν λιγο καιρο τον εαυτο μου στην ιδια θεση…

Ε προφανως αν απορριπτει καποιος την παρεα ενος αλλου ατομου, μονο και μονο γιατι δεν ακουει το ιδιο παρακλαδι απο ολο το rock φασμα, ειναι μαλακια του και ξεροκεφαλια του. Αλλα εγω μιλησα για αλλη κατασταση.

Επισης, σαφεστατα μπορει να γινει μια πολυ ενδιαφερουσα και εποικοδομητικη συζητηση πανω στο θεμα της μουσικης με οποιονδηποτε που εχει ψαξει και εχει ασχοληθει σοβαρα με ενα μουσικο ειδος, οποιοδηποτε κι αν ειναι αυτο. Και οταν λεω ‘εχει ασχοληθει σοβαρα’ εννοω να ακουει ενσυνειδητα μια μουσικη, και οχι απλα ως background στις δουλειες του σπιτιου ή στη βραδυνη του εξοδο.

Τελος δεν μπορω να καταλαβω γιατι λες οτι ο ποστροκας που ακουει ποστροκ γιατι αυτο του αρεσει ισως να θεωρει τον κλασσικομεταλλα προβατο γιατι ακουει και αυτος αυτο που του αρεσει αντιστοιχα. Διακρινω μια αισθηση ‘κομπλεξ ανωτεροτητας/διαφορετικοτητας’ του ποστροκα, Comealot ? :lol:

δες το metal:a headbangers journey :wink: τα λεει ολα

Ενδιαφέρον αυτό με την “γκετοποίηση” που προκαλούν οι ίδιο οι μεταλάδες στον εαυτό τους. Προσωπικά και εγώ απορρίπτω μάλλον εύκολα την διασκέδαση σε μαγαζί που δεν έχει έστω συγγενικές σχέσεις με την ροκ μουσική. Είναι η γενικότερη διάθεση που μου βγάζουν τετοια μαγαζία. Ωστόσο σε ποιο βαθμό αυτό επηρεάζει τις σχέσεις ενός μεταλά με τους “άλλους” είναι σίγουρα ενδιαφέρον.

Σαφώς και τις επηρεάζει στον ίδιο βαθμό που ο “σκυλάς” επηρεάζεται και απορίπτει τα ροκ μπαρ ως τρόπο διασκέδαση. Τα ανοιχτόμυαλα άτομα ωστόσο, και ομολογώ τέτοια υπάρχουν και στις 2 πλευρές (μιας και κάνουμε τον διαχωρισμό) θα κάνουν παρέα μεταξύ τους και ας μην πίνουν το ποτό τους στα ίδια μαγαζιά. Τελικά ίσως σε κάποια πραγματα δεν διαφέρουμε από τους “άλλους” όσο νομίζουμε.

Σε ότι αφορά το “μεταλάς= ξηγημενος” ούτε κατά διάνοια πάντως. Αυτό η μουσική δεν είναι ικανή να στο δώσει από μόνη της. Ο μαλάκας υπάρχει παντού και ακούσει από ακραίο μεταλ μέχρι σκυλάδικα.

Κατ’αρχήν δεν ακούω ποστ ροκ γιατί δεν μου αρέσει αυτή την στιγμή…αργότερα ίσως…το λέω σαν άσχετο,αλλά αισθάνομαι ότι πρέπει να το πω γιατί ήταν ένα παράδειγμα.
Επαναλαμβάνω (-ομαι) και σου ξαναλέω ότι δεν μιλάω για τον συνειδητοποιημένο μεταλλά αλλά για αυτόν που νομίζει πως μόνο η μέταλ είναι καλή μουσική σε αυτόν τον κόσμο…για τον κολλημένο.
Δεν έκανα ποτέ λόγο για όλους τους μεταλλάδες,μιλάω για τον μέσο νεαρό μεταλλά που επειδή ξέρει 3-4 καλές μπάντες νομίζει πως η μουσική του είναι το κέντρο του κόσμου…αμ δε.
Επίσης…το ότι ακούς ενσυνείδητα μια μουσική δεν σημαίνει πως είναι και θεμιτό να πιστεύεις πως αυτός που ακούει μια άλλη είναι αυτομάτως εκτός του πεδίου συζήτησής σου…αν το πιστεύεις αυτό είναι πιθανό να είσαι κολλημένος.
Τέλος,κόμπλεξ ανωτερότητας δεν θα σου πω εγώ αν έχω,αν έχω όμως είναι μόνο προς τους κολλημένους και κομπλεξικούς που έχω χιλιοαναφέρει.Αλλά ακόμα και στα παιδιά που ανέφερα σαν παράδειγμα δεν έχω εγώ το μπλαζέ υφάκι…αυτοί το χουν

Αν μιλάς σε μένα black tulip το έχω δει 3-4 φορές…