Αεροπλανοφοβία

δεν πειράζει ρε. και ο φόβος καλός είναι. νιώθεις ζωντανός…

ρε σεις απολαυστικότερο ταξίδι από αυτό με αεροπλάνο δεν υπάρχει, ακόμα και όταν έχει κενά αέρος έχεις την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε λούνα παρκ [SPOILER]λίγο αρρωστημένο αυτό το τελευταίο αλλά οκ:p[/SPOILER]
ειδικά αν πηγαίνεις εξωτερικό και σου φέρνουν γεύμα, κρασί κτλ
άσε που είναι πεντακάθαρα (σχετικά) και τα καθίσματα άνετα. όχι σαν του ΚΤΕΛ που κάθε φορά καταλήγω με πόνο και πιάσιμο στον αυχένα.
επίσης η θέα από το παράθυρο είναι μαγευτική

exactly

θα διαφωνησω με αυτη τη νοοτροπια…

χμ…

τι ειναι καλύτερο… να φοβάσαι και να κάνεις κάποτε κάτι εστω νιώθοντας φόβο(που μετα θα σου δωσει και φτερά καθώς θα δεις οτι δεν είναι κατι), ή μην φοβάσαι και απλά να είσαι νωθρός και να μην κάνεις/νιωθεις τίποτα…

*οκ… βαριόμουν πριν να γράψω :stuck_out_tongue:

θες να μιλησουμε για νοθρωτητα ή για το φοβο?

διοτι ειναι δυο διαφορετικα κεφαλαια

το παραπανω που περιγραφεις ειναι μια διεξοδο για να αποφυγεις την νοθρωτητα που περιγραφεις.

αρα αντι να καθησεις αν αναρωτηθεις γιατι ειμαι νωθρος καθεσαι και λες πως να ξεγελασω αυτο που νιωθω.

πραμα που δε βλεπω τι καλο κανει.

αλλα πραγμα ο φοβος αλλο πραγμα η φοβια. ο φοβος ειναι απαραιτητος για την επιβιωση του ανθρωπου και εχει πατημα σε πραγματικη απειλη/κινδυνο. η φοβια ειναι πολυ δυνατος/παραλογος φοβος που παραλυει αυτον που την εχει, δεν του προσφερει κατι εποικοδομητικο οπως ο απλος φοβος και γι αυτο, αν υπαρχει η δυνατοτητα, ειναι καλο να αντιμετωπιζεται.

Νοθρώτητα είναι όταν έχεις περιέλθει σε μία κατάσταση παραίτησης, όταν μένεις άπραγος. Δεν είναι τεμπελιά, είναι παραίτηση. Τα αίτια είναι βαθύτερα. Ο φόβος είναι μία φυσική κατάσταση - υπάρχει άνθρωπος που να μην φοβάται; Η απάντηση είναι απλή: Όχι. Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο, λέει ψέματα. Αυτό δεν είναι κακό. Όταν, όμως, οι φοβίες -ή φόβος πέστε το κι έτσι- ξεπερνούν το “φυσιολογικό” (καταντάνε έμμονες ιδέες), αυτό δεν είναι υγιές.
Άμα δεν κάνεις τίποτα, δεν το αντιμετωπίζεις. Έχεις την ψεδαίσθηση ότι το αντιμετωπίζεις, γιατί κλείνεσαι στο μικρόκοσμό σου και όλα κυλούν ήρεμα. Το παν είναι να βγεις έξω απ’ τον μικρόκοσμο και να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου. Αυτό, όμως, είναι πιο εύκολο να το λες, παρά να το πράττεις.

Φέτος πέταξα για πρώτη φορα και μάλιστα μόνος μου (ναι ρε, ειμαι πολυ badass :stuck_out_tongue: ), και ομολογω οτι δεν φοβηθηκα και πολυ! 1-2 φορες βεβαια σκεφτόμουν οτι καιρο έχει να πέσει αεροπλάνο και λόγω της γκαντεμιας μου μπορει να πέσει αυτο στο οποιο ημουν! Οφέιλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ πιο ωραία εμπειρια σε συγκριση με τραινο και πλοίο! Επίσης ειναι πολυ πιο καθαρό απο τα τραίνα του ΟΣΕ! :lol: :lol: Μοναδικο κακό, οταν κατεβηκα απο το αεροπλανο βούηξε για 2 ωρες το αριστερο μου αυτι!

Εγώ λέω έτσι όπως είμαστε και πολλοί τελικά, να ανοίξουμε ένα θρεντ με τίτλο “ο πιο γκαντέμης ρόκιν χρήστης”. Σε αυτό το πολλ σας έχω σίγουρα, γατάκια! :stuck_out_tongue:

βρε τους λες βαριέσαι, και τρελαίνονται να μιλάνε! :lol:

η νωθρότητα μπορεί να προέλθει απο μη αποφάσεις και κινήσεις εξαιτίας φόβων.
αλλά ο φόβος απο μόνος του δεν ειναι τόσο κακός οσο ακούγεται. απλά να μην γίνεται τοσο βάρος στις αποφάσεις και στην καθημερινότητα του καθενός.
μπορεί σε πρώτη ανάγνωση να μην προσφέρει τίποτα το να ξεγελάσεις κάποια πράγματα μέσα σου, αλλά μπορεί να σε βοηθήσει με τον καιρό να πάρεις μπρος και να δεις και τα πραγματικά σου κολλήματα.

ναι, ο φόβος απο μόνος του εχει να κάνει με το αίσθημα αυτοσυντήρησης και σε γενικό βαθμό σε συνδυασμό με ενα κανονικό μυαλό σε βοηθάει να πας παρακάτω και να συνεχίσεις με την ζωη σου και να γλυτώσεις απο διάφορες αχρείαστες κατραπακιές.
μια μεγαλύτερη κατάσταση με συνεχή φοβία που συνδυάζεται με εμμονή και αδυναμία να ελέγξεις τις καταστάσεις γύρω σου σε παει πισω… και μερικές φορές σε κάνει μικρο στον εαυτο σου πρώτα και μετα σε ολους τους άλλους.
και ναι… το να ζητάς βοήθεια για κατι που νιώθεις να εχει μεγαλώσει μεσα σου, δεν ειναι κακό, ουτε ειναι στίγμα … αν και νομιζω στην ελλαδα, έχουμε ενοχές και δυσκολίες στο να παραδεχθούμε κάτι. συνήθως υπάρχουν πολλές υποστηρικτικές ομάδες για καθε πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί. just do it!!

δεν ειναι 100% αυτο… η νωθρότητα δεν ειναι πάντα σημάδι παραίτησης. μερικές φορές ειναι και αποτέλεσμα καταστάσεων που ειναι εξω απο τον καθένα μας. και μερικές φορές ισως και τεμπελιά.

είπαμε και πιο πάνω. ολα αντιμετωπίζονται. απλά θέλει να βρεις δύναμη να ζητήσεις βοήθεια ή εστω κάποιον που να μπορεί να μοιραστείς σκέψεις που ειναι δύσκολο να το κανεις με κάποιον κοντινό σου.

*αν δεν βγαζω νόημα, συγνώμη. απο κοντά τα λεω καλύτερα. αλήθεια…:stuck_out_tongue: ειναι και αυτο το κωλοιντερνετ. δύσκολο να πεις αυτα που θες όπως σε μια συζήτηση και μερικές φορές δεν εχει το ιδιο αποτέλεσμα.

**απο αλλού το πιάσαμε, αλλού το πήγαμε… να ζήσει το rocking.:lol:

^^[B]Νωθρότητα[/B]…το έγραψα λάθος πριν, απαπα…άσχετο. :lol: :?

Μωρέ ναι, αυτό που λες. Καταστάσεις που δε μπορούμε να αντιμετωπίσουμε, ή μάλλον δεν αντέξαμε. Το καταλαβαίνω απολύτως αυτό. Κρίμσον, ψυχολόγος έπρεπε να γίνεις, σε λίγο όλοι θα τον χρειαζόμαστε. :lol:

Το μόνο κακό με τα αεροπλάνα είναι ότι μερικές φορές σου πονάνε τα αυτιά. Λογικά θα βοηθάει αν μασάς μαστίχα αλλά συνέχεια το ξεχνάω και δεν το έχω δοκιμάσει.

λογικά έχει ξαναποσταριστεί

http://www.youtube.com/watch?v=IicmCu47pMo

εδιτ: ωχ λάθος θρεντ. Μπορεί να το μεταφέρει κάποιος στα καλύτερα γκολ?

Εντάξει, το πήραμε το μήνυμα, εδώ και πολλήηη ώρα είμαστε οφ τόπικ. :lol:

Αναλύουμε ένα πολύ σοβαρό θέμα, άφηστε μας να κάνουμε διάλογο. (Υπάρχει και ένα αντίστοιχο θρεντ, και για την ψυχολογία και για τις φοβίες).

αστα αυτα.επιτηδες το βαλες επειδη ειχε φοβια με τα αεροπλανα.:lol:

πιρες βιειρα ρε φιλε.πωω!

ο άλλος εβαλε αεροπλανικο ρε μαλακες… θα πεθάνω…:lol:

Ναι ρε, τα σπάει ειδικά η στιγμή που το αεροπλάνο πηγαίνει πάνω-κάτω και ακούγεται όλο και πιο δυνατά το ΒΟΥΡ ΒΡΟΥΥΥΜ ΒΡΟΟΥΥΥΜ και ξαφνικά σκάει μια απότομη πτώση 180 μοίρες κάθετη και όλοι μαζί φωνάζετε “γιούυυυυυπιιιιι” και μετά ξανά προς τα πάνω, στυλ χορευτικό και έτσι, μπαίνει και μουσικούλα από τα ηχεία και χορεύετε όλοι μαζί, και το αποκορύφωμα είναι το σημείο που γυρίζει ανάποδα και είσαι με το κεφάλι προς τα κάτω και λες “τέλεεεειιιοοοοο”.

Και στο σημείο που σκάει φόρα προς τη θάλασσα και ακούς το ΠΛΑΑΑΑΤΣ! έχει πολύ πλάκα, βρέχεσαι ολόκληρος και πλιτς πλατς τα κύματα και είναι σαν εκείνες τις νεροτσουλήθρες ένα πράγμα. Let’s do it again!

[SPOILER]να με συγχωρείτε όσοι φοβάστε τα αεροπλάνα…![/SPOILER]

Πάψτε ανώμαλοι! :lol:

χαχαχαχαχχαχααχαχα τι λεει…μαλάκα σαγαπω…

και στην αρχή το διάβαζα κανονικά :lol:

Να σου κάνει πτώση 180 μοιρών, να σου πω κι εσένα.

Εγώ με το πρώτο κενό αέρος θα πεθάνω, στάνταρ από καρδιά θα πάω!