Που και πως ακούτε μουσική σήμερα;

Στο mp3 συνεχώς όποτε είμαι στον δρόμο χωρίς παρέα, στο pc και σπάνια ακούω cd όταν είμαι στο σπίτι των γωνιών και είμαι μόνος

Εγώ ακούω με όλους τους τρόπους μουσική αλλά αυτό που γουστάρω είναι να πηγαίνω σπίτι, να βγάζω το cd από την θήκη, να το ωάζω στο cd-player, να γυρνάω την φωνή στο τέρμα και να κάνω air-drumming! :slight_smile:

Αν εισαι στις ευθειες βαζεις βινυλιο και στους κυκλους βαζεις σε γραμμοφωνο?

ποιο πολυ στον pc ακουω αλλα οταν δεν ειμαι στο pc με mp3 ακουω και σε στερεωφονικο σπανια
τωρα αν θες φθηνα ηχεια ειναι ευκολοhttp://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Peripherals/Speakers-Headsets-Microphones/Speakers/Logitech-Speakers-for-Notebook-S-150-980-000481.htm
αυτα ειναι για pc τωρα αν θες για mp3 παρε τηλ το καταστημα και ρωτα ποια ειναι για mp3
επισης και το http://www.e-shop.gr εχει φθηνα πραγματα π.χ για ηχεια
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505217 ή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.505288

Αιφχαριστο φιλως. :stereo:

Είμαι ο μόνος που γουστάρει να ακούει μουσική(αυστηρώς ινστρουμένταλ όμως) δίπλα στην θάλασσα, βράδυ, μπύρα, πάνω στην άμμο. Ζυγώνει και ο καιρός οπού θα είναι απόλυτα εφικτό και πάλι.
Κυρίως μόνος. Γράφοντας στιχάκια.

Anyone care to join my divine misery? :smiley:

εχω 2 απο το ιδιο sony discman που εχει πολυ καλο ηχο (ειναι κ μοντελο 2006) κ τα κραταω καβατζα μπας κ γινει τπτ

παντως εδω κ 5 μηνες ακουω διαρκως απο αυτο εδω που απλα γαμαει (ipod ? αχαχαχαχαχα) κ με εχει σωσει ουτε βαλε-βγαλε σιντι τπτ , 16+16 gb σε flac και εισαι αρχοντας

[B]http://www.cowonglobal.com/product_wide/COWONJ3/product_page_1.php[/B]

τρομερος ηχος
flac player
gapless (σημαντικο για αλμπουμ τυπου dsotm/the wall klp)
sd micro card για επεκταση μνημης μεχρι +32 gb

τα καλυτερα 180 ευρω που εχω δωσει εδω και πολυ καιρο.απλα μπομπα.

oσοι θελετε σοβαρο flac/mp3 player mην δινετε τα λεφτα σας στην apple αλλα επενδυστε στο J3.

αμα ειμαι σπιτι κ θελω να ακουσω τπτ , ακουω κ λιγο απο το πισι , αλλα πλεον ακουω μουσικη μεσω του J3 για >95% του χρονου μου.

Εγώ το καλοκαίρι, έψαχνα discman γιατί μου χάλασε το philips που είχα, και πήγα στα Media Markt και ζήτησα ένα sony που ήθελα. Μου είπαν ότι γενικά τα έχουν αποσύρει και δεν βγάζουν πια οι εταιρίες, οπότε είχαν μόνο μια μάρκα, καθόλου γνωστή, αλλά μόνο [B]20 ευρώ [/B]έκανε!!! Μια χαρά δουλειά κάνει πάντως, και συμπληρώνει και έναν χρόνο τώρα… καμία ζημιά δεν έχει πάθει… αλλά και να πάθει τώρα, ντάξει, 20 ευρώ έδωσα… :slight_smile:

Λοιπον ακουω πολυ στο ipod και στον υπολογιστη πχ οταν εχω ανοιχτες συγχρονως πολλες ιστοσελιδες και επιλεγω η απο youtube η απο τη μουσικη βιβλιοθηκη μου. Ειτε παω για ποδηλατο, ειτε παω για υπνο, στο σπιτι, μετρο λεωφορειο κλπ ειμαι με τα ακουστικα στα αυτια. βεβαια, πηγαινω σχεδον καθε σκ (no money, no honey) για cd και αρχιζω να μαζευω σιγα σιγα. εχω σκεφτει να παω να αγορασω και πικαπ, και για να ακουω μουσικη (με τρελαινει αυτος ο ηχος απ’τα βινυλια) και για συναισθηματικους λογους. αλλα ακομη … ψαχνομαι! βασικα θελω πρωτα να μαθω να το χειριζομαι πχ με τη βελονα κλπ. ακομη εχουμε δρομο

Θενκς, αλλά από το καλοκαίρι πέρασε πολύς καιρός και πλέον έχουν αποσύρει τα πάντα.

Awake, πούλα μου ρε το ένα, τι τα θες 2 ντίσκμαν για καβάτζα? Κατοχικό σύνδρομο κι έτσ’? :lol:

Cd αγοράζω και θα αγοράζω για πάντα, οπότε όσο είμαι σπίτι ένα δίωρο θα το αφιερώσω στα cd μου. Μερικές φορές αισθάνομαι και τύψεις που τα παραμελώ.

Πέρα από αυτό, στο pc δεν ακούω πολλή μουσική γιατί τα ηχεία μου δεν είναι για υπολογιστή, τα χω συνδέσει με aux σύνδεση με το stereo και έτσι δεν υπάρχει η καλύτερη ποιότητα, μερικά σημεία χάνονται δηλαδή, πχ http://www.youtube.com/watch?v=BFDDcrcL9vc αυτό στην εισαγωγή ακούγεται άθλιο.

Οσο για το έξω, ακούω με το φτηνιάρικο mp3 μου και τα φτηνιάρικα ακουστικά μου (όπως είπε και ο Κρισπ) ότι έχω εκεί μέσα, θα θελα να πάρω ένα ipod όταν περισσεύουν λεφτά για καλύτερη ποιότητα. Απολαμβάνω την μουσική στον δρόμο.

Τέλος, ακούω και στο αμάξι δίσκους που γουστάρω απίστευτα και που δεν τους έχω αγοράσει \m/

μπορώ να πω οτί ευχαριστιέμαι περισσότερο το να ακούω μουσική στο αμάξι, σε συνδυασμό με το να τραγουδάω παίρνοντας τρομακτικές γκριμάτσες και προκαλώντας το γέλιο στους τριγύρω.(ή το τρόμο αν είναι τίποτα μικρά παιδάκια)

καγκουρομέταλ

παρασύρομαι, δε το κάνω επίτηδες

δυστυχως τη σημερινη εποχη κυριαρχει το mp3…
παντως εμενα μου αρεσει να ειμαι ξαπλα στο κρεβατι και να βαζω βινυλιακι η cd αλλα για να ακουσεις σωστα απο βινυλιο πρεπει να εχεις καλο συστημα αλλιως καλυτερα cd!!!

Θα είχα ενδιαφέρον ένα γκαλοπ να δούμε πόσοι αγοράζουν ακόμα cd σήμερα. Προσωπικά έχω αρκετό καιρό να αγοράσω κυρίως λόγω χρημάτων αλλά και τώρα που πάει να καλυτερεύσει το πράγμα οικονομικά το σκέφτομαι αρκετά αν θα ξεκινήσω πάλι τις αγορές η όχι.

edit: πρόσθεσα poll τελικά :stuck_out_tongue:

δεν ψηφιζω γιατι η απαντηση μου ειναι στο: “οχι τοσο συχνα οσο παλια αν και θα ηθελα. απλως δεν εχει κατσει να βρω σιντια σε καλες τιμες (σε σινταδικα, δεν ψωνιζω απο το νετ) τελευταια.”

Αγοράζω CD όποτε έχω την ευκαιρία, αν και τελευταία είμαι στενά οικονομικά.
Όσον αφορά το ερώτημα του θρεντ, κυρίως στο PC με mp3, αλλά όσα CD έχω προτιμάω να τα ακούω στο στερεοφωνικό και να διαβάζω lyrics/χαζεύω artwork κλπ.
Πέρα απ’ αυτά, ακούω και στο δρόμο για σχολή κλπ ή στο λεωφορείο από κινητό.

μονο cd!

Οπου μπορω ! απο κινητο, απο το Mp3 player, απο το πικαπ, απο κασετοφωνο, απο το dvd player (αντι για cd player, ειναι πολυ πιο φτηνα κ εχουν μικρη διαφορα), απο το πισι, στο δρομο, στο αμαξι, στο σπιτι, σχεδον παντου!

Μεγαλωσα με Kellogg’s Frosties και κασετες, και λιγο αργοτερα ξεκινησα να αγοραζω εξισου σιντι και βινυλια. τι ωραιες εποχες τοτε που αντιγραφαμε κασετες! ηταν μια εποχη που ανακαλυπτα πολλα πραγματα, κ οτι κ αν εκανα, εβαζα κασετα να γραφει παραλληλα… ετρωγα ? εγραφα! διαβαζα ? εγραφα! εχ*ζα ? εγραφα! ρεεεεε μεγαλωσαμε!

εχω ηχογραφησει και εγω πολλα πραγματα στην ζωη μου μικρος με κασσετοφωνακι αλλα αυτο το συγκεκριμενο “πλιτς” δεν το εχω καταγραψει να σ πω την αληθεια!!! :lol: :stuck_out_tongue: