Η Πρώτη Συναυλία που Είδαμε

ανεπιτρεπτο να γραφω τετοιο ιστορικο γηπεδο λαθος , που σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει
κιολας

διορθωνω Λεωφορος

aor

Πρώτη συναυλία ήταν Παπακωνσταντίνου στη Ζάκυνθο το '87, αλλά πρώτη “ζόρικη” συναυλία ήταν του Alice Cooper στη Λεωφόρο το’90 :roll: :roll:

Τι μου θυμήσατε τώρα… :roll: :roll:

πρώτη συναυλία που πηγα ηταν Primal Fear-Scyclad το '98 στο Ροδων μαζι με τον αδερφό μου…ηξερε πως μου αρέσαν κάπως οι Primal Fear είχα μεγαλώσει κιολας κάπως (ημουν 14-15) και μου λεει παμε συναυλια?..αλλο που δεν ηθελα και εγω…εε απο τοτε καταλαβα πωςοι συναυλιες ειναι ενα απο τα πιο ωραια πραγματα κατα τη γνωμη μου στη ζωη…!!!

Η πρώτη μου metal συναυλία ήταν το 3μερο με τον DIO το 93 στο Ρόδον. Αν θυμάμαι καλά ήταν Πέμπτη-Παρασκευή-Σάββατο. Την Πέμπτη έριχνε καρέκλες… Αφήστε που το Ρόδον είχε μόνο 600 περίπου άτομα λόγω κάποιου ποδοσφαιρικού αγώνα!

Υπέθεσα ότι αφού είχε μικρή προσέλευση οι επόμενες 2 μέρες θα ακυρωνόντουσαν. Ευτυχώς όμως κάτι τέτοιο δε συνέβη αφού το Ρόδον ήταν τίγκα! Φυσικά πιτσιρίκι τότε που να βρεθεί χρήμα και για τις 3 μέρες! Επιστράτευσα όμως τα χρήματα που μου είχαν δώσει οι γονέοι (τσ τσ) να πληρώσω το ωδείο, με αιτιολογία (το κλασσικό) “Έχασα το πορτοφόλι μου!” :smiley: . χεχεχε… Βρε τι τραβάμε…

Άλλες εποχές, τι να λέμε τώρα!

Proto mou live to '93 sto Olimpiako Stadio me tous G n R. Ap ta megalitera live pou exoun ginei stin ellada akoma kai mexri simera!

Να σημειωθέι οτι το live των GnR θεωρηθηκε αποτυχία απο πλευράς προσέλευσης κόσμου. (είχε δεν είχε 20.000 εκτός και αν εχω αρχίσει να τα χάνω)

Πρωτο-πρωτο live, Ημισκουμπρια :oops:
Πρωτο live ομως, Rotting Christ πριν 1-2 χρονια, ουτε που θυμαμαι… Ωραια πραματα!

Πρώτη πρώτη συναυλία πρέπει να ήταν Παπακωνσταντίνου-Τσακνής-Μαχαιρίτσας στο αμφιθέατρο της Σίβηρης (Α ρε Σίβηρη!!!) στη Χαλκιδική το 1994 (την ώρα που η Εθνική στο μπάσκετ έπαιζε μικρό τελικό στο παγκόσμιο του Καναδά με την Κροατία!!!)
Πρώτη ξένη συναυλιά πρέπει να ήταν James Brown στο Λυκαβηττό το καλοκαίρι του '98 (νομίζω)…Και μετά…Rolling Stones!!Και μετά Metallica…και μετά πολλάααα ακόμα!!

(είχε δεν είχε 20.000 εκτός και αν εχω αρχίσει να τα χάνω)

40000-45000

motorhead στη Σουηδια

Σε καμμία περίπτωση !!!

Τρύπες το 1993 στο Zero Club. Τρομερή εμπειρία.

Iron Maiden 1995 (Περιοδεία X-factor,Περιστέρι) Γαμώ τις συναυλίες και επίσης αξέχαστο το ντου στα περίπτερα μετά… Δεν έμεινε τίποτα… 8)

Metallica 1999

Χμ… Παίδες, η πώτη συναυλία που είδα ήταν της Αρβανιτάκη στο Λυκαβηττό τότε που ήταν στα πάνω της! Τρομερή, μου’χει μείνει ακόμα… Αλλά προφανώς ενδιαφερόμαστε για καλλιτέχνες στο χώρο μας (και δη του ξένου ρεπερτορίου), οπότε η πρώτη συναυλία μου είναι των Blind Guardian το 2003. Χάλια ήχος, χάλια μέρος (ένα Club Silo που δεν είχε σχεδιαστεί για τέτοια…) αλλά το απόλαυσα δεόντως! Κάποιος θα παρατηρήσει ότι άργησα λίγο ν’αρχίσω το άθλημα, αλλά από τότε έχω πάει σε ένα σωρό live και αναπλήρωσα κάπως το κενό… :smiley: Νά’μαστε καλά να πηγαίνουμε! :wink:

Spiritual Beggars στο ΡΟΔΟΝ 12/4/2003, πολυ καλη συναυλια! :smiley:

deep purple to 2000 στη θεσσαλονικη.σε ενα αθλιο χωρο με 10000 κοσμο στοιβαγμενοι μεσα σε μια αθλια αποθηκη που ζητημα ειναι να χωρουσε 8000.ηταν ομως σιγουρα μεγαλη εμπειρια!!

Iron maiden μαλακάσα 2005 (τα σπάσαν…) αλλα δυστυχώ έχασα το εισιτήριο ( :cry: :cry: :cry: )

Smashing Pumpkins to 1998

Χμμ, πέρα από Τρύπες και τέτοια στα λυκειακά χρόνια, η πρώτη ήταν Blackmore’s Night στη Θεσσαλονίκη και μετά από λίγο καιρό αν θυμάμαι καλά Angra… :smiley: