Πανελληνιες

http://news247.gr/ellada/paideia/anamenontai_ligoteroi_aristoyxoi.169162.html

Μέσα πέσανε.

νταξει ο ελεγχος στο χωρο της παιδειας εχει χαθει περισσοτερο απο καθε αλλη φορα…στην κυριολεξια ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ!

δυστυχως δεν εχουμε στο παραμικρο την κουλτουρα να στησουμε αξιοπρεπη εκπαιδευτικα ιδρυματα…

καταρχας συγχαρητηρια για την σχολη σου και εχω ακουσει και γω πολυ καλα λογια για τα γιαννενα σαν φοιτοιτουπολη…

και καταλαβα οτι δεν υπερασπιζεσαι το συγκεκριμενο συστημα αλλα το οτι οι εναλλακτικες αφηνουνε περιθωρια για διαφθορα-κουμπαρους-μπατζανακηδες κατι που δεν γινεται τωρα…στις πανελληνιες ομως εκτος απο το ποσο καλα εχεις διαβασει κρινεται και το ποσο αντεχεις στο αγχος,και ποσο προσαρμοζεσαι σε αυτα που ζηταν…

2η χρονια εδωσα για φαρμακευτικη

την πρωτη μια πατατα στα μαθηματικα και στην βιολογια με κατεβασαν στο 17,7
την δευτερη στη φυσικη τελευταιο θεμα δεν θεωρησα κατι “αυτονοητο” ως δεδομενο…και εμεινα στο 18,5 και περασα βιολογια θεσσαλονικης και ερχομαι αθηνα ως πολυτεκνος [εξισου αδικο]

δεν ειναι “εισαι ατυχος την μια εισαι τυχερος την αλλη”…οπως πολλοι αλλοι ειχα λυσει τετοιες ασκησεις πολλες φορες…απλα κολλησα εκεινη τη στιγμη…και επισης πιο σημαντικο δεν εχουνε ολοι την δυνατοτητα να δωσουνε 2 φορες

ξερω παιδια που οι καθηγητες δεν τα πηγαιναν και τελικα τους εβαλαν βαθμο χαμηλοτερο απο οσο γραψαν…χανουνε κοντα στα 100 μορια και ετσι χανονται σχολες…

επισης ακουσα κατι αστεια που λεει η διαμαντοπουλου
“να μειωθουν τα μαθηματα που εξεταζονται πανελληνια”
“να μετραει ο βαθμος και των 3ων ταξεων”
“να μετονομασουνε σχολες για να γινουνε πιο ελκυστικες” κτλ
και φαινεται το ποσο μακρυα απο ολο το εκπαιδευτικο συστημα ειναι η μικρη αννουλα…

πιστευω καταρχας οτι πρεπει να ανανεωθουν τα μαθηματα…

η πληροφορικη που διδασκεται δεν εχει καμια σχεση με αυτο που αντιστοιχει στην καθημερινη χρηση του η/υ ενος μεσου μαθητη σημερα…[θετικη κατευθυνση ημουν…δεν ξερω τι καναν στην τεχνολογικη]

ο τροπος που μαθαινονται βιολογιες,κοινωνιολογιες,οικονικα ,να κανεις ενα κοπι πειστ απο το βιβλιο και 1 στα 4 θεματα να απαιτει καποια χ κατανοηση δεν βοηθα στο να καταλαβει ο μαθητης το νοημα…που οικονομικους ορους προφανως χρειαζεται να ξερουμε σε τετοια κοινωνια που μαστε

διαβασα επισης οτι η διαμαντοπουλου επεσε απο τα συννεφα μαθαινοντας οτι οι μαθητες κανουνε κοπανες στα σχολεια…και θα αλλαξει κατι φετος για αυτο

αναγκαιο επισης να διαλεγουν τα αει-τει τα μαθηματα-κριτηρια
γνωστος μου εγραψε χημεια 19,9 και εβγαλε 15700[προπερσυ] και εχασε το χημικο επειδη δεν ηταν βαρυτητας η χημεια

αλλαγες σε ΟΛΗ την 12ετη εκπαιδευση…για την ολοκληρωμενη εκπαιδευση
[αρχαια δεν εμαθα ποτε γιατι δεν χρειαστηκα για να περασω την ταξη και ξερω ελαχιστα ελληνικα]
[ιστορια σε καθε χρονια δεν προλαβαιναμε να τελειωσουμε το βιβλιο με αποτελεσμα να μην εχω ακουσει λεξη για οτι εγινε μετα τον 2ο παγκοσμιο απο το σχολειο]
[γεωγραφια ο μεσος μαθητης,και εγω μεσα, ξερει 5 βουνα της ελλαδας και αν]

να μειωθουν οι σχολες [υπαρχει τει ξυλουργικης] και να δωθουν κονδυλια στην ΕΡΕΥΝΑ οπως ειπωθηκε πριν…

και τελος δεν εχει νοημα να λεμε το τι σκατα κρατος ειμαστε που οταν βρεθηκαμε σε οικονομικες δυσκολιες “δινουμε” στεγνα την παιδεια [ελαχιστες προσληψεις και ποσα κενα στα σχολεια]
ενω την εθνικη αμυνα και την “προστασια του πολιτη” την εφοδιαζουμε με ολυμπιους θεους…

Ωραίος :thumbup:

Και ειδικότερα θα συμφωνήσω σε αυτό που είπες, ότι δηλαδή δεν είναι έτσι όπως τα λέει ο vedder. Δηλαδή δεν αποτυγχάνεις τη μία χρονιά, και την άλλη επιτυγχάνεις. Καμία σχέση. Μπορούν να σου τύχουν ν-αιτίες και να περάσεις για δεύτερη χρονιά ακριβώς στην ίδια σχολή (true story).

γιατί άδικο;

το 2007 ήταν λίγο κάτω από τα 18.000 αν θυμάμαι καλά.εγώ είχα περάσει 90ός…
με τέτοια βάση πάντως, νομίζω πως ούτε εγώ θα πέρναγα.

γιατι το να σαι πολυτεκνος δεν σημαινει οτι δεν εχεις την δυνατοτητα να στηριξεις το παιδι σου που παει στην επαρχια…θελω να πω οτι παιρνει πολλους η μπαλα γιατι δεν ειναι ολοι οι πολυτεκνο φτωχοι…ξερω οικογενεια με 5 παιδια με πατερα ασφαλιστη που μενουν σε μια βιλα στο ωρωπο…
φυσικα για καποιους ειναι αναγκαιο…αλλα οχι για ολους…

υπαρχουνε παιδια που ξαναδωσαν για να περασουν στη πολη τους ενω εγω ερχομαι κατευθειαν…

πιο σωστο μετρο ειναι αυτο που λεει τα αδερφια να μεταγραφονται στην ιδια πολη για να στηριζεται μονο ενα επιπλεον σπιτι…

αφού μιλάμε ειδικότερα, τότε πάω πάσο, συμφωνώ. απλά οι περισσότερες περιπτώσεις πολύτεκνων που ξέρω, δε μπορούν να στηρίξουν οικονομικά ούτε παιδί σε άλλη πόλη. εδώ δε μπορούν άλλοι με δύο ή ένα θα μου πεις. αλλά ναι, δεν είναι όλοι.

αυτο λεω

ειναι πολυ χοντροκομμενο μετρο
οπως υπαρχουνε πολυτεκνοι που μπορουν να στηριξουν παιδι στην επαρχια
υπαρχουνε και μη-πολυτεκνου που δεν μπορουν να το κανουν

και ειδικα οι 2οι δεν ειναι λιγοι…

177ος, Νομική Αθήνας!
νάις! υπάρχει κάποιος εδώ να μου δείξει τα κατατόπια με το καλό τον Οκτώβρη?

Μπράβο αγορίνα! Εχει και ωραία σοφιστικέ γκομένακια:naughty:

εδιτ: Σχετικά με αυτό που λέτε (wretch και sametaler) θεωρώ ότι οι οικογένειες που μπορούν να στείλουν τα 3 παίδια τους διαφορετικές πόλεις είναι ελάχιστες, οπότε είναι καλό μέτρο. Σιγουρα ομως θα πρέπει να συνυπολογίζεται και το οικογενειακό είσοδημα, γιατί σε περίπτωση που υπάρχει ιδανοτητα να σπουδασει μια οικογενεια 2 παιδια σε διαφορετικες πολεις, και πανε στην ιδια, τρωγεται η θεση καποιου παιδιου.

Τα προφανη νταξει. δε λεμε κατι καινουριο

δε νομίζω πως τρώγεται θέση. είναι επιπλέον ή υπάρχουν κάποιες θέσεις προορισμένες γι’ αυτούς, όπως κάποιοι με ασθένειες και οι “10%”. δεν έχω ακούσει κάποιον πχ με περισσότερα μόρια από τη βάση της σχολής που δήλωσε και να καταλήγει αλλού ξερωγώ :stuck_out_tongue:
η νομική δεν έχει μόνο σοφιστικέ γκομενάκια (όσα τέτοια βλέπω την έχουν δει κάπως). έχει και τα γνωστά σνομπ πλουσιοκόριτσα που περιμένουν το γραφείο του ΜΠΑΜΠΑ κλπ κλπ. γενικά εκεί συναντάς όλα τα φαινόμενα. congrats βέβαια στον sylas.

για να δούμε τι θα δούμε! θέλω να δω δαπίτες με σκαρπίνι και χαρτοφύλακα.

πείτε μου ότι τέτοια κυκλοφορούν και στο τει, να ερωτευτώ εδώ και τώρα.

η νομική έχει και καλά κορίτσια βασικά, ξέρω μια!

Η πλάκα είναι που στη Βιομηχανικού Σχεδιασμού (2ο στη λίστα) έχω φίλο που σπουδάζει και το γουστάρει φόλα (πήγε εκεί από το ΤΕΕ γνωρίζοντας ήδη το αντικείμενο) και όπως μας τα περιγράφει η σχολή έχει όντως μεγάλο ενδιαφέρον και προοπτικές (αν κ με την ανύπαρκτη βιομηχανία στην Ελλάδα ίσως τον χάσουμε στα ξένα). Το επιχείρημα ότι πολλά από τα ΤΕΙ είναι χωρίς αντικείμενο δεν ευσταθεί πάντα, ούτε συνήθως αναφέρεται ότι στα ΤΕΙ πολλοί από τους σπουδαστές δεν προέρχονται από το Ενιαίο.

Καλή τύχη σε όσους περάσατε. Οι βάσεις έχουν ανέβει απίστευτα σε σχέση με τη χρονιά μου (2005), θαυμάζω το κουράγιο σας όταν ξεκινάτε να δώσετε. Αυτός που πέρασε Γιάννενα (βέντερ νομίζω?) να σοβαρευτεί ασάπ, είναι ίσως η πιο όμορφη φοιτητούπολη στην Ελλάδα και τίγκα σε γυναικόκοσμο :stuck_out_tongue:

Σοφιστικέ γκομενάκια η νομική; λολ, σοβαρευτείτε

δεν τρώνε θέσεις οι μεταγραφές ρε. τι λέτε, να πηγαίνει ο άλλος να κάνει αίτηση και να τρέχουν οι γραμματείς στα αμφιθέατρα να βρουν τον τελευταίο της σχολής για να τον διώξουνε?

αυτό θα ήταν πολύ μαλακία!

γενικά, για πείτε ποιές είναι οι προϋποθέσεις για να γίνει μια μεταγραφή.
μπορεί ας πούμε όποιος βαρεθεί την πόλη που σπουδάζει, να πάει αλλού?

Iσχύει αυτό μαλακία μου. Ωστόσο οι ανεξελεγκτες μεταγραφές έχουν άλλα κακά του τύπου πήχτρα αμφιθεατρα κλπ ιστορίες για αχρείους

Ξέρω σίγουρα για 3τεκνους και για παιδιά που έχουν χάσει έναν από τους δύο γονείς τους.
Νομίζω όμως ότι η μεταγραφή ισχύει μόνο για το ΑΕΙ/ΤΕΙ που είναι πιο κοντά στην περιοχή σου.Σε εμένα το πιο κοντινό είναι της Αθήνας.
Σίγουρα υπάρχουν και κάποιες άλλες κατηγορίες,αλλά δεν τις θυμάμαι,όποιος ξέρει ακριβώς ας πει.