Πανελληνιες

Διάβασα το ποστ του wilson και θυμήθηκα τα δικά μου ζόρια με το σχολείο και τις πανελλήνιες. Ιδρυματοποίηση είναι κανονικά. Σαν να μετέχεις σε ένα περίεργο κοινωνικό πείραμα. Βάζουμε ένα μάτσο έφηβους, στο άνθος της ηλικίας τους, να στοιβαχθούν σε ένα μέρος. Μετά τους βάζουμε να ανταγωνιστούμε μεταξύ τους για να κερδίσουν μια θέση στο πανεπιστήμΙοΟοοοΟο και τους πιέζουμε συνεχώς με σχολείο-φροντιστήριο-εξετάσεις. Το μόνο που πρέπει να κάνουν είναι να ξέρουν να αποστηθίζουν, να είναι υπάκουοι και όλα θα πάνε καλά :stuck_out_tongue:

Υ.Γ. : Αγαπημένα κλισέ από εκείνη την εποχή ο οικογενειακός πληθυντικός( δίνου[B]με[/B] πανελλήνιες, σώπα ρε μάνα, κάτσε διάβασε εσύ χημεία :p) αλλά και οι ρήσεις περί υπομονής ( φάγαμε το γάιδαρο , μας έμεινε η ουρα…και άλλα ευφάνταστα που θα σμπαράλιαζαν ακόμα και τα νεύρα του παναγιώτη του γιαννάκη).

Το σπαστικό με την όοοολη ιστορία είναι ότι ο κοινωνικός σου περίγυρός (τα τελευταία χρόνια του σχολείου + τρίτη λυκείου) σου δημιούργει ένα σωρό ψευδαισθήσεις που εσύ τις κάνεις πεποιθήσεις.

Ειλικρινά παίζει να’ χω μετανιώσει απίστευτα που εκείνη την τελευταία χρόνια διάβασα τόσο πολύ, που έβγαλα όσο έβγαλα, που μπήκα εκεί που μπήκα, και γενικώς που έπαιξα το παιχνιδάκι τους. Σκατά.

Κατα τ’ άλλα η ζωή συνεχίζεται.

Εμείς λέγαμε να σκωτώσουμε τον σπαζαρχίδα της τάξης, και να πήδηξει (αφήσει έγγυο) ένας από μας την ωραία της τάξης για να πάρουμε κάνα ανευ:p

Xαχαχαχ, ισχύειιιιιι!!!
Παρεμπιπτόντως, ευχαριστούμε για τις “καλές επιτυχίες” όσους τις ευχήθηκαν, κι ανταποδίδουμε σε όσους έχουν τώρα εξεταστικές! :wink:

Ντάξει, υπομονή δυο-τρεις μήνες ακόμα. Τώρα που ξαναδιαβάζω το πρώτο ποστ μου, συνειδητοποιώ ότι έγραφα με περισσότερη ένταση λόγω του ότι είχα πρόσφατο ένα περιστατικό με μια κοπέλα μερικές ώρες νωρίτερα στο φροντ και με το οποίο είχα σπαστεί (είχε πετάξει ΤΗΝ κακία σε μια συμμαθήτριά μας). Μα έτσι κι αλλιώς, ουσιαστικά με κάτι τέτοια σπάζομαι και όχι με όποιον διαβάζει πολύ, αλλά που υιοθετεί μια αλλιώτικη συμπεριφορά εν όψει πανελληνίων από αυτήν που είχε :stuck_out_tongue:

William Wilson συγκεντρώσου στα δικά σου και άσε τους άλλους να κουρεύονται. Καθένας έχει την μέθοδό του :wink:
Και μπορούν να σ’επηρεάσουν οι κακίες τους μόνο αν τους αφήσεις εσύ.

Υπομονή λοιπόν και καλή επιτυχία παιδιά! Να περάσετε σε σχολές που σας ταιριάζουν.

So true. Αν εξαιρεσεις οτι δεν ξεκωλοθηκα στο διαβασμα αλλα διαβαζα τακτικα, με καλυπτει ο worst. Ενα παραμυθι και το ονειρο της κοινωνικης ανοδου.

Anyway, καλο διαβασμα και μην αγχωνεστε. Οσο πιο κουλ ειστε τοσο καλυτερα θα τα πατε.

Μόνο εγώ πιστεύω ότι οι πανελλήνιες με βοήθησαν στο να “μάθω” να διαβάζω;
Τώρα το αν επηρεάζεσαι απ’ τους γύρω είναι θέμα δικό σου. Και γω το πάθαινα κατα καιρούς αλλά μου φευγε με λίγο διάβασμα. Η μεγαλύτερη μαγκιά είναι να στη μπαίνει ο άλλος για το διάβασμα που ριξε χθες το βράδυ και να του απαντάς με το βαθμό σου στο τέλος.
Και σίγουρα δε μετανιώνω για το διάβασμα που ριξα γιατί δύο πράματα θα μπορούσα να σπουδάσω, ιατρική ή βιολογία, και τη 2η με το ζόρι, οπότε τώρα απλά θα βαριόμουν τη ζωή μου αν δε στρωνόμουν τότε
Όσον αφορά το θέμα “αποστήθιση τύπων”, “μηχανοποίηση” κλπ έχει να κάνει και με τον καθηγητή που έχεις. Προσωπικά ποτέ δεν παπαγάλισα άσκηση, κι ακόμα κι αν το κανα την άλλη βδομάδα την είχα ξεχάσει. Τώρα μερικά κολπάκια δε θεωρούνται ακριβώς μηχανοποίηση αλλά εμπλουτισμός των τρόπων επίλυσης κάποιων ασκήσεων που τους μαθαίνεις υποσυνείδητα κάνοντάς τους 2-3 φορές. Σιγά μη μας βάζαν και τεστ iq για να μπούμε στο πανεπιστήμιο.
Επίσης διαφωνώ με την άποψη “δεν περνάει ο πιο έξυπνος αλλά ο πιο παπαγάλος”. Ακόμα και με αυτό το σύστημα ο πιο έξυπνος έχει ήδη ένα προβάδισμα έναντι του πιο “χαζού”, άμα προσαρμοζόταν το σύστημα μόνο στο να περάσουν οι έξυπνοι θα ταν τελείως άδικο. Συν το ότι ο πιο έξυπνος δεν είναι πάντα αυτός που χει να προσφέρει περισσότερα. Πολύς κόσμος λύνει γρίφους που άλλοι δε μπορούν σε 2 λεπτά αλλά ξύνονται και θα ξύνονται όλη μέρα. Να μπουν αυτοί στα πανεπιστήμια γιατί, για να ξύνονται εκεί;
Το πρόβλημα δεν είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό οι ίδιες οι πανελλήνιες αλλά το σύστημα μέχρι να φτάσεις σε αυτές και το γεγονός ότι ζητάνε πράγματα υψηλότερου επιπέδου απ’ αυτά που διδάσκονται στο σχολείο.
Τώρα για θεωρητικές κατευθύνσεις κλπ δεν ξέρω, παίζει να ναι όντως πολύ γτπ

Ισχύει αυτό που λέει ο vedder ότι με τις πανελλήνιες καταλαβαίνεις τι θα πει διάβασμα και πώς πρέπει να διαβάζεις.

Τώρα για το άλλο στο ότι το να είσαι έξυπνος παίζει ρόλο διαφωνώ. Με την μεθοδολογία και μόνο(του στυλ βλέπω αυτό στην εκφώνηση κάνω αυτό) γράφεις άνετα 18.000 μόρια σε τεχνολογική κατεύθυνση που ήμουν εγώ. Και θα το αναλύσω

ΑΟΔΕ:Παπαγαλία
ΑΕΠΠ:Πέφτουν πολύ στοιχειώδη θέματα υπάρχει μπόλικη μεθοδολογία ειδικά στους πίνακες που πάντα είναι 4ο θέμα γράφεις 19-20.
Φυσική: Σίγουρα με μεθοδολογία γράφεις 1ο-3ο χαλαρά. Ακόμα και στα περσινά δικά μας που ήταν δύσκολα έγραφε σίγουρα δύο ερωτήματα από το δεύτερο και το μισό τέταρτο.
Μαθηματικά:1ο-2ο ναι. Στο 3ο μπορεί να μην γράψει ένα ερώτημα.4ο ας πούμε ότι δεν γράφει 2 ερωτήματα.
Μαθηματικά Γεν.:20 εύκολα. Δεν πέφτει ποτέ τίποτα δύσκολο
Έκθεση: Δεν είναι ποτέ σίγουρο άρα δεν βασίζεσαι εκεί.

Υπολόγισα μόρια με 20 ΑΟΔΕ,19 ΑΕΠΠ,16 Μαθ.Κατ.,17 Φυσική, 20 Μαθ.Γεν,14 Έκθεση και είναι 17800.

Άρα το διάβασμα και η παπαγαλία βοηθούν αρκετά.

Άλλο μεθοδολογία άλλο παπαγαλία. Το να ξέρεις ότι όταν δω το τάδε πράμα στην εκφώνιση λογικά η άσκηση θα βγαίνει με το τάδε θεώρημα δεν είναι παπαγαλία απαραίτητα. Μπορεί κάποιος να το χει παπαγαλίσει, αλλά και κάποιος που “νιώθει” τα θεωρήματα και κατανοεί τη σημασία τους στην γραφική παράσταση θα σκεφτεί αμέσως ποιό θεώρημα θα χρησιμοποιήσει αν υπάρχει κάτι τρανταχτό στην εκφώνηση.
Κάποιος που έχει παπαγαλίσει ΜΟΝΟ και δεν έχει καταλάβει χριστό απ’ το τι γίνεται στα μαθηματικά θα χάσει πολύ παραπάνω από 3ο και 4ο θέμα απ’ αυτά που είπες, και μπορεί να χάσει και από 2ο. Εδώ 2α λυκείου που ξυνόμουν όλη μέρα καθόμουν μια μέρα πριν και παπαγάλιζα τα μαθηματικά και έτρωγα κάτι 6αρια στη μάπα. Ειδικά τα μαθηματικά πιστεύω πως είχαν μόνο όση παπαγαλία χρειαζόταν.
Η φυσική είχε όντως αρκετή παπαγαλία και τα βγαζες πέρα και χωρίς να ζεις τα φαινόμενα. Αλλά πάντα υπήρχε η πουστιά που θα χανε ο παπαγάλος το 18-19-20 οπότε κι εκεί ξεχωρίζει όσο να ναι ο μη παπαγάλος (ιδιαίτερα σε 2ο-4ο θέμα, 1ο-3ο 100% παπαγαλία)
Μαθηματικά γενικής λόγω τη φύσεώς τους πρέπει να είναι παπαγαλία. Το να βάλει η επιτροπή μια “ψαγμένη” άσκηση στατιστικής είναι ηλίθιο. Από τη στατιστική αν σου χρειαστεί κάτι στο μέλλον θα είναι στανταρ πραματάκια και θα πρέπει να ξέρεις να κάνεις 5 βήματα. Άμα μπλέκαμε ιστορίες με περίεργες μεταβλητές, εξισώσεις κλπ απλά θα χάναμε την ουσία.
ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ δεν έχω άποψη, αλλά το αντίστοιχο αοδε στη θετική (βιολογία) παρότι θα περίμενε κανείς να ναι παπαγαλία δεν ήταν. Και δεν εννοώ τις ασκήσεις, οι ασκήσεις ήταν που είχαν παπαγαλία. Εννοώ ότι κατα τη διάρκεια της χρονιάς ξεσκονίζεις τόσο άσχημα το βιβλίο και μπλέκεις τόσο το κάθε κεφάλαιο μεταξύ του με ερωτήσεις που πριν γράψεις κάποια θέματα (νταξει κυρίως φροντιστηρίου) έπρεπε να τα σκεφτείς όσο και τα μαθηματικά ξέρω γω. Τουλάχιστον έτσι την εξέλαβα εγώ. Χημεία ισχύει μια απ΄τα ίδια με τα μαθ γεν
Γενικότερα είμαι της άποψης ότι αν δεν κάτσεις να κάνεις ουσιαστικό διάβασμα και να μπει στο πετσί σου κάθε θεώρημα, κάθε τύπος ή κάθε διαδικασία στη βιολογία ξέρω γω είναι σχεδόν αδύνατο να χτυπήσεις 19.000+ μόρια.
Και ξαναλέω, είναι ανάλογα και με το φροντιστήριο που πήγε ο καθένας. Κάποια φροντιστήρια σε ωθούν στην παπαγαλία, άλλα όχι. Εμένα ο ένας φυσικός μου με ωθούσε αρκετά σε αυτή αλλά δεν υπάκουγα :b. O μαθηματικός απ’ την άλλη καθόταν κι έκανε κάτι δίωρα μαθήματα που λεγες τι στο διάολο καθόμαστε και αναλύουμε τόσο το καθετί, μέχρι που έφτασε απρίλιος και συνειδητοποίησα ότι κάποιες λεπτομέρειες που παίζαν σημαντικό ρόλο τις έπαιζα στα δάχτυλα σε αντίθεση με άλλους που τις είχαν παπαγαλίσει καααποτε και τώρα τις ξαναδιαβάαααζανε

Ουφ να πω και εγώ και την άποψή μου,μιας και ιντερνετικά μαζί τα περνούσαμε αυτά και μοιραζόμασταν και τότε τις απόψεις μας,σε τούτο εδώ το φόρουμ.
Αρχικώς,πως στο διάολο περνά έτσι ο καιρός.Σαν τώρα θυμάμαι που ο Sylas έλεγε θέματα για την θεωρητική εδώ και είχε τρομακτικό ποσοστό επιτυχίας!:lol:
Στην συνέχεια,οι πανελλαδικές κυρίως λόγω της πίεσης και της τεράστιας σημασίας που έχουν πάρει από τον κοινωνικό περίγυρο του κάθε μαθητή φαντάζουν σαν Ιερά Εξέταση.Φυσικά το πέρασα και εγώ αυτό αλλά αν θέλετε λίγο το ότι ήξερα τι ήθελα,λίγο το ότι είμαι και λίγο παραλίας και σε ένα παράλληλο σύμπαν γενικά,με βοήθησαν στο να σκέφτομαι θετικά.
Παπαγαλία σαφώς και υπάρχει.Παντού.Βασικά δεν αντιμετωπίζονται τα ίδια τα μαθήματα με έναν πιο σωστό τρόπο παρά μόνο με έναν “παπαγαλίστικο”.Τα μαθήματα από άποψή ενδιαφέροντος είναι τρομερά στην τρίτη Λυκείου.Δηλαδή 'νταξ στην θεωρητική κάνεις Πλάτωνα να 'ουμ και άμα λάχει τραβάς και δύο-τρεις από την καύλα που σου προξενεί ο Μύθος Του Ηρός.Θυμάμαι να το διαβάζω και να νιώθω ένα δέος που όμοιο του είχα ξαναζήσει μόνο όταν οι Maiden έπαιζαν το Rime Of The Ancient Mariner:D.Nα μην σχολιάσω βέβαια την φράση “Αιτία ελομένου,θεός αναίτιος” που εντάξει μόνο και μόνο για κάτι τέτοια αξίζει να πας τρίτη Λυκείου!!
Έλα που όμως τα τόσο όμορφα μαθήματα τα ευνουχίζουν και τα καταστρέφουν κανονικά…
Κατά την άποψή μου λοιπόν δεν μαθαίνεις να διαβάζεις στις πανελλαδικές.Αποκτάς ίσως μία νοοτροπία “Πρέπει να διαβάσω” αλλά σε καμία περίπτωση δεν μαθαίνεις να διαβάζεις σωστά.Η κριτική σκέψη πάει περίπατο.Εκεί είναι το θέμα.
Οι εξετάσεις για την εισαγωγή στην ανώτατη εκπαίδευση πάντα θα διακατέχονται από μία επιπλέον πίεση μην γελιόμαστε.Δεν γίνεται να τις αποφορτίσουμε από αυτόν τον παράγοντα.Το θέμα είναι να προάγουν τους καλύτερους.Και όχι δεν το κάνουν.Περνάνε οι καλύτεροι παπαγάλοι.Πάντα.Το θέμα είναι ότι αν θέλετε “πρέπει να κάνεις λίγο τον μαλάκα για μία χρονιά”.Να μην σκέφτεσαι τι διαβάζεις απλά να το διαβάζεις,να μαθαίνεις τον τρόπο με τον οποίο λύνεται και τέλος.Υπάρχουν άτομα που το κάνουν αυτό,ξέροντας ότι είναι μία μόνο χρονιά και έχοντας ένα στόχο στο μυαλό τους,αλλά υπάρχουν και άλλα που 'ντάξει είναι η τρανή απόδειξη της επιστημονικής αποτυχίας του συστήματος και της παιδείας.Θυμάμαι μία φορά στους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς,σε μία σχολή που θέλει 19 καιιιιιιιιιιιιιιιι,για να μπεις,να λύνει ένας καθηγητής μία άσκηση και ένας τύπος,που θεωρούταν και το “φυτό” να ρωτά
"Κύριε πως την κάνατε την διαίρεση;"
Και όλοι κοιταζόμασταν μέσα στο αμφιθέατρο και ο καθηγητής με ένα αμήχανο ύφος απαντά "Εεε όπως κάνουμε όλες τις διαιρέσεις…"Τρίτο έτος όλα αυτά έτσι.Ή βάλτε με να ξαναγράψω Πλάτωνα τώρα που έχω διδαχθεί μία σχετική ανάλυση πάνω στην Πολιτεία,και βάζω στοίχημα ότι θα τα πάω χάλια με τα στάνταρ και τις απαιτήσεις των Πανελλαδικών.
Για αυτό βγάλτε από το μυαλό σας τις γελοίες βάσεις και την παραμύθα που πουλάνε.Οκ,μπορεί να λέμε ότι δεν γίνεται 17-18 χρονών παιδί να υφίσταται τέτοια πίεση αλλά από την άλλη είναι σε μία ηλικία που πρέπει να κάνει κάποιες επιλογές.18 χρονών είμαστε όχι 10.Ξεκαθαρίστε,αν μπορείτε,μέσα σας με τι θέλετε να ασχοληθείτε.Ενημερωθείτε σχετικά με σχολές,και να ξέρετε ότι δεν είμαστε όλοι για να γίνουμε επιστήμονες.Επίσης αν κάποιο παιδί δεν τον ενδιαφέρει να τελειώσει και να δουλέψει αμέσως αλλά ίσως να νοιάζεται για μία άλλη πορεία στον χώρο του Πανεπιστημίου γενικότερα και να συνεχίσει τις σπουδές του όσο πάει,βάλτε σοβαρά υπόψιν σας και τα Πανεπιστήμια τα οποία επιλέγετε.Υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε κάποια Πανεπιστήμια.Κρήτη,Πάτρα,Γιάννενα κάνουν,από αυτά που έχω δει,πολύ καλύτερη δουλειά,και στην έρευνα,από τα δύο κεντρικά.

Είναι γτπ ρε η θεωρητική! Ναι μεν μαθαίνουν ωραία πράγματα αλλά ο τρόπος που τα “μαθαίνουν” ειναι απαράδεχτος! Μαθαίνουν λέξεις και όχι το νόημα! (χωρίς αυτό να ισχύει για όλους προς θεού!)

Ήταν να πάω και εγώ θεωρητική(γιατί η σχολή π θέλω είναι στο πρώτο πεδίο) αλλά δεν ήμουν διατεθημένη να παπαγαλίζω! Άσε που σιχαίνομαι τα αρχαια! Δε συγκρίνονται με μαθηματικά-φυσική!

Αλλά βασικά το σύστημα είναι απαίσιο… Είναι αυτό που είπες ότι αυτά που βάζουν στις πανελλήνιες δεν ανταποκρίνονται στην ύλη του βιβλίου και πόσο μάλλον σε αυτά που διδάσκονται μέσα στην τάξη!

Χάλιαααα!

Ρε παντε διαβαστε ρε και αφηστε τα αυτα!:smiley:

Περα απ’την πλακα τα εχω παιξει… Νομικη θελω και μου τη σπαει τοσο πολυ που δεν εχω ελευθερο χρονο!!!

ΠΟΛΕΜΟΣ!:p:p

Χαχαχχα!! Νταξ προσωπική μ άποψη πάντα! Από θεωρητική τα μαθήματα π μ αρέσουν είναι ιστορία και λογοτεχνία (αν και θα προτιμούσα να κάναμε ξένη λογοτεχνία! Και την ελληνική ας την κάναμε στο Γυμνάσιο!):stuck_out_tongue:

Καθίστε καλά εσείς θέλετε και εκδρομή!:stuck_out_tongue:

http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2434%3A05-04-11-&catid=82%3Aanakoinwseis-eksetasewn&Itemid=786&lang=el

ανακοινώθηκαν οι ημερομηνίες.
αντε καλή μας επιτυχία

ρε παιδιά σε όποιον λέω ότι δεν πρόκειται να δώσω πανελλήνιες κάνει λες και του έβρισα την μάνα

τόσο κακό είναι να μην δώσεις πανελλήνιες δηλαδή? :?

όχι βέβαια ότι γουστάρει κανείς

την τάξη θα την περάσεις;

ναι ρε

αφού σε ΕΠΑΛ πάω :stuck_out_tongue:

Λες και όλοι εμείς που έχουμε δώσει είδαμε και καμιά τρομερή προκοπή… Σε αντιμετωπίζουν κάπως απλά επειδή πας αντίθετα στη νοοτροπία της συντριπτικής πλειοψηφίας. Τώρα, η αλήθεια είναι ότι οι πανελλήνιες σου δίνουν βασικά τις διεξόδους για το τι να κάνεις αργότερα στη ζωή σου, γι’ αυτό άλλωστε δίνουν λίγο-πολύ όλοι. Αν έχεις σκεφτεί κάποια εναλλακτική που θεωρείς ότι σου ταιριάζει περισσότερο, τόσο το καλύτερο για σένα! Μην την πάρεις όμως έτσι ελαφρά την απόφαση γιατί είσαι σε μεταβατική φάση ούτως ή άλλως και πρέπει να κάνεις επιλογές κοιτώντας και το μέλλον σου

Επίσης, πρέπει κι εγώ να πω ότι, όταν σκέφτομαι την τρίτη λυκείου, εντυπωσιάζομαι με το σοβαρό διάβασμα που έκανα (σε μεγάλο βαθμό χάρη σε καθηγητές φροντιστηρίου που εκτιμώ βαθύτατα). Ήταν μεγάλη αλλαγή για μένα, και χρήσιμη εμπειρία, καθώς πάντα εφήρμοζα το νόμο της ελάχιστης προσπάθειας στο σχολείο -με επιτυχία8)

Floydized πες τα για τ αρχαία ρε!! Σύντεκνος κι εσύ?:stuck_out_tongue: Σε ποια σχολή είσαι?