Πανελληνιες

Στο τελευταίο μέρος του ποστ σου τα λες πολύ ωραία αλλά μ’αυτό θα διαφωνήσω ή, για να το θέσω καλύτερα, θα πω πως εξαρτάται πολύ απ’την προσωπικότητα του καθενός. Εγώ τότε έμαθα να διαβάζω, με ό,τι μπορεί να συσχετίζεται αυτό (και είναι πολλά με τα οποία συσχετίζεται, όπως αναλύω παρακάτω). Και κάτι ακόμα, θεωρώ ότι αυτή η “μεθοδολογία” διαβάσματος, αν θες, και αναφέρομαι περισσότερο στα Μαθηματικά και σε παρεμφερείς κλάδους όπου υπάρχει μία πεπατημένη για τον τρόπο που εκπαιδεύεσαι,

[B]Μεγάλη Παρένθεση[/B] (δεν είναι η ακριβής περιγραφή του τι σου μαθαίνανε αλλά εγώ έτσι σχημάτισα τη διαδικασία στο μυαλό μου: Έχεις τα αξιώματά σου, την βάση της θεωρίας που θα αναπτύξεις. Μετά έχεις μία εικασία, έναν συλλογισμό που τον αποδεικνύεις και γίνεται πλέον Αλήθεια (θεώρημα) που κατανοείς σε βάθος και, τέλος, εφαρμόζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου, π.χ. ο τρόπος που μπορείς να εφαρμόσεις τα θεωρήματα της Διανυσματικής Ανάλυσης στα Ηλεκτρομαγνητικά Πεδία.)

άπαξ και την κάνεις κτήμα σου, σε ανεβάζει πολλά επίπεδα ως προς την αντίληψη του τρόπου που κινούνται τα πράγματα ως προς την εκπαίδευση στον τομέα σου και σε βάζει μπροστά από άλλους που, ενδεχομένως, θα κάνουν πράγματα με τρόπο τσαπατσούλικο και θα κυνηγήσουν την εφήμερη γνώση. Με αυτό εννοώ ότι αρχίζεις να μαθαίνεις να έχεις σαφή αντίληψη του πώς περιμένει κάποιος να υλοποιήσεις μια προσδοκία ως προς κάτι που έχεις να μάθεις, που στο μέλλον μπορεί να γίνει κάτι που έχεις να κατασκευάσεις, πώς μπορείς να αξιοποιήσεις ήδη κεκτημένες γνώσεις στο μέλλον και λοιπά. Ασφαλώς, δεν στα δίνουν οι Πανελλήνιες αυτά αμέσως αλλά παίρνεις μια πρώτη γεύση, κι αν καταλάβεις τι ήταν αυτό που δοκίμασες, μπορείς να φας κι άλλο στο πρώτο πανεπιστημιακό έτος. Εν τέλει, παίρνεις το ερέθισμα για να ωριμάσεις αρκετά ως προς την προεπαγγελματική σου (sic) αντίληψη. Όλα όμως εξαρτώνται από το άτομο, το υπόβαθρό του, την ιδιοσυγκρασία του, το όλο στάτους του βρε αδερφέ. Υπάρχουν λοιπόν (ούτε δυστυχώς ούτε ευτυχώς) κι αυτοί που δεν θα τα σκεφτούν ποτέ όλα αυτά και θα έχουν έναν ολόδικό τους τρόπο να βλέπουν την πραγματικότητα. Μπορεί να τους βγει σε καλό, μπορεί και όχι.

Για να μην πλατειάζω, όλα αυτά που συζητήθηκαν μετά το ποστ - “λαίλαπα” της Wilson, ανάγονται σε πολύ πιο βαριά ερωτήματα σε σχέση με το πώς βλέπει ο καθένας μας τα πράγματα ΚΑΙ σε φοιτητικό - επαγγελματικό επίπεδο από μια απλή συζήτηση περί Πανελληνίων. Όπως το έθεσε εύστοχα ο Floydized, όλα αυτά μοιάζουν με ένα κοινωνικό πείραμα. Το λοιπόν, οι Πανελλήνιες για τον καθένα μπορεί να είναι:

  • μια ευκαιρία να μάθεις να διαβάζεις / πραγματοποιείς έναν δεδομένο στόχο μεθοδικά / πείτε το όπως θέλετε (η συντριπτική μειοψηφία, στην Ελλάδα βρίσκεστε άλλωστε)
  • μια ευκαιρία να βγάλεις από μέσα σου το φυτό που κρυβόταν πάντα (τώρα το αν θα κερδίσεις κάτι σαν μαθητής - άνθρωπος, πάλι εξαρτάται, δε μπορώ να είμαι απόλυτος)
  • μια ευκαιρία να επιδεικνύεσαι σε όλους για τα μόριά σου (και καλά επιστήμονας φάση, για να καταλήξεις του χρόνου να τα ξύνεις σε μία φοιτητούπολη ή ακόμα και στο σπίτι των γονιών σου)
  • μια ευκαιρία να τα ξύσεις για άλλη μια χρονιά στο σχολείο (το τι θα κάνεις μετά δεν το ξέρει κανείς, μπορεί να πιάσεις το Τζόκερ, μπορεί να γίνεις υπερεπιτυχημένος υδραυλικός, πάντως το να καταπιαστείς με επιστήμη λίγο δύσκολο, εκτός αν είσαι μεγαλοφυία οπότε ΟΚ)

(Τελικά πλατείασα) Εν κατακλείδι, τα πάντα έχουν υπέρ και κατά, δεν υπάρχει άσπρο - μαύρο. Εσύ αποφασίζεις ανάλογα με το ποιος είσαι, τι δυνατότητες θεωρείς ό,τι έχεις ή τι δυνατότητες θέλεις να θεωρείς ό,τι έχεις, και εδώ ακριβώς είναι ακριβώς είναι που εμφανίζεται το μέτρο της οξυδέρκειας, και αναλαμβάνεις μετά να υποστείς τις συνέπειες των επιλογών σου, αν υπάρξουν.

Και επειδή θα σκάσω αν δεν το πω, αν και δεν συνδέεται άμεσα με το μέτρο επιτυχίας - ευτυχίας (= πού καταλήγει τελικά ο καθένας) κάποιου στη ζωή (για την ακρίβεια, είναι εντελώς άσχετο), η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων δεν έχει την παραμικρή αντικειμενική αντίληψη για το μέχρι πού παίρνει το παιδί τους να πάει με τα εφόδια που έχει. Όσο για τα ίδια τα παιδιά, ενώ μεγαλώνουν σε μία εποχή που (τα περισσότερα από αυτά τουλάχιστον) έχουν τα πάντα, όλο και ευνουχίζονται ως προς την συνείδησή τους για το ποιοι είναι, τι μπορούν να κάνουν στη ζωή τους, τι θα ΠΡΕΠΕΙ να κάνουν αύριο - μεθαύριο για να επιβιώσουν και τα λοιπά. Και δεν θεωρώ ότι όλοι οι άλλοι λαοί είναι ανώτεροι ως προς αυτό ή κάτι παρόμοιο ούτε μου δίνω το αλάθητο αλλά, διάολε, όταν θέλουν να μου κάνουν τους πάντες όλους επιστήμονες σε μία χώρα όπου τα ιδρύματα και το σύστημα αυτό καθ’ αυτό είναι σάπια όσο δεν πάει, τι να θεωρήσω;

Μετρήστε πόσους γνωστούς και φίλους με την επωνυμία “φοιτητής” ξέρετε που τα ξύνουν για μέρες - μήνες - χρόνια στην τριτοβάθμια χωρίς να μπαίνουν καν στον κόπο να κάνουν μια δουλειά “του ποδαριού” (ως προς τα λεφτά γιατί καμία τίμια δουλειά δεν είναι ντροπή, μην παρεξηγηθούμε), έστω για να μην τα τρώνε απ’ τους γονείς τους, και θα καταλάβετε. Μπορεί να τα φέρει τούμπα η τύχη και αυτοί αύριο να τρώνε με χρυσά κουτάλια αλλά πόσο πιθανό είναι να συμβεί αυτό; Και αν συμβεί, τι αξία θα έχει;

Leviathan,ναι δεν αμφιβάλω.Στις θετικές/τεχνολογικές κατευθύνσεις γίνεται αυτό,βάζεις μία δομή στην σκέψη σου,πως θα κινηθείς κτλ.Και πάλι όμως θεωρώ ότι ναι μεν κάποιος που καταλαβαίνει τι γράφει μπορεί να αποκτήσει ψηλό βαθμό αλλά το ίδιο μπορεί να συμβεί και με έναν άλλο ο οποίος δεν είχε και τόσο ιδέα περί του μαθήματος,απλά παπαγάλισε,στα πλαίσια των θετικών μαθημάτων,έγραψε έναν βαθμό και πέρασε.

Σίγουρα θα υπάρχουν παιδιά,και ξέρω μάλιστα,που όντως αποκτήσανε μία νοοτροπία κτλ.Αλλά ξέρω και άλλα που δεν είχαν ιδέα και απλά έγραψαν κάτι 17 στα μαθηματικά,όταν ο μέσος όρος είναι 9 π.χ.,και μετά νόμιζαν ότι είναι επιστήμονες.Ο χρόνος ελπίζω να με δικαιώσει.

Στις θεωρητικές κατευθύνσεις όμως δεν υπάρχει επιλογή.Άντε ίσως λίγο στο συντακτικό να έχεις μία νοοτροπία αλλά σε όλα τα άλλα πας με κλειστά τα μάτια.Παπαγάλος και άγιος ο θεός.Και πώς να κάνεις αλλιώς όταν θα έρθεις αντιμέτωπος με τον διορθωτή ο οποίος στις πανελλαδικές θα έχει στο ένα χέρι το στυλό,στο άλλο το βιβλίο της Ιστορίας και θα πηγαίνει λέξη λέξη πάνω από το γραπτό σου για να διορθώσει;Πραγματικά βάζω στοίχημα και το σπίτι μου ακόμα ότι άμα πάω να ξαναδώσω,έτσι για το γαμώτο,και γράψω στο γνωστό για παράδειγμα κάποια πράγματα που πλέον ξέρω καλά αλλά δεν θα τα αναφέρει το βιβλίο ρητώς,θα μου κόψουν-ο θεός ξέρει πόσα-.Οπότε εκεί,η κριτική σκέψη όχι μόνο πάει περίπατο,τρέχει και φουντάρει.

Έχεις τα Παιδαγωγικά,τους καλύτερους παπαγάλους όλων των εποχών όμως,και σου πουλάνε μούρη,ότι και καλά σπουδάζουν ΚΑΤΙ επειδή η βάση είχε κοντά στο 19.Και έχεις,δεν θα πω τον δικό μου κλάδο,αλλά τους Φιλόλογους για παράδειγμα,που εκεί να δεις ΔΙΑΒΑΣΜΑ και ΕΠΙΣΤΗΜΗ και κάθονται και τους ακούνε τους μαλάκες από τα παιδαγωγικά και υποτιμούν την ίδια τους την επιστήμη.ΠΑΠΑΡΙΑ.Δυστυχώς η περιρρέουσα ατμόσφαιρα που ντύνει την εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο είναι άστα να πάνε στο διάολο.Το λέω και το ξαναλέω.Ενημερωθείτε μην πηγαίνετε με ότι μαλακία λέει ο καθένας.Παλιά είχαμε το “Γιατρός και Δικηγόρος” τώρα έχουμε το “πιο έχει μεγαλύτερη απορρόφηση”.Δηλαδή είναι τρομακτικό.Άσε που είναι τελείως λάθος καθώς οι συνθήκες ανά δύο χρόνια στην αγορά εργασίας πάνε και έρχονται.

Τώρα στις τελευταίες δύο παραγράφους έχεις το δίκιο όλου του κόσμου αλλά άντε τράβα να βγάλεις άκρη.Οι ίδιοι είναι,σε τρομακτικά μεγάλο ποσοστό,που συμμετέχουν και σε παρατάξεις κτλ και δεν ξέρουν να μιλάνε.Όταν θα κάνουμε τον κόπο να βάλουμε και κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά στην παιδεία μας τα ξαναλέμε.Μέχρι τότε καλή παπαγαλία.

Και επειδή πας σε ΕΠΑΛ; Αν σε είχα μαθητή, αίμα θα έφτυνες να περάσεις το μάθημά μου (εκτός αν όντως είσαι καλός μαθητής ή έστω άνω του 10 αντικειμενικά).
Σας καλομάθανε με το να σας περνάνε έτσι απλά… show no mercy :stuck_out_tongue:

Αντε κ καλο μας πουλο.

Τα προγνωστικα του ΛΕΡΗ για θεωρητικη:

Γνωστο: Πολιτεια
Λογοτεχνια: Κρητικος / Αντικλειδια
Λατινικα: Ο Μανιος Κουριος Δεντατος
Εκθεση: Κατι κουλο τελειως
Αγνωστο: Σχετικα βατο

[SIZE=“4”]1ον: Ποιος είναι ο δικός σου κλάδος[/SIZE] ααα ξαναρώτησα πες!:stuck_out_tongue:
Ένα από τα λίγα πράγματα που πραγματικά χάρηκα φέτος στη σχολή ήταν ο μπούλος επικών διαστάσεων που πήραν όσοι ήρθαν με τη νοοτροπία λυκείου ΜΟΝΟ στο μυαλό τους.

  • Κάνανε τις πιο καθυστερημένες ερωτήσεις έβερ απλά επειδή δεν βάζαν το ρημάδι τους να σκεφτεί.
  • Επεδίωκαν να συμμετέχουν στο μάθημα λέγοντας μαργαριτάρια ή επιδεικνύοντας γνώσεις με τη λογική “κερδίζω συμπάθεια καθηγητή”, η οποία φυσικά είναι τελείως ανεδαφική, γιατί είσαι ένα random άτομο από τα 200.
  • Κρατούσαν σημειώσεις ΕΠΙ ΛΕΞΕΙ τα λόγια του καθηγητή, λες και αν παρέλειπαν το άσχετο σχόλιο που του ήρθε στο μυαλό και είπε θα καταστρεφόταν το σύμπαν και επιπλέον έπρηζαν πιο κουλ -και ίσως βαριεστημένα- άτομα σαν εμένα “ΤΙ ΕΙΠΕ?? ΤΙ ΕΙΠΕ??”
  • Επιχείρησαν να μάθουν απ’ έξω ύλες 100 σελίδων και πήραν τα 3 του Καράμπελα.

Γενικά, το μόνο που ΔΕΝ έκαναν ήταν να επιστρατεύσουν την κριτική σκέψη, τη σωστή μελέτη και την εις βάθος ανάλυση. Σε μερικά μαθήματα απαιτούνταν ακριβώς αυτό και ήταν μια απόλαυση να θριαμβεύει και για μια φορά το μυαλό επί της μηχανικής παπαγαλίας!! Θα συμφωνήσω για το ότι είναι πιο επιστημονικά τα πράγματα στη Φιλολογία (εκεί είμαι, αν δεν το καταλάβατε:wink:) σε σχέση με τα Παιδαγωγικά (όλοι ξέρουμε για “παλούκια” όπως Καλλιτεχνικά, Κουκλοθέατρο, Εισαγωγή στη μουσική).

[I][SIZE=“4”][B]ΛΕΡΗ:[/B][/SIZE][/I]
Όχι. Αριστοτέλης θα πέσει πάλι, κόβω το χέρι μου. Πολιτεία, ή ακόμα καλύτερα Πρωταγόρας, θα πέσει την τελευταία χρονιά πριν αλλάξει το σύστημα ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ:roll:
Λατινικά δεν θυμάμαι Χριστό.
Ιστορία/Λογοτεχνία/Έκθεση πάντα επηρεάζει λίγο η επικαιρότητα, μια καλή καθηγήτρια μπορεί να κάνει αρκετά ακριβείς προβλέψεις. Μην περιμένετε το “Πτώχευση: Γιατί είναι καλή επιλογή για τη χώρα μας”, κουλό όμως πάντα :stuck_out_tongue:
Άγνωστο σχεδόν πάντα είναι βατό.

Καλή επιτυχία παιδιά μου, θα χαρώ να σας δω να λιώνετε του χρόνου στις σχολές παρέα μας και ν αναρωτιέστε what all the fuss was about!:smiley:

Πατατα μην τρελαινεσαι ρε. Και αυτοι που περασανε πανελληνιες μεγαλη προκοπη ειδανε νομιζεις? Για τις περισσοτερες των περιπτωσεων απο σχολες, το χαρτι που θα παρεις θα σου χρησιμευει για κωλοχαρτο ετσι οπως εχουν γινει τα πραματα στην παιδεια σημερα και θα βλεπεις καποιον που δεν εχει περασει σε καποιο πανεπιστημιο αλλα εχει πρακτικη να σε τρωει λαχανο.
Ναι φυσικα δεν ειναι ο κανονας αυτος αλλα οι πιο πολλοι ενδιαφερονται να βρουν εναν φτηνο υπαλληλο που θα τους βολευει.

Κι εγω που εδωσα πανελληνιες και περασα σε ΤΕΙ, κατελληξα να παιρνω “πτυχιο” απο ΙΕΚ αλλα ξερεις κατι? Αυτο που σπουδασα το γουσταρω και ψαχνομαι και μονος μου αν και δεν εχω καποιο δυνατο χαρτι στα χερια μου. Αν σου αρεσει και προσπαθησεις να γινεις καλος μπορεις να γινεις και χωρις πανελληνιες.

αυτος ο κρητικος μια ζωη πεφτει.απο τοτε που εδινα εγω.και τωρα τελειωνω τη σχολη:p:?

Α ναι, ξέχασα να τονίσω ότι ο Κρητικός δεν πέφτει. ΠΟΤΕ. :stuck_out_tongue:

[SPOILER]ΠΟΤΕΕΕ
Σε φάση θα έρθει η συντέλεια του κόσμου αν πέσει ο Κρητικός.[/SPOILER]

καλη επιτυχια τσακαλια οσοι γραφετε…

Καλή επιτυχία σε όσους αρχίζουν αύριο
Να μην είστε αγχωμένοι,όλα θα πάνε καλά

quoted for truth! :lol:

και τη χρονιά που έδινα εγώ όλοι μα όλοι θεωρούσαν δεδομένο ότι θα πέσει ο κρητικός, τόσο που οι περισσότεροι πριν από την ημέρα που δίναμε το μάθημα διάβαζαν μόνο σχόλια από τον κρητικό. μόνο η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο είχε προβλέψει ότι θα πέσει η σονάτα, που τελικά αποτέλεσε και το θέμα των εξετάσεων.
λοιπόν ναι, τη χρονιά που θα πέσει ο κρητικός, θα έρθει και η συντέλεια του κόσμου. :stuck_out_tongue:

κατά τα άλλα, καλή επιτυχία σε όσους και όσες δίνουν φέτος πανελλήνιες. να ξέρετε πως το άγχος είναι το τελευταίο που χρειάζεται. η ουρά έμεινε. ό,τι έχετε κάνει μέσα στη χρονιά, θα αποτυπωθεί και στην κόλλα.

Aυτό.Δε χρειάζεται άγχος.Δεν είναι τίποτα το τρομερό.Αν έχει γίνει καλή προετοιμασία όλα καλά θα πάνε.

λοιπον, οσοι δινετε απο αυριο πανελληνιες ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ αυτη τη στιγμη το μυαλο σας! ξεχαστε το αγχος και τις μαλακιες. ειναι ενα απο τα πιο μικρα “βασανιστηρια” της ζωης αλλα ειναι το πρωτο. μην σας πιανει λοιπον αγχος και μαλακιες. 10-15 μερες ειναι, στρωθειτε, ακομη πιο πολυ, ξεχαστε το ροκινγκ και ΟΛΑ τα αλλα, αφοσιωθειτε στο (οσο) διαβασμα σας και στο τελος ο απολογισμος θα εχει θετικο προσημο.

καλη επιτυχια!

και επειδη εχω περασει και απο τις 2 φασεις:
-οσοι ειστε στο οριο να το γαμ**ετε και εχετε φρικαρει ολη τη χρονια καντε [B]λιγη υπομονη, μην μαλακιστειτε στο τελος[/B], θα ειναι ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ μπορειτε να κανετε.
-οσοι εχτε μαλακιστει επαρκως ολη τη χρονια η εστω τωρα τελευταια, [B]σοβαρευτειτε[/B], [B]χρονος υπαρχει[/B]. [B]υπαρχουν μαθηματα που και με ελαχιστο διαβασμα τα παλευετε[/B] ΑΝΕΤΑ, πλην μαθηματικων και φυσικης ισως.

αντε, δυναμη!

Αυτό που είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Δεν χρειάζεται να αγχώνεστε! Δεν λέει τίποτα! Περισσότερο κακό παρά καλό θα σας κάνει το άγχος. Γιαυτό όχι άγχος και προπάντων να έχετε ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στις δυνάμεις σας! Να στε σίγουροι ότι αν έχετε θετική σκέψη όλα θα πάνε καλά…!! Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά…!! :slight_smile:

καθολου αγχος μαγκες.να κανετε οτι εκανα και εγω[SPOILER]στα γκουντις και την επομενη μερα εγραφα ιστορια(τοτε με το συστημα που εδινα εγω)8)[/SPOILER]

Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν. Δείτε το σαν εξετάσεις του σχολείου και μην αγχώνεστε.Δεν είναι τπτ το τρομερό. Όσοι έχουν διαβάσει γράφουν ,καθώς αυτά που βάζουν είναι απλά θέματα που τα διδάσκεστε μια ολόκληρη χρονιά.
:wink::rockon:

εδινες 9 μαθηματα ε?

Και μην ξεχνάτε ότι ο romantic_7 πέρασε ιατρική άρα όλοι μπορούν να περάσουν εκεί που θέλουν:!:

Και μεις που δε διαβάσαμε σχεδόν καθόλου κάτι κάναμε, μην τα παρατάτε ποτέ παιδιά… :stuck_out_tongue:
Απλά είχα 0 άγχος εκτός ξες ακριβώς πριν φέρουν τα θέματα

Φανταστείτε εσείς δηλαδή που διαβάσατε, αν είστε ήρεμοι και σκέφτεστε καθαρά, τι μπορείτε να κάνετε. Ότι και αν πέσει, διαβάστε το θέμα 10 φορές και αν δεν σας έρχεται, προσπαθήστε να κάνετε συνειρμό με κάτι που έχετε ξαναδεί/ξανακάνει

[SIZE=“3”]ΕΚΘΕΣΗ: ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΠΛΟ: 1)ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΚΛΙΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΜΑΘΑΙΝΑΝΕ ΟΛΗ ΤΟ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΑ ΤΟΥΜΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ(φορείς παιδείας, πνευματικοί άνθρωποι, επαναπροσδιορισμός ηθικών αξιών, πολιτεία). 2) ΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ-ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ή ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ/ΕΠΗΡΡΕΑΣΕΙ ΤΟ ΤΑΔΕ ΠΡΑΓΜΑ, ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΑΝΑ ΤΟΜΕΑ (πνευματικό, ηθικό, πολιτικό, οικονομικό, πολιτισμικό, οικολογικό κλπ)[/SIZE]

πέρσι με 10 ώρες τη χρονιά διάβασμα έκθεση(έχασα πόντους γιατί δεν έβαλα τίτλο στο άρθρο να φανταστείς), 2 εκθέσεις και 3 περιλήψεις το πολύ γραμμένες, αλλά με το παραπάνω κόλπο που με είπε ο καθηγητής του φροντιστηρίου έγραψα 16 χωρίς να “ξέρω” το θέμα. Μετράει, δοκιμάστε το αν τα παίξετε

Μην πάτε νηφάλιοι να γράψετε και όλα καλά θα πάνε! :smiley: