Πανελληνιες

Τι παίχτηκε με την έκθεση τελικά;

χα σωστός ο αιώνιος. Και τώρα που τέλειωσε η κατά τ’ άλλα επίπονη διαδικασία των πανελληνίων, καλό θα ήταν να μη λέμε μεγάλες κουβέντες στη ζώη μας.

γιαγιακα μοουντ οφ.

εκθεση εγραψα χαμηλοτερα αποτι περιμενα τελικα αλλα νταξει δεν με χαλασε, ειχα αποκλιση βασικα που με εριξε, αλλα ο ενας βαθμολογητης μου βαλε οντως 87 :stuck_out_tongue:

Ισχυει. Για ορισμενους, now comes the pain. :stuck_out_tongue:

87(και μόνο από τον έναν από τους 2, ο άλλος λογικά έβαλε 71 άρα 14,2) πάντως δεν είναι 90+. Τωρά αυτά που λες με τις αποκλίσεις, δεν έχει σοβαρή σχέση. Δηλαδή άμα σου καθόταν τρίτος βαθμολογητής που θα έβαζε λιγότερο από το 70(που θα σε έστελνε σε 3ο), τότε πάλι το ίδιο δεν θα είχες;

17,647.
Εκθεση εγραψα 17,4 εγω.
Νομικες θα ανεβουν στην αθηνα και θεσαλλονικη,για πτωση ακουω στην κομοτηνη!
Βλεπουμε…

Mανια με αυτη τη νομικη πουχουν ολοι.

4 χρονια αγαπης ειναι αυτα φιλε!

αν δεν το θελετε πραγματικα να μπειτε νομικη η αν δεν το εχετε πολυ με την αποστηθιση προσεχετε τι πατε να κανετε γτ γενικα η σχολη αυτη για τους υπολοιπους ειναι ΠΑΡΑ πολυ βαρετη (μιλαω με βαση συζητησεις π εχω κανει με κοντινα μ προσωπα που ειναι εκει).

θα διαβει κιαλλος τις ηρωικες πυλες του ΔΠΘ:p

deadmeat κανεις λαθος.η νομικη δε χρειαζεται αποστηθιση ουτε στο μισο απο τις αλλες σχολες της θεωρητικης.

deadmeat για να βγαλει καποιος τα μορια που θα τον κανουν να περασει νομικη,κατι θα σκαμπαζει απο αποστηθιση!:wink:

τα θεματα εξετασεων στη νομικη ειναι συνηθως πρακτικα.δεν θα σου κανει κανεις μια ερωτηση και θα πρεπει να του κατεβασεις το βιβλιο απ εξω για να απαντησεις.διαβαζεις τα βιβλια,μαθαινεις αυτα που πραγματευονται,ανοιγεις μετα τον κωδικα και γραφεις.
(νταξει δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται,για την ακριβεια ειναι παλουκι αλλα να αποστηθιζεις για μενα χασιμο χρονου ειναι.καποιοι γνωστοι μου το κανουν.δεν ξερω εμενα μου φαινεται τελειως ανωφελο)

δεν εχω ιδεα απο αλλες σχολες. στη νομικη πανωτς π ξερω αρκετα ατομα βλεπω οτι η παπαγαλιζεις του πουστη κ περνας η κανεις σκονακια. με μετριο διαβασμα δεν εχω δει πολλα ατομα να τη βγαζουν.

εχεις δικιο σε αυτο βιλοροκι, δεν μπορω να πω. απλως εμενα μ φαινεται πολυ βαρετη γενικοτερα η διαδικασια της αποστηθισης…

ρε μιντναιτ νομιζω οτι οι πιο πολλες ερωτησεις εκει ειναι συνδυαστικες κ κρισεως. για να τις απαντησεις πρεπει να ξερεις πολυ καλα τον εκαστοτε κωδικα. δεν μπρεις να μαθεις 10 βασικα πραγματα και να πας με το σταυρο στο χερι γτ αν σου πεσει κατι λιγο περιεργο θα φας πουλο. (υποθετικα μιλαω παντα ε, δεν ξερω κ τελεια την κατασταση)

Τι να πουν και κάτι Φιλολογίες,που μπαίνεις να παρακολουθήσεις μάθημα και η παπαγαλία έχει ποτιστεί σε κάθε φοιτητή,μιλάμε για άγριες καταστάσεις.

αρχικα ταυτιζεις την αποστηθιση με την παπαγαλια.σωστοτατος κατα τη γνωμη μου γιατι και εγω ετσι τα ταυτιζω.πολλα μαθηματα εδω εχουν υλη πανω απο 500/600 σελιδες.θα κατσεις να τα μαθεις απ’εξω?για το θεο αν εχεις κουραγιο και ορεξη καντο.αλλα δεν γινεται κατα τη γνωμη μου.το θεμα ειναι οτι διαβαζεις τα βιβλια,μαθαινεις οσο καλυτερα αυτα που λενε και με τη βοηθεια του κωδικα πας και γραφεις.απλα μην ταυτιζετε το μαθαινω/εμβαθυνω στην υλη με το παπαγαλιζω.ειναι διαφορετικα πραγματα.εγω στη σχολη δεν εχω παπαγαλισει ποτε αν και προσπαθησα σε δυο τρια μαθηματα,αλλα δεν το καταφερα.
λες για αυτο να μην εχω παρει ακομα πτυχιο?:stuck_out_tongue:

βασικα αποστηθιση κ παπαγαλια τα θεωρω συνωνυμα. την εμβαθυνση, τη διαχωριζω, ναι… απο κει κ περα κ εγω αυτο π κανεις θα εκανα αλλα βλεπω γυρω μου ατομα που καιγονται να τελειωσουν και εχουν ερθει στη λυση της παπαγαλιας…

βασικα και εγω εχω καει να τελειωσω,αλλα αν με βαλεις να τα μαθω απ εξω μπορει και να με σκοτωσεις.ουσιαστικα ολο αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι η νομικη δεν ειναι ιστορικο/φιλολογια οπου οπως και να το κανουμε θελει να το χεις με την αποστηθιση.και εδω πολλοι το κανουν,αλλα νταξ για μενα ειναι υπερβολη/χασιμο χρονου κατα τη γνωμη μου παντα.αυτα.οριστε γραφω σε 5 ωρες και καθομαι και λιωνω στο φορουμ.:frowning:

Αν δίνονται έτσι τα πτυχία τότε εγώ σίγουρα δεν έχω πτυχίο ακόμα για αυτό το λόγο… 8)

Kοιταχτε να ασχοληθειτε με αντικειμενα που σας αρεσουν πραγματικα και που θα εχουν και καποιο νοημα επαγγελματικα αυριο μεθαυριο. Ο περισσοτερος κοσμος χανει 5 χρονια (minimum) απο τη ζωη του για κατι το οποιο δε προκειται να ακολουθησει ποτε, και μετα χωνεται σε διαφορετικες δουλειες, που θα μπορουσε να τοχε κανει εξαρχης.
Βεβεα υπαρχει και η ασφαλεια του μεταπτυχιακου, στο οποιο μπορεις να παρεις μια διαφορετικη/παρεμφερη κατευθυνση.

Απλα υπαρχει αυτο το κολλημα στο μυαλο των Ελληνων "να μπει το παιδι μου εις το πανεπιστημιον " και ας ειναι Θεολογια. Αφιερωστε λιγο χρονο να σκεφτειτε και να κανετε ενα πλανο, και οχι να μπειτε σε μια σχολη που ειναι κοινωνικα αποδεκτη απαραιτητα.

Βασικά στην πραγματικότητα αυτό το “επαγγέλματα που στο μέλλον θα πετάνε” δεν ισχύει εκτός από κάποια που ούτως ή άλλως θα χρειαστούν ή θα κληθούν απόφοιτοι να εργαστούν σε αυτά λόγω κάποιων συγκυριών που προκύπτουν.

Αυτό που λεμε “αγορά εργασίας” αλλαζει παρα πολυ γρήγορα και ειναι δύσκολο να κανεις προβλέψεις σοβαρές για το τι θα ειναι στον αφρό.

Προφανώς δεν μιλάω σε λογικές "αα εχουμε οικονομικη κριση,τραβα γινε οικονομολόγος’’ κτλ,που κατα βαση ετσι σκιαγραφούν την επαγγελματική προοπτική οι περισσότεροι