Περί σειρών γενικά

Εμπρός λοιπόν καλοί μου Ρώσσοι…

σημερα τελειωσα και την 2η σεζον του Handmaid’s tale…δεν υπαρχει αυτη η σειρα πραγματικα…

Tα Bron/Broen εχουν αναφερθει απο διαφορους κατα καιρους. Δειτε ασαπ !
Επιασα τα Last Man on Earth, και τα 3 πρωτα που ειδα ειναι πολυ ευχαριστα (και 20λεπτα).

το Last Man δυστυχώς κουράζει μετά την 2η και το σταμάτησα, δεν ξέρω αν υπάρχει καν ακόμα…αλλά η πρώτη ήταν απόλαυση

1 Like

συμφωνω για The Last Man on Earth. Καπου καπου το εσωζαν τα guests και τα cliffhangers αλλα και κουρασε το πλοτ και δεν υπηρχε σταθερο characterization. Το εκοψα αρχη τεταρτης.

A έχει και ένα από τα καλύτερα guest ever ε :stuck_out_tongue:

Πολλά υποσχόμενο το Maniac με Καραρο Fukunaga σκηνοθεσία , θεάρα Εμα φακινγκ Στοουν στο καστ, παρέα με τον αλλαγμένο και σοβαρό πλέον Τζόνα Χιλ.

1 Like

Είχα δει το trailer πριν λίγες μέρες. Μου άρεσε μεν αλλά το Netflix γενικά το έχω πάρει από φόβο. Πολλές μετριότητες βγάζει δυστυχώς. Αλλά σήμερα έριξα μια ματιά σε κριτικές.

Ψήθηκα αρκετά.

1 Like

Σου απανταω μετα απο 2 μηνες γιατι δεν ειχα χρονο να απαντησω τοτε και μετα ξεχαστηκα, και γιατι βασικα θυμηθηκα αυτον τον διαλογο με αφορμη το GLOW
(και γιατι πηρα μια καρδουλα σημερα για εκεινο το ποστ μου :stuck_out_tongue: )

Το GLOW ειναι μια υπεροχη σειρα, που απο το 5ο επεισοδιο της πρωτης σεζον και μετα γινεται πραγματικα πολυ ενδιαφερουσα, αν και στην αρχη με ειχε μουδιασει λιγο. Αυτη η σειρα λοιπον τοποθετειται χρονικα στα mid-1980s, και συγκεκριμενα δειχνει αυτο: https://en.wikipedia.org/wiki/Gorgeous_Ladies_of_Wrestling

Στη σειρα λοιπον, η οποια περιγραφει το κλιμα της εποχης στο Hollywood των 1980ς οσο καλυτερα μπορει και με εναν χιουμοριστικο φυσικα τονο, θα βρεις κυριολεκτικα εκατονταδες μη-politically correct αναφορες, αστεια, καταστασεις, προσωπα κτλ. Μιλαμε τωρα για πληρη εκθεση σεξισμου, ρατσισμου, στερεοτυπων και πατριαρχιας. Με την απαραιτητη κριτικη σε αυτες τις καταστασεις φυσικα. Για μενα δεν διαφερει και παρα πολυ με αυτο που κανει το GLOW με αυτο που εκανε το That 70s Show για την δεκαετια των 1970s.

Το οτι η εθνικοτητα του Fez δεν διευκρινιζεται καν γινεται επιτηδες, προκειμενου να δειξουν οι δημιουργοι οτι για τους white suburban americans των 1970s δεν ειχε καμια σημασια, αφου τους εβλεπαν ολους απλα ως λατινους/σπανιολους. Η Jackie εξελισσεται κατα τη διαρκεια της σειρας φυσικα και ξεφευγει πολυ μακρια απο το στερεοτυπο της bimbo, αλλα ο τροπος με τον οποιον παρουσιαζεται ειναι ισως ενα στερεοτυπο που ειναι μεχρι και σημερα πραγματικο. Στην επαρχιακη Αμερικη, υπαρχει ενα ανησυχητικα μεγαλο ποσοστο jocks και cheerleaders, οι οποιοι μεγαλωνουν και μπαινουν στην εφηβεια με στοχο να πετυχουν στη ζωη τους ακριβως αυτο που δειχνει η σειρα. Δε μπορω να φανταστω καποιος να βλεπει αυτην την κατασταση στη σειρα και να μην σκεφτεται πως η σειρα την παρουσιαζει ως κατι γελοιο και αρνητικο.

To god bless america του πατερα παρουσιαζεται καθολη την σειρα ως κατι αστειο και αρνητικο επισης. Υπαρχει πιο γραφικη φιγουρα απο τον πατερα στη σειρα? Το ιδιο και η αποψη του για τον κομμουνισμο, η οποια παρουσιαζεται ως γραφικη. Η μανα παρουσιαζεται επισης ως γραφικη και αστεια, καθως το μονο που την ενδιαφερει ειναι να φτιαχνει cookies και φαγητα για τους γειτονες και τα παιδια και ολα να ειναι ανθηρα και ομορφα.

Τα ονειρα της Donna και η σταση της απο την αλλη παρουσιαζονται ως θετικα, και ο χαρακτηρας της μεταβαλλεται στον πιο πρωταγωνιστικο ρολο μεσα στην σειρα στις επομενες σεζον απο τις πρωτες 1-2, και η σειρα μας κανει να καταλαβουμε τις επιθυμιες της και την εξελιξη της. Το κονσερβογελιο ειναι σημειο των καιρων (Friends, και καθε αλλο διασημο sitcom) και πλεον εχει εκλειψει. Το ιδιο και το φτηνο χιουμορ οπως τα παραδειγματα που αναφερεις. Για την τοτε εποχη ομως (μιλαμε πριν 20 χρονια περιπου) ηταν χιουμορ με το οποιο γελουσε ακομα ο κοσμος, γιατι δεν το ειχε συνηθισει. Και σε 20 χρονια απο τωρα αμα καποιος συνεχισει να κανει χιουμορ με το “meta” της φασης, θα φαινεται γελοιο, αλλα για τωρα δουλευει.

Δε μου αρεσει σε κανεναν να λεω πως ειναι snowflake, οποτε δε θα το ελεγα ουτε σε σενα. Απλως μου φαινεται πως πιεζεις λιγο τον εαυτο σου να γειρει η πλαστιγγα προς το offensive αντι για το απλα σατιρικο, στις περιπτωσεις στις οποιες υπαρχει αμφιβολια στην συγκεκριμενη σειρα. Μπορει να εχω και αδικο, απλως προσωπικα μου φαινεται πως ειναι μια 100% αθωα σειρα, η οποια δεν προκειται να μετατρεψει ποτε και για κανεναν λογο καποιον σε σεξιστη, ρατσιστη, ή οτι αλλο.

2 Likes

Αποφάσισα να βγω από τη σπηλιά μου και να ζήσω στο 2018, οπότε έβαλα Netflix. :grinning:

Πρώτη σειρά (εντάξει, έχω δει 3-4 ακόμα του Netflix με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά εννοώ πρώτη επίσημη) το Maniac, το οποίο τελείωσα σε μιάμιση μέρα. Μου άρεσε πάρα πολύ, στην αρχή στήνει το όλο σκηνικό λίγο μπερδεμένα αλλά όσο προχωράει ξετυλίγεται ωραία.

Έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το πώς μπερδεύει παρόν-παρελθόν-μέλλον - υποτίθεται ότι βρισκόμαστε στη Νέα Υόρκη του παρόντος αλλά κάποια πράγματα έχουν μείνει πίσω (τα διαμερίσματα, οι υπολογιστές με τις πράσινες οθόνες και τις δισκέτες), ενώ κάποια άλλα είναι φουτουριστικά (το βασικό πείραμα, κάποια ρομπότ, έννοιες όπως τα “AdBuddy” και “ProxyFriend”).

Το ξεκίνησα γιατί παίζει διαφήμιση στις στάσεις των λεωφορείων και μου χτύπησε στο μάτι, αλλά τελικά άξιζε τον κόπο.

3 Likes

Ζωντας σε αυτην την πολη, μπορω να πω οτι η σειρα κανει καταπληκτικη δουλεια παρουσιαζοντας τη Νεα Υορκη σε λιγα χρονια απο τωρα. Ειναι μια πολη στην οποια παρα πολλα πραγματα νομιζεις οτι εχουν μεινει 30-40 χρονια πισω, κι ομως εχει και πολλη τεχνολογια.

ΥΓ. Εζησα στο Roosevelt Island ενα χρονο, και πολλες σκηνες και εξω και μεσα ειναι πανομοιοτυπες με το κτιριο στο οποιο εζησα, ολα ειναι τα ιδια και μεσα και εξω, οποτε δε μπορω να ξερω με βεβαιοτητα. Απιθανο νησακι, δε γινεται να το περιγραψω με λογια. Μια λωριδα γης με ψηλα κτιρια και θεα το Μανχαταν, στην οποια ομως η ζωη κυλαει πιο αργα.

Ον τοπικ, γαματη σειρα το Maniac, και τελειωσα και το GLOW, του οποιου η δευτερη σεζον ειναι απλα τελειοτητα.

2 Likes

Άρα, όταν ο AdBuddy του λέει ότι “όλα έχουν ακριβύνει στο Μανχάταν” κι αυτός λέει “μένω στο Roosevelt Island”, εννοεί ότι είναι πιο ακριβό ή πιο φτηνό; Αυτό δεν το έπιασα.

Χα… για πιο φτηνο το εννοει, αλλα δεν ειναι τοσο τραγικη η διαφορα των τιμων μεταξυ Manhattan και Roosevelt Island. Για να σου δωσω να καταλαβεις, το Roosevelt Island θεωρειται Manhattan ταχυδρομικα. Ειναι μια σταση με το μετρο απο το Manhattan (μπορεις να παρεις και το τελεφερικ που ειναι MUST εμπειρια για οποιον παει για τουρισμο Νεα Υορκη).

Σκεψου οτι το RI ειναι η λεπτη λωριδα γης που φαινεται στο χαρτη αναμεσα σε Manhattan και Queens (εγω μενω στο κοκκινο κυκλακι πλεον εδω και χρονια :stuck_out_tongue: ):

2 Likes

Επομενο σπιτι δυτικα του Μανχαταν!

2 Likes

3 Likes

Eχει τσεκαρει κανενας το Trepalium ?

Το ισπανικό Elite με τα πιτσιρίκια από το Casa είναι λίγο σαπουνόπερα, έχει κάμποσες σεναριακές ευκολίες/αφέλειες, αρκετά στερεότυπα και πολιτικλυ κορεκτ πραγματάκια…

αλλά έχει κι αυτό που περιμέναμε να δούμε στο Casa και το θαυμάζουμε εδώ για πρώτη φορά. Άξια!

1 Like

Ποια γδύθηκε;

Και ποιος δεν γδύνεται βασικά, αλλά εμάς μας ενδιέφερε πάντα η Άλισον του Casa

1 Like
3 Likes