Περί σειρών γενικά

@achilleas

Αυτές τις τράβηξα πριν καμιά ωρίτσα, αφού πρόκειται για το ισόγειο στο κτίριο που δουλεύω εδώ και 7 χρόνια κάποιες μέρες της βδομάδας… Σου λένε τίποτα? :sunglasses::stuck_out_tongue_winking_eye:

1 Like

Επιτελους προφτασα τα superhero της dc λιγο πριν αρχισουν οι καινουργιες.
Arrow συνεχιζει πτωτικα με μετρια επεισοδια
Flash ισως η χειροτερη σεζον μεχρι τωρα με καποια αθλια επεισοδια, ειχε λιγες καλες στιγμες αλλα μεχρι εκει
Supergirl δεν εχω παραπονο, δεν την ξεκινησα στα σοβαρα οποτε δε με πειραζουν καποια κακα επεισοδια.
Legends σιγουρα η καλυτερη απτις 4 σειρες, συνεχιζει χαβαλεδιαρικα με προσεγμενες ατακες. Η μονη που δε με κουρασε καμια στιγμη.

Το θεμα ειναι οτι ο χρονος για σειρες εχει μικρυνει και αυτες οι 4 εχουν πανω απο 80 επ τη σεζον οποτε μενω πισω σε αλλες. Ακομα δεν,εχω δει τις τελευταιες better call saul,westworld,sunny,mr robot και και και…
Αλλα δε μου παει κ να τις κοψω, ξεκιναει κ το titans απο βδομαδα…

Αναφέρεσαι στη σειρά (το Maniac) ή γενικά; :slightly_smiling_face: Έχω κολλήσει…

Η πρώτη αυθόρμητη αντίδραση είναι τα κτίρια στο πανεπιστήμιο του Göteborg στη Σουηδία που έζησα για κάποια χρόνια. Το ακάλυπτο μπετό στις κολώνες και τα εσωτερικά τούβλα, όπως και τα ανοίγματα για να μπαίνει ο ήλιος αυτό μου θυμίζουν. Στη Νέα Υόρκη δεν έχω πάει, οπότε ότι εικόνες έχω είναι από ταινίες/σειρές.

Σχετικά με τη σειρά, μου θυμίζει λίγο την αίθουσα αναμονής πριν τους πάρουν για το τεστ. Από όταν αρχίζει το πείραμα και μετά, τα σκηνικά αλλάζουν και δεν έχουν σχέση με Νέα Υόρκη.

2 Likes
2 Likes

Δεν παραείναι μικρή η Yennefer; :thinking:
Είπαμε να φαίνεται νέα. Αυτή είναι σαν ανήλικο!

χωρίς Fuller, για να δούμε…

Χαλι μαυρο βασικα. Ειδικα η Γιεν ειναι απαραδεκτη κατε με. Σιγουρα θα φανει στην πορεια, αλλα αυτη η κοπελα δεν θυμιζει καθολου την δυναμικη, κατατρεγμενη, γοητευτικη, manipulator, βετερανο μαγισσα Γιεν.

1 Like

Ναι, ειναι οντως η αιθουσα αναμονης πριν το τεστ των χαπιων… εχει παμπολλες σκηνες στα πρωτα 2 επεισοδια, εβλεπα το επεισοδιο και ελεγα “ρεεεε εδω δουλευω ποσα χρονια” :sweat_smile:

Εχω 3 ακομα επεισοδια για να τελειωσω την σεζον, ποσο φοβερη σειρα ρε συ…

1 Like

Όντως φοβερή. Κι εγώ χαίρομαι που εγκαινίασα τη συνδρομή μου στο Netflix με αυτή τη σειρά.

Προχτές είδα και το “The end of the fucking world”, 8 εικοσάλεπτα επεισόδια, το τελείωσα σε ένα βράδυ! Πολύ καλό και με cliffhanger στο τέλος. Από ότι κοίταξα εδώ, υπήρξε αναφορά σε αυτή τη σειρά αρκετούς μήνες πριν, οπότε λίγο καθυστερημένα το αναφέρω… :slightly_smiling_face:

2 Likes

:stuck_out_tongue:

1 Like

Finale 4ης σεζόν για Better Call Saul, η καλύτερη σειρά που παίζει εκεί έξω.

5 Likes

Έχω δει 5 επεισόδια από το The haunting of the Hill house και μέχρι στιγμής είναι φοβερό.

Ωραια και το ειδα στο Netflix και ενθουσιαστηκα… το επομενο που θα πιασω μετα το Maniac που τελειωσα χθες και ηταν απλα καταπληκτικο. Ισως η καλυτερη σειρα του 2018.

Και για ευνόητους λόγους πέραν της ποιότητας ως σειρά:

carla

Αχ βρε Κάρλα…

4 Likes

Πιστεύω και εγώ πως το Maniac είναι η καλύτερη σειρά του 2018.Τα πάντα σε αυτήν είναι προσεγμένα και πολύ υψηλής ποιότητας.Σκηνοθεσία ερμηνείες φωτογραφία χρώματα όλα.Βλέποντας το, καταριέμαι την ώρα και την στιγμή που ο Fukunaga αποσύρθηκε από το Project του ΙΤ λόγω διαφορών με την παραγωγή.

εγω εχω δει 2 και κοντευω να κοιμηθω
ετσι ειναι και τα υπολοιπα;

Βασικα πιο πολυ με δραμα μοιαζει παρα με θριλερ

αν ξεκινησεις να την βλέπεις με την λογική “ωραία, χορρορ σειρα, θα την δω να τρομάξω λιγάκι” είναι λογικό να βαρεθείς. Το “χορρορ” πιο πολύ βασίζεται στην ατμόσφαιρα και στο πως η πραγματική ζωή είναι πιο τρομακτική από τα φαντάσματα (γι αυτό και όντως είναι πιο πολύ δράμα παρά χορρορ). Γενικά είναι low pace και εμένα προσωπικά μου έβγαλε και κάτι από shining. Αν υπάρχει κάτι που με χάλασε ήταν το τέλος το οποίο ήταν πολύ cheesy για τα γούστα μου. Γενικά πάντως μου έδωσε αυτό που ήθελα, ωραία ατμόσφαιρα, ωραίο σενάριο, ωραίο twist κλπ. Ακόμα και τα (λίγα) jump scares δεν ήταν τα κλασικά ανούσια σε χαζοαμερικάνικα flicks.

Μετα απο 3 επεισοδια Haunting At The Hill House στηριζω ανεπιφυλακτα. Φοβερη δουλεια στους χαρακτηρες.

ΥΓ. Γαματο ηταν το ριμεηκ του ΙΤ, δε θα μπορουσε να ειναι καλυτερο

Ωραίο ήταν δεν λέω.Απλά ο άλλος θα μπορούσε να το κάνει αριστούργημα, να στέκεται δίπλα σε μεγαθήρια του είδους.Δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός με το συγκεκριμένο πάντως μιας και είναι το αγαπημένο μου βιβλίο και όσο ναναι έχω πολύ συγκεκριμένα πράγματα στο μυαλό μου για το πώς θα έπρεπε να είναι.

Όνειρο παραμένει η μεταφορά του σε τηλεοπτική σειρά.

Το ξέρω ότι πάνε αρκετά χρόνια απ’ όταν προβλήθηκε, όμως εγώ τώρα αξιώθηκα να δω την πρώτη σεζόν του Rome και έμεινα με πολύ καλές εντυπώσεις.

Πέραν της, σε μεγάλο βαθμό, ιστορικής ακρίβειας σε αυτά που δείχνει (απ ότι λέγεται από πιο σχετικούς, κάτι που προσωπικά δεν μπορούσα να επιβεβαιώσω αφού η συγκεκριμένη περίοδος δεν μου είναι ιδιαίτερα γνωστή), η σειρά δεν καταφεύγει σε εύκολους εντυπωσιασμούς με εκτεταμένες αναπαραστάσεις πολεμικών συγκρούσεων στα πεδία της μάχης, στοιχεία από τα οποία έχουμε χορτάσει πια, αλλά επικεντρώνεται στους χαρακτήρες.

Επίσης η Ρώμη σαν οικιστικό περιβάλλον παρουσιάζεται πιο ρεαλιστικά χωρίς εξιδανικεύσεις (πάλλευκα μάρμαρα και μνημειώδεις κατασκευές παντού) που αφθονούσαν σε τέτοιας θεματολογίας παραγωγές. Εντάξει, ρίχνει αρκετό γυμνό στα πρώτα επεισόδια, αλλά αυτό είναι ευπρόσδεκτο!
Τέλος, ένα επιπλέον στοιχείο που κάνει τη διαφορά, είναι η υποδόρια αίσθηση του χιούμορ που διατρέχει τη σειρά.
Πάμε και για τον δεύτερο κύκλο λοιπόν!

3 Likes