Περί σειρών γενικά

Polly Walker.

2 Likes

Τεραστιος Ταιτος Πουλος

2 Likes

Μέσα σ’ όλα είναι ο τιτάνας!

1 Like

Μιλφαρα στο Rome :smiley:

2 Likes

Πο μλκες Rome, με ξεσηκωσατε βραδιατικα να ψησω τη δικια μου να το δει κ ν το ξαναδω κ γω 3η φορα ξερωγω

1 Like

5ο & 6ο επεισόδιο είναι απολαυστικά.Το καθένα για δικούς του λόγους. Θα σταθώ στο 6 που τα μονοπλάνα του είναι σεμιναριακά και δείχνουν πως όταν ο σεναριογράφος/σκηνοθέτης έχει άπλα σε χρόνο κάνει ομορφιές. Δεν περιορίζεται ρε παιδί μου σε μιάμιση ώρα ταινία πχ κι έχει τον χρόνο να δημιουργήσει.

Αυτά τα μπρος πίσω στην ιστορία είναι επίσης γαμάτα και με κάνει να πιστεύω πως ο τύπος έχει ήδη την συστατική επιστολή αν κι εφόσον το It γίνει σειρά να την αναλάβει. Υπάρχει άλλωστε και η κοινή συνισταμένη μεταξύ των 2. Πιτσιρίκια που έχουν ζήσει έναν άλφα τρόμο, μεγαλώνουν κι έρχεται η στιγμή να τον αντιμετωπίσουν ξανά.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που η σειρά κορυφώθηκε στην μέση κι όχι στο τέλος ως είθιστε. Δείτε το πάραυτα.

1 Like

Μολις τελειωσα το Haunting At The Hill House. Δεν ειμαι σιγουρος οτι η ιστορια κορυφωνει στη μεση, και ουτε αντιλαμβανομαι πως το εννοεις ομολογω. Δηλαδη στα τελευταια 2 επεισοδια γινεται Ο ΧΑΜΟΣ, και υπαρχουν και πολλες αποκαλυψεις για διαφορα μυστηρια που προηγουμενως δεν ειχαν λυθει.

Καταπληκτικα καλοστημενη σειρα, σε καθε επιπεδο πραγματικα. Δεν εχω το παραμικρο παραπονο. Δεκα επεισοδια ολα ειτε απο πολυ καλα εως εξαιρετικα. Βασικα μου φανηκε απλα σαν μια ταινια 10 ωρων με πληρη συνοχη παντου. Τα χρειαστηκα σε κατι φασεις :joy:

3 Likes

Υπέροχη σειρά το Haunting of Hill House.

Δεν έχω δει ακόμα το τελευταίο επεισόδιο αλλά ως τώρα γενικά μου αρέσει αρκετά. Μου φαίνεται κάτι ανάμεσα σε It και The Shining του King. Η πρωταγωνίστρια Carla Gugino είναι όλα τα λεφτά βασικά (και δεν εννοώ μόνο την εμφάνιση της). Όσο εστιάζει στον δικό της χαρακτήρα η σειρά πετάει.

Γενικά βέβαια αργεί πολύ να πάρει μπρος. Τα 4 πρώτα επεισόδια παραειναι slow burn με το οικογενειακό δράμα που παίζει να μην έχει πια και τόσο μεγάλο ενδιαφέρον. Ομολογώ πως μετά το 5ο επεισόδιο (που το περίμενα πως και πως μιας και είχε πολύ υψηλές βαθμολογίες) σκέφτηκα να το παρατήσω. Όχι πως ήταν τόσο κακό μέχρι τότε απλά λίγες οι καλές ανατριχιαστικές στιγμές του. Από το 6ο ως και το 9ο που είδα χθες το βράδυ (προσπαθώ να βλέπω την σειρά μόνο σε μεταμεσονύχτιες προβολές με ελάχιστο φως και ακουστικά) ανέβηκε πολύ ο πήχης.

Αποτελεσματικά μεν τα jump scares, ευτυχώς χωρίς η σειρά να βασίζεται και πολύ σε αυτά, αλλά το κακό με αυτά είναι πόσο σε βγάζουν έξω από την ατμόσφαιρα σε φάσεις. Κάπου στο 8ο αν θυμάμαι καλά σε κάποια φάση πετάχτηκα από την καρέκλα και μου έφυγε και μια κραυγή :stuck_out_tongue: στο καπάκι όμως, και όσο μου ερχόταν στο μυαλό η εικόνα του εαυτού να πετάγεται από την καρέκλα, με έπιασε ένα νευρικό γέλιο που δεν σταματούσε με τίποτα. Ακολούθησε και μια πολύ δραματική στιγμή ενός χαρακτήρα και εγώ γελούσα μέχρι δακρύων. Οι πρωταγωνιστές έκλαιγαν από θλίψη και εγώ από τα γέλια.

Άντε σήμερα θα δω και το τελευταίο λογικά.

*Edit: Μόλις είδα και το τελευταίο επεισόδιο. Μάλλον βιάστηκα να γράψω τα παραπάνω. Ασύλληπτα κακό φινάλε. Από μια σειρά μυστηρίου το γυρνάει σε μια ανεπανάληπτη μελοδραματική μπαρούφα με φιλοσοφίες του κώλου περί ζωής και θανάτου, οικογενειακών αξιών, αληθινής αγάπης κτλ για να γελάς και να κλαις. Κρίμα, σε κάποια φάση έδειχνε να μετατρέπεται σε μια ωραία παρότι όχι πρωτότυπη ιστορία τρόμου. Τέτοιο fail σε τελευταίο επεισόδιο σειράς δεν μπορώ να θυμηθώ.

Εκνευριστικά κακή η 3η σεζόν Daredevil. Tουλάχιστον μέχρι το 6ο επεισόδιο που εχω δει. Αν και το βλέπω πολύ δύσκολο να καλυτερέψει στα τελευταία.

edit: Νόμιζα ήταν 10 επεισόδια και όχι 13. Τελικά έστρωσε λιγάκι προς το τέλος αλλά γενικά ήταν πολύ κακή σεζόν. Καμία σχέση με τις 2 πρώτες.

Πρώτο επ The little drummer girl πολλά υποσχόμενο.

Ο Λε Καρρέ έχει γαμάτη γραφή και θέλω να δω πώς απλώνεται σε χρόνους τηλεόρασης. Γέλασα δυνατά με το πόσο εύστοχα ελληνικά έχουν σε 2 σκηνές.

2 Likes

Ωπ βγηκε; Λογω σκηνοθετη κ λεκαρρε η πιο αναμενομενη σειρα της σεζον για μενα

2 Likes

Το πετυχα και εγω στο BBC iPlayer - 6 επεισοδια , καθε Κυριακη.

Τελειωσα και τις 4 σεζον Last Man on Earth σε μια binge κατασταση ενος επεισοδιου μετα το αλλο.
Καποια επεισοδια ειναι τελειως φιλλερς οκ, αλλα γενικα μου αρεσε πολυ η σειρα - δεθηκα με τους ξεχωριστους χαρακτηρες - που εξελιχθηκαν αρκετα κατα τη διαρκεια της σειρας, τελεια cameos και γενικα μου αρεσαν οι εμβολιμες ιστοριες με guest appearances καθως καθε μια τους την εκλεινε με ωραιο τροπο χωρις χαζες τρυπες. Οι 2 πρωτες seasons ειναι αρκετα διαφορετικες απο τις 2 τελευταιες, λογω των αλλαγων τοποθεσιας αλλα και του χαρακτηρα του Tandy ( <3 ).

Δεν την παλεύουν κάστανο:

από τότε που έμαθα ότι υπάρχει στοιχηματισμός στα ppv του WWE που είναι ως γνωστόν scripted pro wrestling … δεν με εκπλήσσει τίποτα

1 Like

Ναι ρε παιζουν πολυ αυτα, το πιο αστειο μου ειχε φανει κατα την διαρκεια της Γιουροβισιον (βγαλαμε κατι ψιλα btw) που ηταν αν θα τουιταρει ο Τραμπ κατα την διαρκεια του διαγωνισμου το αγαπημενο του τραγουδι, εδινε 50 αποδοση :stuck_out_tongue:

Είδε κανείς το Bodyguard;

Το ξεκινησα προχτες. Ωραιο ηταν το πρωτο επεισοδιο (αυτο ειδα).