Περί σειρών γενικά

Πραγματικα πολυ κριμα το Haunting , συμφωνω απολυτα μαζι σου τελευταια 2 επεισοδια και γω ξενερωσα…το γυρισαν στο δραματικο!σκηνη με το μονοπλανο λες οταν βρισκονται ολοι?

Πολυ ωραιο το hill house απο ολες τις αποψεις και δε με χαλασε ιδιαιτερα το φιναλε απλα στα τελευταια 2 ξεφυγε απτο horror και προσπαθησε να γινει πιο mindfuck χωρις να το πετυχει και πολυ.
Στο φιναλε πιο πολυ σκεφτομουν το δραμα των dudley απτων πρωταγωνιστων.
Τεχνικα αρτια σειρα.

Bojack 5η και καλυτερη ισως σεζον, ευφυεστατη σειρα, συνεχιζει να με εκπλησει.

Μόλις ολοκλήρωσα κι εγώ τους δύο κύκλους του La casa de papel (πρακτικά αμέσως μετά την προβολή τους, για τα δικά μου δεδομένα!) για το οποίο τόσος ντόρος έχει γίνει. Πράγματι πρόκειται για μια πολύ καλή σειρά, με ήρωες με τους οποίους “δένεσαι” και με πλοκή που δεν τραβάει αδικαιολόγητα σε μάκρος ούτε καταντάει κουραστική – δεν υπάρχουν δηλαδή fillers επεισόδια ή τμήματα επεισοδίων.

Από την άλλη διακρίνεται έντονα αυτή η “ισπανίλα”, αυτή η τάση για υπερβολικό μελόδραμα, συναισθηματισμούς και υστερίες με την παραμικρή αφορμή. Επίσης, ελέγχεται στον τομέα της πρωτοτυπίας αφού δανείζεται πράγματα από αλλού όπως π.χ. το “ταραντινικό σύμπαν” (χωρίς την, τόσο θελκτική για τους αμερικάνους όχι όμως και για τους ευρωπαίους, βία).
Για παράδειγμα, αυτό που ο εγκέφαλος της ληστείας μαζεύει κάτι άγνωστους μεταξύ τους και τους δίνει συνωμοτικά ονόματα που υπακούνε σε μια ενιαία λογική (τι κάνει… γαβ - γαβ στο ρεζερβουάρ;!)

Νομίζω όμως ότι η μεγάλη επιτυχία της σειράς, αυτό που την έκανε να ξεχωρίσει από τις άλλες του ίδιου ποιοτικού επιπέδου ήταν ότι κατάφερε να βρει σημεία αναφοράς για να εισχωρήσει στην ποπ κουλτούρα. Οι μάσκες με τον Νταλί, ή το Bella Ciao φερ΄ ειπείν, νομίζεις ότι βρίσκονται παντού τον τελευταίο καιρό.

2 Likes

Black Mirror είδαμε;

2 Likes

American vandal ο,τι καλυτερο

simera teliosa to Dragnet. poli orea seira me ton Ed O’neill na dinei resta. krima pou tin stamatisane.

tora 3ekinao tmima i8on

δες και Trial & Error. Παλι σατιριζει true crime σειρες αλλα ειναι πιο κοντα στο στυλ του Parks n Rec

1 Like

marvellous Mrs maisel 2η σεζον πολυ δυνατη…

Ειδα το interactive επεισοδιο του black mirror (δλδ ολα τα σεναρια) και μου βιασε λιγο το μυαλο. Πρωτοποριακο και γεματο εκπληξεις χωρις να σε αποξενωνει απο το υφος της σειρας.
Welcome to the future

3 Likes

Περιμένω και εγω να γυρίσω σπίτι και στο νετφλι να το δω σωστά και ιντερακτιβελι.

Στις διακοπές είδα τα Succession που έφυγαν πολυ ευκολα, καλές ερμηνείες και ίντριγκα. Πολυ καλή πρώτη σεζόν.

1 Like

Πλάκα είχε το Bandersnatch του Black Mirror, μέχρι ένα σημείο. Τώρα για το αν είναι πρωτοποριακό… Τα έχουμε δει και στο ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ με τον Βουρο αυτά, που βασίστηκε σε αμερικανικές σειρές του παρελθόντος ούτως ή άλλως.

Το Νετφλιξ είναι μια πλατφόρμα που δίνει την δυνατότητα για εντελώς interactive φάση, μόνο που η ιστορία του επεισοδίου ήταν εντελώς βαρετή, σε όποιο και από τα 5 σενάρια να κατέληγε κανείς στο τέλος. Ελπίζω να μην είναι έτσι το μέλλον της τηλεόρασης.

ΥΓ. Αναίτια πολλά τα πισωγυρίσματα αν κάνει κανείς συγκεκριμένες επιλογές. Αν ήταν πιο μάγκες, θα οδηγούσε κάθε μονοπάτι επιλογών σε τέλος, χωρίς να σε πηγαίνει πίσω τόσες φορές. Κατάντησε τρελή κούραση.

3 Likes

Για το Bandersnatch έγραψα κι εγώ στο άλλο topic (με τις ταινίες) γιατί υποτίθεται ότι είναι ταινία. :neutral_face:

Βασικά συμφωνώ ότι πέρα από το να ορίζεις σε κάποιο βαθμό την εξέλιξη της ιστορίας με το τηλεκοντρόλ, το σενάριο από μόνο του δε λέει και πολλά κι έχει και κάτι ακυροσύνες (η σκηνή με τη “μάχη”) που υπάρχουν μόνο για να δείξουν πόσο μπορείς να το τραβήξεις.

Εγώ κουράστηκα στο τέλος και δεν ξέρω και πόσα σενάρια δεν είδα (θα έπρεπε να σχεδιάσω ένα binary tree αποφάσεων και να επιστρέφω στην προηγούμενη διακλάδωση, τρέχα γύρευε δηλαδή), νομίζω ότι έφτασα 4 φορές σε “τίτλους τέλους”.

Προφανώς είναι ακόμα άγουρη αυτή η φάση με τις interactive ταινίες, αλλά σίγουρα θα συνεχιστεί στο μέλλον και θα δούμε και καλές σειρές/ταινίες αυτού του είδους.

2 Likes

3 Likes

Χαχα, τελικά υπάρχει πάντα ο ήρωας που θα κάτσει να κάνει όλη αυτή τη δουλειά!!!

2 Likes


You

Stalker προσπαθεί να κάνει μια γυναίκα να τον ερωτευτεί. Το είδα σε δυο μέρες.

3 Likes

Amazon Prime Video, τι πρέπει να δω οπωσδήποτε; :thinking:

Οπωσδήποτε; Τίποτα νομίζω. Από δικές της παραγωγές ε; Αλλιώς προφανώς έχει ωραία πράγματα όπως The Wire, Sopranos, Mr Robot. Deadwood, Curb Your Enthusiasm, Seinfeld, Dr Who, House, Vikings, Suits.

Έχει κάποια καλά δικές της παραγωγές αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Δοκίμασε American Gods, Goliath, The Man in the High Castle, Homecoming.

1 Like

Jack Ryan επισης

1 Like

The Office (US)!

Tα Curb your Enthusiasm δε τα εχει το Amazon η κανω λαθος?

1 Like