Περί σειρών γενικά

Το Curb your enthusiasm δεν το έχει. Έχει πράμα για 1-2 μήνες. Μετά βλέπουμε. :smiley:

Τίμιο και ευχάριστο το You.Προχωράει γρήγορα και κυλάει εύκολα παρά τις όποιες τρύπες.Σε όλα τα επεισόδια υπάρχουν εξελίξεις.Μου άρεσαν τα κωμικά στοιχεία σε μια ιστορία που αν την σκεφτείς , είναι πολύ πολύ σοβαρή , ειδικά για την εποχή. Επίσης ο πρωταγωνιστής εξαιρετικός σε σημείο να σε πείθει (εννοώ σαν ερμηνεία ε) ότι μερικές φορές τα όσα έκανε ήταν δικαιολογημένα.

Γενικά είναι ένα διασκεδαστικό έργο που δεν παίρνει τον εαυτό του τόσο στα σοβαρά, θα το παρομοίαζα με το Casa de papel αλλά σε δράμα.Αχρείαστη η δεύτερη σεζόν αλλά όπως και στο casa, λόγω της επιτυχίας θα γίνει θέλει δε θέλει.

2 Likes

Έχει ζουμί η σειρά. Έχει γραφτεί λογικά από 40+ ηλικιακά σεναριογράφους, κράζει απίστευτα τη νέα γενιά και την Καρντάσιαν λαίλαπα. Νομίζω παίρνει πολύ στα σοβαρά τον εαυτό της, ίσως αναίμακτα, γιατί διαφορετικά θα θρησούσαμε ανεγκέφαλα θύματα και σου δείχνει φόρα παρτίδα αυτό που συμβαίνει κυρίως στην Αμερική και λιγότερο -ευτυχώς- στον κόσμο. Έχει πολλαπλά ηθικά διλήμματα, αλλά εκεί μας έχουν καταντήσει, η αλήθεια είναι αυτή. Δεν κωλώνει στο κράξιμο και μαρέσει, ίσως να είναι ένας τρόπος κι αυτός να κάνεις στην άκρη τα παράσιτα που σου πίνουν το αίμα μέρα με τη μέρα.

Προφανώς υπάρχει και πιο άμεση αντίδραση στα κακώς κείμενα που πραγματεύεται η σειρά, χρειάζεται όμως ελεγχόμενος τσαμπουκάς.

2 Likes

Προσωπικά μιλώντας, η συγκεκριμένη σειρά (το YOU) με ρούφηξε, την είδα σε 2-3 μέρες. Έχει τρομακτικά καλή ροή και η αφήγηση της δίνει πολλά συν. Όντως ο συνδυασμός των κωμικών στοιχείων με ένα τόσο σοβαρό θέμα είναι άψογα εκτελεσμένος και μπορώ να πω ότι, για κάποιο λόγο, το τελευταίο επεισόδιο με “τρόμαξε” και με άγγιξε πάρα πολύ. Επίσης, μου έβγαλε και πολύ Dexter (των καλών seasons) όλη η σειρά. Πολύ καλή δουλειά συνολικά, χωρίς να το περιμένω.

1 Like

Ειμαι 5/10 επεισοδια στο YOU. Ως τωρα ειναι πολυ ευχαριστο και βλεπω μερικα ενδιαφεροντα σημεια στην σειρα, αλλα δεν εχει να μου προσφερει κατι που δεν μου το προσεφερε το Dexter προσωπικα. Δε μου αρεσουν πολυ τα απειρα κοντινα πλανα, και το οτι σε πολλα σημεια η σειρα φαινεται (σκοπιμα προφανως) ως b-movie.

Τωρα για τα κακως κειμενα που παρουσιαζει… (selfies, fake life, social media, υποκρισια, stalking κτλ) να πω την αληθεια πιο πολυ με ενοχλει το ποσο δηθεν ειναι και ο τυπος και η τυπισσα. Ελιτιστες του κωλου που νομιζουν οτι ειναι ανωτεροι απο τους αλλους επειδη “διαβαζουν σοβαρα βιβλια”. Αλλα μετα απο 5 επεισοδια το εχω προσπερασει πλεον.

Συνολικο προσημο θετικο ως τωρα, γιατι με κραταει, και γιατι οποιαδηποτε ομοιοτητα με Dexter αλλα με καποιο twist, ειναι καλοδεχουμενη. Το κραξιμο στη νεα γενια ειναι κακογουστο ομως.

Γιατί μωρέ; Ίσα ίσα που είναι βιτριολικά δωσμένο με την υπερβολή που του αναλογεί όντας προϊόν μυθοπλασίας βασισμένο σε γεγονότα που ζούμε ή γνωρίζουμε. Ειδικά εκεί που ο παλήκαρος έκανε αξιολόγηση χαρακτήρων των φιλένάδων της Μπεκ (Αχ, Μπεκ :heart_eyes: ), ήταν to the point κυρίως με την Ασιάτισσα σε φάση πες τα Χρυσόστομε, χαχα.

Ξεκινησε η 3η σεζον του True Detective και το Passage απο το Fox. Ελπιζω να κανανε καλη μεταφορα των βιβλιων

Έχοντας πλέον ολοκληρωμένη άποψη και για τις τέσσερεις σεζόν του Bron/Broen, μπορώ να δηλώσω ενθουσιασμένος, πρωτίστως από το γεγονός ότι πρόκειται για μια σειρά που όχι μόνο κατάφερε να διατηρήσει το ίδιο υψηλότατο επίπεδο καθ’ όλη τη διάρκειά της, αλλά μου φαίνεται πως όσο προχωρούσε, τόσο καλύτερη γινόταν!
Κι όσο να πεις, συνιστά μεγάλη επιτυχία που ένας χαρακτήρας σαν της Saga δεν κατέλήξε να γίνει καρικατούρα στην προσπάθεια να τον “επεκτείνουν”

Παρ’ όλο που θα μου λείψει, αναγνωρίζω ότι ήταν σοφή κίνηση να σταματήσει εδώ η σειρά – ή τουλάχιστον έτσι υποθέτω, αφού δεν υπάρχουν πλέον εκκρεμότητες και με βάση τα όσα μας έδειξε η τελευταία σκηνή.

1 Like

Kαι μενα μου λειπει αυτη η σειρα. Εξαιρετικη. Χαρακτηρες, σκηνοθεσια, υποθεσεις, τα μερη. Ολα μ αρεσανε πολυ

1 Like

Βλεπω το The Passage απο το Fox και για πολλοστη φορα αναρωτιεμαι τι σκατα πινουν σε ολα αυτα τα στουντιο και decent ιστοριες απο βιβλια τις βιαζουν οσο δεν παει δημιουργωντας ανουσιες πανομοιοτυπες σειρες η ταινιες γεματες κλισε. Μια ευκαιρια για ενα σοβαρο, αρκετα σκοτεινο, ποστ αποκ σκηνικο πεταγεται για να δουμε μια καλογυαλισμενη φουσκα.

Έχει ξεκινήσει 2η σεζόν Trapped - το ισλανδικό - αλλά δεν τη βρίσκω πουθενά.

1 Like

Πω φυτιλια αναψες. Ουτε που το ξερα. Θα ψαχτω κ γω μετα. Αν βρω τιποτα θα ενημερωσω. Εψαξες με το Ισλανδικο ονομα; Ófærð

Εγω ξεκινησα το Americans. Πολυ καλα παει

Τίποτα και με το ισλανδικό όνομα.
Americans πολύ δυνατό.

Χμ και εγω δεν το βρισκω ρε γαμωτο. Κριμα. Θα περιμενουμε

Y.Γ: Tο βρηκα στο ρεντιτ

Aν σου ζηταει να κατεβασεις εξτενσιονς κτλ κανε δεξι κλικ στο μαγνητακι και ανοιξε το λινκ

1 Like

Είσαι τιτανοτεράστιος!

Ιερη η θαλπωρικη καλοπεραση :stuck_out_tongue:

Sex Education είδαμε;

Σπεύσατε.

1 Like

Russian Doll:

Ή αλλιώς όταν ο θηλυκός Μπουκόφσκι ζει την ημέρα της Μαρμότας: Πεθαίνει στα γενέθλιά της και ξαναζεί το μοιραίο βράδυ από την αρχή. Βιτριολικό χιούμορ, κυνισμός, δολοφονικές ατάκες, υπερφυσικό και μια πρωταγωνίστρα/σεναριογράφος που δεν έχω ιδέα αν είναι όνομα στην Αμερική, αν δεν είναι πάντως θα γίνει άμεσα.

Must see

2 Likes

Ειναι αρκετα γνωστη η Natasha Lyonne, ηδη απο το 1999 και το American Pie, αλλα και απο τα τελευταια 7 χρονια στα οποια παιζει στο Orange Is The New Black (το οποιο συστηνω ανεπιφυλακτα αφου σου αρεσε το Russian Doll).

Θα ηθελα να το δω, αλλα πρωτον θεωρω τον Μπουκοφσκι εντελως μαλακα, και δευτερον τελειωσα το YOU τις προαλλες και αποφασισα οτι ηταν απλα ενα χασιμο χρονου με 3-4 σκορπιες καλες ιδεες ενδιαμεσα.

αρκετά καλό το altered carbon, λίγο με έχανε όταν άρχιζαν οι κωλοτούμπες τα σπαθιά τα πιστολίδια και οι εκρήξεις αλλά μέσες άκρες ήταν ένα πολύ καλό cyberpunk tv series πολύ κοντά στο world build και θεματολογία κλασσικών anime όπως το ghost in the cell κτλ… μαλακία λίγο που θα βγεί β σεζόν γιατί τελείωσε πολύ ωραία αλλά οκ, είδωμεν…

υγ. η μεγαλύτερη μαλακία όλων είναι ποιος περιμένει το cyberpunk 2077 τώρα :stuck_out_tongue:

3 Likes