Περί σειρών γενικά

Καταπληκτική σειρά. Ανεπιφύλακτα δείτε τη. Και στους μεγαλύτερους, που ζήσαμε το περιστατικό, μας θυμίζει, ή μας αποκαλύπτει πράγματα, που τότε ήταν απολύτως συγκεχυμένα. Κόμπος στο στομάχι και αναστεναγμός.

Aν και όλα αυτά με ραδιενέργειες και πυρηνικά με γαμάνε ψυχολογικά και με αγχώνουν παράλληλα, όλοι το εκθειάζουν και θα το τσεκάρω κ γώ αυτές τις μέρες… έλεγα να μην αλλά τώρα θέλω να έχω άποψη :stuck_out_tongue:

αμυδρά θυμάμαι πράγματα από εκείνα τα χρόνια, όπου επειδή μεγάλωσα και σε χωριό (χωριό χωριό, πολύ λίγοι κάτοικοι) υπήρχε μια ανησυχία παραπάνω λόγω του ότι ήταν όλοι μπαρμπάδες και γιαγιάδες και ο πανικός ήταν πιο εύκολος… κονσέρβες, γάλατα εβαπορέ κτλ σε στοίβες. (Τώρα Κρήτη, στου διαόλου από το Τσέρνομπηλ και τέτοιος πανικός οκ, τι να πω 80ς i guess :stuck_out_tongue: αν και δεν γνωρίζω/έχω ψάξει καθόλου, το range της καταστροφής τότε)

Μου άρεσε και εμένα το Chernobyl αν και όχι στον βαθμό που βλέπω να αποθεώνεται. Γενικά στα 5 μόλις επεισόδια αποφάσισαν να δώσουν πολύ πληροφορία πολλές φορές εις βάρος του ανθρώπινου δράματος. Δεν ήταν τόσο απαραίτητο να μάθουμε τόση λεπτομέρεια και μάλιστα σχεδόν σε όλα τα επεισόδια για την λειτουργία ενός πυρηνικού αντιδραστήρα. Όσο έμεναν στην προσπάθεια διάσωσης και περιορισμού της ζημιάς η σειρά έδινε συγκλονιστικές στιγμές, όπως επίσης και στην ζημιά που προκαλούσε στον άνθρωπο (στο 3ο επεισόδιο μην τρώτε ενώ παρακολουθείτε). Φοβερή η παραγωγή (εντάξει HBO).

Και εγώ θυμάμαι πάντως αρκετά από εκείνη την περίοδο. Σύμφωνα με όσα διάβασα μας είχε πιάσει και εδώ η ζημιά αν και όχι στον βαθμό που είχε πιάσει και άλλα μέρη της Ευρώπης. Πάντως έναν πανικό τότε τον θυμάμαι να υπάρχει λόγω της καταστροφής. Υπήρχε μια περίοδος που όλοι στην Ελλάδα δεν μιλούσαν για τίποτα άλλο.

Υπερσειρά όντως και σοκαριστική γιατί τα ψιλοζήσαμε.

1 Like

Χμ δεν πολυσυμφωνώ στο σημείο που λες για τη λεπτομέρεια του πυρηνικού αντιδραστήρα. Πιστεύω ότι αυτό ήταν ένα από τα δυνατά σημεία της σειράς, το γεγονός ότι τα εξήγησε τόσο απλά που ο οποιοσδήποτε μπορούσε να καταλάβει. Επίσης

η σκηνή στο τελευταίο επεισόδιο που o Legasov κάνει αναδρομή στο τι συνέβη με τις ταμπελίτσες στον πίνακα και ουσιαστικά ξέρεις πού οδηγεί όλο αυτό, για εμένα ήταν από τις πιο ανατριχιαστικές στιγμές που έχω ζήσει στην τηλεόραση, λαμβάνοντας υπόψιν το ότι αν και ήξερες τι θα γίνει είχες αγωνία κυρίως για το μέγεθος της καταστροφής.

Επιπλέον (μόνο spoiler memes)

Summary

https://i.redd.it/j6j4v573ee231.jpg
https://i.redd.it/eji4r1n3zd231.jpg
https://i.redd.it/pz3q6awn6h231.jpg
https://i.redd.it/gojsfvj4jg231.jpg

1 Like

Συμφωνω, ο τροπος που εδινε την πληροφορια ηταν κατανοητος και δραματουργικα η επιλογη να δουμε στο τελος τι εγινε ηταν εξαιρετικη, η Πρωτη σκηνη του επεισοδιου κομπος στο στομαχι (οπως και αυτη μετα τα credits).

Σεμιναριακη σειρα για το πως θα πρεπει να φερεσαι σε ενα ιστορικο δραμα κατα την γνωμη μου, επισης τρομερο καστ, μουσικη, σκηνοθεσια (υπαρχουν καποιες σκηνες που θα μεινουν στην ιστορια οπως εκεινη στο πρωτο επεισοδιο που βλεπουν τον πυρηνα), πραγματικα υποδειγματικη σειρα απο τον τυπο που στο βιογραφικο του ειχε το Scary Movie3 και 4, το Hangover 2 και 3 και το Superhero Movie. Σηκωνω τα χερια.

1 Like

Τα πρώτα 2 επεισόδια ήταν αρκετά να με πείσουν να παραγγείλω το βιβλίο. Είναι κι αυτή η διακριτική Monty Python αύρα του. Α και τα γυαλιά ηλίου του Τέναντ βεβαίως. Κινητή διαφήμιση είναι ο τύπος

Το βιβλίο είναι τελειότητα από τις λίγες.

Λογικά σήμερα ξεκινάω τη σειρά, εκτός απροόπτου θα επιστρέψω άμεσα για αποθέωση με υπόκρουση το Greatest Hits των Queen. :pray:

1 Like

5η σεζόν Black Mirror εκεί έξω

edit, πολύ μέτριο το πρώτο, ένα έπος σκέτο το δεύτερο με ρεσιτάλ από τον Andrew Scott, πάμε για το τρίτο

1 Like

Μόνο αλήθειες.

Ενώ την περίμενα την σειρά, φοβάμαι λίγο να την ξεκινήσω λόγω του βιβλίου. Λογικά θα ενδώσω και σύντομα κιόλας.

Είναι και πρόσφατο το παράδειγμα του American Gods που μου μένουν 2 επεισόδια για να τελειώσω την σεζόν και συνέχεια τα αναβάλλω…

2 Likes

Γούσταρα πρώτο και δεύτερο.
Τρίτο τώρα… :confused:

1 Like

Μόλις τελείωσα αυτό, 10 μισάωρα επεισόδια κυλάει νεράκι. Σημείωση ότι παραγωγός είναι και ο Will Ferrell

1 Like

Ποσο φλωρος…

Μαύρη κωμωδία ρε, γαμαει λέμε

Ρε δεν προλαβαινουμε, chernobyl & black mirror εκει εξω και ελεγα τον ιουνιο να κατσω να μαζεψω τη superhero σαβουρα του cw. :disappointed_relieved:

Το Chernobyl ειναι 5 ωριαια επεισοδια και το Black Mirror ειναι 3 επεισοδια , δεν γνωριζω διαρκειες.

Δε νομιζω πως θα σου παρουν ολον τον Ιουνιο :stuck_out_tongue:

3 Likes

Μήπως είδε κανείς το pilot από το Swamp Thing? Αν αυτή η σειρά προσπαθήσει να προσεγγίσει το ύφος από μερικά μυθικά runs του κόμικ θα είναι πολλά υποσχόμενη. Βέβαια DC και σειρές είναι λίγο κακό combo.

8-10 ωρες δεν ειναι κ λιγες, δεν εχω το χρονο που ειχα καποτε για σειρες κ χομπυ. Να φανταστεις μολις τελειωσα τη δευτερη σεζον future man που εκλεισε επικα, η μεση με κουρασε λιγο και υπηρξαν επεισοδια που τα τραβηξε μονος του ο wolf αλλα τα τελευταια 3 ηταν απολαυστικοτατα και η ιδεα για την τριτη την κραταει ψηλα. Ωραιος guest ο σεθ ρογκεν.

Tiger still hot, btw. :two_hearts:

Edit: για swamp thing βλεπω κριτικη στο imdb να ξεκιναει ως εξης : If you like CW-level stories and acting, you’ll like this. Οποτε ΟΧΙ απο μενα, οχι αλλο καρβουνο.

Edit #2: swamp thing κοπηκε ηδη.:joy:

2 Likes

Τι θέλω και μιλάω?

Αν ισχύει το ότι δεν ήταν θέμα αποδοχής, αλλά οικονομικό/συνδρομητών, πολύ γρήγορα θα γίνεται πλέον η ρύθμιση της αγοράς των streaming platforms. 1st world problems of late capitalism

3 επεισοδια Good Omens ως τωρα, πολυ καλο, ευχαριστο κ αστειο, καλοι ρυθμοι κ τρομερη χημεια του πρωταγωνιστικου διδυμου… σαν σειρα πολυ αξιολογο κ στους φιλους του Πρατσετ κ αυτης της σχολης αγγλικου χιουμορ προτεινετε φουλ

Σαν μεταφορά πιανει δε πιανει το 1/3 της ποιοτητας, χιουμορ, ιστοριας κ υφους του βιβλιου. Παραταυτα, το βιβλιο ειναι ψιλο unfilmable οποτε η σειρα κανει οτι καλυτερο μπορει -κ της το δινω αυτο big time… αλλα αν το δειτε κ σας αρεσει, ε τσεκαρετε το βιβλιο, αλλο επιπεδο

1 Like