Περί σειρών γενικά

Άθλια η 5η σεζόν Black Mirror. Κάτι πήγε να σώσει το 2ο λόγω ηθοποιίας του Μοριάρτι κυρίως αλλά και πάλι ούτε καν.

Γουατ. Δεν έχω δει ακόμα το τρίτο επεισόδιο, αλλά τα πρώτα 2 είναι εκπληκτικά επίκαιρα, ρεαλιστικά, καλοφτιαγμένα και με πολύ πολύ καλές ερμηνείες από όλους ανεξαιρέτως.

Πολύ thought provoking το 1ο, μην μένετε στην επιφάνεια κρίμα είναι. Άγγιξε 100 διαφορετικά πράγματα σε μια ώρα μέσα, τι να λέμε τώρα

1 Like

τέλος το Good Omens, overall πολύ καλή σειρά για όποιον αρέσκετε στο ύφος Πράτσετ/Γκέημαν και αυτό το χιούμορ! Σαν μεταφορά νομίζω ήταν ότι καλύτερο θα μπορούσαν να κάνουν, το βιβλίο είναι unfilmable οπότε αναγκαστικά πολλά πράματα άλλαξαν, κόπηκαν, προστέθηκαν και τουλάχιστον το ύφος σε ένα βαθμό το έπιασε το νόημα… Πολύ αξιοπρεπής και καλή -στα όρια του δυνατού- μεταφορά, εξαιρετικό σαν σειρά

Μπράβο τους!

ΥΓ. Χημεία Τέναντ-Σην από άλλο πλανήτη.-

4 Likes

Το πρώτο είχε πολύ ωραίο θέμα που σηκώνει πολύ συζήτηση, αλλά το τέλος ήταν για γέλια και γενικά δεν το πήγε κάπου. Μου άφησε την αίσθηση ότι το τελείωσε γρήγορα και άτσαλα.

Το δεύτερο είπα ότι είναι το μόνο που μου άρεσε, αλλά και πάλι overall το βρήκα λίγο προβλέψιμο.

Το τρίτο είναι απλά ΧΑΛΙΑ.

Γενικά σε αυτή την σεζόν έλειψε λίγο το twist των προηγούμενων και η δυστοπική ατμόσφαιρα. Ενώ τα 2 πρώτα όντως είναι επίκαιρα και ειδικά αυτό που συνέβη στο δεύτερο σίγουρα έχει συμβεί στην πραγματικότητα, δεν είχαν καμία έκπληξη, ήταν σαν να βλέπω άλλη σειρά σε σχέση με τις προηγούμενες σεζόν black mirror.

Το Smithereens είναι σωστό, τίμιο, σκατόψυχο, 100% Black Mirror.

Ξεκίνησα Good Omens, παλεύω να μην το πλακώσω και τελειώσει σε δυο μέρες. Άψογο adaptation για τα γούστα μου, δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα μπορούσε να είναι πιο κοντά στην ατμόσφαιρα του βιβλίου, και κυρίως

1 Like

Το Smithereens απογοητευση… Κριμα και θα μπορουσε να το κανουνε καλυτερο με τετοιους ηθοποιους.

Γενικα η σειρα ειναι στη κορυφη στις 2 πρωτες σεζον και τη ταινια, μετα γκρεμοτσακιστηκε περα απο καποια λιγα καλα επεισοδια.

Το 1ο καλο κονσεπτ εχει, αλλα και παλι δεν ειναι Black Mirror οπως το ξερουμε.

1 Like

στις πρωτες σεζον εδειχνε πως η τεχνολογια μπορει να επηρεασει καλως η κακως την κοινωνια και τη ζωη μας
τωρα ειναι ραντομ ιστοριες με καποιο sci fi gimmick

3 Likes

100% αυτό βασικά (πλην της πρώτης πρότασης), σκεφτόμουν τις προάλλες το Christmas Special με τον Jon Hamm και πόσο επεισοδιάρα ήταν/πόσο δεν έχουμε ξαναδεί κάτι τέτοιο από το Black Mirror τις τελευταίες σεζόν.

1 Like

Εκπληκτικό (φωτογραφικά και σκηνοθετικά) τέλος στο 3ο επεισόδιο του Chernobyl…

Μιλάω για τη σκηνή με το μπετόν.

Και το σουντρακ! Παρα πολυ δυνατη σκηνη…

1 Like

Ωραιο το striking vipers αλλα το φιναλε ηταν γλυκαναλατο σαν αμερικανικη κομεντι.

Απο τσερνομπιλ το 2ο μ αρεσε πιο πολυ μεχρι τωρα, ειδα κ το 3, ε απτο επομενο θα αρχισουν οι πιο σοκαριστικες εικονες υποθετω. Ο ντορος δε γινεται αδικα, απο ολες τις πλευρες ειναι αψογο.

Sharp Objects σε 2 μέρες. Το καταευχαριστήθηκα και ξαναθυμήθηκα τo in the evening των Zeppelin. Και να μην ξανακούσω κακιά κουβέντα για την Ελληνίδα μάνα, στον Αμερικάνικο νότο είναι χειρότερα τα πράγματα :laughing: Και όποιος το ξεκινήσει,να περιμένει μετά τους τίτλους τέλους του τελευταίου επεισοδίου και να μη φύγει από την αίθουσα :wink:

3 Likes

πολυ καλος και ο 2ος κυκλος cobra kai…

έχουν καταφέρει να ανεβάσουν και τις ταινίες ακόμα περισσότερο με αυτή τη σειρά

3 Likes

Αυτό ακριβώς τίποτε άλλο.

Το δυχτυχές είναι ότι δε θα υπάρξει συνέχεια έτσι κι αλλιώς, κρίμα γιατί θα μπορούσα να χαζεύω το ντουετάκι να κάνει χαζομάρες στον αιώνα τον άπαντα. :innocent:

2 Likes

μενα τελικως μου αφησε λιγο meh γευση (εχω το βιβλιο τωρα στο κομοδινο μου) κυριως γιατι μου την εδιναν τα πιτσιρικια αφανταστα.

Πολυ μετρια η σεζον του black mirror, τα πρωτα δυο τουλαχιστον ειχαν καλη αρχικη ιδεα αλλα χωρις εκπληξεις. Στο τριτο απλα βλεπεις για 1 ωρα και ενα τεταρτο μια ποπ τραγουδιστρια να… χτενιζεται.
Μαλλον βιαστηκαν να βγαλουν σεζον και την πατησαν

3 Likes

Εγω ειδα το when they see us (μινι σειρα) που αφηγείται την ιστορια των παιδιων τοτε που φαγανε φυλακη για το βιασμο μιας λευκης γυναικας στο central park…ανατριχιαστικη ειδικα η ερμηνεία απτον πιτσιρικα που κανει τον Korey wise

3 Likes