Περί σειρών γενικά

Η αμερικανικη αστυνομία-δικαιοσύνη στα “καλύτερά” της, που όπως τουλάχιστον έδειξε η σειρά, οι υπεύθυνοι για τον εγκλεισμό των παιδιών,δεν έδειξαν καμία μεταμέλεια ή παραδοχή λάθους.

1 Like

Πραγματικα σε κανει να νευριαζεις ο τροπος που τελιωσε και δεν παραδέχτηκαν οτι κανανε λαθος,το μονο καλο για τα παιδια ειναι οτι μεα απο καποια χρονια βγαλανε 41 εκατομυρια ως αποζημίωση

Δείτε και confession tapes μετά που περιγράφει υποθέσεις όπως ακριβώς το central park five, όπου δεν είχαν ενόχους για κάποια υπόθεση και με απίστευτη πίεση και ψυχολογικά βασανιστήρια έκαναν αθώους να ομολογήσουν.

2 Likes

Ειδικά το επεισόδιο της 2ης σεζόν για το Crew της 8th & H, είναι πολύ κοντά στο When they see us story. “Απαράμιλλες” τεχνικές απόσπασης ομολογίας

Τελειωσα το Catch 22

Δεν εχω διαβασει το βιβλιο οποτε δεν ηξερα καν τι πραγματευεται και τι τονο επρεπε να περιμενω απο την σειρα.

Για μενα, μιλησε 100% στην αισθητικη μου η σειρα και γενικως την αγαπησα, παρ’ολο που γενικα δεν εχει καποιο ‘νοημα’. Αλλα ισως αυτο ειναι και το κλου της σειρας.

Ισως ο πιο παραξενος τονος σε σειρα που εχω δει. Εχει ανα φασεις κατι κοενικες και γουντι αλενικες στιγμες (μαυρης) κωμωδιας σε διαλογους και σκηνοθεσια και μετα σου βγαζει μια γκοριλα απο το πουθενα.

Γενικα μιλωντας, επειδη απο WWII μοναχα ‘αληθινες ιστοριες’ εχω δει, μου πηρε λιγο καιρο να συνηθισω το γεγονος πως αυτο που εβλεπα ηταν ξεκαθαρα φαντασια και σαν βαλεις αυτο το premise, παει ρολοι το πραμα.

Μαυριλα γενικως και σκατοψυχια, αλλα σεπια τονος/φωτογραφια και ιταλικη επαρχια ηταν chef’s kiss, μουά

Σκηνοθεσια και παραγωγη George Clooney ειναι, οποτε δεν σοκαρομαι απο τον κοενισμο που διεκρινα. Ερμηνειες ολες αριστες.

Εξι επεισοδια ειναι μοναχα, καλοκαιρινος εισαι, δες το

2 Likes

Είδα και την πρώτη σεζόν από αυτό το Black Sails… Η σειρά είναι καλογυρισμένη και αποπειράται να εμβαθύνει σε χαρακτήρες και να αναπαράξει το κλίμα της εποχής. Βλέπω στα σχετικά sites ότι έχουν βγει 4 κύκλοι. Άλλη μια σεζόν θα τη δω, για παραπάνω επιφυλλάσσομαι!

Παρατηρώ πάντως ότι από καιρού εις καιρόν η μόδα με τους πειρατές επανέρχεται στο προσκήνιο. Μάλλον πολύς κόσμος διαθέτει μια “περιπετειώδη” πλευρά και απολαμβάνει να βιώνει παρόμοιες καταστάσεις… εκ του ασφαλούς!

2 Likes

Black sails απτις πιο διασκεδαστικες σειρες που εχω δει (μαζι με banshee), αξιζει μεχρι τελους

4 Likes

Απολαμβανω πολυ το better call saul. Αν και αργο σε σημεια ειναι παρα πολυ καλο.

3 Likes

Στο ειδος του ειναι οτι καλυτερο εχει βγει τα τελευταια χρονια. Υπαρχουν στιγμες που σε κανει να αναρωτιεσαι μηπως ειναι καλυτερο και απτο bb

1 Like

Τα μάθατε λογικά για το Sandman στο netflix έτσι? Με Neil Gaiman executive producer.

Ελπίζω να μην έχει την τύχη του Swamp Thing. Και του Constantine. The hype is real.

1 Like

αν εξαιρεσω τον 1ο κυκλο που θα τον ελεγα μετριο,οι υπολοιποι αγγιζουν επιπεδα breaking bad…

η σειρα πηγαινε μια χαρα μεχρι που τους ειπαν να την τελειωσουν9ισως δεν ειχε κοινο) κ εγιναν ολα αρπα κολλα

εγώ ξενέρωσα λίγο, δεν θεωρώ ότι ο Sandman είναι ούτε filmable ούτε για mainstream κοινό… όχι ότι με το mainstream έχω κάτι αλλά θα απαιτηθούν υποχωρήσεις και αλλαγές στο ύφος και τη θεματολογία και το στυλ του comic που δεν με προδιαθέτει για κάτι καλό…

τεσπά θα δούμε, το Netflix το εκτιμώ so far στο production level των σειρών του + ο Gaiman έχει φροντίσει προσωπικά εδώ και μια 20ετία κοντά να μην πέσει σε λάθος χέρια το Sandman, ακυρώνοντας συνεχώς adaptations του γιατί προφανώς το αγαπάει πιο πολύ από κάθε έργο του, ελπίζω να έχει πλάνο τώρα

υγ. Bettel Call Saul hands down καλύτερο από BB για εμένα

Αν θέλουν να είναι ανταγωνιστικό σαν product θα γίνουν όσα λες. Αν ο Gaiman τους πιέσει να του δώσουν χρόνο, τότε μόνο να ελπίζουμε μπορούμε. Συμφωνώ πως είναι unfilmable. Συμφωνώ και για το mainstream. Θέλει χρόνο και επένδυση να αποτυπωθεί, ένα από τα 5 καλύτερα κόμικς έβα.

Πήραν και το Lucifer στο νέτφλιξ έτσι?

BCS>BB ευκολα ομως.

Πολυ ευχαριστο το Good Omen! Στην αρχη λιγο με κουραζε η γρηγορη ροη αλλα με κρατησε το στορυ (και ο Τεναντ!) και εστρωσε.
Cheeky reference οταν τον αποκαλεσαν Doctor σε μια φαση :smiley:

3 Likes

12/8 the terror 2

2 Likes

3ο trailer και πλέον μιλάμε για μια από τις πιο αναμενόμενες σειρές ever.

8 Likes

Tελειο!

1 Like

Απ ότι φαίνεται το La Casa #3 είναι συμπαθητικό έως καλό, το δεύτερο επεισόδιο όμως είναι για 10αρι λόγω της μουσικής υπόκρουσης του:

3 Likes

ΑΝΤΕ
ΓΕΙΑ

6 Likes