Περί σειρών γενικά

πολυ καλες επιλογες και <3 για farscape

το carnivale ειναι απο τα πιο ατμοσφαιρικα και υποτιμημενα πραγματα στο γνωστο συμπαν, αν γνωριζει καποιος καποια σειρα που εστω να το πλησιαζει σε ατμοσφαιρα και υφος ας ενημερωσει

1 Like

Farscape τελείωσα πριν κανα διβδόμαδο και δεν χόρτασα λέμε. Πόσο κρίμα που ακυρώθηκε τόσο ξαφνικά η 5η σεζόν, τουλάχιστον βγήκε η ταινία για να κλείσει το στόρυ. Σπουδαία σειρά και σπουδαίοι χαρακτήρες. Όλοι τους πολύπλευροι, μακριά απο κλισέ “καλοί και κακοί” και με τόσες ενδιαφέρουσες περιπέτειες. Ρε γαμώτο, δεν θέλει ο κόσμος πλέον τέτοιο sci fi/space operas? Έχουν εξαφανιστεί όλα αυτά στα 10s :frowning:

1 Like

Eχει Expanse

1 Like

Κι όμως σε κάποιους δεν αρέσει με τπτ το breaking bad. Είχα κουβέντα χτες με κολλητό που τόσα χρόνια νομιζα ότι τα βρίσκαμε σε σειρές, και είπαμε να φτιάξουμε ένα τοπ 10 να τα συγκρίνουμε. Ε μόλις είδε ότι στη λίστα μου ήταν το better call Saul και το breaking bad άρχισε το κράξιμο, bcs δεν έχει δει αλλά αντιπαθεί τόσο το bb που δεν μπαίνει καν στη διαδικασία. Βέβαια μετά έστειλε τη δική του λίστα και κατάλαβα ότι κακώς ασχολούμαι, το καλό του γούστο χάθηκε κάπου στην πορεία. Ενδεικτικά είχε μέσα Casa de papel, vikings και (ω θεοί) the walking dead ενω το the wire δε χωρεσε τελικά και στεναχωρηθηκε.:joy:

Περί expanse είδα πρώτη σεζόν όταν βγήκε (not great not terrible) αλλα δεν το συνέχισα ποτέ παρόλο που διαβάζω πολύ καλά σχόλια για τις επόμενες σεζον

Ετσι ελεγα και εγω καποτε για το painkiller αλλα οταν τον ξανακουσα…δεν ηθελε πολυ :slightly_smiling_face:
Οσο για το the walking dead χωρις Rick Grimes ειναι απλα ανουσια
Οπως επισης το Vikings επρεπε να ειχε τελειωσει μετα τον θανατο του Ragnar
Αν και συνεχιζω να τις βλεπω ακομα και τις δυο αυτες σειρες

να σου πω την αληθεια με εντυπωσιαζει που κρατησε και 5 κυκλους αν αναλογιστεις την γενικοτερη ‘‘παραξενια’’ που περιβαλλει τη σειρα, οντως λειπουν γενικα στο fantasy/sci-fi οριτζιναλ κονσεπτς που δεν βασιζονται σε βιβλια κομιξ κλπ, ειδικα space operas. Πολυ καλο worldbuilding γενικα

viper, expanse κορυφη αλλα θελουμε και space operas με κουκλακια πρακτικα εφφε κλπ, στα προτυπα mandalorian, ειναι ελπιδοφορο αυτο αν ενεργοποιησει και αλλους δημιουργους να κινηθουν ετσι μελλοντικα

ο δημιουργος του farscape εχει και το Defiance βασικα που δεν τσεκαρα ακομα και σκοπευω συντομα

1 Like

@Red_Viper Σωστός, το ξέχασα το Expanse, είναι στην λίστα αναμονής. Ξέρεις πότε τελειώνει με το καλό, έχουν ανακοινώσει κάτι;

@Death.Eternal: Δεν γνώριζα καν το Defiance, μπήκε στα υπόψην, thanx! Babylon 5 έχεις δει;

Για μενα Νο1 το Breaking Bad.

Γουσταρω Better call saul,Peaky Blinders,The walking dead
Βλεπω ευχάριστα Cobra kai,Project blue book,2 and a half men

Παρατησα στα πρωτα επεισοδια The wire,The sopranos,Game of thrones

Babylon 5 δεν εχω δει ακομα επειδη ολο κατι νεο εμφανιζοταν και επαιρνε τη θεση του, + το οτι ημουν χωμενος στο star trek και δεν ηθελα κατι παρομοιο, οποτε ειναι απο τα κλασικα που υπαρχουν στη λιστα για προβολη. ιδια φαση και με το blake’s 7 τωρα που το σκεφτομαι, γενικα καποια παλια κλασικα sci-fi τα αφησα πισω δυστυχως.

Μια προειδοποίηση. Όταν αποφασίσεις να ασχοληθείς με το Babylon 5, μην σε αποθαρρύνει η πρώτη σεζόν. Λειτουργεί ξεκάθαρα εισαγωγικά και πετάει διάσπαρτα τυράκια βασικά. Από την δεύτερη και μετά φορτσάρει πολύ. Βασίζεται πολύ σε politics, να το έχεις κατά νου και κατ’εμέ έχει ένα τεράστιο “wow moment”. Δεν μπορώ να μπω καθόλου σε λεπτομέρειες δυστυχώς γιατί οτιδήποτε παραπάνω είναι spoiler ούτε και θέλω να σε hype-άρω παραπάνω. Εξαιρετική σειρά όπως και να’χει.

Star Trek δεν έχω ασχοληθεί καθόλου, μου φαίνεται τεράστιος ο όγκος και χαώνομαι. Όπως και στο Stargate, αλλά σε μικρότερο βαθμό εκεί.

Ναι, οκ τι να γινει, διαφωνω πληρως με αυτα που ειπες για δημιουργικοτητα και φαντασια. Τι να πουν κι αλλες σειρες οπως το Lost ας πουμε ή το Alias. Ποσο μαλλον το Homeland. Διαμαντι η ιδεα με τον μαγνητη? Τι να πω. Εγω κοιτουσα οθονη και γελουσα νευρικα απο το τι χαζομαρα εβλεπα. Περι ορεξεως… Δεν βρηκα τιποτα εξωπραγματικο ή φανταστικο σε οσα λες, μια καλη δραματικη σειρα ειναι για μενα το BB.

Αντικειμενικα καλυτερη σειρα ολων των εποχων δεν υπαρχει, οτι και να γραψει ο οποιοσδηποτε απο εμας. Ανεφερα πιο πανω καποιες απο αυτες που θεωρω τις αγαπημενες μου, μαζι με το Dexter και το Mr. Robot φυσικα, το οποιο απλα το λατρευω. Γενικα δεν εχω κατσει να σκεφτω λιστες, καταταξεις και αλλα τετοια, γιατι βρισκω κιολας τις συγκρισεις ακυρες. Δηλαδη πως να συγκρινω μια σειρα επιστημονικης φαντασιας ας πουμε με μια κατασκοπικη ή με μια με μπατσους και ναρκωτικα?

Χμμμμμμ ναι οκ… το οτι εχει φανατικο κοινο το ΒΒ δεν το καθιστα την “καλυτερη σειρα ολων των εποχων” και υπαρχει απειρος κοσμος που δεν το θεωρει as such. Υπερβολες οπως και σε οτιδηποτε εχει να κανει με “αντικειμενικοτητα” :sunglasses:

Που ακριβως δεν συμφωνεις μαζι μου με ΒΒ οταν εισαι στα μισα της δευτερης σεζον? Ορισμενες φορες νομιζω δεν διαβαζετε αυτα που γραφει ο αλλος, απλως διαβαζετε ΛΕΥΚΟ στην μια πλευρα και ΜΑΥΡΟ στην αλλη. Εγω συγκεκριμενα ειπα πως γουσταρω παρα πολυ τις πρωτες 3 σεζον ΒΒ και σε 4η-5η με εχασε λογω των οσων γινονται. Οταν το τελειωσεις μπορεις να αναφωνησεις με περηφανεια οτι δεν συμφωνεις με τον αιρετικο :stuck_out_tongue_closed_eyes:

1 Like

Εχω δει γυρω στις 15 σειρες που εχουν τελειωσει κ βλεπω ακομα καμια 25αρια που τρεχουν ακομη.

Καλυτερη ολων το Breaking Bad.

Εξαιρετικες: Narcos, Narcos:Mexico, Better Call Saul, Sherlock, Dark, Fargo, Stranger Things, True Detective.

Επισης πολυ καλες αλλα ενα σκαλι πιο κατω: Cobra Kai, Mindhunter, Westworld, Kingdom, The Leftovers, The Shield, Peaky Blinders.

Ξεκινησαν τουμπανες αλλα καπου με κουρασαν/κουραζουν: Sons of Anarchy, The Walking Dead, Vikings, 24, La Casa de Papel. Η τελευταια καταντησε γελοια για την ακριβεια.

Ενοχες απολαυσεις: Ash vs. Evil Dead, Spartacus, Sex Education, The Boys

Εχω βεβαια και πολλες ελλειψεις. Sopranos, Mad Men, Boardwalk Empire, Twin Peaks και πολλα αλλα ενω χθες ξεκινησα το The Wire και ηδη εχω εθιστει.

Ξεχωριστη αναφορα για το - προσωπικα αγαπημενο μου- GoT το οποιο μπορει να εχασε ποντους απο την 5η σεζον και επειτα, προκειται ομως για μια σειρα-φαινομενο η οποια για παντα θα ειναι σημειο αναφορας για τις τηλεοπτικες σειρες.

2 Likes

Το The Boys πάει εύκολα στην κατηγορία των εξαιρετικών… εύκολα όμως

1 Like

ναι εχω ψαξει τη φαση για babylon 5 και με ενδιαφερει οποτε δεν θα πτοηθω ευκολα νομιζω.

λογικο να τρελαινεσαι με σταρ τρεκ λογω ογκου, αν ασχοληθεις απ την αρχη παντως (trek '66) ετοιμασου για αριστουργηματικα επεισοδια συνδοιασμενα με τρελη καλτιλα ομως, σημαντικο αλλα ανισο στο συνολο του, ο καθενας εχει τις αντοχες του σε τετοια θεματα. Η safe επιλογη ειναι το next generation.

@martian Κάποτε το είχα κι εγώ το πρόβλημα αυτό, αλλά κατέληγα να μην βλέπω τίποτα. Εν τέλει το ξεπέρασα, πέφτω όμως σε παράδοξα. Αντί να πιάνω δηλαδή τις μεγάλες/ολοκληρωμένες σειρές που κάπως τρομάζει η διάρκειά τους και ο βαθμός commitment που απαιτούν, ξεπετάω τις φρέσκες μπαμ μπαμ και μετά έρχομαι και σε κόντρα με τους ψυχαναγκασμούς μου γιατί μπορεί να βαρεθώ να τις ξαναπιάσω μετά (ως εκ τούτου, no closure) και μου κόβεται και η λατρεμένη μου συνήθεια του binge. Άβυσσoς η ψυχή… :stuck_out_tongue: Κατά τα άλλα, αγάπες ιδίως για firefly (κι εδώ να θέσουμε τιτάνιο ερώτημα, τι κάνετε με τις σειρές που ξέρετε ότι έχουν κοπεί???!!), black sails (NAI ΡΕ), ash vs evil dead, eastbound και penny φακιν dreadful. Λατρεμένη μου σειρά, λόγω εβάρας και θεματικής, παρά τις αδυναμίες της. Γαμημένη τρίτη σεζόν (πλην μιας υπερεπεισοδιάρας) και τέλος όμως, τι να κάμεις…

Sopranos δεν έχω δει ακόμα. Ίσως είναι μια ευκαιρία αυτή την περίοδο. Και έχω και σοβαρότατες ελλείψεις γενικά, πχ Mad Men, BG, Boardwalk και πόσα άλλα που ντρέπομαι να παραθέσω. ;p

24 ήταν πολύ της μοδός κάποτε ε. Εγώ μια σεζόν έχω δει, αλλά θυμάμαι ζευγάρι γειτόνων (45-50 χρονών τότενες), που προσπαθούσε να τις δει real time. Σκληροί.

Να σημειώσω για vikings που αναφέρθηκε, πως είναι από τις σειρές-απογοήτευση της τάξης westworld που λέγαμε παραπάνω ορ σμθ. Θυμάμαι όταν έβλεπα τις 2 πρώτες σεζόν ήθελα να βγω στους δρόμους με τσεκούρια και έλεγα ποιό GOT και μετά ήρθε αυτή η τρίτη και το Παρίσι και μετά, ε, δεν άντεξα. Έχω ντυθεί όμως κάτι σαν Λάγκερθα πέρσι τις απόκριες :nerd_face: :sunglasses: Μια άλλη απογοήτευση που θυμάμαι επίσης και είχε πονέσει, είναι εκείνο το έρμο το Τaboo. Yπέροχο πρώτο επεισόδιο, κάποιου είδους χτίσιμο στη συνέχεια, τρελή ατμόσφαιρα, άρρωστος Hardy ( :purple_heart: :blue_heart:) και εν τέλει… το απόλυτο τίποτα. Meh.

Δεν έχω αναφέρει επίσης κωμωδίες,μιας και κάπου τα λέγαμε παραπάνω, αλλά ας κάνω μια ειδική μνεία στο πολυαγαπημένο μου και πολύ ιδιαίτερο Freaks & Geeks. Δεν πιάνεται για κωμωδία κωμωδία άλλωστε. Σίγουρα θα έπιανε μια θέση στη λίστα μου. Κανείς άλλος φαν εδώ;;

@QuintomScenario ρε γαμώτο, κάπως ήθελα απλά να πω ότι συμφωνώ εκτός από το κομμάτι που βάζεις Β99 πάνω από community. Όχι γιατί αποτελεί μια κάποιου είδους συμπαντική αλήθεια, αλλά για μένα είναι δύσκολες τέτοιες συγκρίσεις-ειδικά όταν η μία σειρά παίζεται ακόμα. Ανυμονώ να δω την τελευταία σεζόν brooklyn btw! Για BB δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω επειδή δεν το έχω δει, όχι επειδή διαφωνώ μαζί σου εν λευκώ και επειδή είσαι…έτσι. :stuck_out_tongue::stuck_out_tongue:

Και κάπου εδώ, ας ευχαριστήσω τον @Giasonas γι αυτή την θεΐλα που είχε ποστάρει κάποτε εδώ μέσα και με έχει βοηθήσει να μην χάσω το μυαλό μου : https://episodecalendar.com/ Σπουδαίο.

2 Likes

@Sh_Wo_f Μα όταν λέμε για Star Trek, πάει σε άλλο επίπεδο το commitment που πρέπει να έχεις. Αν ήταν μια σειρά ακόμα και 10 σεζόν, θα το είχα δει ήδη. Εδώ μιλάμε για πολλές διαφορετικές σειρές ενός κοινού σύμπαντος με πολλές σεζόν η καθεμιά. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

Για τις σειρές που έχουν κοπεί προσωπικά τις βλέπω, μετά στεναχωριέμαι που κόπηκαν και μετά βρίζω τον κόσμο που δεν τις προτίμησε ή/και τα στούντιο που έκριναν πως δεν τους παίρνει άλλη σεζόν.

freaks and geeks ειναι η τέλεια coming-of-age σειρα, γαματοι χαρακτηρες, χιουμορ αλλα και σοβαρα στοιχεια σωστα δοσμενα, αρκετα ρεαλιστικο, πολυ αγαπημενη και αλλη μια περιπτωση εξαιρετικης αλλα κομμενης σειρας δυστυχως.

ακομα γελαω με φρανκο που στο τελευταιο επεισοδιο εφτιαξε χαρακτηρα dnd με ονομα ‘‘carlos the dwarf’’

2 Likes

Freaks and Geeks 10/10 μακαρι να ειχε αλλες 5 σεζον.
Το αγαπαμε και ετσι οπως ειναι.

3 Likes

Με ψήσατε φουλ για Freaks and Geeks, είμαι και μέγας φαν των coming of age/teen drama films, νομίζω θα μου έρθει κουτί αυτή η σειρά. Κατεβαίνει πάραυτα.

1 Like

Να βάλω και εγω μια σύντομη σειρά περί αγαπημένων σειρών
1 Breaking Bad
2 Game of Thrones
3 The wire και Sopranos(μαζί αυτά)

Από και εκεί και πέρα βάλτε ότι θέλετε

Σε άλλα νέα για όσους είδαν το Devs
Στο έκτο επεισόδιο όταν συζητούσε η Λιλυ με την άλλη στο σπίτι του Φόρεστ δεν θύμιζε σκηνικό σε φάση Μορφέας και Νιο στο Matrix?

Επίσης για όσους βλέπουν the last kingdom ξεκινά 26 Απριλίου στο Netflix η 4η σεζον

1 Like