Περί σειρών γενικά

Το praise για τις νοοτροπίες και τις ψυχοσυνθέσεις που το είδες ρε αγάπη? Δηλαδή σε όποιον αρέσει το Taxi Driver πάει και σκοτώνει προέδρους? Μιλάμε για κινηματογράφο αυτή τη στιγμή, σε περίπτωση που σκέφτεσαι ότι είμαι υπέρ κάποιου έμπορου ναρκωτικών…

Εσυ μπορει να μην κανεις praise για τον Walter White, αλλα υπαρχει ΠΑΡΑ πολυς κοσμος που κανει. Κι εγω λατρεψα το Joker, αλλα δε θα βγω να σκοτωνω κοσμο στο μετρο επειδη με κοροιδευουν (!)

Προφανώς και δεν είμαι υπέρ αυτών των νοοτροπιών, αλλά είμαι υπέρ αυτού του κινηματογράφου. Τεσπά, συμφωνούμε ότι έχουμε ελαφρώς διαφορετικά γούστα, καλή καρδιά!

Αφού συμφωνήθηκαν οι διαφωνίες, πάμε στα σοβαρά ζητήματα.

roothey

9 Likes

Την παντρευομουν χθες

1 Like

Ρε συ ειναι ιστορια τυπου Godfather, πως ενας τυπος καλος και ιδεαλιστης που δεν θελει να εχει καμια σχεση με ολα αυτα καταληγει να γινεται τερας. Το αν καποιοι γουσταρουν με αυτο δεν μου λεει απολυτως τιποτα ουτε θα επρεπε να λειτουργει αποτρεπτικα προς το γραψιμο του Gilligan. Και πολλοι Νεοναζι γουσταρουν τον χαρακτηρα του Νορτον στο American History X γιατι φαινεται πολυ badass, αφαιρει αυτο απο το μυνημα της ταινιας?

Στο κατω κατω στο τελος ο WW πραγματικα χανει τα παντα και βασικα χανει την οικογενεια του που ηταν απο την αρχη ο αξονας γυρω απο τον οποιο περιστρεφοταν ολο το κινητρο του (μεχρι να το χασει στην πορεις), δεν βλεπω ποσο καλυτερα μπορουσε να δειξει τις συνεπειες των πραξεων του ο Gilligan.

Για να μην παρεξηγηθω, αυτο δεν ειναι κουβεντα για το αν θα επρεπε να σου αρεσει η οχι, γουστα. Απλα θεωρω οτι το εχεις καταλαβει λαθος σε καποια πραγματα.

Ρε παιδιά τι να λέμε τώρα, για να μην αναγνωρίζεις πόσο καλή σειρά είναι το Breaking Bad, δύο ενδεχόμενα υπάρχουν:

  1. Δεν έχεις γούστο,
  2. Είσαι αντιδραστικός.
    Αντε και τρίτο, να μην την έχεις δει.

Μιλάμε τώρα για σειρά που σενάριο, ηθοποιία, σκηνοθεσία, πλοκή, φωτογραφία είναι όλα σε κορυφαίο επίπεδο.

4 Likes

LOL

Η πλοκη και το σεναριο, που ειναι τα βασικα για μενα, ειναι απλα ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΟΣ. Εχω εξηγησει γιατι. Δε θα τα γραψω 3 φορες. Αν σου αρεσε εσενα, καλως.

Το να μηδενιζεις αποψεις αλλων ως ειτε αντιδραστικες ειτε ως καποιου με κακο γουστο, δειχνει φυσικα και την ισχυ αυτων που λες. Οταν λεω εγω πως μιλαμε για την πιο υπερεκτιμημενη σειρα, καλα κανω και τα λεω απο οτι φαινεται.

Η ηθοποιια ειναι οντως πολυ καλη. Θα προτιμησω γαματο στορι και πλοκη με μετρια ηθοποιια απο οτι μετριο/κακο στορι με γαματη ηθοποιια any given day. Η φωτογραφια του Breaking Bad ειναι αρκουντως καλη.

Εχει πολυ μεγαλη πλακα το πως θιγεστε καποιοι σε προσωπικο επιπεδο και προβαινετε σε προσωπικες επιθεσεις επειδη ενας Χ ανθρωπος δεν γουσταρει την Υ σειρα που αποθεωνετε στον υψιστο βαθμο και βρισκει καποια ψεγαδια. Δε φταιει κανενας αλλος βεβαια, εγω φταιω που εχω παντοτε αισιοδοξια :sweat_smile:

1 Like

Εφόσον δεν μπαίνεις στη διαδικασία να πεις ότι απλά δεν σου άρεσε, δεν σου έκανε κουκου δεν σε κέρδισε κλπ κλπ… όπως αρκετοί που όντως δεν τους άρεσε το bb… και επιλέγεις να λες ότι είναι για το πέος το σενάριο ε τότε τσάμπα βλέπεις.
Δεν είναι τυχαίες οι αντιδράσεις μας. Δεν γίνεται ότι δεν σου αρέσει να είναι της πλάκας…
Ένα έργο τέχνης είναι που δεν είναι αναγκαίο να αρέσει σε όλους, απλά τα πράγματα.

Εμένα δεν μου αρέσει η Μόνα Λίζα… μια μουτζούρα του ανηψιού μου στο λευκό τοίχο για μένα έχει σίγουρα περισσότερο ενδιαφέρον από οτιδήποτε έχει ζωγραφίσει ο Ντα Βίντσι. Ο Ντα Βίντσι φταίει όχι εγώ

Τι το θελα βραδιάτικα να πιάσω το when they see us… Μου έβγαλε τόση οργή που ψήνω να μην το συνεχίσω γιατί διάβασα πως πάει η ιστορία.

1 Like

ειδα το πρωτο επεισοδιο RUN εχθες και φαινεται ελπιδοφορο

Νομιζω μετα απο μιαμιση σεζον community βρηκα τι με ενοχλει, αν και το βλεπω πολυ ευχαριστα: δεν ειμαι φιλος του χιουμορ που βασιζεται σε παρωδιες ταινιων και ατελειωτα references ή homages στην ευρυτερη ποπ κουλτουρα (σινεμα, τηλεοραση, μουσικη κτλ)…μου αρεσει μεχρι ενα βαθμο αλλα δεν μπορω να το παρακολουθω ολη την ωρα, δεν μου φαινεται τοσο αστειο ή εστω αρκουντως ιδιαιτερο για να με κερδισει προσωπικα…προτιμω τις πιο meta στιγμες της σειρας γτ μου αρεσει το meta humor της, αλλα το 70% σχεδον ειναι μονο pop referances κ homages σε γνωστες σκηνες ή κλισε ταινιων/σειρων κτλ οποτε…

Still βλεπεται πολυ ευχαριστα, θα φτασω μεχρι τριτη κ μετα μαλλον θα το σταματησω (που ξεκινα η κατρακυλα οπως διαβαζω)…

In other news, ποσο ειχα υποτιμησει την 3η σεζον Wire ε. Μετα το 5ο που αρχιζει να κανει το payoff οσων εχτιζε στην αρχη, ειδικα με την φαση Μπαρκστεηλ-Στρινγκερ δινει ρεστα…

4 Likes

Το σκεφτόμουν χθες αυτό που ξεκίνησα τη σειρά. Μπορεί να ήταν οι προσδοκίες που είχαν πάει στα ύψη με τα εδώ σχόλια, αλλά πάλι όχι τελικά. Αν το φέρω σε συσχετισμό με το IT Crowd, όχι για το ποιο είναι καλύτερο, αλλά έχουν κοινά στοιχεία, εδώ χαμογέλασα μερικές φορές ενώ στο Crowd γέλαγα ρε διάολε.

3 Likes

Βλέπω the wire είμαι 2η σεζον στο τελος και γαμεί

3 Likes

Γαμει μονο και μονο που διαβαζεις το The Wire :point_up:

Παρτε το κι αν πιασει επιασε:
I summon thy @awake

2 Likes

μια πανδημια δε σου φτανει;

4 Likes

Εγω εχω φτασει αισιως s02e03. Στο The Wire αναφερομαι φυσικα.
Ενταξει, η σειρα δεν υπαρχει…ξεχειλιζει ρεαλισμο κ οι ερμηνειες ειναι απιστευτα φυσικες.
Τρελο χτισιμο σε τοσους και τοσους χαρακτηρες. Ακομα κ σε δευτερευοντες ‘κακους’ αφιερωνει αρκετο χρονο κ σε κανει να δεθεις μαζι τους.
Ψοφαω για συναντησεις Μακναλτι - Μπανκς ενω ο αγαπημενος μου χαρακτηρας ειναι ο Λαντσμαν. Ο τυπος χαριζει απιστευτο γελιο.
Το μονο κακο σε συγκριση με αλλες σειρες τετοιου επιπεδου ειναι οτι απο μουσικη επενδυση ΔΕΝ… Ζερο.
Τουλαχιστον μεχρι εδω που εχω φτασει.

3 Likes

κατσε να φτασεις και στην 4η σεζον.

2 Likes

και μετα απο το The Wire φευγεις σουμπιτος για Sopranos (αν δεν την εχεις δει)

1 Like