Περί σειρών γενικά

Το’ χουμε γαμήσει το θρεντ, σε φάση δεν ξέρεις ποιος μιλάει για ποια σειρά, γι’ αυτό καλό είναι να κάνουμε quote στα reply μας.

Όσον αφορά το The Wire, το οποίο τελείωσα προχθές.

Είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει; Ναι, μαζί με το Breaking Bad, χωρίς βέβαια να υπάρχει λόγος σύγκρισης. Είναι σε φάση σαν να μου λες ότι καλύτερο Floyd θεωρείς το DSOTM ή το The Wall ή το Animals ή το Wish you Were Here, ναι οκ, έχεις δίκιο σε όλα.

Δεν θέλω να πω τα αυτονόητα, για το άψογο σενάριο, ηθοποιία, φωτογραφία ή δεν ξέρω γω τι άλλο.

3 σημεία θέλω να τονίσω:

  1. Σπάνια κάποιο έργο τέχνης με τόσο μονόπλευρο θέμα, καταλήγει τόσο ολοκληρωμένο και τελικά, ευρύ. Ένα στοιχείο της τέχνης του μεταμοντερνισμού, είναι ότι κάνει zoom in σε συγκεκριμένα προβλήματα και δεν βλέπει το bigger picture. Βλέπε πχ το Oscar που πήρε το Moonlight ή το 12 Years of Slave ή ταινίες όπως το American Psycho κ.λπ.

Το Wire φαινομενικά είναι μια crime/detective σειρά, με θέμα το εμπόριο ναρκωτικών στα ghettos των μαύρων. Στην αρχή λέω πάμε για μεταμοντερνιστικό overdose. Μα μόνο αυτό δεν είναι τελικά.

Κάνει τρελό zoom in σε κάθε aspect του προβλήματος: στην φτώχεια, στις οικογενειακές σχέσεις των φτωχών, στην εγκληματικότητα, στα αίτια του εγκλήματος, στην αστυνομία, στους πολιτικούς, στην διαφθορά, στο “ταξίδι” των εθισμένων ανθρώπων, στον ρόλο των σχολείων, στην ακαδημαϊκή έρευνα, στο εμπόριο παράνομων αγαθών και τόσα άλλα.

Εν τέλει, κάνει τέτοιο zoom out, που πιάνει ολόκληρη τη ζωή και ένα τέραστιο μέρος σύγχρονων κοινωνικών προβλημάτων. Πως το Dark Side of the Moon για παράδειγμα μπορεί να πει κανείς ότι περιλαμβάνει τα πάντα αναφορικά με την ζωή των ανθρώπων; Κάπως έτσι.

  1. Συνεχίζοντας το πρώτο σημείο, είναι απίστευτο κατόρθωμα, το πως μια τόσο διασκεδαστική σειρά, είναι ταυτόχρονα και τόσο σοβαρή.

Νομίζω την μία στιγμή θέλεις να τον πετάξεις έξω με την δράση και τις δολοπλοκίες και να πιεις ουίσκια με τον Μπανκ, και την άλλη σε πιάνει κατάθλιψη και προβληματισμός για τις κοινωνικές συνθήκες που ωθούν τόσο κόσμο στην φτώχεια και την εγκληματικότητα. Σε φάση που αν ήταν λιγότερο graphic, θα έπρεπε να διδάσκεται επίσημα στο Γυμνάσιο, μιλάμε για παιδευτική σειρά.

  1. Καλύτερα δεμένο σενάριο και χτίσιμο χαρακτήρων δεν θυμάμαι να έχω ξαναδεί. Κάτι που συμβαίνει στην 5η σεζόν, συνειδητοποιείς ότι χτίζεται από την 1η και οι χαρακτήρες που υπάρχουν στην 2η σεζόν, ακόμα κι αν δεν τους βλέπεις, συνειδητοποιείς την δράση τους ως το τέλος. Αυτό έχει και ως συνέπεια έναν από τους πιο ζωντανούς κόσμους σε σειρά, αφού ακόμα και ο τελευταίος secondary character έχει backstory, αρχή, μέση και τέλος. Είναι ολοφάνερο ότι οι δημιουργοί του ακολούθησαν έναν βασικότατο κανόνα συγγραφής, που πολλοί σήμερα ξεχνάνε: ότι για κάθε χαρακτήρα, από τον πρωταγωνιστή μέχρι τον τελευταίο, πρέπει να γράψεις από πριν την ιστορία της ζωής του. Έτσι θα έχεις χαρακτήρες ζωνταντούς, στους οποίους όλα εξηγούνται και έχουν νόημα.

Τέλος, πάντα spoiler free, θα πω ότι θέλει τεράστια αρχίδια σε κάθε σεζόν να εισάγεις νέα elements και νέα πρίσματα. Στην 1η έχεις τα βασικά, αστυνομία - συμμορίες ναρκωτικών, στην 2η σου βάζει μέσα την προέλευση των ναρκωτικών - το εμπόριο - το τελωνείο κ.λπ., στην 4η βάζει μέσα τον ρόλο του σχολείου και της πολιτικής και στην 5η χώνει μέσα και τους δημοσιογράφους. Περίμενα ειλικρινά στην 5η να κάνει wrap up όλων των υπόλοιπων, αλλά όχι, στην 5η είχε τα αρχίδια να αφήσει το σχολείο απ’ έξω και να βάλει μέσα τους δημοσιογράφους.

Και το άκυρο bonus υστερόγραφό μου, μακάρι οι μαλάκες οι δημιουργοί του Game of Thrones να είχαν κάνει ένα περασματάκι το Wire πριν γράψουν την 6η και 7η σεζόν. Α στα διάλα.

12 Likes

Όχι. :stuck_out_tongue:

Νταμπλ ποστ, πέστε να με φάτε. Είμαι πέμπτη σεζόν BB και έχω κουραστεί. Μέχρι την 3η σίγουρα ήταν ένα υπερέπος, η 4η είχε τις στιγμές της, δεν λέω, αλλά ο γιο μίστερ γουάιτ έχει αρχίσει να με εκνευρίζει αφάνταστα και γενικά να μου γίνεται έως και απεχθής. Αυτό ήθελα να πω, το έβγαλα από μέσα μου και επιφυλάσσομαι φυσικά μέχρι να το τελειώσω.

1 Like

όντως όχι, τα 3 υπόλοιπα είναι καλύτερα από το DSOTM

Να ξερεις το Ozymandias ειναι σε αυτη τη σεζον και στο imdb διατηρει ακομα το 10αρι :metal:

Όχι, το the wall είναι που δεν έχει καμία θέση εκεί.

2 Likes

Εγώ το Animals θεωρώ το καλύτερό τους πάντως :heart_eyes:

5 Likes

Αυτό περιμένω πώς και πώς!

:orange_heart: :yellow_heart: :green_heart: :blue_heart:

Απίστευτα τεράστιος δίσκος το Wall από κάθε άποψη, και μόνο με τα Bricks και το Comfortably Numb παίρνει κι αυτό το δεκαρακι του. Όχι ότι δεν έχει κι άλλες κομματαρες.

1 Like

Ως τώρα ταυτιζόμαστε σχεδόν για ΒΒ, να το κοιτάξεις

1 Like

Με αγάπη

boo

4 Likes

Θα θελα πολύ να ξέρω πόσα μπιτςς έχει ξεστομίσει αυτό το παιδί σε όλη την σειρά.

εδιτ

Δεν έχω διαβάσει τα ποστς σου για να μην φάω σπόιλερ, θα τα δω όταν τελειώσει και θα πάω στην γωνίτσα μου να κλάψω. :stuck_out_tongue:

Έλεος με το the wall και την τεραστιότητά του λόγω κόνσεπτ. Θα μείνω με τα animals, saucerful, wish, ahm, dsom, meddle, ummagumma μου. ;p

2 Likes

Εγω θυμαμαι οτι το To’hajiilee μου ειχε αρεσει περισσοτερο απο το Ozymandias

Τελειωσα το Devs .

Ωραιο ηταν σε γενικες γραμμες
Μου αρεσε που πιανει high concept θεματα και γενικα εχει ενδιαφερον η ιστορια που θελει να πει.
Alex Garland(Εx Machina, 28 Days Later, Annihilation) στη σκηνοθεσια/δημιουργια με ομορφα κ στιλιζαρισμενα πλανα.

Λιγο με χαλασαν οι κακογραμμενοι διαλογοι, καποιοι μετριοι ηθοποιοι (Λιλι απαραδεκτη κ εκνευριστικη) και ενα ξενερωτο φιναλε, αλλα σιγουρα ηταν πολυ “ευχαριστη” προβολη. Περιμενα περισσοτερα παντως και προς το τελος εμεινα λιγο ξενερωμενος.

2 Likes

Καλα κ εγώ καπου 4η το παρατησα κ κανα δυο χρονια μετα ειδα 4η κοκ, ξεκαθαρα γτ δεν ειχα κατι αλλο να δω κ τυχαια το βρηκα σε εναν σκληρο με subs φτιαγμενο ηδη απο ενα φιλο μου…

Oτι αναμνηση εχω bb ειναι λογω better caul saul κ μονο

Επισης Meddle>Τα παντα βρε τυρογαλα :stuck_out_tongue:

1 Like

Δε μας απογοήτευσε το future man τελικά, επέστρεψε στα στάνταρ της πρώτης σεζόν και έκλεισε ιδανικά. 8 επεισόδια η τρίτη σεζόν με μόνο ένα ψιλομέτριο (το 4). Με έπιασε ένα σφηξιμο όπως έβλεπα τίτλους τελευταίου επεισοδίου, παρόλο που ήταν μόνο 3 σεζόν κέρδισε μια ξεχωριστή θέση στη συλλογή μου.

Συνεχίζοντας την τρέλα του BB…

…TON ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ. ΤΕΛΟΣ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ. Δηλ οκ, είχαν ήδη αρχίσει να μου γυρνάνε τάντερα σε κάθε πλάνο που εμφανίζεται και σε κάθε λέξη που πετάει, σε κάθε σήκωμα του φρυδιού και σε κάθε αλαζονική του συμπεριφορά -σε όλες δηλαδή-, αλλά οκ ρε φίλε, τον Μάικ? ΤΟΝ ΜΑΙΚ? Σκοτώνεις παιδάκια, έχεις γίνει τριμάλακας προς όλους, έχεις γαμήσει οικογένεια, jesse και σία, νομίζεις ότι είσαι ο οβερλορντ του Νιου Μέξικο και παραπέρα, ότι είσαι ο θεός του σύμπαντος και ο καλύτερος επιστήμονας με το κοφτερότερο μυαλό που είδε ποτέ τούτη η γη, κάνεις ληστείες σε τρένα και χτυπάς τα αστυνομικά τμήματα με μαγνήτες, οκ, βεβαίως, δικό σου και απλώς περιμένω πότε θα σε πιάσει ο υπέρθεος ο Χανκ. Αλλά υπάρχουν και κάποια όρια ρε παπάρα. Ο ΜΑΙΚ ΑΣ ΠΟΥΜΕ. Έλεος. Αυτά. Συγγνώμη, είμαι εν βρασμώ. Ευχαριστώ.

Και ναι, καταλαβαίνω τι θέλει να πει ο ποιητής και όλο το premise και το πώς δένει το σενάριο και το πώς οι επιλογές του καθενός επηρεάζουν το σύνολο και το δράμα των χαρακτήρων και το journey to the dark side and whatnot, αλλά απλά δεν τον αντέχω.

5 Likes

https://www.gazzetta.gr/entertainment/1468388/sons-anarchy-erhontai-dyo-neoi-kykloi-pic-vids

1 Like

Απλα να πω οτι δεν ειναι γραμμενο καπου οτι “πρεπει” να συμπαθησεις τον WW, ισα ισα ο Γκιλιγκαν εχει δηλωσει οτι προσπαθουσε να τον κανει αντιπαθη και τον ειχε εκπληξει το γεγονος οτι μεγαλο μερος του κοινου τον συμπαθουσε, οποτε τα συναισθηματα που σου προκαλει ειναι φυσιολογικα.

8 Likes

Δεν είπα ότι πρέπει. Μοιράζομαι τον πόνο μου. Απλώς και ο δικός μου περίγυρος είναι της άποψης ότι ο ww είναι σουπεργοαο, ξερωγω. Μίλαγα πχ χτες με τον ξάδερφό μου και του φαίνονταν αδιανόητα αυτά που έλεγα, σε φάση σύνελθε λίγο και νιώθω ότι χάνω την εμφάνιση κάποιας συμπαντικής αλήθειας. ;p Η σειρά, όπως προείπα, συνολικά μου αρέσει. Στην 4η κ 5η σεζόν κάνει την κοιλιά της, κάποια πράγματα που συμβαίνουν μου φαίνονται υπερβολικά και κάποια άλλα κουραστικά, αλλά έχει τις στιγμές της και πάλι. Και γενικά χαιρόμουν εκεί με Saul και Mike και αυτός ο μπάσταρδος έπρεπε να κάνει την μαλακία του. Ουστ.

1 Like