Περί σειρών γενικά

Κλασσικο προβλημα αυτο αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι. Το Fight Club πχ ειναι το κλασσικο παραδειγμα που σατυριζει κατι και εχει αποκτησει κοσμο που το γουσταρει γιατι καταλαβε το αντιθετο.

2 Likes


Κλασσικο φαινομενο

11 Likes

Χαχα το πιο κλασσικο παραδειγμα ο Ρορσαχ, μαλιστα ο Μιλλερ ειχε σοκαριστει που υπαρχει κοσμος που τον γουσταρει, τον ειχε γραψει ξεκαθαρα σαν αντιπαραδειγμα.

2 Likes

Αφορμή από το ποστ του ninpo

Επίσης να υποθέσω όλοι μες στην κουλτούρα εδώ, δεν είδε κανείς too hot to handle ε

1 Like

:innocent:

1 Like

Και 100% λαθος οσον αφορα τον Ρικ απο το Rick and Morty, αφου η σειρα εχει πολυ βαθυτερο νοημα απο το “ο Ρικ ειναι μαλακας”

Εγω παντως συμφωνω μαζι σου λεξη προς λεξη, και γι αυτο και λεω υπερεκτιμημημενη ΜΑΚΡΑΝ αυτην την σειρα, γιατι ακουω διθυραμβικα σχολια για μια σειρα που κανει κοιλια σε 4η και 5η σεζον κατα την γνωμη μου. Σχεδον ταυτιζομαστε βασικα. Σιγουρα ταυτιζομαστε στην αποψη μας για τον Walter White.

Τωρα το να φαινεται αριστουργηματικο το deconstruction ενος χαρακτηρα οκ… εμενα δε μου λεει πολλα. Θεωρω πως ειναι οτι πιο ευκολο μπορει να κανει κανεις γενικα με εναν χαρακτηρα και μια μοδα των εποχων μας που δεν εχει κανενα appeal για μενα.

1 Like

Ουτε στις αλλες ισχυει αυτο, ουτε υπονοει η φωτο οτι αυτοι οι χαρακτήρες ειναι μαλακες

1 Like

Εννοουσα πως ο Ρικ ΔΕΝ ειναι μαλακας. Αντιθετως, ολοι οι αλλοι ειναι.

ΥΓ. Το παιρνω πισω για Tyler Durden βασικα. Ουτε αυτος ειναι.

Για οσους εχουν δει το snowpiercer ανακοινωθηκε σειρα και κανει πρεμιερα στις 17/5

5 Likes

Μόλις ξεκίνησα το better call saul. Το σταμάτησα για να γράψω στο σημείο που προφανέστατα κρέμεται η ζωή του απ’το αν θα πιάσει το κόλπο και θα υπογράψουν να γίνει ο δικηγόρος τους.

Ήταν δεν ήταν 3 δευτερόλεπτα αλλά δε θέλει και παραπάνω. Τι άψογη σκηνή και τι γαμάτος ηθοποιός.

4 Likes

Τελεια!

1 Like

Ελπιζω μονο να μη βγει καμια πατατα

1 Like

Alan Moore, αν δεν κάνω λάθος.

2 Likes

2o pause: “You’re the kind of lawyer guilty people hire” και του ξαναδίνει τα λεφτά. Το νιώθεις παντού, δεν έχω δει καλύτερο tipping point, απλά τον βλέπεις να σκέφτεται “θα τα γαμήσω όλα”

1 Like

Ε ναι, μπλεχτηκα :stuck_out_tongue:

1 Like

Δεν εχεις δει τιποτα ακομα…

https://unboxholics.com/movies-tv/tv-news/74840-erchetai-tileoptiki-seira-hellraiser-apo-to-hbo
Θελω να δω τον Pinhead να σφαζει κοσμο :slightly_smiling_face:

3 Likes

Είναι HBO και έχει καλά ονόματα από πίσω, θα έχει ενδιαφέρον νομίζω.

1 Like

Τέλος το Breaking Bad! Συγκλονιστικά φινάλε (4 τελευταία επεισόδια). Ανακουφίστηκα κάπως μπορώ να πω και θέλω κανα μήνα διάλειμμα αποκλειστικά με ταινίες. :stuck_out_tongue:

7 Likes

Με είχε τρελάνει ένα comment στο youtube που έλεγε πόσο θα ταίριαζε να έπαιζε το Then Came The Last Days of May στο τελείωμα της σειράς. Έκτοτε μόνο έτσι το κάνω εικόνα στο μυαλό μου.

2 Likes