Περί σειρών γενικά

Ξαναβλέπω Sopranos από την αρχή και τα ντοκουμέντα περί μιας εκ των καλύτερων σειρών έβερ, είναι συντριπτικά:

12 Likes

Εγώ έχω καεί με Seinfeld. Υπάρχει πιο γαμάτος χαρακτήρας ever από Kramer;

4 Likes

Ο Kramer δεν ειναι ο αγαπημενος μου , μου πηρε λιγες σεζον μεχρι να συνηθησω το overacting του, αλλα απεκτησε μια θεση στη καρδια μου σιγουρα.
Ειμαι μεγαλος φαν Elaine οποτε θα ελεγα George + Elaine > Jerry (αν και ως ηθοποιος δεν το εχει) > Kramer > Newman και φυσικα Jackie Chiles (ο δικηγορος) :smiley:

1 Like

Απο τους καλύτερους χαρακτήρες σε σειρές.

Sandman κανείς;

3 Likes

Nα βραδιάζει πρώτα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Κι εγώ αυτό περιμένω αλλά είπα μήπως δεν άντεξε κανείς και δώσει κάποιο χιντ :sweat_smile:

1 Like

Μόλις είδα το 1ο. Περίμενα περισσότερα… Παραμερίζοντας την αγάπη μου για το κομικ και προσπαθώντας να είμαι όσο αντικειμενικός γίνεται, μου φάνηκε μέτριο από κάθε άποψη, τα εφφε δεν μπορούν να αποδώσουν επαρκώς το φανταστικό στοιχείο, πράγμα που φοβόμουν από τη στιγμή που ανακοινώθηκε η σειρά, ο Corinthian χώνεται πολύ νωρίς και άγαρμπα λειτουργώντας ουσιαστικά ως exposition device για τα βασικά στοιχεία της πλοκής και του setting, γενικά φαίνεται στάνταρ netflix adaptation, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Αυτά λίγο συνοπτικά, περισσότερα όταν (και αν) τελειώσω τη σειρά.

Ωστόσο, ok, 1o επεισόδιο ήταν, θα συνεχίσω ελπίζοντας σε βελτίωση, ειδικά σε ορισμένα κρίσιμα σημεία/επεισόδια, καθώς ο κύκλος πιάνει ολόκληρο το Doll’s House, που για πολλούς είναι και το καλύτερο arc στο κομικ. Θα περιμένω με ενδιαφέρον σχόλια από όσους είναι φρέσκοι με το franchise…

3 Likes

Εμένα με ενθουσίασε το πρώτο,κάνοντας exceed any expectation που είχα, αλλά θα σχολιάσω καλύτερα μόλις τελειώσω τη σειρά (και ηρεμήσω λίγο γιατί το Sandman, όπως ίσως έχω ξαναγράψει, είναι συν όλων των υπόλοιπων που είναι -ένα αριστούργημα της 9ης Τέχνης πάνω κάτω- και κάτι που μιλάει πολύ προσωπικά σε εμένα, οπότε ας γράψω όταν το τελειώσω και όσο πιο unbiased μπορώ)

6 Likes

Το σταμάτησα από τα νεύρα μου, ίσως είναι δικό μου το θέμα, αλλά (σπόηλερ για το 4ο)

ας πούμε ότι ήταν οκ το τουίστ με τον Λούσιφερ και τη μονομαχία για το κράνος.
Το ότι η άλλη η ατάλαντη μιλούσε λες και είχε απέναντί της τον Τζέημι Λάννιστερ και ήθελε να πάρει εκδίκηση για τους Σταρκς ήταν απλά για γέλια. Μου κατέστρεψαν και τη σκηνή του I am hope, πραγματικά κακή απόδοση μιας από τις πιο iconic ατάκες/στιγμές που έχω διαβάσει ποτέ στη ζωή μου, οπότε θα δω τίποτα άλλο που δε θα με εκνευρίζει πολύ και θα περιμενω κι εγώ σχόλια από νέους στο franchise έτσι από περιέργεια, γιατί και στο American Gods πωρωμένος ήταν ο Gaiman στην αρχή αλλά τελικά δεν πήγε και πάρα πολύ καλά η όλη φάση

Lol τώρα που είδα το 1ο επεισόδιο κατάλαβα το αποπανω. Δεν ισχύει, ο Λανιστερ ήταν str8 :stuck_out_tongue:

Στα σοβαρά , εμένα που δεν έχω ιδέα από το κόμικ ( θα ασχοληθώ κάποια στιγμή σίγουρα ) δεν μπορώ να πω ότι το πρώτο επεισόδιο με έκανε να θέλω να δω και τα υπόλοιπα

Χωρίς να είναι κακό αλλά ούτε κάτι τρομερό

θέλω να πω ότι οκ, μας είπε τι είναι ο Ντριμ αλλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι τα stakes, ποιος / τι κινδυνεύει από τι , γιατί , με ποιον τρόπο . Είναι καλός ο Ντριμ κακός; Τίποτα;

Εισαι φρέσκος ακόμα θα καταλάβεις.

Ειδα sandman μεσα στο σκ πραγμα που σημαίνει οτι τα πηγαν πολυ καλα… Ενταξει προφανως το ηθελα πιο σκοτεινο και οχι με τοσο diversity αλλα κραταει ενα επιπεδο.
Εχω διαβασει το κομικ αλλα θυμαμαι τα ελαχιστα και με έψησε για ενα re read…

το ‘‘24/7’’ και ‘‘Sound of her Wings’’ βάζουν υποψηφιότητα για τα καλύτερα επεισόδια σειράς του 2022

και εγώ το είδα σχεδόν μονοκοπανιά Παρασκευή βράδυ με Σάββατο ξημερώματα αλλά θα αναφερθώ άλλη στιγμή, overall με έστειλε στο διάολο, ήταν ότι περίμενα και ακόμα παραπάνω

4 Likes

Και Dream A Little Dream για μένα. :black_heart:

Ο όγκος των κόμικ παραμένει πραγματικός τρόμος, αλλά οριακά ψήθηκα να ξεκινήσω.

Υπογραφές για ριμπούτ Constantine με Jenna Coleman πού μαζεύουμε.

2 Likes

Σε καλό σημείο το σταμάτησα, μπήκα να δω ποια επεισόδια είναι και έβαλα να κατέβουν όλα τα υπόλοιπα, να τα δω, να ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ :sweat_smile:

Ελπίζω όχι στη συγκεκριμένη, εδώ η άποψή μου δεν αλλάζει ό,τι κι αν δω στα επόμενα επς (!)

Εγω παλι θα ηθελα Matt Ryan ως john αλλα it was a dream…

4 Likes

Μόνο μία καρδούλα δέχεται. :smiling_face_with_three_hearts:

Ακόμα θυμάμαι το κράξιμο όταν βγήκε η σειρά και τσαντίζομαι.

Δυστυχώς μετά το τσεκούρι και το πώς τον χειρίστηκαν στο Legends Of Tomorrow έχω αποδεχθεί την ήττα. :slightly_frowning_face:

4 Likes

btw o John δεν ήταν μέσα στα δικαιώματα της σειράς, δεν μπορούσαν να τον χρησιμοποιήσουν οπότε, μοιραία η Joana πήρε τη θέση του… δεν με χάλασε καθόλου, γιατί η Coleman μου αρέσει και την έγραψαν πολύ καλά -και η αλληλεπίδρασή της με τον Μορφέα ήταν μια χαρά, η Coleman έχει πάντα καλή χημεία με τους companions της, στις διάφορες σειρές που έχει παίξει και δη εδώ μια παραπάνω, που θύμιζε αρκετά Doctor Who η σχέση τους-, θα ήθελα όμως να έβλεπα και John Constantine από την πένα του Gaiman στην οθόνη, για μια έστω φορά…

1 Like

Πωπω, πανδύσκολο να μη συγκρίνω ένα από τα πιο iconic τεύχη στην ιστορία της 9ης τέχνης, με κάποια από τα χαρακτηριστικότερα comic panels ever :stuck_out_tongue:

…αλλά θα θα δείξει πως θα πάει

Αν σου άρεσε η σειρά, το κομικ θα το αγαπήσεις σχεδόν σίγουρα. Ξεκίνα χωρίς δεύτερη σκέψη

Πραγματικά, μιλάμε για τέλειο Constantine, ακόμα και στο Arrowverse :confused:

4 Likes