Περί σειρών γενικά

Netflix?
Ξεκίνησα χθες και είδα νερό τον πρώτο κύκλο.
Πολύ καλό μου φάνηκε και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία ομολογώ.
Πάω να το τελειώσω τώρα.

1 Like

3 σεζον The boys σερι! σειραρα σε γενικες γραμμες.
Οι 2 πρωτοι κυκλοι αψεγαδιαστοι ενω στον 3ο λιγο τα μπουρδουκλωσανε στο τελος αλλα και παλι ηταν διασκεδαστικοτατο…

2 Likes

Αυτο ακριβως. Δεν συμμεριζομαι καθολου μια αποψη που κυκλοφορει και λεει οτι η 3η σεζον ηταν η καλυτερη. Για μενα εμφανως ενα σκαλι πιο κατω απο τις πρωτες δυο, που τις βρηκα εξαιρετικες.

1 Like

Ναι δεν ξερω ποιος το υποστηριζει αυτο…και μονο σαν τελος σεζον να το δεις…Στους 2 πρωτους μετα τα φιναλε δεν κρατιοσουν να δεις τι θα γινει παρακατω…Τελειωσε ο 3ος και οκ cool.
Θα το δω οποτε βγει ο 4ος χωρις να σκαω…

1 Like

@Storm, @QuintomScenario
Θα υποστήριζα ότι η 3η σεζόν είναι η καλύτερη αν μετά το 6ο επεισόδιο υπήρχε ανάλογη συνέχεια και ένταση. Πιστεύω ότι το “οκ cool” που είπε ο storm είναι αποτέλεσμα κυρίως των 2 τελευταίων επεισοδίων

Μπορει να ειναι κι ετσι.

Παρολα αυτα, ακομα και με το Herogasm που ενθουσιαστηκαν καποιοι, εγω απλα περασα καλα, δε μπορω να πω οτι τρελαθηκα κιολας.

δεν εχεις αδικο…μεχρι το Herogasm το πηγαιναν πολυ καλα…

Δεν έχω δει καθόλου τη σειρά απλά αφηνω αυτό εδώ

5 Likes

Κανονικά αυτό είναι για μπαν από όλα τα φόρουμ παγκοσμίως.

2 Likes

Άρχισα πάλι twin peaks. Πρέπει να είναι η 3η φορά που το ξαναβάζω. Θυμάμαι κάπου στο 3 επ πάντα το σταματουσα γιατί βαριόμουν αφόρητα. Άλλαξαν τα χρόνια, μεγάλωσα και είπα να το δοκιμάσω. Μετά το πιλοτικό επ μπορω να πω οτι μάρεσε η όλη φάση. Για να δούμε…

4 Likes

Η σειρά The Terminal List έγινε η πηγή μιας παράδοξης διαμάχης μεταξύ κοινού και κριτικών. Ενώ σε ένα μεγάλο βαθμό το κοινό φαίνεται να την γουστάρει, οι κριτές δεν είναι με το μέρος τους, δίνοντας στην σειρά πολύ χαμηλή βαθμολογία.

Μάλιστα μερικοί από αυτούς την αποκαλούν στα άρθρα τους ως μια ‘ακραία οπλολάγνα φαντασίωση εκδίκησης’ που υπάρχει μόνο και μόνο για την βλέπει μια μειοψηφία που πιστεύει σε ακραίες απόψεις και πιστεύω στην Αμερική. Ισχύει όμως κάτι τέτοιο; Γιατί τέτοια έχθρα; Οποίος ενδιαφέρετε, έχω φτιάξει ένα βίντεο που μιλάω για το The Terminal List( δεν εχει σποιλερ), τις συνωμοσίες, τα όπλα και τον πολιτικό διχασμό στην Αμερική. https://www.youtube.com/watch?v=zkhvSgpT1Pg

Είναι γεγονός ότι ο αλγόριθμος έχει βελτιωθεί θεαματικά τα τελευταία χρόνια ως προς το context. Παρόλα αυτά, θέλει ακόμα δουλίτσα…

Mini Reviews για πράγματα που είδα πρόσφατα

The House Of The Dragon (επ 01)
Είχε τις GoT στιγμές του (Αίμα, χαρακτήρες με αμφίβολα κίνητρα, πολιτική ίντριγκα, γυμνό κλπ) και γενικά η μία ώρα πέρασε ευχάριστα αναμένω την συνέχεια και φυσικά περισσότερο Daemon & Rhaenyra

Only Murders In The Building
Άκρως διασκεδαστικό βλέπεται νεράκι και συνδυάζει γαμάτα για τα γούστα μου κωμωδία και μυστήριο.

How I Met Your Father
Συγνώμη αλλά όχι. Cringe af αρκετοί αδιάφοροι χαρακτήρες και χιούμορ όχι για μένα. Θα πω πάντως ότι η Σόφι μου είναι πιο συμπαθής απ τον Τεντ.

Sandman
Με κούρασε πάρα πολύ. Μου φαίνεται πολύ αργό. Οπτικά είναι ωραίο αλλά βαρέθηκα αρκετά

Breaking Bad
Finally το είδα, δεν υιοθετώ τα περί καλύτερης σειράς αλλά μου άρεσε αρκετά. Έπαθα πλάκα με το πόσο μεράκι έπεσε σε αυτή τη σειρά, έχει απίστευτα easter eggs, όλοι οι χαρακτήρες έχουν τον σκοπό τους, φανταστικές ερμηνείες και άλλα πολλά. Το παράκαναν με το οικογενειακό δράμα που με κούρασε αρκετα και ιδίως η Skylar και η αδερφή της. Αγάπησα Hank, Jesse και Saul παω για El Camino & Better Caul Saul

2 Likes

Το 2ο επεισόδιο του House of the Dragon, έχει πολύ ωραία μουσική υπόκρουση στους τίτλους αρχής.
Μα πολύ ωραία.

3 Likes

:100: :100: :100: :100: :100:

4 Likes

Τέλειωσα αυτό με συνοπτικές. Μίνι σειρά, έξοχη αγγλική κοινωνικοδραματική φάση με αστυνομικούς. Διλήμματα, τριλήμματα, ηθική κλπ με εξαιρετικό τον ΜπίλμποΓουότσον:

…και ξεκίνησα την Αρκούδα, όπου βαράει στο πρώτο επεισόδιο The Budos Band και κλείνει με Pearl Jam. Πόσο χάλια μπορεί να πάει:

3 Likes

Ακομα να καταλαβω τι εννοουσες :joy:

On topic, ξεκινησα μια σειρα μεε τιτλο Blackbird.

Απλα αχαστη.

1 Like

Τρολιά ήταν μωρέ ή προσπάθεια χιούμορ, ξέρω γω;

Στο Black Bird ο μπουλούκος είναι λατρεία.

Ειδα 1ο επεισοδιο Sandman. Γνωριζα την υπαρξη των κομικ και γνωριζα τον δημιουργο τους λογω της ιδιομορφης σχεσης που εχει με την Tori Amos. Δεν διαβασα ποτε ουτε σελιδα…
Αυτο που ειδα ξεπερασε κατα πολυ τις προσδοκιες που ειχα οταν ειδα τα trailer.
Δεν ξερω πως θα πανε τα επομενα επεισοδια αλλα το 1ο με ενθουσιασε…

1 Like

Να δείτε το Gaslit μιας και είναι επίκαιρο σκάνδαλο υποκλοπών. Watergate, η προσπάθεια συγκάλυψης και πως τελικά βγήκαν όλα στη φόρα. Φοβεροί χαρακτήρες, δεν υπάρχει το δημοσιογραφικό στοιχείο, επικεντρώνεται σε πολιτικούς κι αξιωματούχους και στην μίνι ιστορία της Μάρθα Μίτσελ. Τον Σον Πεν, δεν τον αναγνώρισα, το κατάλαβα από το Imdb. Μιλάμε για κορυφαίο μακιγιάζ:

2 Likes