Περί σειρών γενικά

Ετσι που τα γραφεις και βλεποντας το thumbnail νομιζα οτι εκαναν τον Σον Πεν να μοιαζει με την Ζουλιετ Μπινος

2 Likes

Φτασαμε 5ο επεισοδιο Sandman και ειναι ακομα φανταστικο.
Εντωμεταξυ κανω κατι που δεν το εχω ξανακανει ποτε…Διαβαζω παραλληλα και το κομικ μεχρι το σημειο που εχω δει την σειρα.Σε γενικες γραμμες ειναι σχετικα πιστο στο πρωτοτυπο μεχρι στιγμης.
Προφανως και υπαρχουν διαφορες αλλα ολα τα βασικα σημεια ειναι εκει…

Είχα τελείως κενή την Παρασκευή και bingαρα 5η σαιζον Cobra kai πειτε αν την ειδε κανενας να ξεκινήσουμε κουβεντα σιγα σιγα

4 Likes

Ωπα βγηκε?!

yes sensei

1 Like

Την ολοκλήρωσα μονορούφι χθες.

Καλή είναι, βλέπεται ευχάριστα κι εύκολα. Αναμενόμενες και καλοδεχούμενες οι περισσότερες εκπλήξεις, αν και κάποιες ίσως λίγο “τραβηγμένες” σεναριακά για να χωρέσουν όλοι οι χαρακτήρες, αλλά ας είναι.

Μία κάποια κούραση εμφανής, όπως και διάφορες επαναληπτικότητες οι οποίες δεν προκαλούν τις ίδιες εντάσεις, όπως στις περασμένες σεζόν.

Για να είμαι ειλικρινής, χωρίς Johnny Lawrence (λατρεμένος για μία ακόμη φορά), η σεζόν θα ήταν στο -50% στο μέτρο της απόλαυσης. Πολύ ευχάριστοι και οι Chozen και Amanda (πολύ αναβαθμισμένη στη σεζόν 5 και πόσο όμορφη γυναίκα, ρε;). Οι νέοι χαρακτήρες comme ci comme ça.

Αυτά, σε γενικές γραμμές.

Χωρίς να έχει υπάρξει νομίζω κάτι επίσημο μέχρι στιγμής, θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι πάμε και για έκτη σεζόν.

3 Likes

Ξεκίνησα και εγώ 5η σεζόν Cobra Kai, το πρώτο έχω δει μόνο. Τεράστια αγάπη ο Chozen, έχω μια αίσθηση πως ίσως διαφοροποιηθεί κάπως από το μοτίβο των προηγούμενων (και το ελπίζω βασικά, θέλει ένα φρεσκάρισμα). Καλή αρχή πάντως.

1 Like

Έχεις πολύ δίκιο, αλλά…

… μην περιμένεις άδικα!

Βάσει όσων είδα εγώ πάντα.

1 Like

Ακριβως το ιδιο κι εγω. Επος η σκηνη που ο Τζονι λεει στον σερφερ οτι θα του βαλει την σανιδα τοσο βαθια στον πατο του που θα κανουν σερφ πανω του οι φιλοι του :joy:

1 Like

θα συμφωνήσω. Παιδιά μην περιμένετε πολλές διαφορές. Κλασικό διασκεδαστικό Combra kai. Τελειώστε με το καλό να βάλουμε και σποιλερ μεσα :wink:

1 Like

2 επεισόδια Cobra Kai κ μόνο αυτό σκέφτομαι:

Summary

2 Likes

Πες τα ρε Καρμεν

8 Likes

Πριν 4.5 χρονια αυτο εδω ηταν το πρωτο ποστ για το Cobra Kai.

Μετα απο τοσα χρονια, μπορω να δηλωσω υπευθυνα και πληρως συνειδητα, παρολο που βρισκομαι μολις στο 5ο επεισοδιο της 5ης σεζον και αρα εχω ακομα 5, οτι τελικα αυτη η σειρα γινεται πραγματικα καθε σεζον και καλυτερη, με το οξυμωρο του οτι καμια σεζον δεν υστερει σε σχεση με αλλη.

Ειμαι στη φαση που παιζει ξυλικι σε μπαρ μεταξυ 45αρων αμερικανιδων και εχω απλα λιωσει, ειναι ιδιοφυιες οι τυποι που γραφουν την σειρα. Ασε που εσκασε επιστροφη της καλυτερης κοπελας που ειχε ποτε ο Ντανιελ Σαν, της κοκκινομαλλας Τζεσικα, και μαλιστα μαθαινουμε οτι αυτη γνωρισε στον Ντανιελ Σαν την γυναικα του, η οποια ειναι ξαδερφη της απο το Οχαηο (!) Αριστουργημα, οχι αστεια

Αυτο το ποστ απο την αλλη, δεν ωριμασε πολυ καλα :stuck_out_tongue: Μετα την εξαιρετικη πρωτη σεζον, πρεπει να ομολογησω οτι η δευτερη σεζον του Altered Carbon ηταν ο ορισμος της βαρεμαρας, πολυ λιγοτερο εντυπωσιακη, πολυ λιγοτερο ενδιαφερουσα, πολυ λιγοτερο επιδραστικη, και πραγματικα 2 χρονια μετα δεν θυμαμαι σχεδον καθολου την πλοκη. Ασε που καλος ο Anthony Mackie, αλλα ο Joel Kinnaman ηταν ο Kovacs. Πολυ ανωτερος στον ρολο. Και την Renée Elise Goldsberry που επαιζε την Quell Falconer απλα δεν την αντεχω. Και κακη ως ηθοποιος, και με εκνευριζει αφανταστα η φατσα της. Εντωμεταξυ η πρωτη σεζον ειχε το ζευγαρι των πλουσιων Bancroft, την Ορτεγκα, την αδερφη του Κοβατς, και γενικα μια φοβερη ιντριγκα και μυστηριο γυρω απο την υποθεση. Η δευτερη, απλα τιποτα.

2 Likes

Συμφωνώ 100% για 2η σεζόν άλτερντ κάρμπον.

2 Likes

Βγηκε η 3η σεζον Trapped, Entrapped !
Ειναι βασικα οντως 3η σεζον η νεα σειρα ?

ΣΟΒΑΡΑ;;;;;

Φοβερή σειρά. Σπουδαίος ο πρώτος κύκλος…πάω να ψάξω…

Αυτό το Altered Carbon κάποτε το σύγκριναν με Expanse λέει :joy:

Το Altered Carbon και το WestWorld ήταν τα αγαπημένα μου νέα project πάντως. Φανταστικές πρώτες σεζόν, άνετο 10ράκι.

Το AC δυστυχώς κατέρρευσε με τον τρόπο που περιέγραψε ο @QuintomScenario. Το WW άντεξε λίγο παραπάνω αλλά εξακολουθούσε να είναι δύσκολο και πολύπλοκο ενώ το ενδιαφέρον άρχισε να πέφτει (δεν έχω δει 4η σεζόν)

1 Like

Θα διαφωνήσω με τον φίλτατο @The_Black_League και τον εκλεκτό gooner @osfp7 για 5η σεζόν Cobra Kai. Για αρχή την βρήκα εξαιρετική (σίγουρα σκάλες πάνω από 3η-4η) και ο λόγος που την βρήκα εξαιρετική είναι πως τράβηξε άλλο δρόμο επιτέλους.

Φτάνει με τις αλλαξοκωλιές στα dojo και στα γκομενικά και τα σουρεάλ μπάχαλα σε όλη την πόλη που φαινόταν λες και έπαιζαν όλοι ξύλο αγνοώντας κάθε νόμο. Δεν λέω, με κάθε σεζόν καλά πέρασα, απλά ειδικά στην 3η-4η έπαιξε πάρα πολλή επανάληψη και ένιωθα πως πάει προς κορεσμό το πράγμα. Ήρθε η 5η όμως και έδωσε την πνοή που ήθελα.

Ο Silver είναι ο καλύτερος villain μέχρι τώρα, απολύτως απειλητική φιγούρα που και μόνο η αύρα που αναδίδει τον κάνει να φαίνεται σαν τον διάολο τον ίδιο. Έχουμε πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη στον χαρακτήρα του Johnny, η συμμαχία του με LaRusso και Chozen όλα τα λεφτά, τα παιδιά αποκτούν πιο ρεαλιστική (αλλά όχι απαραίτητα σοβαροφανή) υπόσταση, ο Kreese πλέον αποδεικνύεται και με την βούλα ψυχάκιας, έχεις γαμάτη μάχη στο τέλος, έχεις φυσικά fuckin’ Chozen που είναι μορφάρα και γενικά έπρεπε κάπου να κοπεί το τροπάρι με το χουλιγκανιλίκι μεταξύ των dojos (πλάκα έχει αλλά κάπου το τράβηξαν) και χάρηκα που υπήρχε σαφής villain, συμφιλίωση μεταξύ όσων δεν ανήκουν στο Cobra Kai και αναγνώριση πως υπάρχει ένας κοινός στόχος που είναι πραγματικά επικίνδυνος και χρειάζεται αντιμετώπιση.

8 Likes