Περί σειρών γενικά

Οσον αφορα το Westworld, τη θεωρω τρελα υποτιμημενη σειρα τουλαχιστον σε θεμα παραγωγης. Μου κανει εντυπωση που σειρα με τετοιο cast (παιζει πολυ ψηλα σε ονοματα) περναει τοσο πολυ στο ντουκου. Και οχι μονο εδω αλλα και στο εξωτερικο. Η ειναι η ιδεα μου; Τελος παντων, οπως και να εχει επειδη σε θεμα σεναριου εχει τραβηξει καπως η αληθεια ειναι, θεωρω οτι καλο ειναι η επομενη (5η) σεζον να ειναι και η τελευταια.

1 Like

Θα σου πω ποιο ηταν το δικο μου “προβλημα” , το οποιο πιθανολογω οτι μπορει να ηταν προβλημα και για αλλους.

Ειδα την πρωτη σεζον οταν βγηκε το 2016, και ενθουσιαστηκα. Μετα ομως, επρεπε να περιμενουμε μεχρι το 2018 για την δευτερη σεζον, η οποια εκανε πρεμιερα μηνα Απριλιο. Για μενα το 90% των σειρων ειναι φαση που χρειαζομαι στην ζωη μου οταν ξεκιναει το φθινοπωρακι, και τις εχω συνδεσει με ζεστουλα και χουχουλιασμα στον καναπε, ξεκινωντας απο τελη Σεπτεμβριου και για ολο το φθινοπωρο και τον χειμωνα στην συνεχεια. Οταν αρχιζει να ανοιγει ο καιρος και να γινονται μεγαλες οι μερες ξανα, δεν ψηνομαι ιδιαιτερα να κατσω να δω σειρες αφοσιωμενα. Οποτε τον Απριλιο του 2018 που βγηκε ειπα ενα “α ναι οκ, καποια στιγμη θα το δω, δεν ψηνομαι τωρα”. Αυτο σε συνδυασμο με το οτι καθε νεα σεζον βγαινει καθε 2 χρονια, με εβγαλε εντελως απο την φαση.

Ολως τυχαιως, ξεκινησα την δευτερη σεζον Westworld πριν καμια δεκαρια μερες, και αφου ειδα ενα επεισοδιο, δεν την ξαναεπιασα… αλλα μαλλον θα πρεπει να πιεσω λιγο τον εαυτο μου. Παντως αν και εχω ακουσει εξαιρετικα λογια για την 3η και την 4η σεζον, δεν ισχυει το ιδιο για την 2η. Θα την δω παντως, για να μπορω να δω και τις αλλες.

Προκειται για σειρα με καταπληκτικη ατμοσφαιρα και παραγωγη, τουλαχιστον οσον αφορα την 1η σεζον που εχω δει απο τοτε που βγηκε, αλλα δεν ξερω κατα ποσο η θεματολογια της μπορει να κρατησει το ενδιαφερον. Μου φαινεται πως η φαση ειναι “λιγο απο τα ιδια”. Ιδωμεν.

Α εγω βρηκα 3η και 4η σεζον εξαιρετικες παντως, μου αρεσαν πιο πολυ κι απο τις πρωτες 2 :stuck_out_tongue:
Terry Silver απλα αψογος villain. Σε καθε επεισοδιο προσκυνω.

Η πρωτη σεζον Altered Carbon εδωσε δικαιοτατα το δικαιωμα να γινει αυτη η συγκριση.
Ειναι φανταστικη, απο την αρχη ως το τελος.

2 Likes

Έβδομος κύκλος Shetland εκεί έξω. Σπουδαία σειρά, μόνος μου την υποστηρίζω εδώ μέσα.

Είμαι στη 2η σεζόν. Πολύ ωραία ως τώρα. Και πολύ όμορφα μέρη.

Cobra kai εθισμός

5 Likes

Ρε γαμωτο τελειωσαν και δε ξερω τι να κανω τωρα … !
Ωραια τα ειπε ο @martian , ειχε λιγο καποια επαναλαμβανομενα σκηνικα αλλα το character building ηταν τρομερο.

1 Like
1 Like

Πω ρε πστ τι φωνη εβγαζε ο τυπος εντωμεταξυ στο Black Bird.
Απιστευτα κρηπι. Παλι καλα που τελειωσα 5η σεζον Cobra Kai και ελιωσα με Sting Ray.
Μου εφτιαξε την εικονα που ειχα για τον ανωμαλο.

2 Likes

Εχω δει τα 4 πρωτα Cobra Kai…ενδιαφερον μεχρι στιγμης,να δουμε που το πανε…

1 Like

Cobra Kai πάντως έχω φτάσει στο 5ο -ακόμα δεν το έχω δει- και με τα λεγόμενα εδώ περίμενα κάτι άλλο, έχω «βαρεθεί» αρκετά (εντός εισαγωγικών το βαρεθεί, Cobra Kai είναι, προφανώς το βλέπω ευχάριστα και με όρεξη) και δεν με έχει «πιάσει» ακόμα η σεζόν… Ελπίζω -και αναμένω- σταδιακή κορύφωση -όπως γίνεται σε όλες τις σεζόν μετά το 5ο, 6ο επεισόδιο…

2 Likes

Αναμενόμενα τρένο μετά το 5ο η σειρά, κυριολεκτικά γίνεται ότι να ‘ναι (σκάνε μέχρι και κινέζοι με patch στο μάτι), νομίζω ότι οι δημιουργοί έχουν φτιάξει το απόλυτο bot-άκι για να γράφει το σενάριο… καλή σαπονόπερα + καράτε + 80s = άχαστος συνδυασμός

2 to go

7 Likes

τρίτο σερί post :stuck_out_tongue:
Να πω ότι στο ενδιάμεσο βλέπω το παρακάτω
image

6 ωριαία επεισόδια, για την ILM και την πορεία των ειδικών εφέ στον κινηματογράφο, με πολύ-πάρα πολύ υλικό πίσω από τις κάμερες και ανέκδοτες ιστορίες + αρκετά τεχνικές λεπτομέριες που σίγουρα όποιον ενδιαφέρεται για αυτήν τη πλευρά της παραγωγής και κινηματογράφησης, θα τον αφήσουν σούπερ ικανοποιημένο

Εννοείται άχαστο για όποιον είναι φαν του Star Wars γενικότερα (@QuintomScenario υποθέτω πρέπει να το τσεκάρεις όπως και δήποτε) αλλά και των ταινιών των Spielberg, Zemekis, Cameron κτλ, όλων anyway που εκτόξευσαν την χρήση των ειδικών εφέ από τα μέσα '70 μέχρι και σήμερα

Έχω δει τα 3 πρώτα βέβαια μόνο, ελπίζω να μην πέσει στη συνέχεια (γιατί είναι και παραγωγή Disney, μην ξεχνιόμαστε), όμως so far είναι τρομερή παραγωγή

Α και σκηνοθεσία/επίβλεψη γενικότερα, Λώρενς Κάσνταν ε \m/

1 Like

Το 5ο επεισόδιο cobra cai ήταν από τα καλύτερα για μένα. Ωραία πήγε η σειρά. Δεν είχε τουρνουά αλλά ήταν σα να είχε.

2 Likes

Ειναι στην λιστα εδω και καιρο. Απλα δεν εχω βρει τον χρονο να κατσω να το δω συγκεντρωμενος, οπως και το Jedi’s Return που ειναι για τα γυρισματα και την παραγωγη του Kenobi.

Καλα αυτο δε λεει κατι, ολα τα Disney Gallery : Mandalorian (που αν δεν τα εχεις δει, να τα δεις χθες κιολας) ειναι εξαιρετικα απο την αρχη ως το τελος. Στην κατηγορια “ντοκιμαντερ για αυτα που φτιαχνουμε” ειναι παραδοξως συνηθως καλυτεροι απο οτι στις ιδιες τις ταινιες :stuck_out_tongue:

Τρελος μαλακας (!) αν και οχι οσο μαλακας οσο ο Michael Arndt. Οι δυο βασικοι υπευθυνοι, μαζι με τους Jar Jar Abrams και Ruin Johnson βεβαια, για το αισχος των sequels.

Καλά βέβαια το γεγονός ότι είχε ισχυρά writing credits στα Empire Strikes Back/Return of the Jedi/Raiders of the Lost Arc + ότι έχει γράψει/σκηνοθετήσει 3 από τις σημαντικότερες αμερικανικές ταινίες των 80s (Big Chill, Silverado και Body Heat), μάλλον τον καθιστούν αρκετά σημαντικό σκηνοθέτη/σεναριογράφο :stuck_out_tongue: παρά «μαλάκα»

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά πάντως so far, κυρίως γιατί συμπεριέλαβε μερικά τεχνικά aspects των τεχνολογιών που πρωτοχρησιμοποιήσε η ILM τότε, των οποίων τη σημασία, την δυσκολία και την εφευρετικότητα, αρκετός κόσμος την αγνοεί -δεν αρέσκεται μόνο δηλαδή σε ανέκδοτες ιστορίες ή trivia :slight_smile:

Το ενα δεν αποκλειει το αλλο (!) :stuck_out_tongue:

Κι ο Πολανσκι ειναι απο τους μεγαλυτερους σκηνοθετες που εχουν περασει στην ιστορια του κινηματογραφου, αυτο δεν τον κανει λιγοτερο αηδιαστικο και σιχαμενο. Για πολυ πιο σοβαρους λογους βεβαια, που εχουν να κανουν κυριολεκτικα με απεχθη εγκληματα.

Νταξει Body Heat σιγα την παπαρια, απο αυτες που ξεχνιουνται ευκολα σε βαθος χρονου, Silverado και γενικα ολη αυτη η φαση δε μου αρεσε ποτε, ενω αν δεν ειχε γραψει ο George Lucas την βασικη ιστορια των Empire Strikes Back και Return Of The Jedi, ο Kasdan θα ειχε κανει μια τρυπα στο νερο. Το οτι ειχε μερικες προτασεις για τον Λουκας και την ιστορια του, μου ειναι αρκετα αδιαφορο. Δεν του συγχωρω ποτε τις μαλακιες που ειδαμε στα sequels, αφου μαλιστα ειναι αυτος ο ηλιθιος που επεμενε να σκοτωσουν τον Χαν Σολο ηδη απο το Empire Strikes Back, αλλα ευτυχως τον κρατησε carbonite frozen o Λουκας :stuck_out_tongue:

Οοοκ :neutral_face:

Αν είναι να μη σφαζόμαστε πια εδώ μέσα, ας κόψουμε τη μπάλα/μπάσκετ και να μαζευόμαστε για τσάι με κείκ πορτοκαλιού

4 Likes

Νταξει διαφωνία για έναν filmmaker είναι , σιγά μην σφαχτουμε (!)

Big Chill>Ότι αγαπάτε.

Συνεχίστε.

1 Like