Περί σειρών γενικά

Ξεκιναω με κιτρινο

1 Like

Έχω δει μόνο τα 3 πρώτα επεισόδια.
Σίγουρα δεν τρελάθηκα (αλλά πάλι σίγουρα δεν μπήκα ούτε καν στην φάση για το “καταλάβω”)
Όχι και για “κόψιμο” όμως . πολύ κακή απόφαση του Netflix

Σίγουρα κακή απόφαση το κόψιμο πάνω που κάτι πάει να γίνει στην υπόθεση, αλλά ο πρώτος κύκλος δυστυχώς δεν έλεγε πολλά. Έβλεπα χωρίς ενδιαφέρον. Τα έχουμε ξαναδεί (Lost) και διαβάσει (Philip Dick). To Dark δέκα φορές καλύτερο, είχε κάποια πρωτοτυπία ή έστω έκρυβε καλύτερα τα δάνεια του.
Ωστόσο έκπληξη το κόψιμο μετά από μόνο ένα κύκλο. Είχα την εντύπωση ότι πήγε καλά από θεαματικότητα.

Το ειχα στην λιστα αλλα δεν το ειχα δει ακομα, θα το εβλεπα γιατι το Dark μου αρεσε πολυ αλλα τωρα δεν προκειται, μπραβο στο Νετφλιξ εξαιρετικη επιλογη.

Αυτη η στρατηγικη βγαζουμε 800 σειρες τον χρονο και αμα δεν γινουν το επομενο Stranger Things τις κοβουμε εχει αρχισει να μου την δινει στα νευρα, στρημακι και πολυ τους ειναι νομιζω σιγα σιγα.

5 Likes

Σε αυτή τη λογική, το sandman ίσα που το γλίτωσε το κόψιμο
Πάντως στο κόψιμο θα έπρεπε να ήταν και κάτι απαράδεκτες “επικές” σειρές όπως Barbarians, blood origin ακόμη και το vikings valhala

1 Like

Καλυτερα προσωπικα, μιας και η σειρα κλεινει με το φιναλε της και δε χρειαζεται περαιτερω ξεχειλωμα.

Λες και παίζει ρώσικη ρουλέτα το νετφλιξ με το τι θα κόψει

μπα viewership στην πλατφορμα, όχι στο πουτλοκερ, VS κόστος παραγωγής.

2 Likes

… Απαντώ στον εαυτό μου.
White Lotus Σεζον 2

Ξεκίνησα προκατειλημμένος γιατί απεχθάνομαι την Ιταλία και ειδικά την Σικελία. Έχω πάει τόσες πολλές φορές για δουλειά στη Νότια Ιταλία που την έχω σιχαθεί.
Είναι επίσης περίεργη η παλέττα (δεν ξέρω αν είναι η σωστή λέξη) που χρησιμοποιούν στις κάμερες. H Μεσόγειος είναι πολύ πιο φωτεινή αλλά έχουν κάνει τα πάντα μουντά και τα εξωτερικά πλάνα είναι γεμάτα συννεφιά (από τη φύση δείχνει να έχει γυρισθεί άνοιξη), μάλλον σκόπιμα για να ταιριάζει με το σενάριο το οποίο είναι αρκετά πιο σκοτεινό.

Παρολ’ αυτά, την βρίσκω πιο ενδιαφέρουσα από την πρώτη σεζόν. Στην πρώτη σεζόν, την διαφορά την έκανε ο μάνατζερ, τώρα είναι οι 2 εργαζόμενες κοπέλες που τα ανακατεύουν όλα, αλλά δεν είναι μόνο αυτές. Οι σχέσεις και οι δυναμικές αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη. Είμαι στο 5ο επεισόδιο και ανυπομονώ για το φινάλε.

Επίσης, εξαιρετική η γκαρνταρόμπα. Από πλευράς γούστου, μου αρέσουν πολύ τα ρούχα της βοηθού Portia και της Χέδερ (Aubrey Plaza), είναι ρούχα που θα αγόραζα για τη σύντροφο μου αλλά γενικά οι στυλιστικές επιλογές είναι φοβερές για όλους τους χαρακτρήρες.

Είδα το kaleidoscope,. αρκετά καλό εάν και σκέφτομαι να το ξαναδώ με την χρονολογική σειρά. Δεν επηρέασε πολύ ο τρόπος που μου έβγαλε τα επεισόδια το netflix (yellow, green, blue, orange, violet, red, pink, white).




Επίσης ξεκίνησα να βλέπω το The Glory , κορεατική πολύ καλή δείχνει εάν και νωρίς είμαι στο δεύτερο επεισόδιο.

2 Likes

Πολύ καλά ξεκίνησε το τρίτο μέρος του Yellowstone Universe. Μόλις τελειώσει κι αυτό πιάνω από την αρχή το original:

1 Like

Περί σειρών (που είδα τους τελευταίους μήνες) γενικά:

What We Do In The Shadows Season 4 (July 2022)
Για πάντα θα παραμείνει απλά συμπαθητικό κατά πως φαίνεται, αλλά θα το παρακολουθώ ες αεί προς τιμήν της υπερταινιάρας. Σποιλερ: παίζει ο ίδιος ο λατρεμένος Τζιμ Τζαρμους σε ένα επεισόδιο.

The Dragon Prince Season 4 (November 2022)
Μετά την κοιλιά του τρίτου κύκλου, επέστρεψε στα γνώριμα εξαιρετικά επίπεδα. Αγαπημένη σειρά και περιμένουμε με αγωνία την επόμενη σεζόν. Όπως πάντα, τέλειο το φλώρικο χιούμορ με ανιμε κατάλοιπα αλλά και η επική μουσική.

The Midnight Gospel Season 1 (April 2020)
Πόσο μα πόσο στενάχωρο που το έκοψαν. Τι τρομερό οτινανικό ανιμέησο, παραβλέπω ακόμα και τον αφελή ψευδο-spiritual λίμπεραλ θεματικό πυρήνα. Νομίζω θα κάνω μια επανάληψη σ’ όλες τις σεζόν Adventure Time όταν βρω το κουράγιο.

Rick And Morty Season 6 (September 2022)
Εξαιρετικό ας έβερ, δεν χρειάζονται πολλά λόγια, έχει ήδη τεράστιο hype και καλά κάνει.

Solar Opposites Season 1 (May 2020)
Εις εκ των δημιουργών του Rick And Morty, είπα να το ξεκινήσω μιας και αρκετά είδα τα επεισόδια rick and morty ξανά και ξανά. Πολύ κακή και ανούσια σειρά, ούτε αστείοι χαρακτήρες ούτε έξυπνη σάτιρα, δεν συνέχισα στις υπόλοιπες δύο σεζόν.

Maestro Season 1 (October 2022)
Κλασικός Παπακαλιάτης, ξεκινάει πολύ δυνατά, μετά κάπου το χάνει και καταλήγει πολύ πιο επιφανειακό απ’ ό,τι υπόσχεται. Δεν είναι κακό πάντως.

House Of The Dragon Season 1 (August 2022)
Ό,τι καλύτερο είδα τον τελευταίο πολύ καιρό σε σειρά για τα γούστα μου. Πλήρως αντάξιο της πρώτης εποχής Game Of Thrones από κάθε άποψη. Εύγε.

Cunk On Earth Season 1 (September 2022)
Γέλασα πολύ. Ακόμα και όταν τα αστεία δεν ήταν ιδιαίτερα έξυπνα, η Diane Morgan είναι τόσο φοβερή φιγούρα που το χάρηκα φουλ.

Vinland Saga Season 1 (July 2019)
Πραγματικά δεν άντεξα να δω ανιμε για βικινγκς. Εξαιρετικά κακόγουστο. Το δοκίμασα στα γιαπωνέζικα, το δοκίμασα και στα αγγλικά, δεν.

Βγήκε η νέα σεζόν Βίκινγκς Βαλχάλλα απ’ ό,τι είδα, οπότε είναι ο επόμενος στόχος. Η πρώτη ήταν πολύ καλύτερη απ’ ό,τι περίμενα και πολύ αδικημένη.
Έχω και το Severance να περιμένει στην άκρη, αν και ήδη από το παρκς δεν την πάλευα με τον Adam Scott, για να δούμε…

4 Likes

Είδα 4-5 επεισόδια της Βαλχάλας …
Δεν…κρίμα πολύ κρίμα
Παίζει να μη το τελειώσω φάση

Δεν εχω πολλα λογια για το πρωτο επεισοδιο του The Last Of Us.

Αριστουργηματικο απο καθε αποψη, απλα.

Δεν εχω παιξει ποτε το videogame, αλλα εχω ακουσει πολλες φορες οτι εχει μια απο τις καλυτερες ιστοριες που εχουμε δει σε videogame, και αυτο σιγουρα δικαιολογει την επιτυχια που εχει γνωρισει. Ευτυχως δεν εχω σποιλεριαστει καθολου για κανενα απο τα δυο παιχνιδια παρα τον ντορο, οποτε θα απολαυσω την σειρα στο μαξιμουμ. Βλεποντας και το preview για το τι ακολουθει στα επομενα επεισοδια, απλα ανυπομονω.

Πανεμορφο απλα.

Και το λεω εχοντας πραγματικα σιχαθει πλεον σειρες και ταινιες με ζομπια.

2 Likes

Εχω παίξει και τα 2 game.Ειναι top 5 στα καλυτερα που εχω παιξει ποτε…Απο τα τρεηλερ η ατμοσφαιρα ειναι ιδια…Θα δω λιγο πιο μετα το 1ο και θα επανελθω…

1 Like

same…

Το ειδα και περα απο το εξαιρετικο πρωτο επεισοδιο γενικα για ξεκινημα σειρας ειναι σοκαριστικη η αγαπη και η προσοχη που εχουν δώσει στο πρωτοτυπο υλικο πολλες φορες 1 προς 1!! Οκ εχει ανάμιξη ο βασικος δημιουργος αλλα και παλι ειναι ισως η πρωτη φορα που βλεπουμε μια τοσο καλη μεταφορα…

Ολα καλα…

Μα ουτε ο πρωτος κυκλος ήταν καλός

Ναι εχει πολυ πιστη αντιγραφη στιγμων ακριβως οπως ηταν και στο game…Μου αρεσε το πρωτο επεισοδιο