Περί σειρών γενικά

Μολις τελειωσα το 1ο επεισοδιο TLOS…Πολυ καλο απλα το μονο που με χαλαει ειναι αυτο που με χαλουσε και στα τρεηλερ…Η εμφανιση της Ellie…Δεν εχω κανενα προβλημα με το πως παιζει,ειναι μια χαρα…
Βεβαια αυτο δεν θα το εχει καποιος που δεν εχει παιξει τα games…

Καταλαβαινω αυτο το awkward που λες αλλα νομιζω στο τελος μια χαρα θα την αποδεχτουμε καθως παικτικα ειναι κοντα στον χαρακτηρα…

Καλα αυτο που λετε ειναι καπως ασχετο κατα την γνωμη μου, απο τη στιγμη που εγινε μεταφορα απο παιχνιδι. Τον ρολο τον παιζει η Bella Ramsey, δεν χρειαζονται πολλα λογια.

Την εχουμε δει και στο GoT, ειναι απλα τελεια. Τωρα το αν μοιαζει πολυ με την χαρακτηρα στο TLOS το παιχνιδι, πραγματικα δεν εχει καμια απολυτως σημασια.

Και η κορη του Joel παντως φοβερη ηταν στο επεισοδιο. Γενικα το επιπεδο σε ηθοποιια, φωτογραφια, μουσικη, ατμοσφαιρα ειναι πανυψηλο. Ανυπομονω για αυτα που εδειξε το preview, αυτη η σειρα μπορει να μην κανει τα νουμερα του Walking Dead, αλλα πιθανοτατα να καταφερει να το ξεπερασει σε ποιοτητα. Και προφανως μιλαω για τις πρωτες 4-5 σεζον του TWD, που ηταν καταπληκτικες, οχι μετα που εγινε κουραση.

Συμφωνώ για την Βella αλλα στην αρχη οσο και να μη θες ειναι awkward για εναν που αγαπαει το game. Πιο πολυ για μενα στο πως θα υποστηρίξει τον ρολο στις επομενες σεζον… Αλλα το ξανα λεω (γιατι το κοινο του tlou δεν φημιζεται για την ψυχραιμια του ) η Bella απο αυτα τα δειγματα που εχουμε φαινεται μια χαρα…

Ναι θα κανει πολυ παραπανω… :wink:

Μπορεί… Αλλά πολύ δύσκολο.

Άλλο κοινό (σε ποσότητα) έχουν κανάλια όπως το HBOMAX , άλλο κανάλια όπως AMC και Showtime για παράδειγμα. Εδώ το Game Of Thrones έκανε 10-11 μύρια θεατές ανά επεισόδιο μόνο στην τελευταία σεζόν , την στιγμή που το Walking Dead έκανε 13-18 μύρια ανά επεισόδιο στις μισές του σεζόν.

Μα δεν ειπα κατι για την ερμηνεια…Η πιτσιρικα ειναι πολυ καλη ηθοποιος…Αλλα αυτο που λεει και ο Neo…Οταν εχεις παιξει το παιχνιδι η εμφανιση της ξενιζει…Δεν μπορεις να το καταλαβεις γιατι πολυ απλα δεν εχεις ασχοληθει ξανα…
Πιστευω και εγω οτι θα κανει παραπανω τηλεθεαση απο το WD…

είχα αγοράσει το Last of Us κάπου κοντά στην κυκλοφορία του για το PS3 . Δεν το τερμάτισα γιατί γενικά σταμάτησα να ασχολούμαι με το playstation

έχω χαθεί εντελώς από τον κόσμο αυτό εδώ και πολλά χρόνια

Έχω παίξει ένα σωρό παιχνίδια και λέω με πλήρη γνώση ότι η εισαγωγή του συγκεκριμένου παιχνιδιού είναι ό,τι πιο συγκλονιστικό και συναισθηματικά φορτισμένο έχω δει

Βλέπω διθυραμβικές κριτικές , διάβασα κι εδώ αυτά που λέτε και συγκινούμαι που θα ξαναζήσω τέτοια συναισθήματα και αυτή την ατμόσφαιρα

πατάω play

2 Likes

Θα πρότεινα να ανοίξεις το PS3 γιατί αυτή την εμπειρία πρέπει να τη βιώσεις. Το Last of Us είναι παιχνίδι που θα πρότεινα σε κάποιον άσχετο με αυτά γιατί απλά δεν είναι μόνο η ιστορία, τα συναισθήματα που σου δημιουργεί αυτό το παιχνίδι δύσκολα στα βάζουν ταινίες, σειρές και βιβλία.

4 Likes

Θα το πιάσω λογικά με αυτή την αφορμή

Το πρώτο επεισόδιο ήταν φανταστικό , με γύρισε 10 χρόνια πριν σχεδόν …

Αξίζει να το δει οποιοσδήποτε ασχέτως αν έχει επαφή με το παιχνίδι…καλογυρισμενο μια με πολλή αγάπη και σεβασμό στο υλικό

Αναλογικά με το τι παίζει εκεί έξω από σειρόφιλα άτομα είμαι μάλλον στη μέτρια ή κατώτερη στάθμη, αν και με την κανονικοποίηση του streaming όλο και περισσότερος κόσμος βλέπει όλο και περισσότερες σειρές. Συνήθως δεν βλέπω τις πολύ hypαρισμένες, αλλά τις πιο περιφερικές, που μπορεί να είναι μέτριες μεν, αλλά ωστόσο έχουν πολύ ιδιαίτερο κόνσεπτ ή προσωπικότητα. Τώρα τελευταία είδα/βλέπω δύο που είναι κατά γενική ομολογία μέτριες, κι ωστόσο με έχουν πορώσει, και για αυτές θα μιλήσω να δω αν είμαι μόνος σ’ αυτό ή υπάρχει κόσμος που γουστάρει τη φάση τους:

TL;DR Ο άσχετος με σειρές Μάνος εκθειάζει μία μέτρια σειρά animation και ένα campy ελληνικό δράμα

1.Disenchantment

Summary

Οκ, κι αυτή την είδα αφού είχε ξεφουσκώσει το hype, επειδή δεν είχα τι άλλο ανάλαφρο να δω σε φορμάτ 20-25 λεπτών ενώ τρώω κάτι. Πρόκειται για σειρά του Matt Groening, ο οποίος μετά τους Simpsons (έχω δει την ταινία) και τους Futurama (λατρεία), είπε να επιστρέψει με μία σειρά fantasy. Κακώς ο κόσμος περίμενε να δει κάτι στο ύφος των δύο προηγούμενων, και η πραγματικότητα δεν θα μπορούσε να είναι πιο μακριά από το “Futurama αλλά με ξωτικά”.

Το στόρυ περιστρέφεται γύρω από την Τιαμπίνι, την outsider τσαμπουκαλού και ανεπρόκοπη πριγκίπισσα της Dreamland, τον Elfo, ένα αξιολάτρευτα ενοχλητικό ξωτικό που φεύγει από την πόλη των ξωτικών για να ζήσει περιπέτειες, και τον Luci, τον προσωπικό δαίμονα της Τιαμπίνι. Η τριάδα προφανώς περιτριγυρίζεται από μία πληθώρα μοναδικών και αξιαγάπητων χαρακτήρων, και ενώ στην αρχή ξεκινάει ως adventures in medieval fantasy setting χαζοεπεισοδιάκια, πολύ γρήγορα γίνεται μία σειρά σε εξέλιξη, ανάπτυξη χαρακτήρων, πλοκή που διακλαδώνεται, κλπ κλπ κλπ.

Στην αρχή ήμουν από εκείνους που έκραζαν τη σειρά, και έλεγα “όνομα και πράγμα”, γιατί στα πρώτα δυο τρία επεισόδια ένιωθα ότι το animation ήταν λίγο off, η μουσική χάλια, και τα αστεία βεβιασμένα. Μετά όμως βρίσκει ρυθμό, νιώθω ότι η εικόνα αναβαθμίζεται, το voice-over είναι άψογο, και η ατμόσφαιρα απλά τα σπάει. Κάνει χωνευτήρι ένα σωρό πράγματα, αλλά τα αποδομεί αντί να τα κάνει βεβιασμένο κολάζ, ειρωνευόμενο κλασικές φόρμες αφήγησης, στερεότυπα, αλλά και προσωπικότητες της εποχής μας (π.χ. τον self-made tech billionaire savior). Η παράνοια και το σουρεάλ είναι από ένα σημείο και μετά τόσο sui generis, που δεν νομίζω να έχω ξαναδεί σειρά όμοια με το Disenchantment. Τα love-stories της επίσης είναι top.

Δυστυχώς φαίνεται ότι η σειρά κλείνει άδοξα στον τέταρτο κύκλο, και ελπίζω να διασωθεί και να μάθουμε και τη συνέχεια.

image

2.Κάνε ότι Κοιμάσαι

Summary

ελληνικό crime thriller με Σπύρο Παπαδόπουλο, λες οκ πόσο καλό να είναι; Η αλήθεια είναι “όχι και πολύ καλό”, ούτε καν για Ελλάδα που έχει δώσει και ένα Έτερος Εγώ, ας πούμε. Οι ερμηνείες πολλές φορές είναι συζητήσιμες, οι ατάκες ενίοτε μελό και χιλιοακουσμένες, οι ιδεολογικές τη; προεκτάσεις πολλές φορές είναι για την πυρά (shocking για crime σειρά, το ξέρω), και η πλοκή έχει αποφασίσει ότι θα δουλέψει με δέκα άτομα αλλά εκατό ανατροπές, και άρα πολλές φορές γίνεται κουραστικό το πόσο backstory έχουν οι ίδιοι δέκα άνθρωποι.

OΜΩΣ: εδώ κρύβεται και το γαμάτο. Αν μπορέσεις να δεις τη σειρά ως ένα τυρένιο αστυνομικό δράμα, που δεν χρειάζεται να το πάρεις όσο σοβαρά παίρνει το ίδιο τον εαυτό του, τότε είναι peak απόλαυση. Ανατροπάρες σε κάθε επεισόδιο; ΝΑΙ, ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟ CLIFF HANGER! Tα πάντα περιπλέκονται και γίνονται ακόμη χειρότερα γιατί οι άνθρωποι είναι καθοδηγούμενοι από τα πάθη τους; Ω ΝΑΙ, ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΖΕΡΙΑ, ΔΩΣΕ ΠΟΝΟ. Μελό διάλογος σύγκρουσης ή συμφιλίωσης για cheesy συναισθηματισμό; ΑΜΕ! Αχταρμάς κοινωνικού σχολιασμού που δεν ξέρει και τι θέλει να πει αλλά τολμάει; ΡΕ ΛΕΜΕ ΜΗ ΜΕ ΛΥΠΑΣΑΙ.

Σε αυτά προσθέστε και μερικές πραγματικά καλές ερμηνείες, κυρίως των νέων ηθοποιών, αλλά και ο Τάσος Γιαννόπουλος σε στροφή 180 μοιρών από το ρόλο του αφελή Μάκη από το “Ευτυχισμένοι Μαζί”, και έχουμε μία σειρά που μπορεί να γίνει τόσο αξιολάτρευτα camp, που τα διπλά επεισόδια κάθε εβδομάδα δεν θα αρκούν.

3 Likes

Ειδικά η αστυνόμος, η κοπέλα δεξιά στη φωτό, από ερμηνεία δεν ρε παιδί μου. Μονοδιάστατη, ό,τι και να λέει το λέει με τον ίδιο τόνο.

Καλά, ναι, παίζει λίγο απαράδεκτα, αλλά και ο Καπετανάκος παίζει σαν να είναι κομπάρσος του Χάρη Ρώμα, και αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω. Τέτοιους ρόλους παίζει πάντα, κι εδώ σαν να μην έχει ξαναστηθεί μπροστά σε κάμερα ένα πράγμα…

1 Like

Ερώτηση:

Από gaming δεν το έχω καθόλου και το Last of Us δεν είχα ιδέα τι πραγματεύεται μέχρι σήμερα, η φάση zombies και πιο σοβαρό ύφος μου έφερε στο μυαλό το Walking Dead το οποίο το είχα παρατήσει στα μισά της πρώτης σεζον και δεν το μετάνιωσα ποτέ (αν και γενικά είμαι φαν των zombie).

Αυτό είναι σε παρόμοια φάση; Αν δεν άντεξα στο Walking Dead έχει νόημα να ξεκινήσω με αυτό;

Και ναι και οχι. Εχει αρκετες ομοιοτητες, αλλα εχει και σημαντικες διαφορες.

Θα ελεγα ναι. Προσωπικα βρισκω τις πρωτες Χ* σεζον του Walking Dead εξαιρετικες, γιατι προκειται για ανθρωποκεντρικο δραμα, και οχι απλα “μια σειρα με ζομπια”. Οποτε απο αυτην την αποψη, υπαρχει μια τεραστια ομοιοτητα μεταξυ των δυο, αφου και οι δυο σειρες εχουν αυτην την κοινη προσεγγιση. Αλλα περαν αυτου, ισως οι διαφορες μεταξυ των δυο σειρων να ειναι αρκετες ωστε να σου κεντρισουν το ενδιαφερον περισσοτερο στο The Last Of Us.

  • Πρωτον, το TLOS τοποθετειται χρονικα σε πολυ μεταγενεστερη φαση απο την εμφανιση των ζομπι, οποτε ο κοσμος εχει ηδη μετατραπει σε post apocalyptic σκηνικο, ενω στο The Walking Dead ουσιαστικα βλεπεις ολη την μεταβαση.

  • Δευτερον, η δραση και το σεναριο (ως τωρα τουλαχιστον) κινουνται πιο γρηγορα στο TLOS. Το The Walking Dead ειναι μια σειρα που καλως ή κακως ξεκινησε την εποχη που οι σειρες ειχαν 20-24 επεισοδια ανα σεζον, το οποιο σημαινει και πιο πολυ filler διαλογος, ενιοτε και ολοκληρα filler επεισοδια. Αυτο το προβλημα δεν υπαρχει στο TLOS αφου ειναι σαφεστατα μια μεγαλυτερη και πιο στιβαρη παραγωγη, με την πρωτη σεζον στα 9 επεισοδια. Υποπτευομαι οτι τα επεισοδια θα ειναι ολα “γεματα”.

  • Τριτον, χωρις να θελω να μειωσω την δουλεια που εγινε στο TWD στις πρωτες σεζον, που αντικειμενικα ηταν παρα πολυ καλη σε ολους τους τομεις (σκηνοθεσια, μουσικη, ειδικα εφφε, διαλογοι, ηθοποιια), το TLOS ισως και να ειναι ακομα καλυτερο σε ολα αυτα, ακομα κι αν ειναι ενα κλικ.

Οποτε δες το πρωτο επεισοδιο (ειναι 90 λεπτα ετσι?) και νομιζω μπορεις ευκολα να παρεις αποφαση μετα. Δεν ειπες ομως γιατι δεν αντεξες το Walking Dead. Ειδικα απο την στιγμη που γραφεις για την πρωτη σεζον, που για μενα εφευγε νερακι.

*οπου Χ βαζει ο καθενας καποιον αριθμο μεταξυ του 3 και του 7, αναλογα που κουραστηκε.

1 Like

Δες το αφοβα!το σεναριο ειναι φανταστικο!

1 Like

To WD μου φάνηκε πολύ κακογραμμένο, ακριβώς επειδή ήθελε να είναι πιο ανθρωποκεντρικό δράμα χρειαζόταν πολύ καλύτερο σενάριο από αυτό που είχε. Δεν θυμάμαι πόσα επεισόδια είχα δει αλλά δεν υπήρχε ούτε ένας χαρακτήρας που να κατάφερε να κερδίσει το ενδιαφέρον μου.

Anyway θα την κάνω την αρχή με αυτό.

Για να ειμαστε δικαιοι, οι χαρακτηρες του TWD εγιναν πολυ πιο ενδιαφεροντες ξεκινωντας απο την δευτερη σεζον. Η πρωτη σεζον ειναι σε πολυ μικρη κλιμακα, και εχει συνολικα μονο 5-6 βασικους χαρακτηρες. Απο την στιγμη που βρισκουν την φαρμα του Χερσελ και μετα (που μαλλον δεν ξερεις για ποιο πραγμα μιλαω αφου γινεται στην 2η σεζον χαχαχααχ) η σειρα ανεβαινει επιπεδο και μετα φτανει πολυ υψηλα επιπεδα με μυθικους πλεον TV villains (βλεπε Governor, Negan και Alpha).

Δεν ειναι σειρα που διεκδικει δαφνες και στεφανια, αλλα σιγουρα κακογραμμενη δεν την λες με τιποτα. Μπορει απλα να μην ηταν your cup of tea επισης.

άλλη φάση είναι @Dead, ξεκίνησέ το και θα καταλάβεις, πάνω κάτω, από το πρώτο επεισόδιο κιόλας τις διαφορές του με το WD και προς τα που θα κινηθεί στο μέλλον η συγκεκριμένη σειρά -για να δεις αν σου κλικάρει ή όχι.

2 Likes

Σ έψαχνα από δω, σ έψαχνα από κει, ούτε έρτφλιξ που σ είχα δει τελευταία ούτε νέτφλιξ. Έμαθα που είσαι και για πάρτη σου έβαλα ΑΝΤ1+ να σε ξαναδώ :heart:

3 Likes