Περί σειρών γενικά

2 Likes

Επειδή LoD και Shetland μάμησαν, σε ακολουθώ πιστά και ξεκινάω άμεσα Happy Valley.
Οτιδήποτε βρετανικό - ή και μη - σε αυτό το ύφος βρίσκεις να μας κρατάς ενήμερους.

3 Likes

Δεν έχω παει ακόμα 4η σεζόν. Αλλά γενικά είναι αυτό τις καλύτερες σειρές που έχουν βγει… Γενικά το Hbo είναι εγγύηση.

Επίσης οποίος θέλει να δει πολιτικό επιβάλλεται να δει το West Wing και φυσικά το John Adams μέ τον εκπληκτικό Paul Giamatti

Αυτό μάλιστα!

2 Likes

2η σεζον Slow Horses κατεβαινει νερακι - τρομερες ερμηνειες (ειδικα του Gary Oldman) για αλλη μια φορα. Λιγο πιο αδυναμο το γενικοτερο στορυ αλλα πολυ καλη σεζον συνολικα.

1 Like

Το βλέπεις και σε πιάνει μια θλίψη με κάτι Μαέστρο & Έτερος Εγώ:

2 Likes

Το Έτερος εγώ είναι μια χαρά σειρά. Επίσης μην συγκρίνουμε ανόμοια πραγματα

2 Likes

Ακόμη μια εξαιρετική παραγωγη

3 Likes

Νταξ βλεπω BBC και αστυνομικους, εγγυηση απο τα αποδυτηρια. Πολυ καλη προταση !

2 Likes

Μα τώρα πραγματικά τι συγκρίνουμε;

Κατ’ αρχάς το Έτερος Εγώ είναι αρκετά πρωτοποριακό για τα Ελληνικά δεδομένα και μια χαρά θα μπορούσε να σταθεί στο Netflix (κάτι θα ξέρουν κι αυτοί που το θέλανε), και όλα αυτά παρά το μικρό του budget σε σχέση με άλλες παραγωγές.

Όσον αφορά το Maestro, είναι υπερπαραγωγή για τα Ελληνικά δεδομένα (και όχι μόνο) καθότι άρτιο τεχνικά (φωτογραφία, λήψεις, κλπ.). Επίσης, αυτό παίζει μια χαρά Netflix, άρα σίγουρα πληροί κάποια στάνταρ.

Αν οι Ελληνικές σειρές δε λένε κάτι σε κάποιον σεναριακά ή από άποψη ηθοποιών, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση.

2 Likes

Τα οποία είναι; Εδώ και 30 χρόνια ακούω γι αυτά, αλλά δεν έχω ιδέα ποια είναι.

Δεν είναι άλλη συζήτηση. Είναι κι αυτά μέρος της συζήτησης.

Όσον αφορά το σεναριακό και για τις σειρές που αναφέρθηκαν: το Έτερος Εγώ ήταν κλασική αστυνομική σειρά για όποιον έχει δει 5 σειρές, αλλά θεωρώ ότι ήταν αρκετά καλογραμμένο. Το Maestro για το είδος του επίσης. Τα production values των συγκεκριμένων επίσης είναι πολύ καλά - τηρουμένων των αναλογιών.

Ποιες είναι οι αναλογίες/τα ελληνικά δεδομένα; Ότι ο κόσμος προτιμάει κάκιστης ποιότητας σειρές (π.χ. ό,τι σειρά έχει βγάλει ο Ρώμας) παρά κάτι πιο ποιοτικό/προσεγμένο που πάει άπατο και άρα δύσκολα χρηματοδοτείται ή κόβεται.

Και οκ, δε γίνεται να περιμένουμε ότι από τη μια στιγμή στην άλλη θα βγει Ελληνικό Breaking Bad. Θεωρώ ότι τα τελευταία χρόνια βλέπουμε κάτι διαφορετικό (Έτερος Εγω, Κομάντα και Δράκοι, κάποιες σειρές της ΕΡΤ, κλπ.) αλλά θα πρέπει να τα αγκαλιάσει και ο κόσμος με όλα τα αρνητικά που μπορεί να έχουν οι σειρές αυτές αν τις ψειρίσει κανείς.

2 Likes

Δεν είναι κανόνας αυτό. Ούτε η εξαίρεση. Το Νησί πχ είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα και μία από τις καλύτερες σειρές.

Δεν περιμένω το ελληνικό Breaking Bad, αλίμονο. Δεν έχουμε την αισθητική αυτή, ούτε τις παραστάσεις. Δεν είναι του dna μας, αλλά η μια στιγμή έχει έρθει εδώ και πολλά χρόνια. Η άλλη είναι που αργεί. Αυτό το νορβηγικό για παράδειγμα, αν εξαιρέσεις τα εφέ, δεν είναι κάτι έξω από τα νερά μας.

Σκέφτηκα να αναφέρω το Νησί ως καλό δείγμα, αλλά συνέπεσε με το ξέσπασμα της κρίσης. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μειωθούν στο ελάχιστο οι παραγωγές για αρκετά χρόνια, να κλείσει το κανάλι που έβγαζε τις ποιοτικότερες (θεωρώ) σειρές (βλ. Mega), κλπ.

Για αρκετά χρόνια δίσταζαν τα κανάλια να δώσουν λεφτά, νομίζω κάτι άρχισε να αλλάζει με τις Μέλισσες του Ant1 αλλά και με το Έτερος Εγώ που αναφέραμε.

Θεωρώ ότι θα δούμε καλύτερα πράγματα τα επόμενα χρόνια, αν και νομίζω στον τομέα των εφέ πάσχουμε πολύ, οπότε αυτό είναι αποτρεπτικό για κάποια genres.

Το ότι εσένα δεν σου αρέσει η σειρά Έτερος εγώ δεν την κάνει αυτόματα κακή σειρά να ξέρουμε τι λέμε. Φυσικά για έχουμε γνώμη πρέπει πρώτα να έχουμε δει την σειρά και υστερα να κρίνουμε…

Επίσης έχουν βγει αξιοπρεπείς σειρές από την Ερτ.

Τα καλυτερα μάς χρόνια είναι ένα παράδειγμα.

2 Likes

Το φόρτε των ελληνικών σειρών είναι οι πιο παλιές εποχές. Εκεί ναι, είναι μια χαρά. Όταν προσπαθούν όμως να μπουν σε χωράφια που δεν τα “έχουμε” όπως αστυνομικές & υποθέσεις μυστηρίου, τότε το μόνο που μένει κι αυτό έπειτα από πολλά χρόνια, είναι οι ωραίες λήψεις από drone, η φωτογραφία κλπ. Δυστυχώς ή ευτυχώς σε σειρές κ ταινίες μεγάλο ρόλο, τον μεγαλύτερο για την ακρίβεια, παίζουν το σενάριο, οι διάλογοι, η σκηνοθεσία και η υποκριτική. Εκεί γίνεται η μεγάλη σφαγή. Και στο τέλος της ημέρας όταν έχουμε δει κάμποσες τέτοιες από το εξωτερικό, εδώ και χρόνια, η σύγκριση είναι αντανακλαστική. Σε όλους τους τομείς.

Το έτερος εγώ πάντως ήταν μια πολύ καλή σειρά από όλες τις παραπάνω απόψεις

1 Like

Το έτερος εγώ είναι μια πολύ καλή σειρά με πολύ κακή τελευταία σεζόν

Ωχ ναι; Και ετοιμαζομουν να την ξεκινησω μολις, μου εκοψες τα φτερα :grinning:

1 Like

Μια γαλλική σειρά γυρισμένη στην Αθήνα

1 Like