Περί σειρών γενικά

Η ταινία και οι 2 πρώτες σεζόν είναι πολύ δυνατές ρε,εννοείται να το δεις. Η τελευταία ήταν πολύ μονότονη και ανευρη . Το τέλος οκ ,του δίνω ότι δεν άφησε μετέωρες καταστάσεις και το έκλεισε καλά

Δε διευκρίνησα: ετοιμάζομαι να ξεκινήσω την τελευταία σαιζόν, τα άλλα τα έχω δει :wink:

1 Like

Οι ελληνικές σειρές μετά “το Νησί” ανακάλυψαν ότι μπορούν να έχουν ωραία πλάνα, καλή σκηνοθεσία και σκηνικά, αν έχουν το budget. Το “Νησί” το θεωρώ μέτριο από άποψη σεναρίου και διαλόγων. Η συνέχεια του Νησιού, από την άλλη, το “Μια νύχτα του Αυγούστου”, που βγήκε πέρυσι από την ΕΡΤ, είναι μια σειρά που έχει όλα τα παραπάνω συν καλό σενάριο. Οι ηθοποιοί ως επί το πλείστον παίζουν καλά, ειδικά ο Στάνκογλου έδωσε μία πειστική ερμηνεία.
Πρόσφατα είδα μία σειρά της cosmote tv, το 42 βαθμοί C, λίγο αστυνομικό, λίγο ρομαντικό, λίγο κοινωνικό, με πολύ ωραία δοσμένο σεναριακά το αστυνομικό μυστήριο - πραγματικά μέχρι τελευταία σιτγμή δεν ήξερες ποιος ήταν ο δολοφόνος - και πολύ ωραίο soundtrack (ο τραγουδιστής των Playgrounded γράφει soundtrack για την τηλεόραση). Καλή προσπάθεια.
Έχω δει και μερικά επεισόδια από άλλες σειρές πιο σύγχρονες, όπως ο “Σιωπηλός δρόμος”, αλλά όσο λιγότερα τα επεισόδια, τόσο πιο εύκολο να δω κάτι.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό είναι να δίνουμε τα credits στις ελληνικές παραγωγές, όταν ξεφεύγουν από τη σαπουνόπερα και την παγίδα της σειράς εποχής που δεν ανταποκρίνεται στο κλίμα της εποχής που περιγράφουν, χωρίς να τις εκθειάζουμε κιόλας. Έχουν ακόμη πολλά να πάρουν για να γίνουν σαν σειρές του εξωτερικού, αλλά σοβαρά βλέπονται.

1 Like

Δείτε και το «Καρτ Ποστάλ» της ΕΡΤ στο ertflix.

2 Likes
7 Likes

Bob Odenkirk is joining the cast of ‘The Bear’ for season 2

7 Likes

Πολύ καλό. Αυτά τα ενδοαστυνομικα που δεν αναλωνονται ανά επεισόδιο σε διαφορετικές υποθέσεις είναι ωραία. Κι ακόμα περισσότερο εδώ λόγω Ιρλανδίας.

σκέφτομαι να ξεκινήσω bosch.
έχω ακούσει καλά λόγια, βέβαια είναι πολλές season αλλά δε γμται…θα την παλέψω.
είναι αυτοτελή τα επ. ή παίζει συνέχεια το ενα με το άλλο?

Είναι συνέχεια το ένα με το άλλο αλλά δες την και θα με θυμηθείς!

Succesion season 4.

Δεν υπάρχουν και πολλά να πεις για την καλύτερη σειρά των τελευταίων ετών.
Ειδικά το 2ο επεισόδιο 2 το λάτρεψα! Connor τους τσάκισε όλους από το πουθενά και στα καπάκια στο 3ο επεισόδιο ξεφυτλίζονται όλοι.

1 Like

Ξεκίνησα Better Call Saul. Έχω τεράστια απορία να δω που θα το πάει και γιατί το εκθειάζει τόσος κόσμος. Τρία επεισόδια έχω δει όλα κι όλα μέχρι στιγμής.

3 Likes

Ο 1ος κυκλος δεν μπορω να πω οτι ειναι κατι το φοβερο.Απο τον 2ο και μετα το επιπεδο ανεβαινει θεαματικα και συνεχιζει μεχρι το τελος.Αξιζει,μην το φοβασαι.

1 Like

Δεν το φοβάμαι διόλου, ακόμα και τα πρώτα επεισόδια τα βρίσκω τουλάχιστον ενδιαφέροντα και τα βλέπω με ευχαρίστηση. Απλά δεν μπορώ έστω να μαντέψω τι κατεύθυνση θα πάρει (και με ιντριγκάρει αυτό).

Χαμος γινεται,υπομονή χαχα

2 Likes

Μην περιμενεις να πορωθεις οσο με το Breaking Bad.

Ωστόσο το σεναριο ειναι σωστα χτισμενο και η σκιαγραφηση που κανει στους χαρακτηρες υπεροχη. Πιο αργο και λιγοτερη δραση απο το Breaking Bad.

Πέρα από τα κοινά στοιχεία που μοιράζονται αναπόφευκτα οι δυο σειρές (αρκετοί χαρακτήρες αλλά σε διαφορετική περίοδο της ζωής τους, δημιουργοί), ουσιαστικά δεν έχουν κάτι άλλο in common, μιας και ανήκουν imho σε διαφορετικά genres.

Για μένα BCS >>> BB

6 Likes

Better Call Saul ξεπερασε Breaking Bad και ειναι πλεον η καλυτερη σειρα στην ιστορια της τηλεορασης…

2 Likes

Συμφωνώ. Θα προσθέσω και το Peaky Blinders εγώ

Μπα δεν πλησιασε Breaking Bad + πολυ πιο απογοητευτικο και αταιριαστο τελος

μαλλον αναποδα τα λες …
Το ΒΒ στο τελος ειχε κουρασει πολυ (ειδικα ο WW) ενω το τελους του Saul ηταν σεμιναριο πραγματικα.