Περί σειρών γενικά

…και τα ναρκωτικά με το Dark, θα μας πεις σε λίγες μέρες.

8 Likes

Μετράει στην καρδιά μου, άρα στο πιο σημαντικό μέρος.

Υπερσειρα των 7 ηπείρων και των 10 θαλασσών

7 Likes

Είμαι 5ο επεισόδιο, ποντάρω ότι ο πιτσιρικάς που εξαφανίστηκε είναι αυτός που κρεμάστηκε, και τον υιοθέτησε η νοσοκόμα

1 Like

:heart::heart::heart::heart:

Οκ εντάξει, σε αυτό το επεισόδιο το είπαν. Αλλά κανείς από τους μεγαλύτερους δεν είδε ότι ένα πιτσιρίκι μοιάζει με ένα άλλο πιτσιρίκι 30 χρόνια πριν? Εντωμεταξύ όλοι μεταξύ τους είναι κοντά, ίδιες δουλειές/παρέες κλπ.

2 Likes

Ρεαλιστικά , δε θα περνούσε καν από το μυαλο ρε συ ότι κάποιο παιδί που γεννήθηκε πριν 10 χρόνια , μοιάζει με ένα παιδί από πριν 40 χρόνια και ότι μπορεί να είναι το ίδιο.

BTW

1η σεζόν = μαριχουάνα
2η σεζόν = κοκαινη
3η σεζόν = ολα τα παραισθησιογόνα του κόσμου μαζι

5 Likes

Αν πας σε οποιοδήποτε χωριό της ελληνικής επαρχίας, μπορούν να βρουν συγγενείς σου 5 γενιές πίσω, επειδή είδαν μια ελιά πίσω απ’ το αυτί :stuck_out_tongue:

2 Likes

Μακριά παιδιά…

Όποιος ΝΟΜΙΖΕΙ ότι κατάλαβε, ας πάει στη Νasa.

3 Likes

Πολυ μακρια, δεν βλεπεται απο ενα σημειο και μετα

2 Likes

Δεν χρειαζεται κανενας να παει στην ΝΑΣΑ, μια χαρα κατανοητο ειναι το Dark αν και στην τριτη σεζον λιγο πολυπλοκο.

1 Like

Εμένα η κοπέλα που την πρότεινε με είχε προϊδεάσει ότι δεν θα καταλάβω Χριστό και έβαλα στόχο να της πω ε σιγά… Ε λίγο με τα οικογενειακά δέντρα το έχασα κατά τ άλλα μια χαρά κατανοητή μου φάνηκε

1 Like

αν την δεις ολοκληρη και χωρίς καθόλου κενά, μια χαρά κατανοητή είναι.

το θέμα είναι οτι μετά απο κανα 3μηνο δεν θυμάσαι απολύτως τπτ.

5 Likes

Τελείωσα την πρώτη σεζόν, έχω κάποιες δυσκολίες στο πως κυλάει ο χρόνος, που πάντα είναι πρόβλημα όταν βάζουν αυτή τη διάσταση (nice), γιατί δε βγάζει νόημα το time travel γενικά.

Στην κουβέντα που κάναμε μετά, είπα πως το πιο σωστό time travel νομίζω το έχω δει στο Rick and Morty (χωρίς να είναι time travel, αλλά χώρος και χρόνος είναι το ίδιο νόμισμα σε αυτό το πράγμα) και στο Harry Potter, γιατί τα άπειρα σύμπαντα συνεχίζουν να τραβάνε διαφορετική πορεία. Δεν ξέρω αν έχει άπειρα σύμπαντα η σειρά ή πως και αν το εξηγεί, αλλά η “λογική” λέει πως δεν μπορεί να πας στο παρελθόν ή στο μέλλον και να καταλήγεις στις ίδιες καταστάσεις συνέχεια, χωρίς να αλλάζει τίποτα, είναι πολύ προσωποκεντρικό το time travel.

Ενιουει, ωραία πέρασε η ώρα, με βοήθησε και ένα λινκ που είδα στο topic του dark, απ’ το Netflix που τα έχει όλα μαζεμένα χωρίς να τρως σποιλερ.

2 Likes

Αν προσπαθειτε να καταλαβετε ΑΚΡΙΒΩΣ ποιος σχετιζεται με ποιον και οικογενειακα δεντρα κτλ, την βλεπετε λαθος.

Το πιο σωστο το ειχε πει σε ενα τουητ του ο Στηβεντ Κινγκ, ειδικα για την τριτη σαιζον. Η σειρα βγαζει απολυτο νοημα (δεν εχει πιπες τυπου “open ended ending”) αλλα δεν πρεπει να προσπαθησεις να καταλαβεις τι γινεται σε μικροεπιπεδο. Embrace the confusion ειχε γραψει ακριβως, αυτο προσπαθει να σου δημιουργησει, το συναισθημα του ποσο μα ποσο μπουρδελο εχει γινει ολη η κατασταση, δεν σου ζηταει να κανεις σχεδιαγραμματα με γενεαλογικα δεντρα, πρεπει να την δεις πιο αφηρημενα.

Ειλικρινα το λεω, και δεν ειμαι της ΝΑΣΑ, δεν ειναι επ’ουδενει απο τα πιο “δυσκολα” η δυσνοητα πραγματα που εχω δει, πρεπει να καταλαβεις τι βλεπεις, αλλα δεν εχει κατι δυσκολο. Εγω οταν το συνειδητοποιησα αυτο την απολαυσα πραγματικα παρα πολυ.

4 Likes

Παιδιά, σόρι, είχα όλη την καλή διάθεση, αλλά με την καμία.

Ξεκίνησε ο τρίτος κύκλος και σταμάτησα. Δεν την πάλευα.

Spinning, whirling, still descending,
Like a spiral sea unending

Και δεν είμαι ο μόνος από τον κύκλο μου…

Γιατί αφήνεις τον @jonkyr να γυρνοβολάει μόνος του στα Παρίσια;

1 Like

Αλλο να μην σου αρεσε και αλλο να προσβαλλεις οσους τους αρεσε οτι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι την καταλαβαν ενω στην πραγματικοτητα δεν την καταλαβαν και το παιζουν εξυπνοι ομως, ετσι?

1 Like

Εγω παλι τι εκανα; Λατρεμενη σειρα.

1 Like

Βασικά όταν κάποιος λέει ότι όποιος καταλαβαίνει κάτι είναι για τη NASA, και ο αντίλογος είναι όχι κάνεις λάθος δεν είναι τόσο δύσκολο, η προσβολή (αν υπάρχει) πάει από τον Β στον Α παρά το ανάποδο

Οχι γιατι λεει “κανατε” οτι καταλαβατε, δεν λεει αν καταλαβαινατε στην πραγματικοτητα θα εισασταν για την NASA, δεν μου λεει πωπω δικε μου το καταλαβες αρα εισαι εξυπνος, μου λεει φιλε παπαρια καταλαβες αλλα κανεις πως καταλαβες για να μας το παιξεις ανωτερος. Και βλακας και ποζερας δηλαδη.

1 Like